*

Αποστολέας Θέμα: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού  (Αναγνώστηκε 439738 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2212 στις: Μάιος 10, 2020, 11:12:55 πμ »
Κανένας δεν εκθείασε τον Τσιόδρα, όταν ο Κικίλιας είπε να κλείσουν τα σχολεία...κι αυτή η απόφαση του υπουργού υγείας, δεν βόλευε τους εκπαιδευτικούς, αλλά την ίδια την Κυβέρνηση, που δεν ήθελε να φανεί το πόσο ακάλυπτο και "λίγο" είναι το ΕΣΥ!
Επαναλαμβάνω πως κανένας εκπαιδευτικός δεν είχε κάνει τέτοια εισήγηση, ούτε είχε βγει στα κανάλια, ούτε είχε γράψει άρθρα, για να ζητά την αναστολή της λειτουργίας των εκπαιδευτικών ιδρυμάτων! Η απόφαση πάρθηκε από την Πολιτεία!


Ως προς τα υπόλοιπα που γράφονται, μπορείτε μερικοί που σας ενδιαφέρει, να διαβάσετε αυτό που είχα ανεβάσει πριν από λίγες μέρες εδώ, δηλ. τη μελέτη των Ιταλών ότι το άνοιγμα των σχολείων θα ανεβάσει το R στο 1,3 !
Προσωπικά, όταν κάποιος αλλάζει θέση τόσο εύκολα κι όταν δεν κοιτάζει στα μάτια τον συνομιλητή του, δεν μου εμπνέει εμπιστοσύνη. Αν δηλ. επρόκειτο για προσωπικό μου θέμα υγείας, σίγουρα θα ρωτούσα κι άλλο γιατρό, δε θα ήμουν καλυμμένη...

Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:37:54 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2213 στις: Μάιος 10, 2020, 02:47:06 μμ »
Το θέατρο του παράλογου: Εκπαιδευτικοί ως ειδήμονες να κρίνουν, να κατακρίνουν, να υποτιμούν και να μην έχουν κανένα ίχνος εμπιστοσύνης προς τους επιστήμονες λοιμοξιολόγους. Μήπως να διδάσκουμε και ιατρική;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2214 στις: Μάιος 10, 2020, 05:28:54 μμ »
Anemos2017, έχω συνηθίσει ως φιλόλογο να με θεωρούν τον άνθρωπο για όλες τις δουλειές: άκου λοιπόν: κάνω αρχαία, γλώσσα, λογοτεχνία, ιστορία σε γυμνάσιο και λύκειο, έχει τύχει να τους εξηγήσω και γεωγραφία (και μου είπαν τα παιδιά ότι τα εξηγώ καλύτερα από τον βιολόγο). Τώρα μπορεί να με ορίσουν και υπεύθυνο για την διαχείριση κρουσμάτων του ιού, ξέχασα τις γραμματειακές εργασίες, π.χ. τηλεφωνήτρια, myschool, οπότε όπως καταλαβαίνεις, έχουμε πάρει φόρα και αφού μας θεωρούν ικανούς για όλα, είπαμε να κρίνουμε κι εμείς....αυτούς που είναι ειδικοί, αλλά δεν ξέρουν ένα: τα σχολεία και τις δυσκολίες του. Γιατί πείτε μου ότι υπάρχει σε όλα τα σχολεία ειδικός χώρος, καλά αεριζόμενος για παραμονή πιθανού κρούσματος, για να πω ένα μόνο πράγμα που με εξόργισε από αυτά με τον ΕΟΔΥ....

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2215 στις: Μάιος 10, 2020, 05:34:22 μμ »
Το θέατρο του παράλογου: Εκπαιδευτικοί ως ειδήμονες να κρίνουν, να κατακρίνουν, να υποτιμούν και να μην έχουν κανένα ίχνος εμπιστοσύνης προς τους επιστήμονες λοιμοξιολόγους. Μήπως να διδάσκουμε και ιατρική;

Εσυ που δουλευεις σε δημοτικο κοψε λιγη εμπιστοσυνη. Με ξενα κολυβα να μην το παιζεις χαλαρος. Αυτο ειναι θεατρο του παραλογου. Για να μην αναφερω ορισμενους αλλους ηθικους που δεν εργαζονται καν φετος, αλλα εχουν γνωμη για το αν πρεπει να παμε εμεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2020, 05:35:57 μμ από Jackb »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:37:54 »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2216 στις: Μάιος 10, 2020, 07:14:20 μμ »
Δεν ξέρω στα άλλα λύκεια τι γίνεται, όμως στο δικό μας οι περισσότεροι καθηγητές πήραν άδειες ειδικού σκοπού και ευπαθών ομάδων. Στο πρόγραμμα οι μαθητές (αν έρθουν, που αμφιβάλλω) θα κάνουν καθημερινά 3 ώρες και μια μέρα 2-ωρο! Ύστερα μας κακοφαίνεται ότι γονείς και μαθητές μας βρίζουν ...

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2217 στις: Μάιος 10, 2020, 07:23:59 μμ »
Δεν ξέρω στα άλλα λύκεια τι γίνεται, όμως στο δικό μας οι περισσότεροι καθηγητές πήραν άδειες ειδικού σκοπού και ευπαθών ομάδων. Στο πρόγραμμα οι μαθητές (αν έρθουν, που αμφιβάλλω) θα κάνουν καθημερινά 3 ώρες και μια μέρα 2-ωρο! Ύστερα μας κακοφαίνεται ότι γονείς και μαθητές μας βρίζουν ...
Δηλαδή, καλά που υπάρχουν και τα φροντιστήρια. Αυτό θα λένε οι γονείς, συνάδελφε.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2218 στις: Μάιος 10, 2020, 07:36:16 μμ »
Δεν ξέρω στα άλλα λύκεια τι γίνεται, όμως στο δικό μας οι περισσότεροι καθηγητές πήραν άδειες ειδικού σκοπού και ευπαθών ομάδων. Στο πρόγραμμα οι μαθητές (αν έρθουν, που αμφιβάλλω) θα κάνουν καθημερινά 3 ώρες και μια μέρα 2-ωρο! Ύστερα μας κακοφαίνεται ότι γονείς και μαθητές μας βρίζουν ...
Για να πάρεις άδεια ευπαθών ομάδων προφανώς υπάρχει σοβαρό πρόβλημα το οποίο στηρίζεται σε επίσημα έγγραφα. Αν τα έγγραφα είναι πλαστά, ας το ελέγξουν οι υγειονομικές επιτροπές και ας τιμωρήσουν κυρίως τους γιατρούς που τα έδωσαν! Γιατί στην Ελλάδα ζούμε!
Η άδεια ειδικού σκοπού είναι για οικογένειες που έχουν μικρά παιδιά ή στο δημοτικό και δεν έχουν πού να τα αφήσουν. Για αυτό το λόγο έπρεπε να ανοίξουν και τα δημοτικά ταυτόχρονα με τα γυμνάσια ή και πριν από αυτά, όπως γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο. Θα λειτουργούσαν και τα γυμνάσια λύκεια καλύτερα. Αν ανοίξουν από 2 Ιουνίου τα δημοτικά, τότε αυτοί δεν θα έχουν πια τέτοιο δικαίωμα - άδεια ειδικού σκοπού. Για 2 εβδομάδες βέβαια! Τώρα αν δεν ανοίξουν, φαντάζομαι ότι μετά τις 12 ιουνίου που θα έκλειναν τα δημοτικά έτσι και αλλιώς, πάλι δεν θα έχουν δικαίωμα για μια τέτοια άδεια, καθώς αυτό γίνεται κάθε χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2219 στις: Μάιος 10, 2020, 07:47:38 μμ »
Εσυ που δουλευεις σε δημοτικο κοψε λιγη εμπιστοσυνη. Με ξενα κολυβα να μην το παιζεις χαλαρος. Αυτο ειναι θεατρο του παραλογου. Για να μην αναφερω ορισμενους αλλους ηθικους που δεν εργαζονται καν φετος, αλλα εχουν γνωμη για το αν πρεπει να παμε εμεις.

Αρχίζω από το πρώτο....χωρίς διάθεση προσωπικής αντιπαράθεσης. Ο χώρος εργασίας του καθένα μας είναι απόλυτα σεβαστός. Ως προς εμένα 4 σχολεία, 200 περίπου μαθητές κάθε χρόνο. . Σε γραφείο δεν εχω πατήσει το πόδι μου πότε, παρά μόνο για καθαρά υπηρεσιακούς λόγους. Από που να είμαι λοιπόν χαλαρός; Αν δεν ανοίξουν καθόλου τα δημοτικά τον Ιούνιο,  το Σεπτέμβριο θα είναι πολύ πιο δύσκολη η κατάσταση να μπουν σε μια σειρά οι μικροί μαθητές. Φυσικά εάν υπάρξουν απαγορευτικοί υγειονομικοί λόγοι για τον Ιούνιο δεν το συζητώ, ειδικός δεν είμαι. Εκείνο που παρατηρώ όμως, στην επαρχιακή  πόλη που ζω, είναι οι ομαδικές  παρέες των μαθητών μου χωρίς καμία απόσταση, με τους γονείς στα σούπερ μάρκετ κλπ. Φαντάσου τώρα τους δασκάλους να προσπαθούν να τους πείσουν για αποστάσεις κλπ. Φυσικά δεν μπορούμε να μείνουμε συνεχώς κλειστοί και η ασυμφωνία σε διεθνές επίπεδο δεν είναι ο,τι το καλύτερο.
Δεν κατηγόρησα κανέναν σε θέματα ηθικής, δεν κρίνω τους συνάδελφους μου από την αγωνία ή τον φοβο που έχουν για την έναρξη ή μη των μαθημάτων. Υπάρχουν άλλα πεδία όπου μπορεί να κριθεί η ηθική υπόσταση του καθενός. Απλα λέω ότι η γνωμη των ειδικών εστω και αν είναι διαφορετική έχει σημαίνουσα βαρύτητα, σε σχέση με των μη ειδικών και καλό θα είναι να μην τους αμφισβητούμε ισοπεδωτικά, δεν κατέχουμε εξ άλλου τις γνώσεις τους.
Για όσους δεν εργάζονται και κανουν υποδείξεις στους υπόλοιπους ας απαντήσουν οι ίδιοι γιατί το κάνουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2020, 08:08:00 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2220 στις: Μάιος 10, 2020, 07:54:16 μμ »
Εννοεις οτι δεν επρεπε οι συναδελφοι να παρουν αδεια για να κρατησουν τα παιδια τους ή για να προστατευσουν την υγεια τους; Δε ντρεπεστε ρε οσοι τα λετε αυτα; Απορω ποση σκατοψυχια πια!
Όχι βέβαια, δεν εννοώ αυτό. Αλλά όταν βλέπεις το 70% των καθηγητών ενός σχολείου να είναι σε άδεια όταν ξεκινάει και πάλι τη λειτουργία του μετά από 2 μήνες, δεν είναι φυσιολογικό αυτό και δίνει λαβές στους γονείς και μαθητές να σχολιάζουν δυσμενώς.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2221 στις: Μάιος 10, 2020, 08:00:26 μμ »
Anemos2017, έχω συνηθίσει ως φιλόλογο να με θεωρούν τον άνθρωπο για όλες τις δουλειές: άκου λοιπόν: κάνω αρχαία, γλώσσα, λογοτεχνία, ιστορία σε γυμνάσιο και λύκειο, έχει τύχει να τους εξηγήσω και γεωγραφία (και μου είπαν τα παιδιά ότι τα εξηγώ καλύτερα από τον βιολόγο). Τώρα μπορεί να με ορίσουν και υπεύθυνο για την διαχείριση κρουσμάτων του ιού, ξέχασα τις γραμματειακές εργασίες, π.χ. τηλεφωνήτρια, myschool, οπότε όπως καταλαβαίνεις, έχουμε πάρει φόρα και αφού μας θεωρούν ικανούς για όλα, είπαμε να κρίνουμε κι εμείς....αυτούς που είναι ειδικοί, αλλά δεν ξέρουν ένα: τα σχολεία και τις δυσκολίες του. Γιατί πείτε μου ότι υπάρχει σε όλα τα σχολεία ειδικός χώρος, καλά αεριζόμενος για παραμονή πιθανού κρούσματος, για να πω ένα μόνο πράγμα που με εξόργισε από αυτά με τον ΕΟΔΥ....
Στις Φαβέλες διδάσκετε; Πραγματικά αφού είναι τόσο ελεεινές οι συνθήκες εργασίας σας απορώ που δεν έχετε παραιτηθεί. Αφού ειδικά, όπως επισημαίνετε, είστε πανάξια/ -ος! Η Ιατρική επιστήμη έχασε που επιλέξατε άλλον τομέα.

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2222 στις: Μάιος 10, 2020, 08:01:14 μμ »
Όχι βέβαια, δεν εννοώ αυτό. Αλλά όταν βλέπεις το 70% των καθηγητών ενός σχολείου να είναι σε άδεια όταν ξεκινάει και πάλι τη λειτουργία του μετά από 2 μήνες, δεν είναι φυσιολογικό αυτό και δίνει λαβές στους γονείς και μαθητές να σχολιάζουν δυσμενώς.
Και επίσης, πέφτει το βάρος της λειτουργίας του σχολείου σε λιγότερους καθηγητές. Αυτά το υπουργείο δεν τα υπολόγισε. Πάντως τα παιδιά είναι έξω σε μεγάλες παρέες, κάνουν βόλτες και παίζουν. Πώς θα επιβληθεί να κρατούν 2 μέτρα απόσταση στο σχολείο, δεν ξέρω!
Αν και νομίζω ότι τώρα απλά γίνεται μία πρόβα για το πώς θα λειτουργήσουν καλύτερα τα σχολεία το φθινόπωρο.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2223 στις: Μάιος 10, 2020, 08:08:57 μμ »
Μιλάμε για τους ίδιους γονείς που με μια υπεύθυνη δήλωση δεν θα στέλνουν τα παιδιά τους και καλά θα κάνουν. Ή είναι οι εκπαιδευτικοί υποχρεωμένοι να σκέφτονται την γνώμη των άλλων όταν ρισκάρουν την υγεία τους. Αν κάποιος  έχει ζητήματα υγείας ή φροντίζει γονείς που έχουν ζητήματα υγείας δεν είναι υποχρεωμένος να δίνει λογαριασμό στον σύλλογο ή τους γονείς.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2224 στις: Μάιος 10, 2020, 08:10:49 μμ »
Όχι βέβαια, δεν εννοώ αυτό. Αλλά όταν βλέπεις το 70% των καθηγητών ενός σχολείου να είναι σε άδεια όταν ξεκινάει και πάλι τη λειτουργία του μετά από 2 μήνες, δεν είναι φυσιολογικό αυτό και δίνει λαβές στους γονείς και μαθητές να σχολιάζουν δυσμενώς.

Κατι μου λεει οτι δεν τους νοιαζουν τους συναδελφους τα δυσμενη σχολια μπροστα στον κινδυνο να κολλησουν κορονοιο. Επισης ετσι κινδυνευετε κι εσεις λιγοτερο. Μαλλον καποιοι ακουσαν πολλες φορες τη φραση "τι θα λεει ο κοσμος" μεγαλωνοντας και τους εχει γινει εμμονη.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναστολή λειτουργίας σχολείων λόγω κορωνοϊού
« Απάντηση #2225 στις: Μάιος 10, 2020, 09:01:00 μμ »
Όχι βέβαια, δεν εννοώ αυτό. Αλλά όταν βλέπεις το 70% των καθηγητών ενός σχολείου να είναι σε άδεια όταν ξεκινάει και πάλι τη λειτουργία του μετά από 2 μήνες, δεν είναι φυσιολογικό αυτό και δίνει λαβές στους γονείς και μαθητές να σχολιάζουν δυσμενώς.
Σ αυτό το άνοιγμα παρωδία πάντως, νομίζω ότι όσο περισσότεροι λείπουν, τόσο το καλύτερο. Λιγότερες ώρες, λιγότερος συνωστισμός, μικρότερος κίνδυνος. Έτσι κι αλλιώς από τις δύο εβδομάδες, τι θα χάσουν τα παιδιά; Για μάθημα ανοίγουμε; Μια ψυχολογική ώθηση να τους δώσουμε, σε αυτά που οι γονείς τους τηρούσαν τα μέτρα και τα είχαν κρατήσει μέσα (αν κ εκείνοι που ήταν νουνεχείς λογικά δεν θα τα στείλουν τώρα για πειραματόζωα), και να κλείσουμε κάπως την τελευταία ενότητα που είχαμε αφήσει σε εκκρεμότητα. Μην κοροϊδευόμαστε. Και το υπουργείο θα παρακαλάει να πάνε όσο το δυνατόν λιγότεροι, μην αρχίσουν να κλείνουν τμήματα παραμονές πανελληνίων και δεν ξέρουν τι να κάνουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 502
Σύνολο: 506

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.127 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.