*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 436430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #728 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:02:57 μμ »
Μήπως να αποφασιστεί πρώτα από το υπουργείο τί ακριβώς θα γίνει; Εκτός και ζητήσουν τη γνώμη των εκπαιδευτικών. Επομένως τα πρέπει ή τα δεν πρέπει είναι λόγια του αέρα. Ο καθένας μας έχει την άποψη του και την κοσμοθεωρία του. Δεν κρίνουμε με τον ίδιο τρόπο την κατάσταση.
Γιατί δηλ. η ΟΛΜΕ θα σιωπήσει;
Προφανώς και δεν κρίνουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο όσα βιώνουμε! Εγώ π.χ. βλέπω λογικό να κάνω μια βόλτα στον Φλοίσβο, ο Χαρδαλιάς όχι και μου βάζει και πρόστιμο. Μερικοί βλέπουν λογικό ν' ανοίξουν τα σχολεία ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ίσως γιατί δεν τους "σηκώνει" άλλο η κατάσταση στο σπίτι τους, εμένα πάλι όχι.
Το Υπουργείο ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ, λόγω του μεγάλου συγχρωτισμού! ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΜΟΝΟ κι αυτές με όρους ασφαλείας! Ούτε εδώ η κατάσταση "σηκώνει" μαγκιές κι "ωχαδελφισμό" που λένε και κάποιοι....
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:50 »

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #729 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:03:54 μμ »
Άμα σου πει όμως εφόσον κάθεσαι πάρε τον μισό μισθό (όπως στον ιδιωτικό τομέα) να δεις για ποτέ θα γυρίσεις... :)


Την δουλειά μας να κάνουμε, να βοηθήσουμε τους μαθητές μας, όχι όμως να αρρωστήσουμε από το πουθενά!


Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #730 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:05:05 μμ »
Στατιστικά για τους νέους και τα παιδιά η πιθανότητα να γίνει η στραβή είναι όσο να πέσει ένα πιάνο στο κεφάλι σου εκεί που περπατάς. Η πολιτική μεγάλης κλίμακας γίνεται βάσει στατιστικής. Άρα θεωρώ ότι είναι πολύ πιθανό να εφαρμοστούν πολιτικές προσαρμοσμένες σε ηλικιακές ομάδες.
https://www.in.gr/2020/04/15/greece/patra-se-sovari-katastasi-15xronos-ypopta-symptomata-koronaiou/
Αναμένουμε τα αποτελέσματα, λοιπόν, γι' αυτή την πιθανή "στραβή".
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #731 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:12:12 μμ »
Γιατί δηλ. η ΟΛΜΕ θα σιωπήσει;
Προφανώς και δεν κρίνουμε όλοι με τον ίδιο τρόπο όσα βιώνουμε! Εγώ π.χ. βλέπω λογικό να κάνω μια βόλτα στον Φλοίσβο, ο Χαρδαλιάς όχι και μου βάζει και πρόστιμο. Μερικοί βλέπουν λογικό ν' ανοίξουν τα σχολεία ΚΑΝΟΝΙΚΑ, ίσως γιατί δεν τους "σηκώνει" άλλο η κατάσταση στο σπίτι τους, εμένα πάλι όχι.
Το Υπουργείο ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ, λόγω του μεγάλου συγχρωτισμού! ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΜΟΝΟ κι αυτές με όρους ασφαλείας! Ούτε εδώ η κατάσταση "σηκώνει" μαγκιές κι "ωχαδελφισμό" που λένε και κάποιοι....

Η ΟΛΜΕ θα σιωπήσει όπως πάντα. Στο ξαναλέω ότι ούτως ή άλλως δε συμφωνούμε. Βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Για παράδειγμα, δεν έχω τρομοκρατηθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 15, 2020, 03:20:45 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:50:50 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #732 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:16:26 μμ »
Άμα σου πει όμως εφόσον κάθεσαι πάρε τον μισό μισθό (όπως στον ιδιωτικό τομέα) να δεις για ποτέ θα γυρίσεις... :)
Αν το πει σ' εμένα μόνο, εντάξει, κάθομαι σπίτι μου, προκειμένου να το ρισκάρω και ν' αρρωστήσω, μην το συζητάς!
Αλλά κι αν το πει σε όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους, να δω μετά πώς θα βγει και θα ζητήσει την ψήφο τους ο νυν Πρωθυπουργός...
Κι εφόσον άνοιξες το οικονομικό θέμα, σε γιατρούς και νοσηλευτές, έδωσε και δώρο Πάσχα... Έτσι δεν είναι;
Η προσφορά των εκπαιδευτικών κρίνεται από τους κυβερνώντες κατώτερης αξίας;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #733 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:20:55 μμ »
Η ΟΛΜΕ θα σιωπήσει όπως πάντα. Στο ξαναλέω ότι ούτως ή άλλως δε συμφωνούμε. Βλέπουμε τα πράγματα από διαφορετικά. Για παράδειγμα, δεν έχω τρομοκρατηθεί.
Ούτε εγώ έχω τρομοκρατηθεί, γι' αυτό και βγαίνω και περπατάω, αλλά ο Χαρδαλιάς, μου το "χαλάει" συνεχώς με τις απαγορεύσεις του!
Όμως, είναι θέμα λογικής εκεί που υπάρχει μεγάλος συνωστισμός, να το κρατήσεις κλειστό για περισσότερο χρόνο! Τα σχολεία δεν είναι ανοιχτοί χώροι, ούτε θα σωθεί τώρα η σχολική χρονιά, ούτε οι μαθητές της Γ΄ Λυκείου περιμένουν να διδαχτούν τώρα την ύλη...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #734 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:24:13 μμ »
Ε και? Αν δεν υπαρχουν λεφτα τι θα μοιρασει? Ο ιδιωτικος τομεας που ειναι κλειστος εδω και μηνες πως θα πληρωσει τις υποχρεωσεις του ? Και αν δεν τις πληρώσει ο ΙΤ δεν κινδυνευουν αμεσα συνταξεις μισθοι και στο Δημοσιο?



Αλλά κι αν το πει σε όλους τους δημόσιους υπαλλήλους και τους συνταξιούχους, να δω μετά πώς θα βγει και θα ζητήσει την ψήφο τους ο νυν Πρωθυπουργός...


Αποσυνδεδεμένος konstantinos1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #735 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:27:28 μμ »
Θα ανοίξουμε 11 Μάη λέμε......όποιος καθηγητής ανήκει σε ευπαθή ομάδα θα έχει αναρρωτική και δεν θα πάει....όποιος απλά φοβάται ας πάρει ψεύτικη αναρρωτική....τι να κάνουμε τώρα;...θα παριστάνουμε τους ειδικούς εδώ μέσα;;;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #736 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:29:42 μμ »
Παράθεση
https://www.in.gr/2020/04/15/greece/patra-se-sovari-katastasi-15xronos-ypopta-symptomata-koronaiou/
Αναμένουμε τα αποτελέσματα, λοιπόν, γι' αυτή την πιθανή "στραβή".

Είχα γράψει παλιότερα στο forum πάλι άποψη γιατρού ότι τα παιδιά δεν έχουν αναπτύξει αντισώματα στον ιό γι΄ αυτό και δεν πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία.
Ας ελπίσουμε το παιδάκι να γίνει γρήγορα καλά!!!!
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιον βαθμό μας δουλεύουν. Από την μια λένε να συμπεριφερόμαστε όλοι σαν να είμαστε φορείς του ιού και από την άλλη, δεν πειράζει, να ανοίξουν τα σχολεία για τις Πανελλαδικές. Δηλαδή τότε δεν θα είμαστε εν δυνάμεις φορείς του ιού;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #737 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:37:53 μμ »
Θα ανοίξουμε 11 Μάη λέμε......όποιος καθηγητής ανήκει σε ευπαθή ομάδα θα έχει αναρρωτική και δεν θα πάει....όποιος απλά φοβάται ας πάρει ψεύτικη αναρρωτική....τι να κάνουμε τώρα;...θα παριστάνουμε τους ειδικούς εδώ μέσα;;;
Κι εσύ είσαι ο ΕΙΔΙΚΟΣ;
Κάτσε να βγουν να μιλήσουν όσοι γνωρίζουν καλά και κυρίως δες πρώτα μη γίνει καμιά "αναζωπύρωση" του ιού τώρα, τις μέρες που έρχονται κι ύστερα να γράψεις εδώ. 
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος nikos99

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος chrpap

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #739 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:39:31 μμ »
Μα χωρίς τεστ στον πληθυσμό που να ξέρουν  ποια ποσοστά έχει νοσήσει ? Ο εγκλεισμός σημαίνει οτι ο πληθυσμός δεν έχει αποκτήσει ανοσία...Προσωπικά νομιζω οτι βλέπουν οτι η οικονομία ζορίζει για την ακρίβεια πάει για φούντο και μετά θα έχουν άλλα προβλήματα πχ αυτοκτονίες, λοιμούς, πτωχεύσεις, ανεργία κτλ...

Είχα γράψει παλιότερα στο forum πάλι άποψη γιατρού ότι τα παιδιά δεν έχουν αναπτύξει αντισώματα στον ιό γι΄ αυτό και δεν πρέπει να ανοίξουν τα σχολεία.
Ας ελπίσουμε το παιδάκι να γίνει γρήγορα καλά!!!!
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω σε ποιον βαθμό μας δουλεύουν. Από την μια λένε να συμπεριφερόμαστε όλοι σαν να είμαστε φορείς του ιού και από την άλλη, δεν πειράζει, να ανοίξουν τα σχολεία για τις Πανελλαδικές. Δηλαδή τότε δεν θα είμαστε εν δυνάμεις φορείς του ιού;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #741 στις: Απρίλιος 15, 2020, 03:44:41 μμ »
Μα χωρίς τεστ στον πληθυσμό που να ξέρουν  ποια ποσοστά έχει νοσήσει ? Ο εγκλεισμός σημαίνει οτι ο πληθυσμός δεν έχει αποκτήσει ανοσία...Προσωπικά νομιζω οτι βλέπουν οτι η οικονομία ζορίζει για την ακρίβεια πάει για φούντο και μετά θα έχουν άλλα προβλήματα πχ αυτοκτονίες, λοιμούς, πτωχεύσεις, ανεργία κτλ...
Και τι σημαίνει αυτό; Ότι θα "θυσιάσουν" τους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές;
Ωραία πολιτική, με σχεδιασμό και άριστη υλοποίηση...!!!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.148 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.