*

Αποστολέας Θέμα: Συλλογισμοί  (Αναγνώστηκε 40635 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Συλλογισμοί
« στις: Οκτώβριος 03, 2007, 01:23:58 πμ »
Χρειάζομαι τα φώτα σας... Μέχρι πρότινος και βασιζόμενη σε ενδελεχή μελέτη και στην όποια εμπειρία μου διαχώριζα τους όρους συλλογισμός και συλλογιστική πορεία ως εξής: 1) έδινα τη μορφή προκειμένων και συμπεράσματος στο συλλογισμό, ενώ στη συλλογιστική πορεία ακολουθούσα τη σκέψη του συγγραφέα (αν προχωρά από το γενικό στο ειδικό ή τούμπαλιν), 2) τρία είδη συλλογισμών (παραγωγικός, επαγωγικός, αναλογικός) και δύο είδη συλλογιστικής πορείας (παραγωγική, επαγωγική). Για παράδειγμα, αν μου ζητούταν η συλλογιστική πορεία μίας παραγράφου θα εντόπιζα με κριτήριο και πυξίδα τη δομή της, τον τρόπο που αναπτύσσεται η σκέψη του συγγραφέα (παραγωγή - επαγωγή), ενώ σε ερώτηση για το συλλογισμό της παραγράφου, θα προσπαθούσα αρχικά να διακρίνω τις προκείμενες και το συμπέρασμα και μετά θα εντόπιζα το είδος του συλλογισμού. Πρόσφατα η υπεύθυνη φιλόλογος στο φροντιστήριο που έπιασα δουλειά με επέπληξε, υποστηρίζοντας ότι συλλογισμός και συλλογιστική πορεία ταυτίζονται, και υποστήριξε ότι καταντώ δύσκολη τη ζωή των μαθητών με αυτές τις επουσιώδεις διακρίσεις ???... Όταν προσπάθησα να κάνω διάλογο μαζί της, με αποπήρε προτάσσοντας την 20χρονη εμπειρία της δίχως να μπει στον κόπο να μου τεκμηριώσει την άποψή της, κοινώς δε θέλησε να συζητήσει μαζί μου :-X. Δε θέλω να σχολιάσετε την αντισυναδελφική συμπεριφορά της (πιστέψτε με, γνωρίζω τον τρόπο να εκδηλώσω τη δυσαρέσκειά μου), αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας αναφορικά με το γνωστικό αντικείμενο. Τελικά είναι ή δεν είναι ταυτόσημες έννοιες ο συλλογισμός και η συλλογιστική πορεία; Ευχαριστώ εκ των προτέρων ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συλλογισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:22 »

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 03, 2007, 02:52:47 πμ »
Καλησπέρα.
Άκουσε, τους συλλογισμούς τους διακρίνουμε όσον αφορά την πορεία που ακολουθεί ο συγγραφέας (συλλογιστική πορεία) σε : επαγωγικο.παραγωγικό.αναλογικό.
Εκτός αυτού όμως μπορούμε να τους ταξινομήσουμε ανάλογα με το είδος των προτάσεων που χρησιμποιεί ο συγγραφέας στις προκείμενες σε: κατηγορικό,διαζευκτικό,υποθετικό.
Μπορούμε ακόμη να τους κατατάξουμε ανάλογα με το αν διαθέτουν δύο προκείμενες (τέλειος) ή μία και εννοειται η άλλη(ατελής).
Κοίταξε σε κάποιο βοή8ημα .. να βρεις παραδείγματα.

Υ.Γ. Σε κάθε περίπτωση η συμπεριφορά της φιλόλογου που σου έκανε παρατήρηση δεν ήταν σωστή.Στο κάτω-κάτω αυτές είναι πολύ λεπτές διαφορές..Εξάλλου τα τελευταία χρόμια διδάσκονται όλα αυτά.. Τα προηγούμενα χρόνια δεν τα είχαν υπόψη τους ούτε οι φιλόλογοι.

Καλό βράδυ :D
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2007, 02:54:35 πμ από tihea »
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος Angel1ca

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 07, 2007, 03:04:28 μμ »
ευχαριστώ πολύ, tithea

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 13, 2010, 12:40:11 πμ »
Είπαν- και είναι σωστό- πως η αναγέννηση της εποχής μας είναι δυνατή μόνο με το ξύπνημα της αγάπης στις ψυχές των ανθρώπων. Αυτή μόνο υπερνικά τη στενότητα του εγώ μας. Όταν αγαπούμε βγαίνουμε έξω από τον εαυτό μας , ανοίγεται το εγώ μας, κι όχι μόνο αυτό αλλά και οι πύλες της ψυχής μας , και αγκαλιάζει εκείνο που αγαπά. Όσο πλατιά είναι η αγάπη μας, τόσο πιο πλούσια η ψυχή μας. Άλλωστε, είναι γνωστό πως καθένας μπορεί να καταλάβει τέλεια μόνο ό,τι αγαπά.


Θα ήθελα τη γνώμη σας για το είδος συλλογισμού σε αυτή την παράγραφο!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συλλογισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:42:22 »

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 13, 2010, 12:59:29 πμ »
πηγατε για νανακια όλοι ??  :'(   

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 13, 2010, 05:10:31 πμ »
αν είναι σωστό δε ξέρω...

ένα παλικάρι 2000 χρόνια πριν το ίδιο είπε, και για 2000 χρόνια "λένε" και "λέμε" τη γνώμη μας για το είδος συλλογισμού.

ΥΓ. Αν βέβαια το αναφέρεις, όχι νοηματικά αλλά φιλολογικά, συγνώμη για την παρέμβαση.
Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος ypernouli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 13, 2010, 09:58:34 πμ »

Πιστεύω ότι η πρώτη πρόταση είναι το συμπέρασμα, οπότε είναι παραγωγή.. Ας το ελέγξουν και άλλοι συνάδερφοι όμως  :)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 13, 2010, 10:38:42 πμ »
Συμφωνώ,είναι παραγωγικός συλλογισμός.

Αποσυνδεδεμένος eleni09 ΠΕ 02

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 791
  • "όλα τριγύρω αλλάζουνε κι όλα τα ίδια μένουν..."
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 13, 2010, 10:46:08 πμ »
κι εμενα παραγωγικος μου φαινεται... :)

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 13, 2010, 11:21:43 πμ »
ευχαριστω πολύ για τη βοήθειά σας ...  κ εγω παραγωγικο τον ειπα αλλα μετα ,κλασικα, που τελειωσα το μαθημα μου εγινε εμμονη ιδεα οτι το ειπα λαθος.... δεν ειμαι και πολυ εξοικειωμενη  :-\

σας ευχαριστω πολυ  ;)

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 21, 2010, 10:15:16 μμ »
    Διάβαζα τα θέματα σχετικά με τους συλλογισμούς και ενώ ήμουν αρκετά μπερδεμένη, βοηθήθηκα από το λόγια του thanphis εδώ: http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=15593.0 .Μετά έπεσε το μάτι μου στην παράγραφο που παρέθεσε η pontiki σε άλλο post :"Είπαν- και είναι σωστό- πως η αναγέννηση της εποχής μας είναι δυνατή μόνο με το ξύπνημα της αγάπης στις ψυχές των ανθρώπων. Αυτή μόνο υπερνικά τη στενότητα του εγώ μας. Όταν αγαπούμε βγαίνουμε έξω από τον εαυτό μας , ανοίγεται το εγώ μας, κι όχι μόνο αυτό αλλά και οι πύλες της ψυχής μας , και αγκαλιάζει εκείνο που αγαπά. Όσο πλατιά είναι η αγάπη μας, τόσο πιο πλούσια η ψυχή μας. Άλλωστε, είναι γνωστό πως καθένας μπορεί να καταλάβει τέλεια μόνο ό,τι αγαπά". Εμένα μου φαίνεται ότι είναι επαγωγικός ο συλλογισμός, διότι από τα ειδικά καταλήγει στο γενικό: η αναγέννηση της εποχής μας είναι δυνατή μόνο με το ξύπνημα της αγάπης στις ψυχές των ανθρώπων. Εσείς τι πιστεύετε? Αν κάποιος συμφωνεί με τον τρόπο σκέψης του thanphis, ας μου πει, στο ίδιο συμπέρασμα με εμένα δεν καταλήγει? :-[ Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 10:46:24 πμ »
    Είπαν- και είναι σωστό- πως η αναγέννηση της εποχής μας είναι δυνατή μόνο με το ξύπνημα της αγάπης στις ψυχές των ανθρώπων. Αυτή μόνο υπερνικά τη στενότητα του εγώ μας. Όταν αγαπούμε βγαίνουμε έξω από τον εαυτό μας , ανοίγεται το εγώ μας, κι όχι μόνο αυτό αλλά και οι πύλες της ψυχής μας , και αγκαλιάζει εκείνο που αγαπά. Όσο πλατιά είναι η αγάπη μας, τόσο πιο πλούσια η ψυχή μας. Άλλωστε, είναι γνωστό πως καθένας μπορεί να καταλάβει τέλεια μόνο ό,τι αγαπά". Εμένα μου φαίνεται ότι είναι επαγωγικός ο συλλογισμός, διότι από τα ειδικά καταλήγει στο γενικό: η αναγέννηση της εποχής μας είναι δυνατή μόνο με το ξύπνημα της αγάπης στις ψυχές των ανθρώπων. .

θα τολμήσω να πω  ξανά παραγωγή.

Να σας πω έναν επαγωγικό;

Στο χ,ψ,ω παράδειγμα έχουμε διχογνωμία
Το χ,ψ,ω παράδειγμα  είναι συλλογισμοί
Άρα στους συλλογισμούς έχουμε διχογνωμία.
 ;D

Αποσυνδεδεμένος pontiki!!!

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 344
  • Την άνοιξη αν δεν τη βρεις, τη φτιάχνεις...
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:24:14 πμ »
Διαβάζοντας κ εγω για μια ακόμη φορα τα του thanpis εχω την εξης απορία, ισως ειναι χαζή!
Αν ,για παραδειγμα, το συμπέρασμα είναι στην αρχή της παραγράφου όπως σε αυτήν με τη μικρασιατική καταστροφή, η θεματική περιοδος είναι πάλι η αρχή της παραγράφου;
Γιατι το συμπέρασμα το βρίσκουμε στην πόταση κατακλείδα...

Ουφ, δεν ξέρω!!! Ας με βοηθήσει κάποιος γιατι όσο προσπαθώ να βγάλω ακρη με αυτούς τους συλλογισμούς , τόσο μπερδεύομαι!

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Συλλογισμοί
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2010, 11:28:06 πμ »

Ουφ, δεν ξέρω!!! Ας με βοηθήσει κάποιος γιατι όσο προσπαθώ να βγάλω ακρη με αυτούς τους συλλογισμούς , τόσο μπερδεύομαι!


Συμφωνείς στον επαγωγικό; Τότε θα ξεμπερδευτείς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159557
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 320
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 304
Σύνολο: 315

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.