*

Αποστολέας Θέμα: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης  (Αναγνώστηκε 164422 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος angarato_surion

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 154
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #742 στις: Απρίλιος 10, 2020, 08:47:27 πμ »
Μιλησα με τη vodafone. Το zerorating  δεν ισχυει για καρτοκινητα.  Κανει καποια καταναλωση δεδομενων.  Ισχυει μονο για ορισμενα συμβολαια. 
Η μαθητρια  μου εχει καρτοκινητο.  Αρα τζιφος η δουλεια.  Εγω εχω ενα καθολου φτηνο συμβολαιο.  Παλι τζιφος η δουλεια.  Αυτα!  Και καλη μας μέρα!
Δεν έχεις ασύρματο δίκτυο κανένας από τους 2 σας;

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:53 »

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #743 στις: Απρίλιος 10, 2020, 09:10:06 πμ »
Δεν εχω εγω προβλημα.  Εγω εχω ασύρματο  πολυ γρηγορο κλπ.  Απλα ηθελα να επισημανω οτι το zerorating  δεν ισχυει τελικα.  Εμενα με χρεωνει αν χρησιμοποιω δεδομενα και τη μαθητρια που εχει Vodafone  cu επισης

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #744 στις: Απρίλιος 10, 2020, 09:11:13 πμ »
Η μαθητρια  μου ομως δεν εχει ασυρματο στο σπιτι γιατι δεν θελει ο πατέρας  της.  Ετσι το παιδι δεν εχει επιλογη

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #745 στις: Απρίλιος 10, 2020, 10:04:54 πμ »
Μιλησα με τη vodafone. Το zerorating  δεν ισχυει για καρτοκινητα.  Κανει καποια καταναλωση δεδομενων.  Ισχυει μονο για ορισμενα συμβολαια. 
Η μαθητρια  μου εχει καρτοκινητο.  Αρα τζιφος η δουλεια.  Εγω εχω ενα καθολου φτηνο συμβολαιο.  Παλι τζιφος η δουλεια.  Αυτα!  Και καλη μας μέρα!

Είχα κάνει ερώτηση από χτες στον ΠρωτοΣάλτε ΣΚΑΙ ραδιο
ΚΑΙ
Σήμερα που βγήκε 2 φορές η Κεραμέως στην εκπομπή του
Ούτε 1 φορά ΔΕ της έθεσε το ερώτημα.

"Κατουρημένες ποδιές ΔΕ μπορούν να λερωθούν περισσότερο" ΚΑΙ δε της το είπε: Μέχρι να "βρει" λύση,
Όπως το άλλο με τα λαπτόπια (που είναι για "το σχολείο").

Εννοείται ότι το έχω γράψει από προχθές (που υποτίθεται ότι ξεκίνησε το "δωρεάν") στο helpdesk και ΔΕ μου έχουν απαντήσει.
Σε κάθε 2 ώρες webex (που "καίει"κ τα περισσότερα σε σχέση με τις ασύγχρονες πλατφόρμες) , μου καίει γύρω στα 1.300 με 1.500 ΜΒ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2020, 10:07:33 πμ από sapore »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:22:53 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #746 στις: Απρίλιος 10, 2020, 10:40:15 πμ »
Η μαθητρια  μου ομως δεν εχει ασυρματο στο σπιτι γιατι δεν θελει ο πατέρας  της.  Ετσι το παιδι δεν εχει επιλογη

Δεν μπορεί την ώρα του μαθήματος ο πατέρας να ανοίγει το wi-fi; Τόσο δύσκολο είναι; Προτιμάει να πληρώνει κάρτες;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #747 στις: Απρίλιος 10, 2020, 11:45:38 πμ »
Ο μπαμπάς της δεν έχει βάλει καθόλου ασύρματο! Δεν έχουν modem ,  τίποτα από αυτά. κι έτσι το παιδί αγοράζει δεδομένα. Το σχολείο παρενέβη και θα του αγοράζει κάθε βδομάδα μια κάρτα δεδομένων του ενός Gb

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #748 στις: Απρίλιος 10, 2020, 12:47:03 μμ »
Sapore, τώρα είδα το μήνυμά σου!
Το πράγμα είναι μια ψευτιά!
Εγώ  μίλησα με τη Vodafon και ρώτησα: ωραία, πείτε μου ένα συμβόλαιο που μπορεί να αγοράσει το παιδί για να έχει zerorating, μου είπε: δε μπορεί να αγοράσει συμβόλαιο.
Αυτά περί δωρεάν πρόσβασης στις εκπαιδευτικές πλατφόρμες. Ψέματα όλα ρε φίλε!

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #749 στις: Απρίλιος 10, 2020, 01:41:20 μμ »
Ο μπαμπάς της δεν έχει βάλει καθόλου ασύρματο! Δεν έχουν modem ,  τίποτα από αυτά. κι έτσι το παιδί αγοράζει δεδομένα. Το σχολείο παρενέβη και θα του αγοράζει κάθε βδομάδα μια κάρτα δεδομένων του ενός Gb

Η κάρτα δεδομένων έχει 7 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά, ίσως συμφέρει περισσότερο να κάνει ο πατέρας της μια αναβάθμιση στο σταθερό του τηλέφωνο, και να πάρει τηλέφωνο και ίντερνετ μαζί.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #750 στις: Απρίλιος 10, 2020, 01:50:35 μμ »
Η κάρτα δεδομένων έχει 7 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά, ίσως συμφέρει περισσότερο να κάνει ο πατέρας της μια αναβάθμιση στο σταθερό του τηλέφωνο, και να πάρει τηλέφωνο και ίντερνετ μαζί.

1) Στα καρτοκινητά ΔΕΝ υπάρχει πια "κάρτα" κάτω από 10€ κ με τα 8,93€ που μένουν, μετά το φόρο κινητής, ΔΕΝ υπάρχει κανένα πακέτο να βάλει κάποιος με >2GB που τρώγονται απλά σε 3 ώρες webex. Άρα πρέπει να φορτώσει "κάρτα" 12€ και άνω ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΖΕΙ ΑΝ ΘΑ ΦΤΑΝΟΥΝ. Εξαιρέσεις πχ Q ή frog, ΔΕ "πιάνονται", ΑΝ κάποιος ισχυριστεί αυτό.
2) Το πρόβλημα είναι η ΨΕΥΤΙΚΗ ανακοίνωση (ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ) και για αυτό (ΠΑΡΑ ΤΑ ΟΣΑ ΕΧΕΙΣ ΓΡΑΨΕΙ) βρήκες να πεις "Να βάλει αναβάθμιση στο σταθερό" ;
3) Εγώ από πεποίθηση ΔΕ θα βάλω ΠΟΤΕ σταθερό (με >20€ δεν υπάρχουν φθηνότερα ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ που θα κρατήσει αυτή η κατάσταση) ΚΙ ας είμαι "καθηγητής": Φαντάσου τα "μικρά"!!

Το γεγονός ότι ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ούτε οι Πρωτοσάλτηδες, ΔΕ σε προβληματίζει;
Έχει γίνει 1 μπάχαλο........

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #751 στις: Απρίλιος 10, 2020, 01:52:43 μμ »
Εννοείται ότι το έχω γράψει από προχθές (που υποτίθεται ότι ξεκίνησε το "δωρεάν") στο helpdesk και ΔΕ μου έχουν απαντήσει.

Με μόνο 35000 ευρώ που έδωσε η Κεραμέως στο HELPDESK περιμένεις να σου απαντήσουν;
Αν δεν ροκανίσουν τουλάχιστον άλλα 68000, δεν κουνάνε το χεράκι τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 10, 2020, 02:01:57 μμ από erisec »
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #752 στις: Απρίλιος 10, 2020, 01:58:59 μμ »
3) Εγώ από πεποίθηση ΔΕ θα βάλω ΠΟΤΕ σταθερό (με >20€ δεν υπάρχουν φθηνότερα ΣΥΜΒΟΛΑΙΟ ΕΙΝΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ 2-3 ΜΗΝΕΣ που θα κρατήσει αυτή η κατάσταση) ΚΙ ας είμαι "καθηγητής": Φαντάσου τα "μικρά"!!

Σε αυτή την περίπτωση, αν μένεις σε πολυκατοικία, μπορεί να βρεις ένα γείτονα που τον εμπιστεύεσαι και σε εμπιστεύεται, και να μοιραστείς το ιντερνετ του δικού του σταθερού (με το αζημίωτο πάντα).
Αν τώρα έχουμε καταντήσει να μην εμπιστευόμαστε κανένα, καλά παθαίνουμε αυτό που παθαίνουμε.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

Αποσυνδεδεμένος Tery

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #753 στις: Απρίλιος 10, 2020, 02:01:18 μμ »
Η κάρτα δεδομένων έχει 7 ευρώ. Με αυτά τα λεφτά, ίσως συμφέρει περισσότερο να κάνει ο πατέρας της μια αναβάθμιση στο σταθερό του τηλέφωνο, και να πάρει τηλέφωνο και ίντερνετ μαζί.

εχεις δίκιο. Ο μπαμπας της δεν το καταλαβαινει όμως

Αποσυνδεδεμένος erisec

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 280
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #754 στις: Απρίλιος 10, 2020, 02:03:14 μμ »
εχεις δίκιο. Ο μπαμπας της δεν το καταλαβαινει όμως

Σε αυτή την περίπτωση καταγγελία σε κοινωνικό λειτουργό ή ακόμα και σε δικαστικό.
Δεν μπορεί ο ξεροκέφαλος πατέρας να καταστρέφει το μέλλον του παιδιού του.

Αν ο λόγος είναι ότι φοβάται το wifi ο πατέρας, υπάρχει και το καλώδιο ethernet.
ΦΑΡΙΣΑΙΟΣ όποιος θέλει ανοσία αγέλης, αλλά δεν πάει πρώτα ο ίδιος να κολλήσει!
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ όποιος λέει ότι (απουσία εμβολίου) μπορούμε να σώσουμε υγεία / οικονομία χωρίς ΜΑΖΙΚΑ ΤΕΣΤ ανίχνευσης του ιού.
ΑΦΕΛΗΣ όποιος νομίζει ότι αφού κόλλησε κορονοϊό, δεν ξανακολάει. 30% όσων ανάρρωσαν, δεν έχουν αντισώματα!

Ο ΕΟΔΥ αποφάσισε: ΣΕ ΤΑΞΗ 3Χ3 ΧΩΡΑΝΕ 9 άτομα !!!

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Πλατφόρμα τηλεκπαίδευσης
« Απάντηση #755 στις: Απρίλιος 10, 2020, 02:05:52 μμ »
Σε αυτή την περίπτωση καταγγελία σε κοινωνικό λειτουργό ή ακόμα και σε δικαστικό.
Δεν μπορεί ο ξεροκέφαλος πατέρας να καταστρέφει το μέλλον του παιδιού του.

Αν ο λόγος είναι ότι φοβάται το wifi ο πατέρας, υπάρχει και το καλώδιο ethernet.

Σε αυτή την περίπτωση, αν μένεις σε πολυκατοικία, μπορεί να βρεις ένα γείτονα που τον εμπιστεύεσαι και σε εμπιστεύεται, και να μοιραστείς το ιντερνετ του δικού του σταθερού (με το αζημίωτο πάντα).
Αν τώρα έχουμε καταντήσει να μην εμπιστευόμαστε κανένα, καλά παθαίνουμε αυτό που παθαίνουμε.


ΑΚΡΙΒΩΣ:
Άξιοι της μοίρας μας
ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΟΥΝ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΟΥ.
Επαληθεύοντάς τες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 244
Σύνολο: 245

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.144 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.