*

Αποστολέας Θέμα: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων  (Αναγνώστηκε 955354 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5180 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:16:30 μμ »
Σοβαροί άνθρωποι σαν τον Καπραβέλο (δεν είναι στην επιτροπή) τόνιζαν ότι ακόμη έχουμε δρόμο. Όπως επαναλαμβάνω, αν αυτή η κυβέρνηση αποφασίσει παρόλο τον χαμό να ανοίξει τα σχολεία στις 5.4.2021, για να διασώσει το αφήγημά της, θα αναγκαστώ να το κάνω, αλλά έχοντας επίγνωση του ότι κινδυνεύω...
Δεν βασίζομαι σε καμιά περίπτωση στις υπεύθυνες δηλώσεις των γονέων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5181 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:19:37 μμ »
Δεν εφαρμόζεται κανένα lockdown πουθενά. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός του ανοίγματος δραστηριοτήτων.
Σε λίγες μέρες ανοίγουμε.
Μετά;
Υ.Γ Κι εγώ πιστεύω ότι είναι ικανοί να ανοίξουν. Αλλά ξέρω και ότι αν δεν είχαν ανοίξει τα σχολεία τώρα θα ήταν όλα πιο καλά.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 30, 2021, 07:21:39 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5182 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:21:54 μμ »
Δεν εφαρμόζεται κανένα lockdown πουθενά. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός του ανοίγματος δραστηριοτήτων.
Σε λίγες μέρες ανοίγουμε.
Μήπως πίσω απ' αυτό το mpakias33 κρύβεται καμιά Κεραμέως ή καμιά Μακρή;
Βασιλικότερος του βασιλέως...!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5183 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:26:46 μμ »
Σωστά. Αν δεν εφαρμόζεται ο νόμος, τον καταργούμε και όλοι γίνονται νομοταγείς
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:23:42 »

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5184 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:37:47 μμ »
Μετά;
Υ.Γ Κι εγώ πιστεύω ότι είναι ικανοί να ανοίξουν. Αλλά ξέρω και ότι αν δεν είχαν ανοίξει τα σχολεία τώρα θα ήταν όλα πιο καλά.
Μετα, ένας θεός ξέρει.. Βασικά εγώ μιλάω για γενικότερο και μεθοδευμένο άνοιγμα, δε το λέω τόσο για τα σχολεία.
Ίσως όμως να συμπαρασύρει και σχολεία.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1347
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5185 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:46:09 μμ »
Μιλώντας στο MEGA και στον Νίκο Ευαγγελάτο, ο Δημοσθένης Σαρηγιάννης, καθηγητής Περιβαλλοντικής και Υγειονομικής Μηχανικής ΑΠΘ, είπε ότι πρόκειται για έναν μεγάλο αριθμό που ξεπέρασε και τις προβλέψεις.

«Είναι μεγάλο νούμερα και μεγαλύτερο από τις προβλέψεις μας. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε μεγαλύτερο βαθμό διασποράς».


Κρίσιμο σε αυτήν τη φάση είναι να τηρούνται όλα τα μέτρα και να υπάρχει «αυτοσυγκράτηση στο θέμα του ανοίγματος».

Ο κ. Σαρηγιάννης είπε στο LiveNews, όχι στο άνοιγμα του λιανεμπορίου τη Δευτέρα, αλλά ναι στο άνοιγμα μόνο των λυκείων, ενώ τόνισε ότι η χώρα δεν βρίσκεται στην κορύφωση του τρίτου κύματος της πανδημίας.

«Μέχρι και την αρχή της επόμενης εβδομάδας θα μπορούμε να δούμε αριθμούς ίσως και μεγαλύτερους από αυτόν», κατέληξε.
https://www.newsit.gr/ellada/psyxrolousia-apo-sarigianni-gia-ta-krousmata-mporei-na-doume-megalyterous-arithmous/3252041/

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5186 στις: Μάρτιος 30, 2021, 07:59:04 μμ »
Μιλώντας στο MEGA και στον Νίκο Ευαγγελάτο, ο Δημοσθένης Σαρηγιάννης, καθηγητής Περιβαλλοντικής και Υγειονομικής Μηχανικής ΑΠΘ, είπε ότι πρόκειται για έναν μεγάλο αριθμό που ξεπέρασε και τις προβλέψεις.

«Είναι μεγάλο νούμερα και μεγαλύτερο από τις προβλέψεις μας. Αυτό σημαίνει ότι έχουμε μεγαλύτερο βαθμό διασποράς».


Κρίσιμο σε αυτήν τη φάση είναι να τηρούνται όλα τα μέτρα και να υπάρχει «αυτοσυγκράτηση στο θέμα του ανοίγματος».

Ο κ. Σαρηγιάννης είπε στο LiveNews, όχι στο άνοιγμα του λιανεμπορίου τη Δευτέρα, αλλά ναι στο άνοιγμα μόνο των λυκείων, ενώ τόνισε ότι η χώρα δεν βρίσκεται στην κορύφωση του τρίτου κύματος της πανδημίας.

«Μέχρι και την αρχή της επόμενης εβδομάδας θα μπορούμε να δούμε αριθμούς ίσως και μεγαλύτερους από αυτόν», κατέληξε.
https://www.newsit.gr/ellada/psyxrolousia-apo-sarigianni-gia-ta-krousmata-mporei-na-doume-megalyterous-arithmous/3252041/
Προχθές μας έλεγε ότι η κορύφωση θα είναι 3800 και θα είναι στις 8 Απρίλη. Φανταζομαι το θυμάσαι, αφού εσύ το ανέβασες εδώ..
Καλά είσαι σοβαρός;;; Ακόμα παρακολουθείς δηλώσεις Σαρηγιαννη;;;

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5187 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:20:16 μμ »
Θα το χάσεις.
  ;D  :-X λες ?!
Κ ποιός ρε παιδιά θα τα κάνει όλα αυτά που λένε με τα τεστ κλπ ? οι μισοί κ βάλε θα εξαφανιστούν με άδειες ειδικού σκοπού με Αθμια κλειστή  :o
στα μεγάλα λύκεια κ γυμνάσια στα αστικά κέντρα ?! δουλευομαστε ?

Αποσυνδεδεμένος petrosp_13

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 310
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5188 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:22:23 μμ »
Δεν εφαρμόζεται κανένα lockdown πουθενά. Δεν υπάρχει άλλος δρόμος εκτός του ανοίγματος δραστηριοτήτων.
Σε λίγες μέρες ανοίγουμε.

Αυτό το μεταφράζω ως εξής
Έχουμε μια διασταύρωση με STOP
Υπάρχει ένα ποσοστό ανεύθυνων που δεν το τηρεί
Συμπέρασμα: Δεν εφαρμόζεται το STOP, καταργήστε το

Δηλαδή όταν κάποιοι δεν εφαρμόζουν το σωστό, ας το απελευθερώσουμε

Το ότι δεν εφαρμόζεται πουθενά είναι δικό σας συμπέρασμα
Οι περισσότεροι είμαστε κλεισμένοι στα σπίτια μας επί μήνες και περιμένουμε καρτερικά το τέλος της πανδημίας
Κάποιοι ανεύθυνοι χειρισμοί και κάποιοι ανεύθυνοι συμπολίτες μας μας έφεραν ως εδώ

Αλλά ο κίνδυνος υπάρχει και είναι μεγάλος
Και δεν θα την πληρώσουμε όλοι επειδή κάποιες χιλιάδες σε κάθε τόπο είναι κάθε μέρα έξω

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5189 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:31:50 μμ »
https://www.bankingnews.gr/koinonia/articles/553650/ioannidis-i-ellada-apo-tis-xeiroteres-xores-na-zeis-exei-apo-ta-sklirotera-lockdown-anoigma-metakiniseon-to-pasxa

Ο Ιωαννίδης για τα σελφ τεστ και άλλα... ποια είμαι εγώ να τον αμφισβητήσω;

Αποσυνδεδεμένος Dolphin 7

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5190 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:55:59 μμ »
Ούτε μάντης είμαι ούτε ξέρω πότε. Οπως τα βλέπω όμως ανοίγουμε στις 12 /4.
+

Αποσυνδεδεμένος eran

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5191 στις: Μάρτιος 30, 2021, 08:58:11 μμ »
Έσπερε θέλω να ξέρεις ότι σε εκτιμώ, δεν έχω καμιά διάθεση αντιπαράθεσης και ο λόγος για τον οποίο εμπλέχθηκα σε μια συζήτηση περί εμβολίων, κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου να κάνω, είναι γιατί έθιξες με πολύ υποτιμητικό τρόπο την αγωνία κάποιων συναδέλφων σχετικά με το εμβόλιο που θα κληθούν να κάνουν.

Δεν θα αποδείξουμε οι δυο μας εδώ στο pde αν το εμβόλιο της astra είναι ασφαλές ή όχι, απλά θέλω να επισημάνω ότι είναι απόλυτα θεμιτό και δικαιολογημένο κάποιος να ανησυχεί για την υγεία του βάσει όλων αυτών που έχουν συμβεί και αφορούν το συγκεκριμένο εμβόλιο. Οπότε βρίσκω άκομψο να κρίνουμε αυτούς τους ανθρώπους ως ψεκασμένους ή ως ‘αχάριστους‘ γιατί δεν τους φτάνει που τους δίνουν ένα εμβόλιο, θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάθουν κάτι κάνοντάς το. ::)

Και όσο μιλάμε να και ένα ολόκληρο κράτος, ο Καναδάς, που εκφράζει τις ίδιες ακριβώς επιφυλάξεις:
https://edition.cnn.com/2021/03/29/americas/canada-astrazeneca-vaccine-intl/index.html

ΥΓ Όσον αφορά το τι θα πρέπει να ζητήσουμε από την κυβέρνηση και το υπουργείο σχετικά με τους ελέγχους, την εξ αποστάσεως κ.λπ. δεν σου κρύβω ότι εγώ σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε δεν επιθυμώ να ζητήσω τίποτα. Δεν βρίσκω το νόημα. Έχουν αποδείξει οι αρμόδιοι ότι είναι τόσο αδιάλακτοι, τόσο εμμονικοί, τόσο αδιαπραγμάτευτοι, τόσο απάνθρωποι, που πραγματικά δεν έχω τίποτα περαιτέρω να ζητήσω προσωπικά ή να απαιτήσω από το συνδικαλιστικό μας όργανο να ζητήσει... Θα κάνει κάποια διαφορά;

και η Γερμανία:
https://www.newsbomb.gr/kosmos/story/1181649/emvolio-astrazeneca-ektakti-tilediaskepsi-gia-nea-dedomena-meta-tin-anastoli-xrisis-toy

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5192 στις: Μάρτιος 30, 2021, 09:18:10 μμ »
Με 500 κρούσματα κλείσαμε... τέσσερις μήνες η δευτεροβάθμια κλειστή με κρούσματα κατά μέσο όρο 2.000. Τώρα που χτυπάμε πάνω από 4.000 κρούσματα ετοιμάζονται να ανοίξουν τα σχολεία... τελικά η λειτουργία των σχολείων συμβάλλει στη μετάδοση του ιού ή το γεγονός ότι με κλειστά σχολεία εδώ και τέσσερις μήνες όλοι πάνε όπου να ναι, βρίσκονται με όποιον να ναι και χρησιμοποιούν ΜΜΜ; Και καθόμαστε εμείς εδώ να αναλύσουμε αν πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία ή όχι; Τελικά εκτός από τα σχολεία και τις επιχειρήσεις ΟΛΑ τα υπόλοιπα (μετακινήσεις και συναναστροφές πολιτών και συνωστισμοί στα ΜΜΜ) ήταν όντως κλειστά;
Υ.Γ... Διατείνομαι πως με τόσα κρούσματα αν ανοίξουν αγορά και σχολεία θα πρέπει να αντιληφθούμε πως η επιτροπή των ειδικών είναι επιτροπή "φρενοβλαβών"...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Κορωνοϊός Covid-19 και λειτουργία Ελληνικών σχολείων
« Απάντηση #5193 στις: Μάρτιος 30, 2021, 09:30:25 μμ »
Έσπερε θέλω να ξέρεις ότι σε εκτιμώ, δεν έχω καμιά διάθεση αντιπαράθεσης και ο λόγος για τον οποίο εμπλέχθηκα σε μια συζήτηση περί εμβολίων, κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου να κάνω, είναι γιατί έθιξες με πολύ υποτιμητικό τρόπο την αγωνία κάποιων συναδέλφων σχετικά με το εμβόλιο που θα κληθούν να κάνουν.

Δεν θα αποδείξουμε οι δυο μας εδώ στο pde αν το εμβόλιο της astra είναι ασφαλές ή όχι, απλά θέλω να επισημάνω ότι είναι απόλυτα θεμιτό και δικαιολογημένο κάποιος να ανησυχεί για την υγεία του βάσει όλων αυτών που έχουν συμβεί και αφορούν το συγκεκριμένο εμβόλιο. Οπότε βρίσκω άκομψο να κρίνουμε αυτούς τους ανθρώπους ως ψεκασμένους ή ως ‘αχάριστους‘ γιατί δεν τους φτάνει που τους δίνουν ένα εμβόλιο, θέλουν να είναι σίγουροι ότι δεν θα πάθουν κάτι κάνοντάς το. ::)

Και όσο μιλάμε να και ένα ολόκληρο κράτος, ο Καναδάς, που εκφράζει τις ίδιες ακριβώς επιφυλάξεις:
https://edition.cnn.com/2021/03/29/americas/canada-astrazeneca-vaccine-intl/index.html

ΥΓ Όσον αφορά το τι θα πρέπει να ζητήσουμε από την κυβέρνηση και το υπουργείο σχετικά με τους ελέγχους, την εξ αποστάσεως κ.λπ. δεν σου κρύβω ότι εγώ σε αυτή τη φάση που βρισκόμαστε δεν επιθυμώ να ζητήσω τίποτα. Δεν βρίσκω το νόημα. Έχουν αποδείξει οι αρμόδιοι ότι είναι τόσο αδιάλακτοι, τόσο εμμονικοί, τόσο αδιαπραγμάτευτοι, τόσο απάνθρωποι, που πραγματικά δεν έχω τίποτα περαιτέρω να ζητήσω προσωπικά ή να απαιτήσω από το συνδικαλιστικό μας όργανο να ζητήσει... Θα κάνει κάποια διαφορά;

Εγω δεν είπα για ψεκασμό ούτε καν για αντιεμβολιαστες όμως. Εξηγώ το απλό: άνοιξε η πλατφόρμα για τους 60-64 με το ΑΖ. Όσοι ήθελαν, το έκαναν. διαμαρτυρήθηκαν; όχι. κάποιοι πήραν το ρίσκο να περιμένουν αργότερα για άλλο. δικαίωμά τους. Γιατί εμείς ζητάμε κάτι διαφορετικό από τον γενικό πληθυσμό κ μάλιστα όταν μας βάζουν κ εκτός σειράς; Αυτό δεν θεωρώ σωστό. Όχι την αγωνία ή την προσωπική προτίμηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.