*

Αποστολέας Θέμα: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19  (Αναγνώστηκε 67179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος baxalakis

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 498
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #252 στις: Νοέμβριος 15, 2020, 08:59:51 μμ »
Αντρας εκπαιδευτικος σε ΓΕΛ κανω τηλεκπαιδευση Συζυγος εκπαιδευτικος σε Ειδικο σχολειο της ειπε ο Δντης της οτι εφοσον ειμαι σπιτι εγω με τα δυο παιδια δεν δικαιουται αδεια ειδικου σκοπου αυτη.Μα αφου εγω κανω μαθημα η τηλεργασια θεωρειται εργασια γιατι δεν δικαιουται;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:27 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #253 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 07:50:42 πμ »
Γενικα βάζουν τέτοιους περιορισμούς. Να δίνονται με φειδω οι άδειες. Κ εργαζόμενος που μπορεί να τηλ εργαστεί δεν δικαιούται άδεια κι ας μην μπορεί να εργαστεί με παιδιά στο σπίτι...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #254 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 10:55:04 πμ »
Επειδή υπάρχει μια αμφιβολία, παραθέτω αυτό που γνωρίζω από την εγκύκλιο του Μαϊου.
Αν κάποιος γνωρίζει κάτι άλλο, ας με διορθώσει.

Στις περιπτώσεις που ο/η σύζυγος είναι επίσης υπάλληλος του Δημοσίου και αποδεδειγμένα εργάζεται εξ αποστάσεως, δεν είναι δυνατή η χορήγηση στον άλλο γονέα υπάλληλο του Δημοσίου (εκπαιδευτικό) της άδειας ειδικού σκοπού. Ωστόσο, λαμβάνοντας υπόψη το πραγματικό γεγονός ότι σε ορισμένες περιπτώσεις η εξ αποστάσεως εργασία του/της συζύγου που απασχολείται στο δημόσιο, πρέπει να παρέχεται σε συγκεκριμένο χρόνο και κατά τρόπο που δεν καθιστά δυνατή τη φροντίδα των τέκνων, που είναι άλλωστε και ο σκοπός χορήγησης της άδειας ειδικού σκοπού, δύνανται το αρμόδιο όργανο χορήγησης της άδειας ειδικού σκοπού, αφού ζητήσει όλα τα απαραίτητα προς τούτο δικαιολογητικά, να ικανοποιεί κατ’ εξαίρεση για ειδικές περιπτώσεις αιτήματα χορήγησης άδειας ειδικού σκοπού σε περιπτώσεις που ο/η σύζυγος, που απασχολείται στο δημόσιο, εργάζεται εξ αποστάσεως.
Πηγή άρθρου: Άδειες εκπαιδευτικών -COVID-19: Εγκύκλιος του Υπουργείου Παιδείας | fresh-education

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #255 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 12:05:32 μμ »
Να σημειώσω ότι την άδεια αυτή την χορηγεί ο διευθυντής της σχολικής μονάδας. Επομένως, είναι καθαρά στην κρίση του να την εγκρίνει κατά περίπτωση.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:47:27 »

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #256 στις: Νοέμβριος 16, 2020, 04:07:42 μμ »
Πηρα τηλ δδε δωδεκανησα μου παν οτι δεν προβλεπεται αδεια. Επισης μου διαβασε το εξής:
4. Η Υπηρεσία μας δεν επιλαμβάνεται ερωτημάτων για θέματα της παρούσας εγκυκλίου
που αφορούν το πάσης φύσεως ένστολο προσωπικό, τους εκπαιδευτικούς και το
διοικητικό προσωπικό των σχολικών μονάδων, τους εργαζομένους που υπηρετούν στο
Υπουργείο Υγείας, σε φορείς παροχής υπηρεσιών υγείας, στο Υπουργείο Μετανάστευσης
και Ασύλου, στις ανώνυμες εταιρείες ΟΑΣΑ, ΣΤΑΣΥ, ΟΣΥ, ΟΣΕ, ΟΑΣΘ, Αττικό Μετρό, ΟΣΕ,
ΕΡΓΟΣΕ και Εγνατία, καθώς και στην Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας, καθώς εν
προκειμένω αρμόδιοι αποκλειστικά είναι οι φορείς, στους οποίους ανήκουν οργανικά οι
εν λόγω υπάλληλοι και δεδομένης της ιδιαιτερότητας και κρισιμότητας των συνθηκών,
στις οποίες καλούνται να ανταποκριθούν.

Αρα λεει το υπεπθ θα βγαλει δικη του εγκύκλιο

Αποσυνδεδεμένος leofa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #257 στις: Ιανουάριος 03, 2021, 08:32:09 πμ »
Καλημερα !
Στις περιπτώσεις που ο σύζυγος είναι υπάλληλος του Δημοσίου και αποδεδειγμένα δεν εργάζεται εξ αποστάσεως, , , είναι δυνατή η χορήγηση στον άλλο γονέα αναπληρωτρια εκπαιδευτικό της άδειας ειδικού σκοπού όταν τα σχολεία ανοίξουν ; Έχω δυο παιδιά το ένα θα πηγαίνει στο σχολείο και το άλλο 5 μισή μηνών αν δεν είχαμε πανδημία θα ήταν στους παππούδες .

Αποσυνδεδεμένος mariarizou89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #258 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 03:37:24 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ. Απ’ όσο γνωρίσω πρέπει να έχουμε δουλέψει τουλάχιστον 10 ημέρες πριν βγούμε σε άδεια κύησης για να το δικαιούμαστε. Εάν προσληφθήκαμε τώρα και τις 10 αυτές ημέρες μέχρι να ξεκινήσει η άδεια κύησης πάρουμε  την άδεια ευπαθούς ομάδας και δουλέψουμε  εξ’ αποστάσεως, γνωρίζει κάποιος εάν προσμετράται κανονικά αυτό το διάστημα για να εξακολουθήσουμε να δικαιούμαστε το εν λόγω επίδομα;Η μετράει μόνο η δια ζώσης διδασκαλία; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #259 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 03:47:53 μμ »
Καλησπέρα σας και καλή χρονιά! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το συμπληρωματικό επίδομα μητρότητας του ΟΑΕΔ. Απ’ όσο γνωρίσω πρέπει να έχουμε δουλέψει τουλάχιστον 10 ημέρες πριν βγούμε σε άδεια κύησης για να το δικαιούμαστε. Εάν προσληφθήκαμε τώρα και τις 10 αυτές ημέρες μέχρι να ξεκινήσει η άδεια κύησης πάρουμε  την άδεια ευπαθούς ομάδας και δουλέψουμε  εξ’ αποστάσεως, γνωρίζει κάποιος εάν προσμετράται κανονικά αυτό το διάστημα για να εξακολουθήσουμε να δικαιούμαστε το εν λόγω επίδομα;Η μετράει μόνο η δια ζώσης διδασκαλία; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλώς ήρθες στο pde και συγχαρητήρια για την πρόσληψη.

Οι αναπληρώτριες που προσλαμβάνονται ενώ είναι έγκυες, παίρνουν άδεια επειδή ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες και δεν παρέχουν εργασία εξ αποστάσεως. Ωστόσο, αυτό το διάστημα θεωρείται κανονική προϋπηρεσία και επομένως δεν βλέπω κανέναν λόγο να στερηθείς το επίδομα για το οποίο ρωτάς.

Αποσυνδεδεμένος mariarizou89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #260 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 03:51:38 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Κ εγώ αυτό πιστεύω και το ίδιο ουσιαστικά μου είπαν κ από την πρωτοβάθμια μου. Όμως στον ΟΑΕΔ που κάλεσα για να ρωτήσω, μου είπαν πως το αν προσμετρώνται κανονικά οι ημέρες αυτές ή όχι εξαρτάται από τον κωδικό του ενσήμου που βάζει το ΙΚΑ και επομένως δεν μπορεί να μου απαντήσει με βεβαιότητα.. Γι’ αυτό και μπερδεύτηκα και θα ήθελα να ξέρω εάν το έχει λάβει κανονικά κάποια κοπέλα ενώ ήταν εξαρχής σε άδεια ευπαθούς ομάδας.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #261 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 05:23:56 μμ »
Γιατί δεν ρωτάς στην πρωτοβάθμια, αν αλλάζει ο κωδικός του ενσήμου όταν κάποιος είναι σε άδεια ευπαθούς ομάδας;
Αυτοί θα πρέπει να ξέρουν σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #262 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 10:22:32 μμ »
Καλώς ήρθες στο pde και συγχαρητήρια για την πρόσληψη.

Οι αναπληρώτριες που προσλαμβάνονται ενώ είναι έγκυες, παίρνουν άδεια επειδή ανήκουν στις ευπαθείς ομάδες και δεν παρέχουν εργασία εξ αποστάσεως. Ωστόσο, αυτό το διάστημα θεωρείται κανονική προϋπηρεσία και επομένως δεν βλέπω κανέναν λόγο να στερηθείς το επίδομα για το οποίο ρωτάς.


Καλησπέρα,
Είμαι κι εγώ αναπληρώτρια και έγκυος. Από όσο έχω ψάξει δε δικαιούμαι κανονική άδεια αλλά άδεια απουσίας.. αδεια σκοπού και πρέπει να να εργάζομαι με τηλεκπαίδευση. Αυτό μου είπαν κ από τη δευτεροβάθμια κ από το σχολείου. Αυτό που λέτε το έχω ξαναδεί στο φορουμ. Το υπουργείο δεν απαντά στο τηλέφωνο για να το διευκρινίσω ούτε βρίσκω σχετική εγκύκλιο... Μπορείτε να με βοηθήσετε;
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #263 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 10:28:25 μμ »
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει; Είμαι αναπληρώτρια και ανήκω σε ευπαθή ομάδα λόγω εγκυμοσύνης και σύμφωνα με την εγκύκλιο δικαιούμαι ειδική άδεια απουσίας από το σχολείο και συνέχιση της τηλεδιάσκεψης και μετά το άνοιγμα των σχολείων..Από τη δευτεροβάθμια μου είπαν δικαιούμαι την άδεια covid όπου δεν εργάζομαι καθόλου.
Γνωρίζετε τι ισχύει για τους αναπληρωτές που ανήκουν σε ευπαθή ομάδα;

Στις 15/12 μας είχες γράψει ότι από τη ΔΔΕ σου είπαν ότι δικαιούσαι άδεια covid και δεν θα εργάζεσαι καθόλου. Τι άλλαξε και μετά σου ζήτησαν να κάνεις μάθημα μέσω τηλεδιάσκεψης;

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #264 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 10:58:46 μμ »
Μίλησα με τον διευθυντή και εκείνος ξανά με τη δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται άδεια πέρα από αυτήν την ειδική άδεια απουσίας. Δεν ξέρω γιατί αρχικά μου είπαν κάτι άλλο
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αδεια ευπαθών ομάδων covid 19
« Απάντηση #265 στις: Ιανουάριος 04, 2021, 11:07:41 μμ »
Μίλησα με τον διευθυντή και εκείνος ξανά με τη δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι δεν προβλέπεται άδεια πέρα από αυτήν την ειδική άδεια απουσίας. Δεν ξέρω γιατί αρχικά μου είπαν κάτι άλλο
Παράξενο να σου λένε άλλα στην αρχή και άλλα μετά. Ας τοποθετηθούν και οι άλλοι συνάδελφοι για το ζήτημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 380
Σύνολο: 380

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.