*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:10:42 μμ »
πάντως εμείς στο σεμινάριο Β2 επιμόρφωσης ΤΠΕ μία χαρά δουλεύουμε, εικονικό δωμάτιο, χωρίς χρήση κάμερας αλλά με μικρόφωνα και chatting, ο καθένας στον χώρο του. Το θεωρώ μεγάλη ευκαιρία να δουν επιτέλους και με άλλο μάτι τον υπολογιστή οι μαθητές και οι γονείς τους και όχι απλά ως "παιχνιδομηχανή"

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος bloodymary195

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 317
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #29 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:13:13 μμ »
Κι εγώ αυτή την απορία. Θα προτιμούσα να το κάνω από το σπίτι όπου έχω υλικό στον υπολογιστή μου, καλή σύνδεση και απ'όλα. Κάτι άλλο που με απασχολεί και δε βλέπω να αναφέρεται είναι το θέμα της κάμερας. Θα είναι υποχρεωτική; Προσωπικά δε θα ήθελα να έχει τη δυνατότητα οποιοσδήποτε να μπορεί να καταγράψει το πρόσωπό μου και ξέρετε οι μαθητές πώς είναι. Πέρυσι φωτογράφισαν εν ώρα μαθήματος κιόλας συνάδελφο και το διακίνησαν μέσω viber. Φανταστείτε τι έχει να γίνει, αν μας βλέπουν στην οθόνη τους. Όχι ότι θα κάνουν τίποτα σπουδαίο αλλά προσωπικά δε θέλω κανείς να διαχειρίζεται την εικόνα μου.

Αν πρόκειται για σύγχρονη διδασκαλία έχεις δίκιο για αυτό που λες για την κάμερα, ωστόσο οι πλατφόρμες είναι κυρίως ασύγχρονης διδασκαλίας.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #30 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:13:57 μμ »
Είναι όντως πολύ καλή ευκαιρία, αλλά χρειάζεται καλή οργάνωση για να δουλέψει σωστά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #31 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:19:51 μμ »

Προσφορά της Ε.Ε.Π.Ε.Κ. για δωρεάν παραχώρηση της πλατφόρμας ασύγχρονης Τηλεκπαίδευσης Moodle προκειμένου να υλοποιηθούν έως και 50 εκπαιδευτικά προγράμματα – μαθήματα ασύγχρονης τηλεκπαίδευσης για μαθητές του Γυμνασίου και του Λυκείου, μέχρι τη λήξη του Σχολικού έτους.

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeQRUdqYicIvdiuC3X2dA73tPhDUnk285JAzzSILc44sikcrg/viewform

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:35:09 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #32 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:27:01 μμ »
πάντως εμείς στο σεμινάριο Β2 επιμόρφωσης ΤΠΕ μία χαρά δουλεύουμε, εικονικό δωμάτιο, χωρίς χρήση κάμερας αλλά με μικρόφωνα και chatting, ο καθένας στον χώρο του. Το θεωρώ μεγάλη ευκαιρία να δουν επιτέλους και με άλλο μάτι τον υπολογιστή οι μαθητές και οι γονείς τους και όχι απλά ως "παιχνιδομηχανή"
Να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου: ευκαιρία και για εφαρμογή της τεχνολογίας για τα δυσπρόσιτα σχολεία. Ίσον περιορισμός προσλήψεων αναπληρωτών. Ας μείνουμε όμως στην κρίσιμη κατάσταση που βρισκόμαστε. Φοβάμαι ακόμη και αναστολή πληρωμών, αν συνεχιστεί για καιρό αυτή η κατάσταση. Όσον αφορά τα μαθήματα τώρα θα τρέξουν τη Γ λυκείου ώστε να μη χαθούν οι πανελλήνιες. Για τις υπόλοιπες τάξεις μετά το 15ήμερο και αν χρειαστεί θα υπάρξει πρόβλεψη μαθημάτων. Όλα τα παραπάνω είναι εικασίες φυσικά. Δεν ενημερώνω. Μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #33 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:31:59 μμ »
Αναστολη πληρωμων δε θα γινει με την καμια. Μην προσπαθεις να τρομοκρατησεις.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #34 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:34:26 μμ »
Και με ποιον τροπο η εφαρμογη τεχνολογιας σημαινει περιορισμο αναπληρωτων;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #35 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:37:42 μμ »
Ας έχουμε υπομονή, πάντως σήμερα δεν ήρθε σχετικό mail στα σχολεία, προφανώς από Δευτέρα τα νεότερα και σίγουρα ξεκινώντας από λύκεια..
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #36 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:40:00 μμ »
Αν θελει να μου εξηγησει καποιος. Η τηλεκπαιδευση τι σκοπο θα εχει; Επαναληψεις ή παραδοση υλης κανονικα;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #37 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:40:22 μμ »
Αναστολη πληρωμων δε θα γινει με την καμια. Μην προσπαθεις να τρομοκρατησεις.
Για ποιο λόγο να το κάνω; Εγώ δεν εξαρτώμαι από τον μισθό μου όπως ο καθένας; Ας είμαστε υπεύθυνοι κι ας μένουμε σπίτι, γιατί το σύστημα υγείας και οικονομίας- από το 2ο εξαρτώνται ΟΛΑ- δεν αντέχουν πολύ.
Να μείνουμε στο θέμα όμως. Η πλατφόρμα διαφημίζει το Υπουργείο είναι έτοιμη. Όσοι είμαστε σε Λύκειο περιμένουμε κρούση σύντομα; Δεν έχω καμία ενημέρωση επ' αυτού. Η εργασιοθεραπεία βοηθά στην καταπολέμηση του άγχους και στη διατήρηση της ψυχραιμίας. Καιρός να ετοιμάσουμε υλικό, συνάδελφοι! Κλεισμένοι στο σπίτι, με ίντερνετ γερό, καλύτερη ευκαιρία δεν υπάρχει.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #38 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:43:04 μμ »
Ετοιμασε υλικο τοτε και μην τρομοκρατεις τον κοσμο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #39 στις: Μάρτιος 13, 2020, 02:46:12 μμ »
Αν θελει να μου εξηγησει καποιος. Η τηλεκπαιδευση τι σκοπο θα εχει; Επαναληψεις ή παραδοση υλης κανονικα;
Επαναλήψεις η διαδικασία αυτή δεν αντικαθιστά την ύλη που θα αναπληρωθεί όταν ανοίξουν τα σχολεία (υπουργός σήμερα)
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/315185_kerameos-den-ekleisan-ta-sholeia-gia-na-mazeyontai-alloy-ta-paidia
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #40 στις: Μάρτιος 13, 2020, 03:07:16 μμ »
Να κάνω και τον δικηγόρο του διαβόλου: ευκαιρία και για εφαρμογή της τεχνολογίας για τα δυσπρόσιτα σχολεία. Ίσον περιορισμός προσλήψεων αναπληρωτών. Ας μείνουμε όμως στην κρίσιμη κατάσταση που βρισκόμαστε. Φοβάμαι ακόμη και αναστολή πληρωμών, αν συνεχιστεί για καιρό αυτή η κατάσταση. Όσον αφορά τα μαθήματα τώρα θα τρέξουν τη Γ λυκείου ώστε να μη χαθούν οι πανελλήνιες. Για τις υπόλοιπες τάξεις μετά το 15ήμερο και αν χρειαστεί θα υπάρξει πρόβλεψη μαθημάτων. Όλα τα παραπάνω είναι εικασίες φυσικά. Δεν ενημερώνω. Μοιράζομαι τους προβληματισμούς μου.
Αναστολή πληρωμών; Τι είναι αυτά τα πράγματα; Όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι στη διάθεση του Υπουργείου, αυτοί φταίνε που λόγω του ιού τα σχολεία ανέστειλαν τη λειτουργία τους;
Μην προβληματίζεσαι γι'αυτό! Για τα υπόλοιπα θέματα των τηλεμαθημάτων, όμως, σίγουρα να το κάνεις, από τη στιγμή που αυτά θα υλοποιηθούν σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, δηλ. χωρίς την καλύτερη δυνατή προετοιμασία και με αβέβαιο αποτέλεσμα, αφού δεν ξέρουμε τι ακριβώς θα περιλαμβάνουν.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 13, 2020, 03:30:52 μμ »
Στα Ιδιωτικά Σχολεία ξεκίνησαν πάντως και στα γυμνάσια. Ήδη σε κάποια και από Δευτέρα στα περισσότερα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 417

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.