*

Αποστολέας Θέμα: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ  (Αναγνώστηκε 1063192 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mathstavros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1665
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #308 στις: Ιούλιος 26, 2020, 07:22:34 μμ »
Πιστεύω οι αριθμοί θα είναι τέτοιοι ώστε κάποιες ειδικότητες με τα υπάρχοντα κενά θα νιώσουν αδικημένες και κάποιες άλλες θα νιώθουν υπερευχαριστημενες. Έτσι πχ οι δάσκαλοι μπορεί να λένε 4300 κενά αλλά αν πάρουν 3500 δε θα είναι άσχημα για αυτούς. Οι φιλόλογοι πιστεύω ουτοπικό το 1600 αλλά σε καμία 175. Διόλου απίθανο ένα 600. Πιστεύω θα πέσει μαγείρεμα ώστε όλοι να νιώθουν στη τελική ικανοποιημενοι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:06 »

Αποσυνδεδεμένος geo_vanni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 381
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #309 στις: Ιούλιος 26, 2020, 07:29:41 μμ »
Και φυσικά δεν πρόκειται να μαλώσουμε ....
Και σου εξήγησα στην πρώτη μου ανάρτηση εδώ ότι τα 173 που λες κενά και αναφέρεις και ξαναναφέρεις geo_vanni ήταν για τις μεταθέσεις ... από τότε ξέρεις πόσο νερό κύλησε .... όπως σε εκείνη την ανάρτηση σου ανέφερα τι κάνει κάθε φορά το Υπουργείο όταν προχωράει σε προσλήψεις ή άλλες διοικητικές πράξεις του προσωπικού του πριν την απόφαση που θα λάβει .... και όσο και αν σου φαίνεται περίεργο στην κατανομή που θα κάνει το υπουργείο θα λάβει υπόψιν του και τις φετινές συνταξιοδοτήσεις ιδιαίτερα όταν οι προσλήψεις δεν θα γίνουν φέτος αλλά του χρόνου ....
Τώρα αν εσύ δεν το καταλαβαίνεις ή αν θες να πάρει 173 μόνο ή και καθόλου....και ειδικά στους φιλολόγους ... οκ ... δεν το συνεχίζω ...

για να το λήξουμε εδω λοιπον...
εγω δεν ειπα οτι θα παρει 173 φιλολογους, ειπα οτι τα οργανικα τους ειναι 173 και οτι αν η κατανομη γινει τωρα θα φαινονται 173, να εισαι σιγουρος γι αυτο.
αν γινει του χρονου, ναι συμφωνω οτι θα ειναι περισσοτερα για ολες τις ειδικοτητες και σιγουρα για τους φιλολογους.
απλα τωρα μιλαμε με τα σημερινα δεδομενα.
η προσωπικη αποψη (δεν την στηριζω σε καποιο επιχείρημα) ειναι οτι τα 1600 οργανικα για φιλολογους ειναι παρα πολλα.
υπομονη και ολα θα φανουν στην πορεια.
ευχομαι καλη επιτυχια!!!

Αποσυνδεδεμένος DIMAS71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #310 στις: Ιούλιος 26, 2020, 07:37:09 μμ »
Το πόσες θέσεις θα πάρει η κάθε ειδικότητα ούτε εγώ το γνωρίζω.....το 1600 το ανέφερα με βάσει το άρθρο του κ. Στρατηγάκη .... και το θεωρώ λίγο υπερβολικό αναλογικά με τον αριθμό των προσλήψεων, αλλά ούτε και το 173 που λες εφικτό ακόμα και τώρα να γινόντουσαν οι προσλήψεις και σου έχω εξηγήσει γιατί και πώς γίνεται .....
Μακάρι για την κάθε ειδικότητα να είναι το μεγαλύτερο δυνατό νούμερο στην κατανομή εύχομαι....για όλους ότι είναι το καλύτερο να γίνει....
Καλά αποτελέσματα σε όλους ....

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #311 στις: Ιούλιος 26, 2020, 09:14:40 μμ »
Το ΝΣΚ θα εχει μπόλικη δουλεια να κάνει! Επίσης οι κατανομές θα φέρουν και επιπλεον δικαστήρια κλπ Πως να δεχτει ενας γεωλόγος που βλέπει οτι υπάρχουν 120οργανικά κενα οτι θα πάρει 10-20 θεσεις ή οι κοινωνιολόγοι που εχουν 200κενα θα παρουν υποδεκαπλασιες θέσεις κλπ; Οι βιολόγοι δεν θα αντιδράσουν τοσο επειδη άνοιξαν πολλες θέσεις στο υπουργείο Υγείας.
Λάθος δεν εχουν ανοίξει θέσεις στην υγεία. Και αν δούμε (οι Βιολόγοι) παρανομία στην κατανομη θα αντιδράσουμε πιο σθεναρα από ποτέ. Ότι κάναμε μέχρι τώρα οδηγεί εδώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:16:06 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #312 στις: Ιούλιος 26, 2020, 09:33:05 μμ »
Λάθος δεν εχουν ανοίξει θέσεις στην υγεία. Και αν δούμε (οι Βιολόγοι) παρανομία στην κατανομη θα αντιδράσουμε πιο σθεναρα από ποτέ. Ότι κάναμε μέχρι τώρα οδηγεί εδώ.

Αντιδράσετε η οχι με μειωμένο ωρολόγιο πρόγραμμα το αποτέλεσμα θα ειναι το ιδιο οπως όταν αντιδράσετε και την ειδική και πήρατε 1,2% των θέσεων τις βθμιας. Οσο για την υγεία δεν νομίζω να εχω άδικο μια που θυμάμαι ειναι η 2κ/2019 αλλα και φέτος η 6κ/2020 που βγηκε προχτές και αλλες δυο πριν μερικούς μηνες απο το υπουργειο ανάπτυξης κλπ.
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #313 στις: Ιούλιος 26, 2020, 09:43:13 μμ »
Δεν μπορούμε να προτρέπουμε συναδέλφους να πάρουν μέρος σε άλλες προκηρύξεις για να αποφορτισουμε την κατανομή στην Δευτεροβάθμια! Τα κενά φαίνονται, δεν κρύβονται. Ο καθένας πρέπει να πάρει το μέρος της πίτας που του αναλογει και όχι να βάλει χέρι στα διπλανά κομμάτια!

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #314 στις: Ιούλιος 26, 2020, 09:51:51 μμ »
Δεν μπορούμε να προτρέπουμε συναδέλφους να πάρουν μέρος σε άλλες προκηρύξεις για να αποφορτισουμε την κατανομή στην Δευτεροβάθμια! Τα κενά φαίνονται, δεν κρύβονται. Ο καθένας πρέπει να πάρει το μέρος της πίτας που του αναλογει και όχι να βάλει χέρι στα διπλανά κομμάτια!

Δεν προτρέπω κανένα να κάνει τίποτα! Ετσι κι αλλιως δεν χρειάζεται κανένας απο εμας συμβουλές λάθη κάνουμε και μονοι μας :P
Αυτο που λεω ειναι οτι οταν υπάρχουν 680οργανικές και το υπουργείο παίρνει μονο 567 αναπληρωτές ΠΕ04.4 κάτι σημαίνει αυτο! Λογικά οτι δεν ειναι επικαιροποιημένες οι οργανικές και οτι μερικές απο αυτες θα μεταφερθούν αλλου!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος glianna

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 371
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #315 στις: Ιούλιος 26, 2020, 09:55:33 μμ »
Δεν προτρέπω κανένα να κάνει τίποτα! Ετσι κι αλλιως δεν χρειάζεται κανένας απο εμας συμβουλές λάθη κάνουμε και μονοι μας :P
Αυτο που λεω ειναι οτι οταν υπάρχουν 680οργανικές και το υπουργείο παίρνει μονο 567 αναπληρωτές ΠΕ04.4 κάτι σημαίνει αυτο! Λογικά οτι δεν ειναι επικαιροποιημένες οι οργανικές και οτι μερικές απο αυτες θα μεταφερθούν αλλου!
Οι οργανικές δεν είναι βαλίτσες να μεταφέρονται από ειδικότητα σε ειδικοτητα! Μόνο να καλυφθούν ή να καταργηθούν γίνεται!
Α και επικαιροποιημένα είναι τα κενά, πριν 1, 5 μήνα έγινε επικαιροποιηση για τις μετατάξεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 26, 2020, 10:00:19 μμ από glianna »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #316 στις: Ιούλιος 26, 2020, 10:03:54 μμ »
Δεν προτρέπω κανένα να κάνει τίποτα! Ετσι κι αλλιως δεν χρειάζεται κανένας απο εμας συμβουλές λάθη κάνουμε και μονοι μας :P
Αυτο που λεω ειναι οτι οταν υπάρχουν 680οργανικές και το υπουργείο παίρνει μονο 567 αναπληρωτές ΠΕ04.4 κάτι σημαίνει αυτο! Λογικά οτι δεν ειναι επικαιροποιημένες οι οργανικές και οτι μερικές απο αυτες θα μεταφερθούν αλλου!
Α κατάλαβα το λάθος σου. ΤΑ νούμερα που έχεις είναι άθροισμα προσλήψεων ειδικής και ΓΕνικής. Οι προσλήψεις Βιολόγων ήταν λιγότερες από 567.
Αυτό οφφείλεται σε παράνομες τοποθετήσεις άλλων ειδικοτήτων σε κενά Βιολογίας, κυρίως μονίμων. τα έχουμε εξηγήσει αναλυτικά. Αυτοί που μας το έκαναν ισχυρίζονται ότι θα αποκατασταθεί η αδικία επειδή τα οργανικά για διορισμούς (700) φαίνονται και αυτό είναι το νόμιμο.
Βέβαια μετά από κάποια χρόνια γνωρίζω με τι απατεώνες έχουμε μπλέξει, και προσπαθώ να σας το πω κιόλας, αλλά οι περισσότεροι είμαστε όμηροι, είναι δύσκολο να επιβιώσεις....

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #317 στις: Ιούλιος 26, 2020, 10:08:42 μμ »
Οι οργανικές δεν είναι βαλίτσες να μεταφέρονται από ειδικότητα σε ειδικοτητα! Μόνο να καλυφθούν ή να καταργηθούν γίνεται!
Α και επικαιροποιημένα είναι τα κενά, πριν 1, 5 μήνα έγινε επικαιροποιηση για τις μετατάξεις.

Μακάρι λοιπόν να πάρουν παραπανω μονιμους απο αναπληρωτές! Αφου το θεωρείς πιο λογικό απο το να καταργήση τις οργανικές αυτες
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #318 στις: Ιούλιος 26, 2020, 10:12:22 μμ »
Α κατάλαβα το λάθος σου. ΤΑ νούμερα που έχεις είναι άθροισμα προσλήψεων ειδικής και ΓΕνικής. Οι προσλήψεις Βιολόγων ήταν λιγότερες από 567.
Αυτό οφφείλεται σε παράνομες τοποθετήσεις άλλων ειδικοτήτων σε κενά Βιολογίας, κυρίως μονίμων. τα έχουμε εξηγήσει αναλυτικά. Αυτοί που μας το έκαναν ισχυρίζονται ότι θα αποκατασταθεί η αδικία επειδή τα οργανικά για διορισμούς (700) φαίνονται και αυτό είναι το νόμιμο.
Βέβαια μετά από κάποια χρόνια γνωρίζω με τι απατεώνες έχουμε μπλέξει, και προσπαθώ να σας το πω κιόλας, αλλά οι περισσότεροι είμαστε όμηροι, είναι δύσκολο να επιβιώσεις....

Μα αυτό λεω και εγω! Δεν ξερω ποσα άτομα ειναι μονο στην Γενικη και πόσα μονο στην Ειδική αν και γενικά το ποσοστο ειναι 47% ειδικη και τα αλλα γενικη. Οσο για τους απατεωνες συμφωνώ. Τέλος αυτο νομίζω που σώζει τους ΠΕ04.4 ειναι οτι λίγοι ΑΣΕΠιτες διορίστηκαν σε αντίθεση με τους ΠΕ04.01 και ΠΕ04.02 που ηταν απο καμια 50αρια η καθε ειδικότητα
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #319 στις: Ιούλιος 26, 2020, 10:24:38 μμ »
Μα αυτό λεω και εγω! Δεν ξερω ποσα άτομα ειναι μονο στην Γενικη και πόσα μονο στην Ειδική αν και γενικά το ποσοστο ειναι 47% ειδικη και τα αλλα γενικη. Οσο για τους απατεωνες συμφωνώ. Τέλος αυτο νομίζω που σώζει τους ΠΕ04.4 ειναι οτι λίγοι ΑΣΕΠιτες διορίστηκαν σε αντίθεση με τους ΠΕ04.01 και ΠΕ04.02 που ηταν απο καμια 50αρια η καθε ειδικότητα
Ήταν 47 φυσικοί, 16 χημικοί, 5 βιολόγοι και 6 γεωλόγοι.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #320 στις: Ιούλιος 27, 2020, 12:56:29 πμ »
Οι οργανικές δεν είναι βαλίτσες να μεταφέρονται από ειδικότητα σε ειδικοτητα!
Θα διαφωνησω στην παραπανω σου προταση. Οταν πχ κοβεις ωρες φυσικης και τις κανεις βιολογιας συστηματικα τοτε ναι αλλαζεις τις ισορροπιες στις οργανικες. Οταν παιρνεις ωρες φιλολογικων και τις κανεις κοινωνικες επιστημες , ναι αλλαζεις τις ισορροπιες και οι οργανικες ειναι σαν βαλιτσες που αλλαζουν κατοχο. Φυσικα ολες αυτες οι αλλαγες συνηθως ειναι δανεικες! Και πολλες φορες γινονται και αντιστροφα! Καλο ειναι να μη γινονται συνεχεις αλλαγες γιατι δημιουργουν προσδοκιες/φερνουν ανεργια σε κλαδους κλπ.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οργανικά κενά και κατανομή για 2ΓΕ
« Απάντηση #321 στις: Ιούλιος 27, 2020, 09:46:39 πμ »
που σημαίνει ότι για να αλλάξεις τα οργανικά κενά πρέπει να αλλάξεις τις ώρες

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 316
Σύνολο: 332

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.