*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2020  (Αναγνώστηκε 172704 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #420 στις: Ιούλιος 18, 2020, 06:55:50 μμ »
Γίνεται, ανάλογα με τις ανάγκες. Επίσης μπορεί να σου δώσει λίγες ώρες β’θμια και διάθεση τις υπόλοιπες α’θμια

Τους συμφέρει να συμπληρώνουμε με διάθεση στη  α/θμια,  διότι έτσι θα πάρουν λιγότερους αναπληρωτές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:27 »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #421 στις: Ιούλιος 18, 2020, 07:20:48 μμ »
Τους συμφέρει να συμπληρώνουμε με διάθεση στη  α/θμια,  διότι έτσι θα πάρουν λιγότερους αναπληρωτές.

Τουλάχιστον σε αυτήν την περίπτωση όπως είπα και σε προηγούμενο post θα πρέπει να κάνους τις όποιες διαδικασίες σύντομα, ώστε οι τοποθετήσεις να γίνουν όλες μαζί και να μην πηγαίνουν οι της β/θμιας στα κενά-απομεινάρια που δεν τα θέλει κανείς. (Αλλά δυστυχώς αυτό ακριβώς το βλέπω να γίνεται...)

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #422 στις: Ιούλιος 18, 2020, 07:23:05 μμ »
Πάντως φετος πήραν απόσπαση σε Αβαθμιες  μόνο 88 άτομα από ΠΕ86. Και από αυτούς οι 49 είναι στη Β Θεσσαλονίκης.
Αυτό δείχνει ότι τα κενά στις πρωτοβάθμιες παραμένουν.

Εγώ απορώ με την τόση μεγάλη αύξηση της ζήτησης στις Β/θμιες φέτος... Μου φαίνεται πως κάποιο λάκο έχει η φάβα, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ/φανταστώ τι είναι αυτό.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #423 στις: Ιούλιος 18, 2020, 07:45:59 μμ »
Τους συμφέρει να συμπληρώνουμε με διάθεση στη  α/θμια,  διότι έτσι θα πάρουν λιγότερους αναπληρωτές.

Χρόνια γίνεται η διάθεση  μεταξύ ΠΥΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να συμπληρώνουμε ωράριο σε διαφορετική βαθμίδα διδάσκοντας μάθημα της ειδικότητας μας. Είναι λογικό και εφικτό να μην συμπληρώνουμε ωράριο και να γίνεται ταυτόχρονα πρόσληψη αναπληρωτών;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:27 »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #424 στις: Ιούλιος 18, 2020, 07:49:36 μμ »
Τουλάχιστον σε αυτήν την περίπτωση όπως είπα και σε προηγούμενο post θα πρέπει να κάνους τις όποιες διαδικασίες σύντομα, ώστε οι τοποθετήσεις να γίνουν όλες μαζί και να μην πηγαίνουν οι της β/θμιας στα κενά-απομεινάρια που δεν τα θέλει κανείς. (Αλλά δυστυχώς αυτό ακριβώς το βλέπω να γίνεται...)

Τα κενά πρέπει να συμπληρωθούν. Τι σημαίνει κενά-απομεινάρια που δεν τα θέλει κανείς; Ποιος θα τα καλύψει; Η γειτόνισσα μήπως;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2020, 08:13:53 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Sun

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1433
  • Φύλο: Άντρας
  • αιτία ελομένου ' θεός αναίτιος
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #425 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:23:20 μμ »
Καλημερα σε ολους κ συγχαρητηρια σε οσους πηραν αποσπαση. Μια ερωτηση:
Πηρα αποσπαση μεν, αλλα στη δευτερη επιλογη μου...
1.Μπορω να ζητησω επανεξεταση κ ποια ειναι η διαδικασια?
2.αν τυχον ΔΕΝ παρω αποσπαση στην επανεξεταση, τι γινεται? Επιστρεφω στην οργανικη μου η ισχυει η πρωτη αποφαση αποσπασης?
Ευχαριστω!!!
Κάνεις αίτηση επανεξέτασης και αν δεν γίνει αποδεκτή, δηλαδή δεν πάρεις απόσπαση στην επιλογή που έκανες εκ νέου, παραμένεις κανονικά στην απόσπαση που έχεις πάρει.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #426 στις: Ιούλιος 18, 2020, 08:53:36 μμ »
Τα κενά πρέπει να συμπληρωθούν. Τι σημαίνει κενά-απομεινάρια που δεν τα θέλει κανείς; Ποιος θα τα καλύψει; Η γειτόνισσα μήπως;

Συμφωνώ ότι τα κενά πρέπει να συμπληρωθούν, όμως να συμπληρωθούν με δίκαιο τρόπο.
Αν Πχ. εγώ αποσπάστηκα στην β/θμια με 60 μόρια και τελικά πρέπει να διατεθώ στην α/θμια γιατί δεν έγινε καλή εκτίμηση των κενών και τελικά περισσεύω, θα καταλήξω να πάρω κάποιο από τα κενά της α/θμιας που έμειναν (συνήθως αυτά στα οποία πηγαίνεις σε 5 σχολεία εκτός πόλης - γι' αυτό και λέω πως είναι τα λιγότερο δημοφιλή) .

Επειδή όμως θα έχουν προηγηθεί οι τοποθετήσεις των συναδέλφων που αποσπάστηκαν απευθείας στην α/θμια με λιγότερα μόρια από εμένα (καθώς οι πρώτοι σε μόρια καλύπτουν την β/θμια και αυτοί που έπονται καλύπτουν την α/θμια), αυτοί θα έχουν τοποθετηθεί σε κενά όπου θα συμπληρώνουν το πολύ σε 2 σχολεία μέσα στην πόλη και εγώ που έχω τα περισσότερα μόρια, θα κληθώ να επιλέξω ενα από τα "πακέτα" των 5 σχολείων που έμειναν.
Και όλο αυτό χωρίς να φταίω, επειδή έγινε λάθος υπολογισμός και καταλάβανε στην πορεία, και όχι εξαρχής, ότι πρέπει να διατεθώ στην α/θμια. Εάν βέβαια είχα εγώ τα λιγότερα μόρια από όλους, φυσικά και θα πήγαινα σε οποιοδήποτε κενό έμενε και θα ήμουν και υπέρ-ευχαριστημένη κιόλας, δεν το συζητώ!

Όλα τα παραπάνω αποτελούν υποθετικό σενάριο, απλώς θέλω να τονίσω πως υπάρχει και αυτή η πιθανότητα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2020, 09:02:12 μμ από angela_p »

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #427 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:07:46 μμ »
Ξέρω πως στις τοποθετήσεις πυσπε προηγειται ο αθμιος εναντι του βθμιου που έρχεται στην αθμια με διάθεση. Ετσι δεν είναι; Επίσης τα μόρια δυσμενών συνθηκών μαζί με τα κοινωνικά μετράνε στα συνολικά μόρια για τοποθέτηση, μολονότι δε μετράνε για να πάρεις απόσπαση. Είμαι κι εδώ σωστή;

Όλες τις φορές που αποσπάστηκα σε α/θμια:
1)Προηγούνταν όσοι ήταν με οργανική σε πρωτοβάθμια σε σχέση με εμάς που διατεθήκαμε από την β/θμια
2)Τα μόρια δυσμενών δεν μετρήθηκαν ποτέ, ποτέ δεν ληφθήκαν υπόψη. Οι τοποθετήσεις γινόντουσαν αποκλειστικά με βάση τα κοινωνικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #428 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:40:49 μμ »
Χρόνια γίνεται η διάθεση  μεταξύ ΠΥΠΕ/ΠΥΣΔΕ. Δεν νομίζω ότι είναι πρόβλημα να συμπληρώνουμε ωράριο σε διαφορετική βαθμίδα διδάσκοντας μάθημα της ειδικότητας μας. Είναι λογικό και εφικτό να μην συμπληρώνουμε ωράριο και να γίνεται ταυτόχρονα πρόσληψη αναπληρωτών;

Συμφωνώ, αυτό είναι το σωστό. Πολλές φορές έχω συμπληρώσει ώρες με διάθεση σε δημοτικά και έτσι πρέπει να γίνεται. Το λάθος, όμως, το οποίο συμβαίνει συχνά, είναι η κακή διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού, δηλαδή ενώ ο αποσπασμένος συμπληρώνει το ωράριό του στο δημοτικό, αντί να δίνονται οι υπόλοιπες (αναφέρομαι σε αρκετές)  ώρες σε αναπληρωτή/ες, να τις  τρώει το μαύρο σκοτάδι ή να τις κάνει ο δάσκαλος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2020, 09:45:05 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #429 στις: Ιούλιος 18, 2020, 09:54:12 μμ »
Συμφωνώ, αυτό είναι το σωστό. Πολλές φορές έχω συμπληρώσει ώρες με διάθεση σε δημοτικά και έτσι πρέπει να γίνεται. Το λάθος, όμως, το οποίο συμβαίνει συχνά, είναι η κακή διαχείριση του εκπαιδευτικού προσωπικού, δηλαδή ενώ ο αποσπασμένος συμπληρώνει το ωράριό του στο δημοτικό, αντί να δίνονται οι υπόλοιπες (αναφέρομαι σε αρκετές)  ώρες σε αναπληρωτή/ες, να τις  τρώει το μαύρο σκοτάδι ή να τις κάνει ο δάσκαλος.

Δυστυχώς αυτό συμβαίνει και κακώς μάλιστα.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #430 στις: Ιούλιος 18, 2020, 11:25:29 μμ »
Όλες τις φορές που αποσπάστηκα σε α/θμια:
1)Προηγούνταν όσοι ήταν με οργανική σε πρωτοβάθμια σε σχέση με εμάς που διατεθήκαμε από την β/θμια
2)Τα μόρια δυσμενών δεν μετρήθηκαν ποτέ, ποτέ δεν ληφθήκαν υπόψη. Οι τοποθετήσεις γινόντουσαν αποκλειστικά με βάση τα κοινωνικά κριτήρια.
δλδ οι τοποθετήσεις δεν γίνονται με βάση τα μόρια;;

Αποσυνδεδεμένος sogol

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #431 στις: Ιούλιος 18, 2020, 11:29:43 μμ »
Όλες τις φορές που αποσπάστηκα σε α/θμια:
1)Προηγούνταν όσοι ήταν με οργανική σε πρωτοβάθμια σε σχέση με εμάς που διατεθήκαμε από την β/θμια
2)Τα μόρια δυσμενών δεν μετρήθηκαν ποτέ, ποτέ δεν ληφθήκαν υπόψη. Οι τοποθετήσεις γινόντουσαν αποκλειστικά με βάση τα κοινωνικά κριτήρια.
Εμένα πάντως μου έχει τύχει, να μην προηγηθώ, έναντι του αποσπασμένου από δευτεροβάθμια και ακόμη και η ένστασή μου απορρίφθηκε...

Αποσυνδεδεμένος DIMIS3

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 311
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #432 στις: Ιούλιος 19, 2020, 12:05:57 πμ »
Εγώ απορώ με την τόση μεγάλη αύξηση της ζήτησης στις Β/θμιες φέτος... Μου φαίνεται πως κάποιο λάκο έχει η φάβα, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ/φανταστώ τι είναι αυτό.
Μπορεί με την αύξηση ωρών που έγινε στη δευτεροβάθμια, να μειώθηκαν οι υπεράριθμοι.
Δε νομίζω να είναι πλασματικά ολα αυτά. Έστειλα σε αιρετό της δευτεροβάθμιας και μου είπε ότι αυτά είναι κενά μόνο της δευτεροβάθμιας. Απλά επειδή κάποιοι πήραν απόσπαση στη πρωτοβάθμια, μειώθηκαν λιγο τα κενά στις πρωτοβάθμιες.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2020
« Απάντηση #433 στις: Ιούλιος 19, 2020, 10:43:55 πμ »
Καλημέρα!
Συνάδελφοι, γνωρίζετε εάν προκειται να γίνει και β' φάση αποσπάσεων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.