*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής πανεπιστήμιο Λευκωσίας ή frederick Κύπρου?  (Αναγνώστηκε 17166 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι αρμόδιο για την πρακτική επομένως πρέπει να επικοινωνήσεις μαζί τους.
Πήρανκαι εκεί αλλα έλειπε με άδεια η υπεύθυνη και κανεις αλλος δεν ήξερε...Μου είπαν να της στείλω mail, πραγμα που έκανα, αλλά απάντηση δεν πήρα ποτέ...οπότε πρέπει να ελπίζω να επιστρέψει έγκαιρα απ'οτι καταλαβαίνω...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τι ειδικότητα είσαι; Εγώ σαν ΠΕ02 θα μπορώ να κάνω εύκολα την πρακτική και που μπορούμε π.χ. σε τμήματα ένταξης σε γυμνάσια-λύκεια ή και σε δημοτικό σχολείο; Νομίζω πως το πιο δύσκολο κομμάτι είναι αυτό της πρακτικής.
Στον οδηγό πρακτικής άσκησης του Λευκωσίας γράφει ότι η πρακτική γίνεται στη βαθμίδα στην οποία διδάσκει ο καθένας βάσει του βασικού τίτλου σπουδών(έλεγξε το για σιγουριά)

Αποσυνδεδεμένος Hope3

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ θα ανακληθεί ή όχι; Ποιο μεταπτυχιακό θα επιλέγατε το Frederick ή το Λευκωσίας το οποίο δεν περνάει από ΔΟΑΤΑΠ;

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ποια είναι η γνώμη σας σχετικά με την απόφαση του ΔΟΑΤΑΠ θα ανακληθεί ή όχι; Ποιο μεταπτυχιακό θα επιλέγατε το Frederick ή το Λευκωσίας το οποίο δεν περνάει από ΔΟΑΤΑΠ;

 
καλησπερα και απο μενα. σκεφτομαι και γω απο την νεα χρονια να ξεκινησω μεταπτυχιακο στην Λευκωσια εξ αποστασεως, θα ηθελα να ρωτησω, επειδη ενδιαφερομαι για εργασια στην Κυπρο- εφοσον ολα παν καλα και βγουμε συντομα απο αυτο που ζουμε, η ερωτηση που κανω ειναι πιθανη αλλα μιας και τα διδακτρα ειναι καπως υψηλα αλλα ο,τι πληρωνεις παιρνεις, θα μπορεσω μετα να απορροφηθω στο ιδιο πανεπιστημιο? επειδη το συγκεκριμενο πανεπιστημιο βγαζει κατα καιρους θεσεις απασχολησης σε ερευνητες θα μπορεσω να βρω αμεσα εργασια? πρεπει να ρωτησω το ιδιο το πανεπιστημιο?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τελείωσα το πρώτο εξάμηνο. Έχει εβδομαδιαίες δραστηριότητες και εργασίες που πρέπει να παραδοθούν σε καθορισμένες ημερομηνίες. Είναι κατάλληλο για κάποιον που εργάζεται ή έχει παράλληλες ασχολίες. Δεν είναι τόσο απαιτητικό όσο το πρώτο μεταπτυχιακό που έκανα.


οι εβδομαδιαιες εργασιες ηταν δυσκολες? ποσο χρονο σου πηρε να τις τελειωσεις?

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ

οι εβδομαδιαιες εργασιες ηταν δυσκολες? ποσο χρονο σου πηρε να τις τελειωσεις?
Οι εβδομαδιαίες δραστηριότητες χρειάζονται 1-2 ώρες να αφιερώσεις, ουσιαστικά βοηθούν στην εμπέδωση της εβδομαδιαίας ύλης.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Οι εβδομαδιαίες δραστηριότητες χρειάζονται 1-2 ώρες να αφιερώσεις, ουσιαστικά βοηθούν στην εμπέδωση της εβδομαδιαίας ύλης.


  Ωραια σε ευχαριστω!!! Σχετικα με την ερωτηση που εκανα στο παραπανω ποστ, εχεις να μου απαντησεις;

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ


  Ωραια σε ευχαριστω!!! Σχετικα με την ερωτηση που εκανα στο παραπανω ποστ, εχεις να μου απαντησεις;
Δε γνωρίζω. Καλύτερα να απευθυνθείς στο Πανεπιστήμιο.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στο Frederick η συνολική βαθμολογία κάθε μαθήματος προκύπτει από το 50% των εργασιών και το 50% των εξετάσεων. Αν δεν κάνω λάθος στο Λευκωσίας είναι 60% ή 70% οι εξετάσεις.

 
 Στο Λευκωσίας είναι 60%-40%.

Αποσυνδεδεμένος Νασια91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια! Είμαι απόφοιτος του τμήματος φ. Π. Ψ.με κατευθυνση τα παιδαγωγικα..Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό "επιστήμες της αγωγής".Θα ήθελα να ρωτήσω αυτό το μεταπτυχιακό τι θα μου προσφερει περα απο την παιδαγωγικη επάρκεια που ήδη έχω λόγω της σχολής μου ? Αξίζει τον κόπο η να κοιταξω για κάποιο άλλο?

Αποσυνδεδεμένος evrialon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Τα τρία Τ της επιτυχίας: Ταλέντο-Τόλμη-Τύχη
    • Προφίλ
Καλησπερα παιδια! Είμαι απόφοιτος του τμήματος φ. Π. Ψ.με κατευθυνση τα παιδαγωγικα..Ενδιαφέρομαι για το μεταπτυχιακό "επιστήμες της αγωγής".Θα ήθελα να ρωτήσω αυτό το μεταπτυχιακό τι θα μου προσφερει περα απο την παιδαγωγικη επάρκεια που ήδη έχω λόγω της σχολής μου ? Αξίζει τον κόπο η να κοιταξω για κάποιο άλλο?
Το βασικό που προσφέρει το μεταπτυχιακό "ειδική αγωγή και εκπαίδευση" είναι ότι μπαίνεις σε κύριο πίνακα ειδικής αγωγής. Το μεταπτυχιακό "επιστήμες της αγωγής" δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση μα οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος paraskaevi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το βασικό που προσφέρει το μεταπτυχιακό "ειδική αγωγή και εκπαίδευση" είναι ότι μπαίνεις σε κύριο πίνακα ειδικής αγωγής. Το μεταπτυχιακό "επιστήμες της αγωγής" δεν σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο σε σχέση μα οποιοδήποτε άλλο μεταπτυχιακό.


@evrialon η συστατικη επιστολη ειναι απαραιτητη για το πανεπιστημιο λευωσιας? αν δεν υπαρχει συνοδευτικη αλλα πληρουνται τι γινεται;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 277
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.