*

Αποστολέας Θέμα: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο  (Αναγνώστηκε 61984 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

nickitol

  • Επισκέπτης
Γειά σας μετά από καιρό.
Είτε με κάμερες είτε όχι τι αλλάζει?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τι τακτική ακολουθείτε για τα παιδιά που μένουν σπίτι; Εμάς είναι όλα από σοβαρές οικογένειες και πολλά εξαιρετικοί μαθητές, άρα θεωρούμε ότι όντως υπάρχει λόγος.
 \
Οι απόψεις όμως διίστανται. Κάποιοι θεωρήσαμε αυτονόητο ότι θα ανεβάζουμε κάποιο υλικό στο eclass. Τη φωτοτυπία πχ που θα δίναμε, που έτσι κ αλλιώς τώρα δεν δίνουμε. Εγώ ανεβάζω και ασκήσεις για όλους, αφού δεν μπορώ να δώσω φωτοτυπίες. Δεν μου είναι δηλαδή κανένας φοβερός παραπανίσιος κόπος, αλλά στέλνω και προσωπικά μηνύματα που εξηγώ και έχω πει ότι θα δέχομαι κ ασκήσεις. Άλλοι όμως διαφωνούν, θεωρούν ότι οι γονείς τα θέλουν όλα δικά τους, ότι δεν γίνεται να εργαζόμαστε κ έτσι κ αλλιώς, έχουν κ το εύλογο επιχείρημα ότι άλλες φορές τα παιδιά λείπουν κ έρχονται αδιάβαστα επειδή έλειπαν και τώρα τα θέλουν από εμάς έτοιμα, γενικά υπάρχει μια ένταση.

Γενικά δεν μου αρέσει να βγάζουμε τα μάτια μας μόνοι μας, πχ θεωρώ λάθος να κάνουν εξ αποστάσεως όσοι είναι σε άδεια, γιατί είναι σαφής παραβίαση των όρων εργασίας μας, αφού δεν μας έχει δοθεί η δυνατότητα τηλεργασίας. Από την άλλη όμως, το άνοιγμα έγινε τσαπατσούλικα και αφήνει μια αίσθηση ανασφάλειας σε πολλές οικογένειες που είναι λογικό να αναρωτιούνται ποια αντιστάθμιση υπάρχει για την απουσία των παιδιών τους, και πιο προσωπικά όταν ανησυχούν κάποια παιδιά για το μάθημα που χάνουν, δεν θέλω να τα αφήσω εκτεθειμένα.

Είναι όμως μια περίεργη κατάσταση και ενοχλητικό που μας πέταξαν το μπαλάκι για άλλη μια φορά!

Σε εμάς δεν έχει παρθεί κάποια απόφαση από όσο γνωρίζω γιατί τώρα λείπω με άδεια.
Για τα παιδιά που λείπουν θεωρώ λογικό κάποιος να χρησιμοποιεί ασύγχρονη, ακόμα και στην άδειά του, καθώς είναι ευέλικτη και εσύ ορίζεις πότε και πόσο θα χρειαστεί να δουλέψεις.
Για σύγχρονη είμαι επιφυλακτικός, αφενός δεν έμεινα ικανοποιημένος από το αποτέλεσμα μέχρι τώρα, αφετέρου δημιουργούνται ζητήματα όπως το πότε και από ποιούς
θα πραγματοποιείεται. Είναι δυνατόν να κάνεις το πρωί μάθημα και το απόγευμα σύγχρονη για τα παιδιά που λείπουν; Καλά στην άδεια μου είναι αδιανόητο να το φανταστώ γιατί έτσι ακυρώνεται ο λόγος για τον οποίο την λαμβάνεις.

Αυτά τα θέματα (μαθήματα για τους μαθητές που απουσιάζουν σε συνθήκες πανδημίας και μαθήματα σε εξαιρετικές συνθήκες όταν τα σχολεία είναι κλειστά) πρέπει να οριστούν με σαφήνεια καθώς αν δεν κάνω λάθος περιλαμβάνονται στην ίδια τροπολογία που αναφέρει τη ζωντανή μετάδοση μαθήματος.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2020, 02:23:05 μμ από IoannisDr »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Για τα παιδιά που λείπουν θεωρώ λογικό κάποιος να χρησιμοποιεί ασύγχρονη, ακόμα και στην άδειά του, καθώς είναι ευέλικτη και εσύ ορίζεις πότε και πόσο θα χρειαστεί να δουλέψεις.
Καλά στην άδεια μου είναι αδιανόητο να το φανταστώ γιατί έτσι ακυρώνεται ο λόγος για τον οποίο την λαμβάνεις.
Εχουμε κ άτομα που λείπουν οι ίδιοι και κάνουν ασύγχρονη για όλα τα παιδιά. δεν κακή σκέψη ούτε κακή πρόθεση, απλώς αυτά τα θεωρώ λίγο αυτοκτονικά. γιατι δεν διεκδικήσαμε καθεστώς τηλεργασίας στο κάτω κάτω;
Τόσες εκκρεμότητες, τόση προχειρότητα, τόση φασαρία και ένταση για το δημόσιο σχολείο, για 10 μέρες μάθημα....

Αποσυνδεδεμένος Jackb

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οποιος ειναι σε αδεια ειναι σε αδεια. Τελος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Η απάντηση του διευθυντήτου 2ου ΓΕΛ Κω

20.05.2020 - 21:56
Ο διευθυντής του 2ου ΓΕΛ Κω απαντά: Δεν τοποθετήθηκαν κάμερες στις αίθουσες

https://www.alfavita.gr/nomothesia/322781_o-dieythyntis-toy-2oy-gel-ko-apanta-den-topothetithikan-kameres-stis-aithoyses

Anemos2017,

τώρα είδα ότι το είχες ανεβάσει πριν από μένα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οποιος ειναι σε αδεια ειναι σε αδεια. Τελος.

Συμφωνώ. Γιατί αλλιώς ακυρώνουμε και την ίδια την εργασια μας, αν δεν τη διαφοροποιούμε από την
άδεια ή τις διακοπές.

Το θέμα είναι τι γίνεται με όσους λείπουν. Το θεωρούμε ατομική ευθύνη κ τους αφηνουμε να βγαλουν ακρη μονοι τους; θεωρουμε οτι ειναι υποχρεωση του κράτους να τους παράσχει μορφωτική ισότητα αρα πεφτει σ εμας το βαρος; Ή επρεπε να το εχει ρυθμίσει αλλιως η πολιτεία; αν ειμαατε εμείς υποχρεωμένοι, είναι άραγε τα παιδιά; πχ εγω εκανα χθεδ μαθημα σ ενα τμημα κ ξενυχτισε για να ανεβαςω το υλικο, κ τους έχω ξανά αύριο. δεν θα έπρεπε να μου στείλουν αποψε ή αυριο την ασκηση κ εκεινοι; αφου εγω ειμαι συνεπής, δεν πρεπει να αναμένω κατι αναλογο;
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 21, 2020, 04:04:40 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αυτή η ντεμί κατάσταση όπου όλα είναι προαιρετικά και εξαρτώνται από την ατομική ευθύνη..
Είναι ο χρόνος στον οποίο θα έπρεπε να δοθεί η έμφαση στο πώς θα δουλέψουν τα σχολεία με ασφάλεια και πώς θα λυθούν όλα αυτά τα ζητήματα για την νέα χρονιά. Τώρα είναι όλα βλέποντας και κάνοντας και τίποτα δεν θα αλλάξει ουσιαστικά. Για να ανοίξουν τα σχολεία την πρώτη Σεπτεμβρίου οι αναπληρωτες θα πρέπει να είναι στην θέση τους την επόμενη του Δεκαπενταυγουστου. Θα υπάρχουν πίνακες τότε; Τα χρήματα για να παραταθεί η χρονιά κατά έναν μήνα την επόμενη χρονιά  θα υπάρχουν; Για να λειτουργήσουν τα δημοτικά τώρα για όλον τον Ιούνιο πρέπει να παραταθουν για δύο εβδομάδες οι συμβάσεις των αναπληρωτών. Δεν θα είναι δυνατόν από την νέα χρονιά να λειτουργήσουν τα σπασμένα τμήματα. Θα χρειαστούν βάρδιες και περισσότεροι εκπαιδευτικοί. Αλλιώς.. πολύ περισσότερη...  προσωπική ευθύνη. Χρειάζεται προκυρηξη για προσωπικό καθαρισμού τώρα για να είναι οι καθαριστριες στα σχολεία τον Σεπτέμβριο. Χρειάζεται να απαιτηθεί να υπάρχει νοσηλευτικό προσωπικό σε κάθε σχολική μονάδα. Θα μπορούσαν να είναι τελειοφοιτοι νοσηλευτές που πρέπει να κάνουν την πρακτική τους.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Αυτή η ντεμί κατάσταση όπου όλα είναι προαιρετικά και εξαρτώνται από την ατομική ευθύνη..
Είναι ο χρόνος στον οποίο θα έπρεπε να δοθεί η έμφαση στο πώς θα δουλέψουν τα σχολεία με ασφάλεια και πώς θα λυθούν όλα αυτά τα ζητήματα για την νέα χρονιά. Τώρα είναι όλα βλέποντας και κάνοντας και τίποτα δεν θα αλλάξει ουσιαστικά. Για να ανοίξουν τα σχολεία την πρώτη Σεπτεμβρίου οι αναπληρωτες θα πρέπει να είναι στην θέση τους την επόμενη του Δεκαπενταυγουστου. Θα υπάρχουν πίνακες τότε; Τα χρήματα για να παραταθεί η χρονιά κατά έναν μήνα την επόμενη χρονιά  θα υπάρχουν; Για να λειτουργήσουν τα δημοτικά τώρα για όλον τον Ιούνιο πρέπει να παραταθουν για δύο εβδομάδες οι συμβάσεις των αναπληρωτών. Δεν θα είναι δυνατόν από την νέα χρονιά να λειτουργήσουν τα σπασμένα τμήματα. Θα χρειαστούν βάρδιες και περισσότεροι εκπαιδευτικοί. Αλλιώς.. πολύ περισσότερη...  προσωπική ευθύνη. Χρειάζεται προκυρηξη για προσωπικό καθαρισμού τώρα για να είναι οι καθαριστριες στα σχολεία τον Σεπτέμβριο. Χρειάζεται να απαιτηθεί να υπάρχει νοσηλευτικό προσωπικό σε κάθε σχολική μονάδα. Θα μπορούσαν να είναι τελειοφοιτοι νοσηλευτές που πρέπει να κάνουν την πρακτική τους.
Νομίζω ότι όλα αυτά δε θα τους αφορούν τότε, αφού θα βαδίζουμε για εκλογές...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Τώρα κάνουν "πρόβα τζενεράλε" με τη μέθοδο "παίζω και μαθαίνω"  και από του χρόνου θα το ρίξουν στην "προσωπική ευθύνη". :-\

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Την προσωπική ευθύνη εγώ την μεταφράζω ως "ας πρόσεχες!". Άρα αν συμβεί οτιδήποτε σε κάποιον από εμάς ή στους δικούς μας, θα μας πουν αυτό. Μήπως κάποιος ξέρει αν η έννοια της ατομικής ευθύνης έχει εν προκειμένω και νομική υπόσταση;

Αποσυνδεδεμένος Σπουργίτι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο
« Απάντηση #360 στις: Ιούνιος 26, 2020, 09:48:57 μμ »
Τι έκανε η Κεραμέως με τα προσωπικά μας δεδομένα - O DPO, o νόμος και η "μοναξιά" της CISCO!!

https://id-ont.org/articles/e-government/ti-ekane-i-kerameos-me-ta-prosopika-mas-dedomena-o-dpo-o-nomos-kai-i-monaksia-tis-cisco

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο
« Απάντηση #361 στις: Ιούλιος 11, 2020, 09:28:07 μμ »
Το Υπουργείο δημοσιοποίησε τη μελέτη εκτίμησης αντικτύπου σχετικά με την προστασία δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα
http://www.fresh-education.gr/%ce%bc%ce%b5%ce%bb%ce%ad%cf%84%ce%b7-%ce%b5%ce%ba%cf%84%ce%af%ce%bc%ce%b7%cf%83%ce%b7%cf%82-%ce%b1%ce%bd%cf%84%ce%b9%ce%ba%cf%84%cf%8d%cf%80%ce%bf%cf%85/
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο
« Απάντηση #362 στις: Αύγουστος 01, 2020, 02:36:41 μμ »
ΣΥΓΧΟΝΗ ΕΞ ΑΠΟΣΤΑΣΕΩΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ: Ένα ζήτημα που μας απασχόλησε και θα μας απασχολεί.
 


Ολόκληρη η απάντηση της Κομισιόν στις live μεταδόσεις μαθημάτων από τις αίθουσες

Δημοσίευση: 31/07/2020

https://www.esos.gr/arthra/68818/olokliri-i-apantisi-tis-komision-stis-live-metadoseis-mathimaton-apo-tis-aithoyses
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aπευθείας διδασκαλία&μετάδοση μαθήματος σε πραγματικό χρόνο
« Απάντηση #363 στις: Αύγουστος 28, 2020, 06:16:00 μμ »
Eπείγον!!!
Σε τί φάση βρίσκεται το εν λόγω θέμα ; Mπορεί κάποιος διευθυντής να μας αναγκάσει να γίνεται το μάθημα σε live streaming mode και για τα παιδιά που βρίσκονται στο σπίτι με χαρτί ιατρού;
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 342
Σύνολο: 359

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.