*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164438 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #336 στις: Μάρτιος 22, 2020, 10:23:46 μμ »
dNikos σ ευχαριστώ!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:50 »

Αποσυνδεδεμένος mfidanis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #337 στις: Μάρτιος 22, 2020, 10:24:46 μμ »
εργασιες αναβαθμισης του e-me από 22:00 εως 24:00

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #338 στις: Μάρτιος 23, 2020, 01:02:28 πμ »
Παλεύω εδώ και μέρες να κάνω λογαριασμό για το παιδι μου στο ΠΣΔ και είναι αδύνατον αν και έχω όλα τα στοιχεια. Το ίδιο μου είπαν κι άλλοι συνάδελφοι, ότι δεν γίνεται. Πριν λίγο μας ήρθε και η ενημέρωση από το σχολείο του για να το κάνουμε άμεσα. Νομίζω ότι πολλοί γονείς θα τα παρατήσουν κι εγώ θα είμαι μάλλον ανάμεσα σε αυτους

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #339 στις: Μάρτιος 23, 2020, 07:53:50 πμ »
Σχετικά με τα προβλήματα ενημέρωσης γονέων  - κηδεμόνων για τη λειτουργία της εξ αποστάσεως εκπαίδευσης:
"...........Επειδή κάποιοι Διευθυντές έχουν δώσει τα mail των γονέων στους εκπαιδευτικούς και αυτοί στέλνουν ομαδικά ασκήσεις χωρίς κρυφή κοινοποίηση, με αποτέλεσμα κάθε γονέας και μαθητής να μαθαίνουν τα mail των υπολοίπων, θα πρέπει το ΥΠΑΙΘ να ξεκαθαρίσει άμεσα ποιος έχει πρόσβαση στα προσωπικά δεδομένα των μαθητών και γονέων, ποιος επιτρέπεται να προβαίνει σε επεξεργασία κλπ. Η νομοθεσία που αναφέρεται σε αυτά τα θέματα δεν είναι γνωστή στους εκπαιδευτικούς....."
https://www.esos.gr/arthra/66746/esos-ekklisi-pros-yp-paideias
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:04:50 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 23, 2020, 08:44:12 πμ »
Παλεύω εδώ και μέρες να κάνω λογαριασμό για το παιδι μου στο ΠΣΔ και είναι αδύνατον αν και έχω όλα τα στοιχεια. Το ίδιο μου είπαν κι άλλοι συνάδελφοι, ότι δεν γίνεται. Πριν λίγο μας ήρθε και η ενημέρωση από το σχολείο του για να το κάνουμε άμεσα. Νομίζω ότι πολλοί γονείς θα τα παρατήσουν κι εγώ θα είμαι μάλλον ανάμεσα σε αυτους
Έχετε επικοινωνήσει με το σχολείο; Ίσως τα στοιχεία είναι άλλα από αυτά που χουν δηλωθεί στο my school. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 23, 2020, 09:17:44 πμ »
Έχετε επικοινωνήσει με το σχολείο; Ίσως τα στοιχεία είναι άλλα από αυτά που χουν δηλωθεί στο my school. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει.

Τον χαβά σου εσύ. Μια χαρά σωστά είναι τα στοιχεία. Οι περισσότεροι δεν μπορούν να μπουν λόγω υπερφόρτωσης. Κι εμένα οι γονείς των μαθητών μου το ίδιο ακριβώς μου λένε.

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 23, 2020, 09:33:56 πμ »
Missing token ΒΓΑΖΕΙ στο my school

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 23, 2020, 09:35:58 πμ »
Νομίζω όλα είναι έτοιμα για την τηλεκπαίδευση.  ;D

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 23, 2020, 09:36:06 πμ »
Τον χαβά σου εσύ. Μια χαρά σωστά είναι τα στοιχεία. Οι περισσότεροι δεν μπορούν να μπουν λόγω υπερφόρτωσης. Κι εμένα οι γονείς των μαθητών μου το ίδιο ακριβώς μου λένε.
Ξέρεις την κάθε περίπτωση, συνάδελφε; Συχνά τα στοιχεία στη διασταύρωσή τους βρίσκονται λάθος. Ας ελεγχεί κι αυτό το ενδεχόμενο. Δεν κατανοώ την επιμονή του υπουργείου βέβαια με τη σύνδεση όλων στο σχολικό δίκτυο. Θα μπορούσαν να απελευθερώσουν τις πλατφόρμες. Επειδή για το γυμνάσιο και το δημοτικό όμως δεν ξέρω και πολλά το κλείνω εδώ.
Για τα παιδιά του Λυκείου και μάλιστα της Γ Λυκείου, το πρόβλημα είναι άλλο. Η απροθυμία τους για μάθημα, αφού έχουν ιδιαίτερα κλπ. Και στο δια ζώσης το ίδιο πρόβλημα είχαμε. Οι άριστοι όμως δεν αφήνουν να πέσει κάτω τίποτα. Είναι μέσα σε όλα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #345 στις: Μάρτιος 23, 2020, 09:37:43 πμ »
Ξέρεις την κάθε περίπτωση, συνάδελφε; Συχνά τα στοιχεία στη διασταύρωσή τους βρίσκονται λάθος. Ας ελεγχεί κι αυτό το ενδεχόμενο. Δεν κατανοώ την επιμονή του υπουργείου βέβαια με τη σύνδεση όλων στο σχολικό δίκτυο. Θα μπορούσαν να απελευθερώσουν τις πλατφόρμες. Επειδή για το γυμνάσιο και το δημοτικό όμως δεν ξέρω και πολλά το κλείνω εδώ.
Για τα παιδιά του Λυκείου και μάλιστα της Γ Λυκείου, το πρόβλημα είναι άλλο. Η απροθυμία τους για μάθημα, αφού έχουν ιδιαίτερα κλπ. Και στο δια ζώσης το ίδιο πρόβλημα είχαμε. Οι άριστοι όμως δεν αφήνουν να πέσει κάτω τίποτα. Είναι μέσα σε όλα.

Ξέρεις την κάθε περίπτωση "συνάδελφε"? Διδάσκεις σε όλα τα Λύκεια της χώρας?

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #346 στις: Μάρτιος 23, 2020, 10:54:57 πμ »
Έχετε επικοινωνήσει με το σχολείο; Ίσως τα στοιχεία είναι άλλα από αυτά που χουν δηλωθεί στο my school. Δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να φταίει.

Συνάδελφε Jure, μήπως είσαι ο εκπρόσωπος της υπουργού παιδείας; Ούτε η Κεραμεως δεν έχει τέτοιο άγχος! Έλεος!



sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #347 στις: Μάρτιος 23, 2020, 11:03:47 πμ »
Προχω πράματα απ'το υπουργείο μας:

Missing ΒΓΑΖΕΙ στο my school

Ασφάλεια συναλλαγών.

Δοκιμάζετε αρκετές φορές με τα σωστά username και password ΑΝ είστε σίγουροι/-ες ότι είναι αυτά:
Κάποια στιγμή θα τα πάρει. Οφείλεται στη υπερφόρτωση.

Ακόμα και στις επόμενες φορές ΑΝ σας πετάξει έξω, δοκιμάζετε να τα βάλετε τα σωστά αρκετές φορές ώσπου να τα πάρει.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #348 στις: Μάρτιος 23, 2020, 11:10:43 πμ »
Συνάδελφε Jure, μήπως είσαι ο εκπρόσωπος της υπουργού παιδείας; Ούτε η Κεραμεως δεν έχει τέτοιο άγχος! Έλεος!
Η Υπουργός φαντάζομαι ότι δεν αγχώνεται. Θα κριθεί στις εκλογές μετά το πέρας της 4ετίας. Ούτε κι εγώ, ευχαριστώ για το ενδιαφέρον. Τρέχει το πρόγραμμα μια χαρά. Κανένα άγχος.
Δαιμονοποιήσατε όλα τα συστήματα. Βρήκατε όλα τα μελανά σημεία. Μόνο τους εξωγήινους που δεν επιστρατεύσατε!

Κλείνω γιατί έχουμε και δουλειά. Καλή προετοιμασία και για εσάς του γυμνασίου και της αβάθμιας και καλή αρχή εύχομαι.
Όλα καλά θα πάνε. Κάθε αρχή και δύσκολη. Μην ξεχνάτε! Δεν είστε υποχρεωμένοι. Για όσους όμως ειλικρινά το επιθυμείτε να το δουλέψετε, μην ψάχνετε εδώ τις λύσεις. Η Βοήθεια για κάθε πλατφόρμα είναι υπεραρκετή.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #349 στις: Μάρτιος 23, 2020, 11:30:51 πμ »
Καλά και το e-me και το eclass "κολλάνε" συχνά. Θέλω να δημιουργήσω ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής και τη πρώτη φορά το e-me με πέταξε έξω Άντε ξαναγράψτα, τη δεύτερη φορά όλα καλά. Άσε που κάποιες φορές δε φορτώνει η κυψέλη μου (η 1 μόνο που έχω φτιάξει η δοκιμαστική). Τέλος πάντων το αφεντικό είπε e-me και eclass, υπακούμε και ότι ήθελε προκύψει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 530
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.