*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #630 στις: Μάρτιος 31, 2020, 06:44:39 μμ »
Προσέξτε τις εκφράσεις σας ακόμα κι αν δεν απευθύνονται σε κάποιον συγκεκριμένο αλλά γενικά.
Αν δεν θέλετε να συμμετάσχετε στη συζήτηση στο παρόν θέμα μην συμμετέχετε.
Δεν είστε υποχρεωμένοι. Ενήλικες είμαστε όλοι.

Ευχαριστούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 31, 2020, 07:03:29 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:10 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10794
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #631 στις: Μάρτιος 31, 2020, 06:59:37 μμ »
Καλησπέρα.
Τα ίδια ακριβώς προβλήματα είχα κι εγώ όσο προσπαθούσα να εγκαταστήσω την εφαρμογή.
Μου ζητούσε url(ο,τι πρότειναν από το υπουργείο δεν το δεχόταν)
"Πειραξαμε" τις ιδιότητες... πάλι τίποτα
Μίλησα επανειλημμένα με την ομάδα υποστήριξης του υπουργείου... όσα προτείνετε τα δοκιμάσαμε..
Τα windows 7 έχουν πρόβλημα...
Τελικά εγκατέστησα του 10...κι επιτέλους τα κατάφερα...

Υ.Γ....τώρα πόσο εύκολα είναι να εγκαταστήσεις νέο λογισμικό αυτή την περίοδο... είναι άλλη συζήτηση..
Ευτυχώς που βρήκες κι εσύ λύση, έστω και με αλλαγή λογισμικού!

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #632 στις: Απρίλιος 01, 2020, 12:08:34 πμ »
Οι περισσοτεροι στο σχολειο μου δουλευουν με μειλ. Στελνουν στα προσωπικα μειλ των μαθητων. Οι μαθητες αντιγραφουν ασκηση σε χαρτι. Βγαζουν φωτογραφια και στελνουν πισω στον εκπαιδευτικο. [edit]

Το βρίσκετε πρακτικό να κάνουμε αυτό με τα μέιλ; Δεν ξέρω, μέχρι στιγμής μου φαίνεται δυσλειτουργικό αυτό και εξαιρετικά χρονοβόρο.

Με έναν μόνο μαθητή για μερικές ασκήσεις ανταλλάξαμε 6 μέιλ, γιατί έπρεπε κάθε φορά να του εξηγώ τι διορθώσεις έπρεπε να κάνει και τις έκανε λίγες-λίγες! Αφήστε που εμπλέκονται και οι γονείς προσπαθώντας να βοηθήσουν και γίνεται ένας μύλος.

Πώς θα το κάνω αυτό με 220 μαθητές, οεο; Και ταυτόχρονα να πρέπει να προετοιμάζω και το επόμενο μάθημα; Θα μου στρίψει!

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (μέσω ασύγχρονης, προς το παρόν, καθότι ακόμη δεν έχουμε οδηγίες για σύγχρονη), να κάνουμε όλοι μαζί την άσκηση; (Δουλεύω μέσω e-me.)
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #633 στις: Απρίλιος 01, 2020, 12:49:49 πμ »
Το βρίσκετε πρακτικό να κάνουμε αυτό με τα μέιλ; Δεν ξέρω, μέχρι στιγμής μου φαίνεται δυσλειτουργικό αυτό και εξαιρετικά χρονοβόρο.

Με έναν μόνο μαθητή για μερικές ασκήσεις ανταλλάξαμε 6 μέιλ, γιατί έπρεπε κάθε φορά να του εξηγώ τι διορθώσεις έπρεπε να κάνει και τις έκανε λίγες-λίγες! Αφήστε που εμπλέκονται και οι γονείς προσπαθώντας να βοηθήσουν και γίνεται ένας μύλος.

Πώς θα το κάνω αυτό με 220 μαθητές, οεο; Και ταυτόχρονα να πρέπει να προετοιμάζω και το επόμενο μάθημα; Θα μου στρίψει!

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (μέσω ασύγχρονης, προς το παρόν, καθότι ακόμη δεν έχουμε οδηγίες για σύγχρονη), να κάνουμε όλοι μαζί την άσκηση; (Δουλεύω μέσω e-me.)

joannabear,

Όπως έχω γράψει και κάπου αλλού,  με έχει βολέψει πολύ και η ζωγραφική των Windows. Αναρτώ την εκφώνηση ή τον σύνδεσμο της άσκησης στον τοίχο της κυψέλης για να τη δουν όλοι. Όταν ετοιμάσουν την άσκηση, τους ζητώ να την κάνουν printscreen, κλικ στην επικόλληση και αποθήκευση στον υπολογιστή τους,  σε αρχείο png, που είναι μικρότερο από το jpeg και μεταφορτώνεται εύκολα στον τοίχο. Διορθώνω τον κάθε ένα ξεχωριστά με σχόλια στον τοίχο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:07:10 »

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #634 στις: Απρίλιος 01, 2020, 01:28:03 πμ »
Το βρίσκετε πρακτικό να κάνουμε αυτό με τα μέιλ; Δεν ξέρω, μέχρι στιγμής μου φαίνεται δυσλειτουργικό αυτό και εξαιρετικά χρονοβόρο.

Με έναν μόνο μαθητή για μερικές ασκήσεις ανταλλάξαμε 6 μέιλ, γιατί έπρεπε κάθε φορά να του εξηγώ τι διορθώσεις έπρεπε να κάνει και τις έκανε λίγες-λίγες! Αφήστε που εμπλέκονται και οι γονείς προσπαθώντας να βοηθήσουν και γίνεται ένας μύλος.

Πώς θα το κάνω αυτό με 220 μαθητές, οεο; Και ταυτόχρονα να πρέπει να προετοιμάζω και το επόμενο μάθημα; Θα μου στρίψει!

Μήπως ξέρετε αν υπάρχει κάποιος τρόπος (μέσω ασύγχρονης, προς το παρόν, καθότι ακόμη δεν έχουμε οδηγίες για σύγχρονη), να κάνουμε όλοι μαζί την άσκηση; (Δουλεύω μέσω e-me.)

Θα μπορούσες με google docx.

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #635 στις: Απρίλιος 01, 2020, 08:29:57 πμ »
joannabear,

Όπως έχω γράψει και κάπου αλλού,  με έχει βολέψει πολύ και η ζωγραφική των Windows. Αναρτώ την εκφώνηση ή τον σύνδεσμο της άσκησης στον τοίχο της κυψέλης για να τη δουν όλοι. Όταν ετοιμάσουν την άσκηση, τους ζητώ να την κάνουν printscreen, κλικ στην επικόλληση και αποθήκευση στον υπολογιστή τους,  σε αρχείο png, που είναι μικρότερο από το jpeg και μεταφορτώνεται εύκολα στον τοίχο. Διορθώνω τον κάθε ένα ξεχωριστά με σχόλια στον τοίχο.
 

Βλεπουν ολοι τις ασκησεις των υπολοιπων δηλαδη;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #636 στις: Απρίλιος 01, 2020, 09:00:49 πμ »
Άλλο ένα "δώρο" του υπουργείου στους εκπαιδευτικούς: άρχισαν οι... "δωρεάν" επιμορφώσεις.

https://www.alfavita.gr/epimorfosi/317136_neo-seminario-psifiakon-dexiotiton-gia-tin-ex-apostaseos-didaskalia?amp

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3348
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #637 στις: Απρίλιος 01, 2020, 09:28:22 πμ »
ΡΕ.Α.Τ., αυτό το σεμινάριο δεν είναι δωρεάν, είναι ιδιωτικού φορέα. Τώρα θα ξεχάσουν την ειδική αγωγή και θα μας πρήξουν με αυτά τα σεμινάρια! Νέα μόδα!

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #638 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:10:28 πμ »
Το ουσιαστικό με το e-class δεν είναι το μάθημα.
Είναι ότι μπορούν να συνεδριάζουν οι σύλλογοι εκπαιδευτικών εκεί και να δημοσιεύουν τις αποφάσεις τους οnline.

Σε λίγο θα δούμε αποφάσεις συλλόγων όλης της Ελλάδας, δημοσιευμένες (και προσβάσιμες από όλους) μέσα στο e-class.
Έτσι θα διαπιστώσουμε την αληθινή βούληση των εκπαιδευτικών, πέρα από συνδικαλιστικές και κομματικές αγκυλώσεις.
Αυτό είναι μια καινούργια μορφή συνδικαλισμού.


https://eclass.sch.gr/modules/auth/opencourses.php?fc=76161
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 11:26:02 πμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #639 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:16:19 πμ »
ΡΕ.Α.Τ., αυτό το σεμινάριο δεν είναι δωρεάν, είναι ιδιωτικού φορέα. Τώρα θα ξεχάσουν την ειδική αγωγή και θα μας πρήξουν με αυτά τα σεμινάρια! Νέα μόδα!

Συναδελφισσα, το σχόλιο μου ήταν ειρωνικό, για αυτό και τα εισαγωγικά.  Ακριβώς όπως τα λες είναι.
Ψάχνουν και άλλους πελάτες!
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 11:20:12 πμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #640 στις: Απρίλιος 01, 2020, 11:34:01 πμ »
 

Βλεπουν ολοι τις ασκησεις των υπολοιπων δηλαδη;
Ναι. Πρέπει να διευκρινίσω ότι δεν ενδείκνυται για κλειστές  ασκήσεις όπου ο κάθε ένας μπορεί να αντιγράψει αυτό που βλέπει από την οθόνη του άλλου και να το φωτογραφίσει. πχ για μία άσκηση μαθηματικών, ερωτήματα πολλαπλών επιλογών, σωστό/λάθος κλπ.
Είναι καλό για ψηφιακές εφαρμογές, όπου εκεί αν δεν κάνεις τα σωστά βήματα στον υπολογιστή σου, δεν μπορείς να ολοκληρώσεις την άσκηση. Χρειάζεται συγκεκριμένη διαδικασία στην εφαρμογή για να βγει το αποτέλεσμα, το οποίο μπορεί και να διαφέρει από μαθητή σε μαθητή.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2020, 11:39:27 πμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #641 στις: Απρίλιος 01, 2020, 12:29:36 μμ »
Καλημέρα. Μήπως γνωρίζει κανείς γιατί το eclass αρκετά από τα usernames των μαθητών δεν τα αναγνωρίζει και δεν μπορούμε έτσι να τους προσθέσουμε ως χρήστες ενώ σε κάποια λειτουργεί κανονικά; Μήπως πρέπει να κάνουν κάτι οι μαθητές πρώτα αφού δημιουργήσουν λογαριασμό, π.χ είσοδο στο σύστημα;

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #642 στις: Απρίλιος 01, 2020, 12:36:16 μμ »
Ναι, πρέπει να κάνουν είσοδο στο σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #643 στις: Απρίλιος 01, 2020, 02:13:37 μμ »
Συγγνώμη συνάδελφοι να ρωτήσω κάτι? Δουλεύει το e-me σε κάποιον σήμερα πάλι? Οι ασκήσεις που έχω επισυνάψει στον τοίχο από το e-me content δεν φορτώνονται με τίποτα. Κανείς μαθητής δεν μπορεί να τις δει. Αναρωτιέμαι για ποιον λόγο αφιέρωσα τόσο χρόνο από τη ζωή μου για να τις φτιάξω δηλαδή. Τι τρομερή ματαίωση είναι αυτή!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158533
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 457
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.