*

Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 10842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 14, 2020, 06:33:22 μμ »
Προσπάθησε να βγάζεις 1 με 2 paper το χρόνο...μην έχεις κενό γιατί είναι καταστροφικό στην Ακαδημία. Έστω και χωρίς συμβολαιο.Κι εγώ πέρασα 10 μήνες χωρίς δουλειά μετα από μια απογοήτευση που πήγα Τορόντο για ένα δίμηνο που έβγαλα paper σε journals την περίοδο εκεινη. Μέχρι που πήρα υποτροφία ΙΚΥ και ξεκίνησα την πορεια μου ως Μεταδιδακτορας...κι εγώ αλλιώς τα νόμιζα και αλλιώς τα είδα. Και στα πανεπιστήμια η ίδια βρωμιά και αναξιοκρατία. Με την εκπαίδευση προσωπικά ξεκίνησα μόλις άρχισα το διδακτορικό, σταμάτησα να το τελειώσω και τώρα με την προκήρυξη νομίζω (εάν διορίσουν τελικά...) Θα μονιμοποιηθω. Βέβαια συνεχίζω συνεργασία και με το Μετσόβιο ακόμα σε ερευνητικό πρόγραμμα...όσο πάει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:11 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 14, 2020, 06:37:14 μμ »
Θα βγει η τρίτη φάση του ΕΛΙΔΕΚ για Μεταδιδακτορες το Σεπτέμβριο..ν υποβάλλεις ερευνητική πρόταση με καθηγητή από το ΕΜΠ (να το προτιμήσεις από το ΕΚΠΑ). Το αντικείμενο σου είναι 'πιασαρικο' και θα την πάρεις. Πολύ καλά χρήματα (200.000 total budget) και φτιάχνεις εσύ ως coordinator την δική σου ερευνητική ομάδα. ΜΗΝ απογοητεύεται φίλε θα τη βρεις την ακρη. Αν θες άλλες πληροφορίες στείλε μου ΠΜ.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 14, 2020, 09:42:32 μμ »
Σχετικά με την εκπαίδευση τώρα πήγαινε σε κανένα δυσπρόσιτο για κάνα 2 χρόνια κ με τα 40 ( ή 60 αν έχεις μάστερ) μόρια θα πιάνεις εύκολα αναπλήρωση στη συνέχεια στην πόλη σου...

Αυτό είναι πολύ σχετικό συνάδελφε.... Αν στην πολη σου δεν έχει κενά , τα μόρια δεν παίζουν ρόλο.Εγώ π.χ έχω δυο ειδικότητες, έναν κλάδο  β/θμιας και έναν α/θμιας,  με 153 και 160 μόρια αντίστοιχα στο νέο σύστημα και όμως στην πόλη μου δεν μπορώ να περάσω ούτε απ'έξω ελλείψει κενών.Επίσης στα δυσπρόσιτα δεν ξέρω αν μπορεί να βασιστεί κανείς (είμαι και η ίδια σε σκέψη για το αν θα τα δηλώσω  απο Σεπτέμβρη γι'αυτό το λέω).Μια τα μετράνε , μια δεν τα μετράνε... έχει αλλάξει εκατό φορές αυτο το πράγμα...


Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 14, 2020, 09:54:14 μμ »
ximikos00 θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στην προκήρυξη για εκπαιδευτές στα ΔΙΕΚ που βγαίνει κάθε Αύγουστο. Σε ειδικότητες που διδάσκονται χημεία έχει συνήθως αρκετές ώρες νομίζω και τα χρήματα είναι καλά. Για διδακτορικό 22 ευρώ την ώρα μεικτά, οπότε  καθαρά υπολογίζω σίγουρα 18 ευρώ. Δεν μετράει η προϋπηρεσία για τη δημόσια εκπαίδευση βέβαια.Το λέω απλώς σαν εναλλακτική για να συμπληρώσεις το εισόδημά σου σε περίπτωση που δεν πας τελικά σε σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:00:11 »

Αποσυνδεδεμένος effiet

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 608
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 15, 2020, 09:57:08 πμ »
Καλημέρα.

Διαβάζω εδώ που συζητάτε για διδακτορικά, έρευνες κτλ. Πραγματικά είναι πολύ στενάχωρο που στη χώρα μας εργασιακά είναι πολύ καλύτερα στην εκπαίδευση τη σχολική να δουλεύουμε ως εκπαιδευτικοί. Κι εμένα το όνειρό μου ήταν να γίνω ερευνήτρια και το προσπάθησα με 2 μεταπτυχιακά και τώρα διδακτορικό. Βέβαια δουλεύω ως αναπληρώτρια 12 χρόνια στην Α/θμια και έχω ελπίδες διορισμού. Ακόμα κι αν μου αρέσει η έρευνα πραγματικά κι εγώ πιστεύω ότι το σχολείο είναι πιο υγιές περιβάλλον εργασιακά. Γιατί στο πανεπιστήμιο γίνονται διάφορα, όπως αναφέρατε κι εσείς, και πραγματικά δε θα ήθελα να ασχοληθώ με αυτά. Τέλοσπαντων. Σας εύχομαι να πάτε καλά στην κατάταξη και γενικά όλα καλά να σας πάνε.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 15, 2020, 10:27:20 πμ »
Γεωργια εχεις δικιο. Αυτο που ειπα ηταν πολυ γενικευμενο και σιγουρα δεν ισχυει σε ολες τις ειδικοτητες. Ειδικα στις επαρχιακες πολεις. Εγω για να πω την αληθεια ειχα στο μυαλο μου την Αθηνα κυριως οπου και διαμενω (διέμενα...).
Ολοι καποια στιγμη θα βρουμε το δρομο μας...Για αλλους ειναι στρωμενος με ροδοπεταλα και για αλλους με..αγγουρια. Ολοι τον βρισκουμε παντως..

Αποσυνδεδεμένος rnikola

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 279
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 15, 2020, 10:47:40 πμ »
ximikos00 θα πρότεινα να ρίξεις μια ματιά και στην προκήρυξη για εκπαιδευτές στα ΔΙΕΚ που βγαίνει κάθε Αύγουστο. Σε ειδικότητες που διδάσκονται χημεία έχει συνήθως αρκετές ώρες νομίζω και τα χρήματα είναι καλά. Για διδακτορικό 22 ευρώ την ώρα μεικτά, οπότε  καθαρά υπολογίζω σίγουρα 18 ευρώ. Δεν μετράει η προϋπηρεσία για τη δημόσια εκπαίδευση βέβαια.Το λέω απλώς σαν εναλλακτική για να συμπληρώσεις το εισόδημά σου σε περίπτωση που δεν πας τελικά σε σχολείο.
Χωρις προυπηρεσια δυσκολο να δουλεψει στα ιεκ. Ο ανταγωνισμος ειναι και εκει πολυ μεγαλος. Αν δεν εχει και πιστοποιηση εοππεπ πιστευω ειναι αδυνατο...

Αποσυνδεδεμένος ximikos00

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 19, 2020, 05:26:54 μμ »
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και ιδιαίτερα μέλη τα οποία έδειξαν εντονο ενδιαφέρον και μου εξήγησαν αναλυτικά τη διαδικασία και τις προοπτικές...

Βασικά περιμένω τους πίνακες τώρα όπως όλοι...
Αφού δω τη σειρά μου θα πάρω μια  βαθιά ανάσα κ λογικά θα ξεκινήσω την περιήγηση μου στα νησιά του Αιγαίου...

Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 19, 2020, 06:37:07 μμ »
Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις απαντήσεις και ιδιαίτερα μέλη τα οποία έδειξαν εντονο ενδιαφέρον και μου εξήγησαν αναλυτικά τη διαδικασία και τις προοπτικές...

Βασικά περιμένω τους πίνακες τώρα όπως όλοι...
Αφού δω τη σειρά μου θα πάρω μια  βαθιά ανάσα κ λογικά θα ξεκινήσω την περιήγηση μου στα νησιά του Αιγαίου...

Καλά αποτελέσματα σε όλους εύχομαι.


Συνάδελφε να σου πω ότι στον κλάδο σου δόθηκαν 230 οργανικά κενά για τις φετινές  μεταθέσεις. Κοιτούσα χθες τους πίνακες. Μπορείς να τους βρεις εδώ:
 https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/319774_metatheseis-deyterobathmias-ekpaideysis-2020-pinakas-kenon/pleonasmaton

Οργανικά είναι τα κενά στα οποία μπορούν να γίνουν μεταθέσεις κ διορισμοί.Τα λειτυργικά κενά είναι πάντα περισσότερα κ είναι αυτά στα οποία γίνονται οι προσλήψεις  αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 19, 2020, 07:22:08 μμ »
https://www.especial.gr/pinakes-leitourgikwn-kenwn-apospasewn-defterovathmias-2020-enhmerwsh-sunedriasewn-kysde/

Και εδω θα βρεις τα λειτουργικά κενά που δόθηκαν για τις αποσπάσεις. Τα υπόλοιπα θα πανε σε αναπληρωτές (+ όσα κενά προκύψουν από άδειες).

Αποσυνδεδεμένος Χημικός91

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 08:43:36 μμ »
Αυτό είναι πολύ σχετικό συνάδελφε.... Αν στην πολη σου δεν έχει κενά , τα μόρια δεν παίζουν ρόλο.Εγώ π.χ έχω δυο ειδικότητες, έναν κλάδο  β/θμιας και έναν α/θμιας,  με 153 και 160 μόρια αντίστοιχα

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ορμώμενος από αυτό, γίνεται αν έχεις δύο ειδικότητες μια β/θμιας και μια α/θμιας να συμμετέχεις και στους δύο πίνακες ταυτόχρονα και όπου σε πάρουν? Ή αναγκαστικά διαλέγεις και χρησιμοποιείς το άλλο πτυχίο σαν 2ο για τα έξτρα μόρια?

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2214
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 08:56:34 μμ »
Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση ορμώμενος από αυτό, γίνεται αν έχεις δύο ειδικότητες μια β/θμιας και μια α/θμιας να συμμετέχεις και στους δύο πίνακες ταυτόχρονα και όπου σε πάρουν? Ή αναγκαστικά διαλέγεις και χρησιμοποιείς το άλλο πτυχίο σαν 2ο για τα έξτρα μόρια?

Αν έχεις πτυχίο χημικού και δασκάλου πχ τότε είσαι και στην 2ΓΕ και στην 1ΓΕ με τα ίδια ακριβώς μόρια. Στους ΠΕ70 πχ το δεύτερο πτυχίο του χημικού σου δίνει μοριοδότηση και το αντίθετο στους χημικούς το πτυχίο του δασκάλου σου δίνει μοριοδότηση. Αν είσαι λοιπόν σε δύο κλάδους εκτός κάποιον ειδικών περιπτώσεων θα έχεις τα ίδια ακριβώς μόρια. Που θα σε πάρουν εξαρτάται ποια απο τις δυο προκηρύξεις θα τρέξει πρώτα σε συνάρτηση φυσικά και με τις περιοχές που θα δηλώσεις. Αν οι ειδικότητες σου είναι και οι δυο στην 2ΓΕ προηγείται το μικρότερο νούμερο (πχ αν είσαι ΠΕ83 και ΠΕ86 προηγείται το ΠΕ83, πάντα και σε συνάρτηση με τις περιοχές που θα δηλώσεις)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 07, 2021, 09:03:50 μμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 07, 2021, 09:43:35 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Αυτό είναι το πρώτο τόπικ που ανοίγω και ελπίζω να μη κάνω κάποιος λάθος...

Είμαι Χημικός 35 ετών και εργάζομαι στον Ιδιωτικό τομέα (καμία σχέση με εκπαίδευση) τα τελευταία 5 χρόνια. Παράλληλα κάνω και κάποια ιδιαίτερα μαθήματα.
Εκτός από το πτυχίο μου έχω κάνει ενα μεταπτυχιακό και το  διδακτορικό μου. Με όλα αυτά υπολόγισα πως έχω κάπου στα 82 μόρια( μαζί με ξενη γλώσσα υπολογιστές κλπ)

Στην Ελλάδα μόνο το δημόσιο θα μου "αναγνωρίσει" το διδακτορικό κ ίσως η 2ΓΕ/2019 να είναι και η τελευταία ευκαιρία για πρόσληψη στη Δευτεροβάθμια... Τουλάχιστον έτσι νόμισα μέχρι να γραφτώ στη σελίδα και να αρχίζω να διαβάζω για μόρια αναπληρωτές προσωρινούς πίνακες και εμπειρία...

Για να μην προσγειωθώ απότομα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα και εσείς σαν πιο έμπειροι να μου απαντήσετε...

1) Με μηδενική προϋπηρεσία και αυτά τα μόρια έχω κάποια τύχη?

2) Αφήνω μία σίγουρη μεν, κακοπληρωμένη δε δουλειά για να πάω αναπληρωτής οπουδήποτε χωρίς να γνωρίζω αν θα έχω δουλειά τον Ιανουάριο με τους τελικούς πίνακες?

3)Η 2ΓΕ/2019 αφορά μόνο εκπαιδευτικούς με εργασιακή εμπειρία και οι υπόλοιποι που ναι μεν έχουμε χαρτιά αλλά καθόλου εμπειρία αδίκως ασχολούμαστε?

4) Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος Χημικός πόσες περίπου προσλήψεις θα γίνουν ή γίνονται κάθε χρόνο κ που περίπου κινούνται τα μόρια?

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων, οι απαντήσεις σας θα με βοηθήσουν πολύ....

Πριν πάρεις κάποια απόφαση ζύγισε τα καλά όλα που σου είπαν εδώ, αλλά να ξέρεις ότι αν ακολουθήσεις το αναπληρωτιλίκι, δεν υπάρχει γυρισμός. Θα περιμένεις κάθε χρόνο να σε πάρουν, όποτε σε παρουν, με ένα σύστημα που όποτε τους καπνίσει το αλλάζουν. Μπορεί να κρίνεις ότι είναι καλά για σένα, όμως άπαξ και αρχίσεις με αυτό είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος Δάφνη87

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 473
    • Προφίλ
Απ: Ερώτηση Χημικού για τη 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 08, 2021, 10:26:14 πμ »
Καλημέρα, όποιος έχει κάνει διδακτορικό εδώ ή έξω (όχι αγορασμένο) και έχει φτύσει ΑΙΜΑ με  ερευνητικά προγράμματα και όποιος έχει δουλέψει ιδιωτικό τομέα Ελλάδα ή όποιος έχει δουλέψει εξω σε πανεπιστημια και σχολεία , όταν πάει αναπληρωτής νομίζει ότι είναι part time αλλά ο μισθός είναι ΜΙΑ χαρά full time για δεδομένα Ελλάδας.

Οι μισθοί στον ιδιωτικό τομέα είναι αισχροί με 12ωρα απληρωτα εξ ου και οι δεκάδες χιλιάδες στους πίνακες αναπληρωτών. Πάρε το ρίσκο και τρεχα, εγώ το έκανα , δεν το μετάνιωσα , δεν είμαι χημικός ΑΛΛΑ φέτος δουλεύουν πολλοί διδάκτορες φιλοι και γνωστοί σε άλλες ειδικότητες που πριν δεν υπήρχαν στο χάρτη.

 Το θέμα είναι να σου αρέσει να κάνεις μάθημα-εμένα μου άρεσε και πριν και τώρα που γυρισα Ελλάδα. ΤΡΕΧΑ και μάζεψε προυπηρεσία , πίστεψε με οι διδάκτορες που πηγαν αναπληρτές φέτος αν τους ρωτήσεις, έχουν βρει την ηρεμία τους και την υγεία τους οι άνθρωποι-ξεχνάς ακαδημαική καρίερα οκ-αλλά ααααααν ποτεεεεε διοριστείς, με έρευνα της προκοπής και προυπηρεσία Γθμια μπορείς να πάρεις μετάταξη ως ΕΔΙΠ (μονο στο Ελλαντα αυτά- αλλά ναι γίνονται  ;D).  Επίσης, κάνε αυτά τα ωραία Online σεμινάρια , τα κάνουν όλοι-δίνουν μόρια.

Έχε υποψη σου ότι το σύστημα μπορεί να αλλάξει βέβαια σε καμια 2ετια και να πρέπει να ξαναδιαβάζεις, αλλά οκ όποιος βγάζει έρευνα σε αντικαρκινικα φάρμακα μπορεί να κάτσει να διαβάσει και παιδαγωγικές θεωρίες και γνωστικό αντίκειμενο Βθμιας. Εγώ για εμένα που είχα παρόμοια διλήμματα με τα δικά σου, σου λέω τρέχα και φύγε από ιδιωτικό τομέα στο Ελλαδιστάν. Απλά δεν έχω καταλάβει ποια είναι η κατάταξη σου στους προσωρινούς πίνακες , κοιτάς κατάταξη , μετά κοιτάς τις "φάσεις" σε τι αριθμο φτάνουν και που "διορίζονται" αναπληρωτές και βλέπεις στο περίπου τι γίνεται. Του σαμ απ και να μην διοριστείς τώρα, αναπληρωτής ΜΙΑ ΧΑΡΑ είναι, θα με θυμηθείς  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 497
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.