*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 440501 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1036 στις: Απρίλιος 22, 2020, 11:29:48 μμ »
 Εγώ θεωρώ ότι το σχολείο δεν αποτελεί τον κύριο τροφοδότη της σκέψης ενος ανθρώπου. Η εξέλιξη που μπορεί να έχεις κάποιος στον τρόπο που σκέφτεται και λειτουργεί αποτελεί μια συνιστωσα διαδρασης πολλών παραγόντων. Η οικογένεια με την αγωγή που θα δώσει, το οικονομικό κ μορφωτικο επίπεδο της οικογένειας, η κοινωνικη αλληλεπιδραση, τα πρότυπα, τα γονιδια, η ανάγκη που εχει κάποιος να το πάει παραπέρα κτλ. Για παράδειγμα το σχολείο δίνει μια σειρά εγχειρίδιων στο μάθημα της ιστορίας που διδάσκουν οι εκπαιδευτικοι  τα οποία δεν σημαίνει ότι καταγράφουν ακριβως όπως έχουν γινει τα γεγονότα για διάφορους λόγους που δεν αναλύω για να μην μακρηγορω. Αν θέλει κάποιος να δει κ την άλλη όψη των γεγονότων μπορεί να το κάνει ανεμπόδιστα. Τα πανεπιστημιακα ιδρύματα, για να δώσω ένα άλλο παράδειγμα, σε βάζουν σε ένα δρόμο, την πορεία ομως που θα ακολουθήσεις, τον τρόπο που θα ψαχτείς παραπέρα διδακτικά η ερευνητικά τον καθορίζεις εσύ ο ίδιος. Στην προκειμένη σ αυτό που θίγει ο συνάδελφος sapore προσωπικά πιστεύω ότι δεν είναι θέμα χρήσης τους ενός ή του άλλου 'κατσαβιδιου' αλλά το ενδεδειγμένο για μένα συνιστά  έναν πλουραλιστικο κ πολυδιάστατο τρόπο σκέψης. Άλλωστε όπως είπε κάποτε ο Σωκράτης, σοφία είναι η γνώση της άγνοιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 22, 2020, 11:49:03 μμ από die »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:26 »

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1037 στις: Απρίλιος 23, 2020, 12:32:30 πμ »
Και ποιο εργαλείο προτείνεις, αν δε γίνομαι αδιάκριτη; Αν και δε νομίζω ότι ανήκω στο 99%.

Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση.
Δε θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ad hoc λύσεις στα νοητικά μας εργαλεία.
Πρέπει να απαλλαγούμε από τη γενικευτική χρήση της αιτιοκρατίας που προβάλλει ο Διαφωτισμός (ΟΚ: Ως απότοκο του Αρχαίου Ελληνικού κ Ρωμαϊκού τρόπου).

Επίσης, σίγουρα πρέπει να απαλλαγούμε από νοητικές κατασκευές, όπως αυτή που προτείνει ο koshl,Dunning–Kruger effect , κάτι που βέβαια δε πρόκειται να γίνει όσο λειτουργεί το εργαλείο μας (δλδ πείσουμε όσο πιο πολλούς ως "ορθό") και δε "σπάει".

Και βέβαια δεν είναι θέμα 1 ή 2 ετών σκέψης κ αποστασιοποίησης , αλλά δεκαετιών ίσως και αιώνων για την ανθρωπότητα.
Και πάντα θα κρίνεται από την πραγματικότητα: Μπορεί η "αλλαγή" να γίνει και μετά από πολλούς αιώνες.

ΔΕΝ αναφέρομαι απλά στο Kuhn για Επαναστάσεις "αφηγημάτων", αν παρεξηγήθηκα σε ό,τι είπα, αλλά σε αλλαγή της ίδιας της πίστης μας στην αποτελεσματικότητα της "αιτιοκρατίας", όπως εκφράζεται με τις νοητικές κατασκευές και τις συνάφειες μεταξύ τους, για να "εξηγήσουμε" την πραγματικότητα.

ΚΑΙ, βέβαια, Αν το ισχυριστεί κανείς, εγώ προσωπικά δε διεκδικώ καμιά "θέση" σε όλο αυτό: Το προσπαθώ για τον εαυτό μου, καταλήγω σε συμπεράσματα, ΚΑΙ ό,ποιος για τους λόγους του (τους έχω εξηγήσει σε προηγούμενα post μου) δε προτιμά αυτά που γράφω, ΑΣ συνεχίσει.
Το σχολείο έχει σημαντικότατο ρόλο σε όλα αυτά και ΑΝ ο die λέει και για άλλους κοινωνικούς δρώντες : ΚΑΙ αυτοί έχουν περάσει από αυτό.

Επιγραμματικά:

Ποτέ δε μπορείς να προβλέψεις επακριβώς το μέλλον, ιδίως όταν σκέφτεσαι "αιτιοκρατικά"/μηχανιστικά: Όπως μας έμαθε ο Διαφωτισμός (προερχόμενος απ'την Αρχαία Ελλάδα και τη Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία).

ΜΟΝΟ όταν σκέφτεσαι "ερμηνευτικά",
ΚΑΙ σε αυτό το πλαίσιο ελπίζω να μην αλλάξουν τα πράματα μετά από 2 αιώνες ΜΟΝΟ σε "τυπικά" στοιχεία,
ΑΛΛΑ και ουσιαστικά:

ΟΚ: Όσο κι ΑΝ τότε σίγουρα εμείς που τα λέμε όλα αυτά δε θα ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1038 στις: Απρίλιος 23, 2020, 12:59:05 πμ »

Τι σημαίνουν, άραγε, οι φράσεις " κάνω κατάχρηση των εισαγωγικων" και "κατεβαινω λιγάκι από τον θρονο στον οποίο έχω τοποθετήσει τον εαυτό μου";
P.s. Δε μ αρέσει να βγαίνω εκτός topic. Δεν πρόκειται να σχολιάσω άλλο κι ας αναφερθεί (ξανά) το όνομα μου.

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1039 στις: Απρίλιος 23, 2020, 01:07:26 πμ »
Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση.
Δε θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ad hoc λύσεις στα νοητικά μας εργαλεία.
Πρέπει να απαλλαγούμε από τη γενικευτική χρήση της αιτιοκρατίας που προβάλλει ο Διαφωτισμός (ΟΚ: Ως απότοκο του Αρχαίου Ελληνικού κ Ρωμαϊκού τρόπου).

Επίσης, σίγουρα πρέπει να απαλλαγούμε από νοητικές κατασκευές, όπως αυτή που προτείνει ο koshl,Dunning–Kruger effect , κάτι που βέβαια δε πρόκειται να γίνει όσο λειτουργεί το εργαλείο μας (δλδ πείσουμε όσο πιο πολλούς ως "ορθό") και δε "σπάει".

Και βέβαια δεν είναι θέμα 1 ή 2 ετών σκέψης κ αποστασιοποίησης , αλλά δεκαετιών ίσως και αιώνων για την ανθρωπότητα.
Και πάντα θα κρίνεται από την πραγματικότητα: Μπορεί η "αλλαγή" να γίνει και μετά από πολλούς αιώνες.

ΔΕΝ αναφέρομαι απλά στο Kuhn για Επαναστάσεις "αφηγημάτων", αν παρεξηγήθηκα σε ό,τι είπα, αλλά σε αλλαγή της ίδιας της πίστης μας στην αποτελεσματικότητα της "αιτιοκρατίας", όπως εκφράζεται με τις νοητικές κατασκευές και τις συνάφειες μεταξύ τους, για να "εξηγήσουμε" την πραγματικότητα.

ΚΑΙ, βέβαια, Αν το ισχυριστεί κανείς, εγώ προσωπικά δε διεκδικώ καμιά "θέση" σε όλο αυτό: Το προσπαθώ για τον εαυτό μου, καταλήγω σε συμπεράσματα, ΚΑΙ ό,ποιος για τους λόγους του (τους έχω εξηγήσει σε προηγούμενα post μου) δε προτιμά αυτά που γράφω, ΑΣ συνεχίσει.
Το σχολείο έχει σημαντικότατο ρόλο σε όλα αυτά και ΑΝ ο die λέει και για άλλους κοινωνικούς δρώντες : ΚΑΙ αυτοί έχουν περάσει από αυτό.

Επιγραμματικά:
E?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:03:26 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1040 στις: Απρίλιος 23, 2020, 06:54:43 πμ »
Αν κατάλαβα καλά (λέω αν) όσα γράφει ο sapore αυτό που θέλει να είπει είναι πως τα γεγονότα και τις σχέσεις μεταξύ τους χρειάζεται να τα εξετάζομε πολύπλευρα. Κι όχι εφαρμόζοντας αποκλειστικά ένα θεωρητικό μοντέλο, το οποίο οπωσδήποτε θα βασίζεται σε κάποιες παραδοχές και δε θα 'ναι ικανό να φωτίσει το σύνολο εποπτικά. Δηλαδή ν' απαλλαγούμε από συγκεκριμένα αξιακά πρότυπα όπου μας κληροδότησαν τα σχολειά (κατά τις κατευθυντήριες γραμμές της εκάστοτε πολιτικής εξουσίας) και ν' ανοίξομε το μυαλό μας στοχαζόμενοι στην αληθινή φύση των πραγμάτω (πάντοτε πολύπλοκη κι όχι μονοσήμαντα ορισμένη) δίνοντάς μας έτσι μια ικανότητα να προβλέψομε τι π ι θ α ν ώ ς (τόνισα τη λέξη καθώς η αιτιοκρατία δεν ορίζει τα πράγματα) θ' ακολουθήσει στο προσεχές μέλλον. Τέλος πάντων εγώ αυτά εννόησα.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 23, 2020, 07:02:49 πμ από Leon21 »

Αποσυνδεδεμένος CBK

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1041 στις: Απρίλιος 23, 2020, 08:40:57 πμ »
Δεν είναι τόσο απλή η απάντηση.
Δε θα πρέπει να χρησιμοποιούνται ad hoc λύσεις στα νοητικά μας εργαλεία.
Πρέπει να απαλλαγούμε από τη γενικευτική χρήση της αιτιοκρατίας που προβάλλει ο Διαφωτισμός (ΟΚ: Ως απότοκο του Αρχαίου Ελληνικού κ Ρωμαϊκού τρόπου).

Επίσης, σίγουρα πρέπει να απαλλαγούμε από νοητικές κατασκευές, όπως αυτή που προτείνει ο koshl,Dunning–Kruger effect , κάτι που βέβαια δε πρόκειται να γίνει όσο λειτουργεί το εργαλείο μας (δλδ πείσουμε όσο πιο πολλούς ως "ορθό") και δε "σπάει".

Και βέβαια δεν είναι θέμα 1 ή 2 ετών σκέψης κ αποστασιοποίησης , αλλά δεκαετιών ίσως και αιώνων για την ανθρωπότητα.
Και πάντα θα κρίνεται από την πραγματικότητα: Μπορεί η "αλλαγή" να γίνει και μετά από πολλούς αιώνες.

ΔΕΝ αναφέρομαι απλά στο Kuhn για Επαναστάσεις "αφηγημάτων", αν παρεξηγήθηκα σε ό,τι είπα, αλλά σε αλλαγή της ίδιας της πίστης μας στην αποτελεσματικότητα της "αιτιοκρατίας", όπως εκφράζεται με τις νοητικές κατασκευές και τις συνάφειες μεταξύ τους, για να "εξηγήσουμε" την πραγματικότητα.

ΚΑΙ, βέβαια, Αν το ισχυριστεί κανείς, εγώ προσωπικά δε διεκδικώ καμιά "θέση" σε όλο αυτό: Το προσπαθώ για τον εαυτό μου, καταλήγω σε συμπεράσματα, ΚΑΙ ό,ποιος για τους λόγους του (τους έχω εξηγήσει σε προηγούμενα post μου) δε προτιμά αυτά που γράφω, ΑΣ συνεχίσει.
Το σχολείο έχει σημαντικότατο ρόλο σε όλα αυτά και ΑΝ ο die λέει και για άλλους κοινωνικούς δρώντες : ΚΑΙ αυτοί έχουν περάσει από αυτό.

Επιγραμματικά:
Άλλος ένας νέος επιστήμονας που ολοκλήρωσε το σκοιλ ελικικικου masterclass. Είναι η νέα μάστιγα. Και αυτή είναι από τις καλές περιπτώσεις, άλλος απαγγέλει βιβλία ινδονησιακης μαγειρικής μεταφρασμένα από Google translate στα Ελληνικά.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1042 στις: Απρίλιος 23, 2020, 08:47:14 πμ »
Άλλος ένας νέος επιστήμονας που ολοκλήρωσε το σκοιλ ελικικικου masterclass. Είναι η νέα μάστιγα. Και αυτή είναι από τις καλές περιπτώσεις, άλλος απαγγέλει βιβλία ινδονησιακης μαγειρικής μεταφρασμένα από Google translate στα Ελληνικά.
Σουτ. Μια χαρά τα λέει ο άνθρωπος. Είν' αντισυμβατικός και διαφορετικός. Έτσι κι αλλιώς όλοι τα ίδια λέμε. Ας πει κι ένας κάτι αλλιώτικο ακόμη κι ως αξιοπερίεργο.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1043 στις: Απρίλιος 23, 2020, 11:48:55 πμ »
Μάλλον δεν ταιριάζει άμεσα με το θέμα, αλλά εμμέσως ταιριάζει: με αύξηση μαθητών ανά τμήμα θα αντιμετωπιστεί  η αποφυγή συνωστισμού στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά!!!! Και έτσι θα βγάζουν τα παιδιά στην ύπαιθρο που λέει κι ο Μόσιαλος, αφού στις τάξεις δεν θα χωράνε!!!
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/319660_nea-diataxi-ayxanetai-o-arithmos-mathiton-ana-taxi

Ωραία μέτρα εν μέσω κορωνιού!!!

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1044 στις: Απρίλιος 23, 2020, 12:16:52 μμ »
Μάλλον δεν ταιριάζει άμεσα με το θέμα, αλλά εμμέσως ταιριάζει: με αύξηση μαθητών ανά τμήμα θα αντιμετωπιστεί  η αποφυγή συνωστισμού στα νηπιαγωγεία και στα δημοτικά!!!! Και έτσι θα βγάζουν τα παιδιά στην ύπαιθρο που λέει κι ο Μόσιαλος, αφού στις τάξεις δεν θα χωράνε!!!
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/319660_nea-diataxi-ayxanetai-o-arithmos-mathiton-ana-taxi

Ωραία μέτρα εν μέσω κορωνιού!!!
Δεν τους ενδιαφέρει ο κοροναϊός. Αυτοί να μειώσουν τα τμήματα να μην προσλαμβάνουν νηπιαγωγούς και δασκάλους θεν. Απαγόρεψαν και την εγγραφή των ενηλίκων στα ΕΠΑΛ. Η διά βίου παιδεία πήγε περίπατο. Έχουν να κλείσουν σχολεία απ' του χρόνου...


Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1046 στις: Απρίλιος 23, 2020, 06:44:59 μμ »
Τουλάχιστον για την περιοχή του Περιστερίου και τα Δυτικά Προάστια γενικότερα θα έλεγα, αυτή η εξέλιξη αποτελεί σημαντικό πισωγύρισμα:
https://www.newsit.gr/ellada/toulaxiston-28-krousmata-stin-kliniki-taksiarxai-sto-peristeri-xardalias-elegxetai-kai-mia-domi-sta-notia-proastia/3017536/

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1047 στις: Απρίλιος 23, 2020, 07:19:34 μμ »
Κι εγώ σήμερα είδα τον Τσιόδρα αρκετά προβληματισμένο και απογοητευμένο θα έλεγα, λες και το σχέδιο που ετοίμαζε για επιστροφή στην κανονικότητα, δεν προχωρά και τόσο καλά. Η αλήθεια είναι πάντως πως ο ιός μεταδίδεται πάρα πολύ εύκολα κι αν αμελήσουμε κάποια βασικά πράγματα στην υγιεινή, δε θέλει και πολύ να έρθει το πισωγύρισμα.
Οψόμεθα...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1048 στις: Απρίλιος 23, 2020, 07:37:07 μμ »
Κι εγώ σήμερα είδα τον Τσιόδρα αρκετά προβληματισμένο και απογοητευμένο θα έλεγα, λες και το σχέδιο που ετοίμαζε για επιστροφή στην κανονικότητα, δεν προχωρά και τόσο καλά. Η αλήθεια είναι πάντως πως ο ιός μεταδίδεται πάρα πολύ εύκολα κι αν αμελήσουμε κάποια βασικά πράγματα στην υγιεινή, δε θέλει και πολύ να έρθει το πισωγύρισμα.
Οψόμεθα...

Με την "ποιότητα" προσωπικού ευθύνης στη χώρα μας, θα έρθουν κ χειρότερα το καλοκαίρι:


Πραφανώς ακατανόητα τα παραπάνω για τον "απλό" Homo Sapiens που δεν έχει αποστασιοποιηθεί μελετώντας το "γιατί ο Homo Sapiens σκέφτεται έτσι", μετά την εποχή του Διαφωτισμού ή την σημερινή €ποχή:
Εντάσσει τα πάντα σε νοητικές κατηγορίες, ακόμα και ο "θεός" να κατέβει: Παρ'αυτά συνεχίζει να τον πιστεύει (με τις ιδιότητες που του προσδίδει): Είναι γεμάτο αντιφάσεις ο τρόπος σκέψης του και κάνει διαρκώς λάθη:
Όπως από δω κ πέρα θα γίνουν στη χώρα μας.


Ισχύει πολύ περισσότερο για εκπαιδευτικούς: Να δείτε τι θα γίνει όταν ανοίξουμε.

Απορώ τον Ιούνη τι θα κάνουν στα Γυμνάσια/Λύκεια.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #1049 στις: Απρίλιος 23, 2020, 07:47:09 μμ »
Με την "ποιότητα" προσωπικού ευθύνης στη χώρα μας, θα έρθουν κ χειρότερα το καλοκαίρι:

Ισχύει πολύ περισσότερο για εκπαιδευτικούς: Να δείτε τι θα γίνει όταν ανοίξουμε.

Απορώ τον Ιούνη τι θα κάνουν στα Γυμνάσια/Λύκεια.

Συμφωνώ ότι τα πράγματα είναι δύσκολα. Όμως αδυνατώ να σκεφτώ τί θα αλλάξει το Σεπτέμβριο. Λογικά, η κατάσταση θα είναι ίδια ή και χειρότερη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 663
Σύνολο: 673

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.147 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.