*

Αποστολέας Θέμα: Μαθήματα εξ αποστάσεως...  (Αναγνώστηκε 42076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« στις: Μάρτιος 16, 2020, 03:15:48 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι! Εδώ και λίγες μέρες σταμάτησα τα ιδιαίτερα μαθήματα λόγω του ιού. Ακούω από συνάδερφους και διαβάζω πως συνεχίζουν τα μαθήματα μέσω του διαδικτύου. Γ´ κυκείου δείχνω αρχαία και έκθεση. Πώς μπορώ να κάνω εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Τι θα λέω στην έκθεση, δείξε μου αυτό που έχεις γράψει;; Έχω προβληματιστεί πολύ! Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ πολύ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:48 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2020, 04:38:45 μμ »
Φρόντισε να χεις υλικό σε ηλεκτρονική μορφή. Δώσε λίγο χρόνο στον εαυτό σου για προετοιμασία. Skype, Google drive, κ.α. έχουν τη δυνατότητα μεταφοράς αρχείων και άμεσης επεξεργασίας τους. Κάνε δυο τρία δοκιμαστικά πριν με γνωστούς.
Καλή η πρωτοβουλία σου να ανοίξεις αυτό το θέμα. Όλοι χρειαζόμαστε ιδέες για μαθήματα εξ αποστάσεως στην δύσκολη αυτή στιγμή!

Αποσυνδεδεμένος Dwrina

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1925
  • Τὴ γλῶσσα μοῦ ἔδωσαν ἑλληνική.
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2020, 05:52:19 μμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι! Εδώ και λίγες μέρες σταμάτησα τα ιδιαίτερα μαθήματα λόγω του ιού. Ακούω από συνάδερφους και διαβάζω πως συνεχίζουν τα μαθήματα μέσω του διαδικτύου. Γ´ κυκείου δείχνω αρχαία και έκθεση. Πώς μπορώ να κάνω εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Τι θα λέω στην έκθεση, δείξε μου αυτό που έχεις γράψει;;

Εγώ για τα Αρχαία έστειλα από πριν σημειώσεις και ασκήσεις με mail και για τις ασκήσεις ζήτησα να μου διαβάσουν τι έχουν γράψει. Και όταν, για παράδειγμα, σε μια άσκηση γραμματικής δυσκολεύτηκαν να βρουν τον σωστό τύπο, ό,τι θα έγραφα στον πίνακα, για να τους δείξω πώς οδηγούμαστε σε αυτόν, τους ζήτησα να το γράψουν ο καθένας μόνος του. Το ίδιο έκανα και για να εξηγήσω την έλξη του αναφορικού σε μια πρόταση. Έκθεση δεν κάνω, αλλά πιστεύω ότι και εκεί θα μπορούσες να ζητήσεις να σου διαβάσουν αυτά που έγραψαν, αφού μάλιστα μιλάς για ιδιαίτερα. Γιατί, αν έχεις αρκετούς μαθητές σε κάθε διαδικτυακό μάθημα, δεν γίνεται βέβαια να σου διαβάσουν όλοι την έκθεσή τους, αλλά και πάλι μπορεί σε κάθε μάθημα να βάζεις έναν ή δύο να  το κάνουν και οι άλλοι μετά να λένε τη γνώμη τους ή να προσθέτουν κάτι κ.λπ.

Εντάξει, μπορεί να χρειάζεται κάποια αναδιοργάνωση του μαθήματος, αλλά ο τρόπος βρίσκεται σταδιακά στην πράξη. Για να μη σου πω ότι και μαθητές  που στην τάξη δεν προσέχουν και μιλούν όλη την ώρα μεταξύ τους, στα διαδικτυακά μαθήματα συμμορφώνονται  πολύ περισσότερο, όπως άκουσα από συναδέλφους  (εγώ ακόμη δεν έχω κάνει διαδικτυακό μάθημα στα τμήματα με τους μαθητές που μου προκαλούσαν προβλήματα στην τάξη και έχω αγωνία να δω αν όντως θα είναι καλύτερα έτσι).
Graecia capta ferum victorem cepit et artis intulit agresti Latio  (Hor. Ep.  2. 1.).

Αποσυνδεδεμένος Minerva82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2020, 08:40:53 πμ »
 καλημερα συναδελφοι.Μια λυση  ειναι να γραφουν τις  ασκησεις (και τις εκθεσεις τους ) στο τετραδιο τους με μπλε στυλο (οχι μολυβι) και να τις στελνουν φωτογραφια σε εμας..δουλευει αλλα η διορθωση ειναι δυσκολη γιατι δεν μπορεις να παρεμβεις στη φωτογραφια.αλλα ειναι μια προταση..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:04:48 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2020, 09:01:43 πμ »
καλημερα συναδελφοι.Μια λυση  ειναι να γραφουν τις  ασκησεις (και τις εκθεσεις τους ) στο τετραδιο τους με μπλε στυλο (οχι μολυβι) και να τις στελνουν φωτογραφια σε εμας..δουλευει αλλα η διορθωση ειναι δυσκολη γιατι δεν μπορεις να παρεμβεις στη φωτογραφια.αλλα ειναι μια προταση..

Καλύτερα να τις γράφουν στο google drive, όπου εσύ μπορείς να τις διορθώνεις και ταυτόχρονα εκείνοι να βλέπουν τις διορθώσεις.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 17, 2020, 09:59:26 πμ »
Καλησπέρα συνάδερφοι! Εδώ και λίγες μέρες σταμάτησα τα ιδιαίτερα μαθήματα λόγω του ιού. Ακούω από συνάδερφους και διαβάζω πως συνεχίζουν τα μαθήματα μέσω του διαδικτύου. Γ´ κυκείου δείχνω αρχαία και έκθεση. Πώς μπορώ να κάνω εξ αποστάσεως εκπαίδευση; Τι θα λέω στην έκθεση, δείξε μου αυτό που έχεις γράψει;; Έχω προβληματιστεί πολύ! Θα μπορούσε κάποιος να μου δώσει τα φώτα του; Ευχαριστώ πολύ!
Θα τους δώσεις το μέιλ σου, οι μαθητές σου θα σκανάρουν τις εκθέσεις & τις εργασίες τους στα Αρχαία, θα στις στέλνουν στο μέιλ που θα τους γράψεις, θα λαμβάνεις όσα θα σου στέλνουν οι μαθητές σου μέσω του ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, θα τα διορθώνεις και στο επόμενο μάθημα που θα κάνετε μέσω skype, θα τους λες τα λάθη τους, θα κάνεις τις παρατηρήσεις σου και θα σε ρωτούν τυχόν απορίες τους.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Minerva82

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:07:11 μμ »
  το google drive δεν το ειχα σκεφτει..

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:10:59 μμ »
Minerva82,
είναι πολύ πρακτικό. Το μόνο που χρειάζεται από τους μαθητές είναι να έχουν ανοίξει λογαριασμό gmail. Μεγάλα παιδιά είναι, μπορούν να το κάνουν.

Αποσυνδεδεμένος Πελαγονία

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 547
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:15:46 μμ »
Το μεγάλο ερώτημα είναι:
έχει ληφθεί  μέριμνα για την ισότιμη πρόσβαση των μαθητών σε αυτές τις μαθησιακές διαδικασίες;;
Έχουν όλοι οι μαθητες ίντερνετ και ταμπλετ ή υπολογιστή;
 :(

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:20:24 μμ »
Τι ακριβώς είναη το google drive ρε παιδιά; Επίσης για να το χρησιμοποιήσουν θα πρέπει μα γράφουν τα πάντα στο pc ή μπορουν και με επισύναψη φωτογραφιών σε αυτό, ώστε να κάνουμε εκεί διορθώσεις;

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 17, 2020, 03:29:19 μμ »
Φαντάσου το google drive σαν έναν μεγάλο σκληρό δίσκο όπου μπορείς να σώσεις αρχεία (έγγραφα, φωτογραφίες, video κλ.π). Είναι μία υπηρεσία που προσφέρει η google, δηλαδή αν έχεις λογαριασμό gmail έχεις και google drive. Το σημαντικό για την περίπτωσή μας είναι ότι για το κάθε αρχείο που έχεις μπορείς (αν θέλεις) να δώσεις έναν σύνδεσμο με την διεύθυνσή του ώστε να το δουν και όποιοι άλλοι θέλεις (εσύ ορίζεις ποιοί θα είναι αυτοί, π.χ. οι μαθητές σου)  ή όλος ο κόσμος αν θέλεις, να είναι δηλαδή κοινό. Το εντυπωσιακό είναι ότι υπάρχει υπηρεσία google docs, δηλαδή ένα πρόγραμμα φαντάσου σαν το word αλλά το κείμενο που φτιάχνεις μ' αυτό το πρόγραμμα επίσης μπορούν να το "μοιραστούν" όσοι εσύ θέλεις ή και όλοι. Όταν λέω "μοιραστούν" σημαίνει ότι το "δουλεύουν" όσα άτομα εσύ θέλεις, δηλαδή π.χ. γράφουν μία παράγραφο και ταυτόχρονα τη βλέπεις κι εσύ, κάνεις μία διόρθωση και ταυτόχρονα τη βλέπουν όλοι, δεν χρειάζεται να τη στείλεις με email , να σου ξαναστείλουν απορίες κ.λ.π. νομίζω ότι στην περίπτωσή μας είναι ιδανικό. Αν έχεις κάποια άλλη απορία στείλε μου μήνυμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 17, 2020, 03:31:06 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 17, 2020, 05:15:17 μμ »
Τι ακριβώς είναη το google drive ρε παιδιά; Επίσης για να το χρησιμοποιήσουν θα πρέπει μα γράφουν τα πάντα στο pc ή μπορουν και με επισύναψη φωτογραφιών σε αυτό, ώστε να κάνουμε εκεί διορθώσεις;

Μπορείς να μοιράζεσαι αρχεία με άλλους, δηλαδή δημιουργείς ένα αρχείο, ο άλλος το επεξεργάζεται (αφού το μοιραστείς μαζί του) π.χ. απαντά σε ερώτηση, εσύ διορθώνεις κλπ. Επίσης, αν κατεβάσεις την αντίστοιχη εφαρμογή, μπορείς να συγχρονίζεις αρχεία μεταξύ διαφορετικών Η/Υ.

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 17, 2020, 06:49:17 μμ »
Μήπως η όλη διαδικασία είναι μια προθέρμανση για την εισαγωγή εξ αποστάσεως εκπαίδευσης στα απομακρυσμένα σχολεία με την αντίστοιχη μείωση θέσεων εργασίας;

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Μαθήματα εξ αποστάσεως...
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 17, 2020, 07:16:26 μμ »
Οπωσδήποτε, τα δυσπρόσιτα σχολεία πρέπει να εφαρμόσουν την εξ αποστάσεως διδασκαλία, έτσι κι αλλιώς! Πού είναι το κακό; Να περιμένουν π.χ. πληροφορικό τον Δεκέμβριο είναι η λύση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159443
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 381
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.