*

Αποστολέας Θέμα: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019  (Αναγνώστηκε 40920 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 09, 2020, 03:56:54 μμ »
Δηλ. προτείνεις, όπως το καταλαβαίνω, να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ για τους νέους, που δεν έχουν προυπηρεσία, προφανώς, αλλά έχουν άλλα προσόντα και για τους "παλιούς", που έχετε προυπηρεσία, να φτιαχτούν νέοι πίνακες, στους οποίους θα έχετε προβάδισμα στους διορισμούς. Και το γράφεις αυτό εσύ, που έχεις δώσει γραπτό ΑΣΕΠ και που ξεκίνησες να εργάζεσαι στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης από τα μόρια που συγκέντρωσες σ' αυτόν... Αντιφατικό και ακατανόητο το βρίσκω να υπάρχουν δυο μέτρα και δυο σταθμά κατά το πώς βολεύει κάποιους...!
Οι "παλαιοί" να μείνουν άνεργοι, αν κι εφόσον στους νέους πίνακες που συντάσσονται βρεθούν να έχουν λιγότερα μόρια από εκείνα που θα συγκεντρώσουν οι νέοι, οι οποίοι όλα αυτά τα χρόνια δεν κάθονταν, αλλά εξελίσσονταν, κάνοντας μεταπτυχιακά, αποκτώντας πιστοποιητικά κι άλλα πτυχία...! Από πού κι ως πού ζητάτε κάποιοι να διοριστείτε ΕΣΕΙΣ ως "παλαιοί" και να μην έχουν μια ανάλογη ευκαιρία κι οι νέοι συνάδελφοι; Γιατί γραπτός ΑΣΕΠ μόνο για τους νέους κι όχι για ΟΛΟΥΣ;
Προτείνω αυτό που είπε η Διαμαντοπούλου, όποιος από τους παλιούς ήθελε να κρατούσε το βαθμό του τελευαίου ασεπ ή να ξαναδώσει. Αλλά το θέμα μου δεν είναι οι παλιοί. Το θέμα μου είναι πώς θα μπουν και οι νέοι με δίκαιο τρόπο και σίγουρα δίκαιο δεν είναι να μείνει εκτός ο παλιός έτσι ωμά χωρίς κριτήρια. Ας δώσει κι ο νέος κι όποιος έχει πιο πολλά μόρια ας επικρατήσει.  Το αντιφατικό πού το βλέπεις; Δεν καταλαβαίνω. (επίσης νομίζω μιλάς με νεύρα και θα ήθελα να το διορθώσεις)
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 09, 2020, 03:58:51 μμ »
Ε άσε τι θέλουν αυτοί και ξέρω πολύ καλά τι λες. Το βίωσα και ως επιτυχούσα. Το θέμα είναι ποιο είναι το σωστό και να διεκδικείς. Και δυστυχώς έχω δει πολλούς "νέους" να λένε ωμά πως δε θέλουν διαγωνισμό. Και πρέπει να έχεις υπόψη ότι πλέον ανάμεσα στους παλιούς αναπληρωτές είναι και ασεπίτες κι οι ασεπίτες τουλάχιστον δεν έχουν το ανθρωποφαγικό που έχουν άλλοι, ακόμη και όσοι μπήκαν στους πίνακες χωρίς ασεπ και με περίεργη προϋπηρεσία (είχα γνωρίσει μια 3τεκνη, μου έκανε εντύπωση η αντίφαση, από τη μια ήταν της εκκλησίας κι από την άλλη μπήκε στους πίνακες επειδή δούλεψε ενισχυτική δίπλα στο σπίτι της...)
Τι θα πει να διεκδικείς; Πώς να το διεκδικήσεις, αφού τις αποφάσεις τις βγάζουν συνδικαλιστές με πολιτικούς.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 09, 2020, 03:59:44 μμ »
Τι θα πει να διεκδικείς; Πώς να το διεκδικήσεις, αφού τις αποφάσεις τις βγάζουν συνδικαλιστές με πολιτικούς.
Διαγωνισμό να διεκδικήσεις.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 09, 2020, 04:07:06 μμ »
Μα συγγνώμη τι απόλυτος τρόπος είναι αυτός; (αναφέρομαι στο "κατηγορουμε μονίμως..."παλαιοί") και γιατί απαντάς κι εσύ επιλεκτικά απομονώνοντας μέρος των λεγόμενών μου; Ίσα ίσα που ο τρόπος που μίλησα και η λύση που πρότεινα δείχνει πως είμαι με το μέρος των νέων, ακριβώς γιατί  έζησα κι εγώ τον αποκλεισμό ως νέα. Γιατί δε μου λες καλύτερα για ποιο λόγο δε θες διαγωνισμό που προτείνω;
Πάλι ερμηνεύετε όπως θέλετε!  Δεν απομονωσα τίποτα, σχολίασα τη νοοτροπία του στρατού που ξεχειλίζει στο post σας: οι νέοι να περιμένουν τη σειρά τους, προτεραιότητα έχουμε εμεις. Η οποία είναι διάχυτη μεταξύ των μόνιμα αναπληρωτών.
Δεν αναφέρθηκα καθόλου στον γραπτό διαγωνισμό. Κι αφού θέλετε τη γνώμη μου, προσωπικά πιστεύω πως ήταν το δικαιότερο μέχρι τώρα σύστημα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:39:45 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 09, 2020, 04:08:54 μμ »
Πάλι ερμηνεύετε όπως θέλετε!  Δεν απομονωσα τίποτα, σχολίασα τη νοοτροπία του στρατού που ξεχειλίζει στο post σας: οι νέοι να περιμένουν τη σειρά τους, προτεραιότητα έχουμε εμεις. Η οποία είναι διάχυτη μεταξύ των μόνιμα αναπληρωτών.
Δεν αναφέρθηκα καθόλου στον γραπτό διαγωνισμό. Κι αφού θέλετε τη γνώμη μου, προσωπικά πιστεύω πως ήταν το δικαιότερο μέχρι τώρα σύστημα.
Ε οκ εγώ κορόιδο ήμουν που έδωσα ασεπ και δε μιλούσα μέχρι να γίνει. Καλό απόγευμα και καλή πρόοδο. Εύχομαι να γίνει το δικό σου και μια μέρα να σου πουν τέρμα η δουλειά, να δουλέψει τώρα ο νέος. Τι να πω, ειλικρινά δεν ασχολούμαι άλλο
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 09, 2020, 04:25:24 μμ »
Διαγωνισμό να διεκδικήσεις.
Πώς μπορεί κάποιος που είναι στον πίνακα μηδενικής να διεκδικήσει γραπτό; Αφού πολιτικοί, συνδικαλιστές και αναπληρωτές είναι εναντίον. Επίσης, εσύ πόσα χρόνια από τότε που έκανες το πτυχίο σου περίμενες να γίνει γραπτός ΑΣΕΠ; Κάθε δύο χρόνια γίνονταν.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 944
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 09, 2020, 07:05:33 μμ »
Ε οκ εγώ κορόιδο ήμουν που έδωσα ασεπ και δε μιλούσα μέχρι να γίνει. Καλό απόγευμα και καλή πρόοδο. Εύχομαι να γίνει το δικό σου και μια μέρα να σου πουν τέρμα η δουλειά, να δουλέψει τώρα ο νέος. Τι να πω, ειλικρινά δεν ασχολούμαι άλλο
Πάμε πάλι από την αρχή: ο αναπληρωτής, προσλαμβάνεται για ορισμένο χρόνο κ απολύεται με τη λήξη της σύμβασης του.
Δεν είναι μόνιμος. Τώρα, εάν κάποιοι προσλαμβάνονταν ξανά κ ξανά ως ναπληρωτές,  λόγω του κλειδωματος των πινάκων για χρόνια, λόγω του ότι καταστρατηγηθηκε το 60/40 του γραπτού ΑΣΕΠ, αλλά κ λόγω του ότι δεν εφαρμόστηκε ο νόμος Διαμαντοπούλου, δε σημαίνει ότι ήτανε δίκαιο το σύστημα ούτε ότι καβατζωσαν μονιμοτητα, όπως νομίζουν.
Δεν ευχήθηκα να φύγει κάποιος κ να πάρει τη θέση κάποιος άλλος, αυτό είναι δική σας ευχή. Άλλο το να πιστεύει κάποιος σε ενα δικαιο κ αντικειμενικοο συστημα προσλήψεων/διορισμών κ άλλο η νοοτροπια του στρατού που έχουν οι περισσότεροι (αν όχι όλοι) οι αναπληρωτές. Αν θέλετε τη γνώμη μου, καλά κάνατε κ δώσατε στον γραπτό διαγωνισμό γιατί σας βοήθησε να προσληφθείτε. Τώρα, εαν εσείς νιώθετε κορόιδο, δικαίωμα σας! Δε μπορώ να κάνω κάτι ως προς αυτό!
Και τέλος, καλύτερα, που δεν ασχολείστε άλλο, αφού καταλαβαίνετε ο,τι θέλετε. Θιγεστε κι απαντάτε σε αυτά που εσείς καταλαβαίνετε κ έτσι διάλογος δε γίνεται.
Μια μικρή επισήμανση μόνο: η κατανόηση του γραπτού λόγου και η αποτελεσματική ανταλλαγή απόψεων θεωρούνται βασικές δεξιότητες, για όλους -πόσο μάλλον για τους εκπαιδευτικούς. Καλό είναι να δουλεύονται λιγάκι αυτά.
Ανταποδίδω τις ευχές για καλό απόγευμα και (κυρίως) για καλή πρόοδο.

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:19:27 μμ »
Πάλι ερμηνεύετε όπως θέλετε!  Δεν απομονωσα τίποτα, σχολίασα τη νοοτροπία του στρατού που ξεχειλίζει στο post σας: οι νέοι να περιμένουν τη σειρά τους, προτεραιότητα έχουμε εμεις. Η οποία είναι διάχυτη μεταξύ των μόνιμα αναπληρωτών.
Δεν αναφέρθηκα καθόλου στον γραπτό διαγωνισμό. Κι αφού θέλετε τη γνώμη μου, προσωπικά πιστεύω πως ήταν το δικαιότερο μέχρι τώρα σύστημα.

Υπαρχει η νοοτροπια της ουρας επισης, οταν οι πονηροι προσπερνανε τους αλλους που ηταν εκει.

Αποσυνδεδεμένος yannismath

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 09, 2020, 08:54:01 μμ »
Υπαρχει η νοοτροπια της ουρας επισης, οταν οι πονηροι προσπερνανε τους αλλους που ηταν εκει.

Δλδ επδ έτυχε να εισαι 5,10,15 χρονια μεγαλύτερος απο κάποιον αλλο θα πρέπει να θεωρησε και πιο άξιος; Τι σου ειπε ο συνάδελφος; Γραπτό διαγωνισμό! Αφου τόσα χρόνια εισαι αναπληρωτής τι εχεις να φοβηθεις; Τα θεματα στους γραπτους διαγωνισμούς ειναι η θεωρία που εσυ διδάσκεις αλλα φοβάσαι να εξεταστείς σε αυτή!

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 09, 2020, 09:12:40 μμ »
Συγνωμη αλλα δεν θα κανω διαλογο για τα αυτονοητα. Ειμαστε καθηγητες ποσα χρονια και δουλευουμε σε ταξη. Υπαρχει γραπτος για μηχανικους, δεητζηδες, πυροσβεστες, βοηθεια στο σπιτι, κτλ στον ΑΣΕΠ; Οταν καποιος εχει αφιερωθει σε εναν τομεα, ειναι επαγγελματιας του τομεα και το κρατος οφειλει να τον διορισει, οταν περασει ενα συγκεκριμενο οριο προυπηρεσιας. Τα υπολοιπα ειναι κουτοπονηριες αριστειας οσον εχουν τα φραγκα να εμφανιζουν καποια δηθεν προσοντα.

Αποσυνδεδεμένος jops

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 09, 2020, 09:20:58 μμ »
Για πες μας πως απέκτησες αξιοκρατικά αυτή την προϋπηρεσία...? Μην τα λέτε αυτα για να μην τρώτε χαστουκακια... 8)

και το κρατος οφειλει να τον διορισει, οταν περασει ενα συγκεκριμενο οριο προυπηρεσιας.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 09, 2020, 09:24:00 μμ »
Συγνωμη αλλα δεν θα κανω διαλογο για τα αυτονοητα. Ειμαστε καθηγητες ποσα χρονια και δουλευουμε σε ταξη. Υπαρχει γραπτος για μηχανικους, δεητζηδες, πυροσβεστες, βοηθεια στο σπιτι, κτλ στον ΑΣΕΠ; Οταν καποιος εχει αφιερωθει σε εναν τομεα, ειναι επαγγελματιας του τομεα και το κρατος οφειλει να τον διορισει, οταν περασει ενα συγκεκριμενο οριο προυπηρεσιας. Τα υπολοιπα ειναι κουτοπονηριες αριστειας οσον εχουν τα φραγκα να εμφανιζουν καποια δηθεν προσοντα.
Οχι, δεν υπάρχει γραπτός, αν και για την πυροσβεστική υπάρχουν πανελλήνιες. Τώρα, για τους μηχανικούς και την ΔΕΗ, ξέρεις με ποιον τρόπο γίνονται οι διορισμοί; Αν ξέρεις, θα ήθελες να εφαρμοστεί αυτός ο τρόπος για τους εκπαιδευτικούς;

Αποσυνδεδεμένος θάvος

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 09, 2020, 09:30:40 μμ »
Για πες μας πως απέκτησες αξιοκρατικά αυτή την προϋπηρεσία...? Μην τα λέτε αυτα για να μην τρώτε χαστουκακια... 8)

ειστε εκτος εκπαιδευσης και δικαιολογειστε να φανταζεστε πραγματα.
με καλεσαν ωροσμιθιο, εχοντας μαλιστα φαει τη σειρα μου κατι γνωστοι τους με πτυχιο μετα απο εμενα.
σε καλυψα;

Αποσυνδεδεμένος jops

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσφυγές κατά του συστήματος διορισμών-ν.4589/2019
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 09, 2020, 09:36:37 μμ »
Άντε καλέ...τουλάχιστον πρόλαβες να έχεις χαμόγελο Golgate...? H κάνα τενεκέ "λάδι"...κάνει και αυτό... ;D


με καλεσαν ωροσμιθιο,

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 552
Σύνολο: 565

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.