*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 62124 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το έγραψα πιο πάνω, έθεσε το πλαίσιο προφανώς για τα ιδιωτικά σχολεία. Στα δημόσια το βλέπω σχεδόν αδύνατο να υλοποιείται.

ΠΟΥΘΕΝΑ δεν πρέπει να γίνει.Τελεία και παύλα.Δεν πρέπει να μείνουμε στον αν μπορεί να γίνει τεχνικά ή όχι, Οι προσωπικές ελευθερίες και η προσωπική αξιοπρέπεια δεν είναι αντικείμενο διαπραγμάτευσης. Και μόνο που το σκέφτηκαν είναι απο μόνο του επικίνδυνο.Το πρόβημά μας δλδ είναι να γίνει στο σπιτι του γείτονα και όχι στο δικό μου, το οποίο έτσι κ αλλιώς δεν έχει εξοπλισμό ,οπότε έλα μωρέ όλα καλά; Αντιλαμβανόμαστε άραγε το τι παει να γίνεi;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Προφανώς υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο σχεδιασμό και στην λήψη αποφάσεων εκ μέρους του υπουργείου.



Δημοσίευση: 12/05/2020
Δυνατότητα και όχι υποχρέωση του εκπαιδευτικού να κάνει Live streaming μαθήματα από τις αίθουσες των σχολείων
https://www.esos.gr/arthra/67576/dynatotita-kai-ohi-ypohreosi-toy-ekpaideytikoy-na-kanei-live-streaming-mathimata-apo
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Η ΟΛΜΕ εκτός από το να φωνασκεί, καλό είναι να αντιπροτείνει κιόλας. Εγώ θα πρότεινα εναλλακτικά την δημιουργία βιντεομαθημάτων για την ύλη Γυμνασίου - Λυκείου. Σαν το study 4exams. Μες το καλοκαίρι μπορεί κάλλιστα να υλοποιηθεί. Έτσι θα καλυφθούν περιπτώσεις παιδιών που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες. Τόσο καιρό δεν μπορούσαν να το κάνουν;

Για να αντιπροτείνει κανείς κάτι, πρέπει και να τον  ρωτήσουν κιόλας , να γίνει δλδ διάλογος.  Που σε μια κατ'επίφαση δημοκρατία (καλή ώρα) δεν γίνεται. Στην εκπομπή της Ερτ εχθές έγιναν τρεις προτάσεις απο την ΟΛΜΕ .Αλλά που καταντήσαμε ... να γίνονται προτάσεις στα παράθυρα καλοπληρωμένων  στρατιωτών-δημοσιογράφων(20 εκατομμύρια ευρώ σε 1,5 μηνα δεν είναι κ λίγα) και μάλιστα στα παράθυρα εκείνα που οι ίδιοι οι τωρινοί ιθύνοντες  έκλειναν κάποτε ως άνδρα ακολασίας.
Κατάντια! Και 'μεις κατηγορούμε την ΟΛΜΕ και την κάθε ΟΛΜΕ.Καλοδεχούμενη η άσκηση κριτικής βεβαίως, αλλά ΔΕΝ είναι τώρα η ώρα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Σήμερα το πρωί η υφυπουργός πέταξε το μπαλάκι σε σχολικές μονάδες και εκπαιδευτικούς. Αυτό που είπε ήταν ότι το υπουργείο έθεσε το πλαίσιο και το πώς θα το εφαρμόσει κάθε σχολική μονάδα είναι δικό της θέμα.
Ε,  ναι, έτσι τη βολεύει να πει. Αν γίνει καμιά στραβή, θα φταίει η τάδε σχολική μονάδα που δεν εφάρμοσε σωστά το πλαίσιο που έθεσε το Υπουργείο...!
Και μετά, ρωτώ, συνάδελφοι: αξίζει να στηρίζεται κανείς σ' ένα τέτοιο Υπουργείο; Σε ένα Υπουργείο όπου η ανευθυνότητα, η προχειρότητα κι η υποκρισία περισσεύουν και ταυτόχρονα δεν υπολογίζει τους εκπαιδευτικούς, που κάνουν ό,τι περνά από το χέρι τους, για να βοηθήσουν τους μαθητές τους; Τους εκπαιδευτικούς που θα έπρεπε να τους σέβεται και να τους τιμά κι όχι να επιτρέπει να τους λασπολογεί ο κάθε τυχάρπαστος από το πόστο που έχει (χωρίς να το αξίζει κιόλας) ...;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Για να αντιπροτείνει κανείς κάτι, πρέπει και να τον  ρωτήσουν κιόλας , να γίνει δλδ διάλογος.  Που σε μια κατ'επίφαση δημοκρατία (καλή ώρα) δεν γίνεται. Στην εκπομπή της Ερτ εχθές έγιναν τρεις προτάσεις απο την ΟΛΜΕ .Αλλά που καταντήσαμε ... να γίνονται προτάσεις στα παράθυρα καλοπληρωμένων  στρατιωτών-δημοσιογράφων(20 εκατομμύρια ευρώ σε 1,5 μηνα δεν είναι κ λίγα) και μάλιστα στα παράθυρα εκείνα που οι ίδιοι οι τωρινοί ιθύνοντες  έκλειναν κάποτε ως άνδρα ακολασίας.
Κατάντια! Και 'μεις κατηγορούμε την ΟΛΜΕ και την κάθε ΟΛΜΕ.Καλοδεχούμενη η άσκηση κριτικής βεβαίως, αλλά ΔΕΝ είναι τώρα η ώρα.

Η ΕΡΤ πλέον έχει γίνει χειρότερη και από τον ΣΚΑΙ. Για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προφανώς υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στο σχεδιασμό και στην λήψη αποφάσεων εκ μέρους του υπουργείου.



Δημοσίευση: 12/05/2020
Δυνατότητα και όχι υποχρέωση του εκπαιδευτικού να κάνει Live streaming μαθήματα από τις αίθουσες των σχολείων
https://www.esos.gr/arthra/67576/dynatotita-kai-ohi-ypohreosi-toy-ekpaideytikoy-na-kanei-live-streaming-mathimata-apo

Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρξουν καλοθελητές να "αξιοποιήσουν" την δυνατότητα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είμαι σίγουρη ότι θα υπάρξουν καλοθελητές να "αξιοποιήσουν" την δυνατότητα.

Όπως έγινε και με την σύγχρονη.... Σε ένα απο τα σχολεία που είμαι ο διευθυντής απείλησε ευθέως με την επερχόμενη αξιολόγηση τους έχοντες οργανική εκεί...

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μπήκα στην ΕΡΤ και έκραξα για τα χθεσινοβραδινά χάλια. Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε. Δεν μπορούν λίγοι καλοταϊσμένοι να διαμορφώνουν αντιλήψεις. Οι γονείς προς το παρόν είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά ως πότε; Όταν προπαγανδίζονται θέσεις, δεν μπορούμε απλά να τα λέμε εδώ. Νομίζω είναι αναγκαίο να ξέρουν οι γκεμπελιστές ότι δεν θα τους περάσει!
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ε,  ναι, έτσι τη βολεύει να πει. Αν γίνει καμιά στραβή, θα φταίει η τάδε σχολική μονάδα που δεν εφάρμοσε σωστά το πλαίσιο που έθεσε το Υπουργείο...!
Και μετά, ρωτώ, συνάδελφοι: αξίζει να στηρίζεται κανείς σ' ένα τέτοιο Υπουργείο; Σε ένα Υπουργείο όπου η ανευθυνότητα, η προχειρότητα κι η υποκρισία περισσεύουν και ταυτόχρονα δεν υπολογίζει τους εκπαιδευτικούς, που κάνουν ό,τι περνά από το χέρι τους, για να βοηθήσουν τους μαθητές τους; Τους εκπαιδευτικούς που θα έπρεπε να τους σέβεται και να τους τιμά κι όχι να επιτρέπει να τους λασπολογεί ο κάθε τυχάρπαστος από το πόστο που έχει (χωρίς να το αξίζει κιόλας) ...;

Οι άνθρωποι είναι παντελώς ΑΝΗΘΙΚΟΙ... Και ποιός μου λέει εμένα ότι ο τάδε διευθυντής δεν θα επιδιώξει να επιβάλλει αυτό το "πλαίσιο";  όπως έγινε και με την προαιρετική κατα τα άλλα σύγχρονη ...Αλλά έχουν κάνει πολλά ΣΟΒΑΡΑ λάθη και μάλιστα μαζεμένα οι του υπουργείου και σύντομα θα το πληρώσουν( άποψή μου)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2020, 12:01:51 μμ από georgia06 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μπήκα στην ΕΡΤ και έκραξα για τα χθεσινοβραδινά χάλια. Ίσως πρέπει να αρχίσουμε να μιλάμε. Δεν μπορούν λίγοι καλοταϊσμένοι να διαμορφώνουν αντιλήψεις. Οι γονείς προς το παρόν είναι στη σωστή κατεύθυνση, αλλά ως πότε; Όταν προπαγανδίζονται θέσεις, δεν μπορούμε απλά να τα λέμε εδώ. Νομίζω είναι αναγκαίο να ξέρουν οι γκεμπελιστές ότι δεν θα τους περάσει!

Που μπήκες; Θα μ'ενδιέφερε και 'μενα

Αποσυνδεδεμένος skathari

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Όπως έγινε και με την σύγχρονη.... Σε ένα απο τα σχολεία που είμαι ο διευθυντής απείλησε ευθέως με την επερχόμενη αξιολόγηση τους έχοντες οργανική εκεί...

Να του πεις ότι έτσι μας απειλούσε και ένας συνάδελφος του παλιά και πήρε πόδι όταν ήρθε η ώρα να ψηφίσει ο σύλλογος για επιλογή διευθυντών. Πίσω έχει η αχλάδα την ουρά, ποτέ δεν ξέρεις πες του ποια αξιολόγηση θα σε βρει...

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2020, 12:06:43 μμ από real »
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Εδώ κράζουμε
https://www.facebook.com/104612627665918/posts/180316723428841/?app=fbl
και εδώ https://www.facebook.com/10ERT/
Πολύ ωραία! Ευχαριστούμε.
Και μπράβο σε όσους σχολιάζουν από κάτω και γράφουν όσα γράφουν! Και λίγα είναι...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2525
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Οι άνθρωποι είναι παντελώς ΑΝΗΘΙΚΟΙ... Και ποιός μου λέει εμένα ότι ο τάδε διευθυντής δεν θα επιδιώξει να επιβάλλει αυτό το "πλαίσιο";  όπως έγινε και με την προαιρετική κατα τα άλλα σύγχρονη ...Αλλά έχουν κάνει πολλά ΣΟΒΑΡΑ λάθη και μάλιστα μαζεμένα οι του υπουργείου και σύντομα θα το πληρώσουν( άποψή μου)

Δίκαιο έχεις....αλλά όχι λάθη, επιλογές είναι.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 12, 2020, 12:18:06 μμ από harac »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 471

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.