*

Αποστολέας Θέμα: Λειτουργικά υπεράριθμος  (Αναγνώστηκε 14669 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος diamand

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Λετ εμ καμ!
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:06:08 μμ »

Δυστυχώς όπως έχει ειπωθεί ξεκάθαρη νομοθεσία δεν υπάρχει, πχ αποσπάσεις εντός ΠΥΣΔΕ δεν προβλέπονται από κανένα νόμο, και οι λειτουργικές υπεράριθμες δεν ορίζονται με όριο όρων όπως η εγκύκλιος για τις οργανικές υπεραριθμίες. Πολλά άρθρα σε διαφορετικούς νόμους αλλεπικαλύπτονται. Το κάθε ΠΥΣΔΕ κάνει αυτό που θεωρεί δίκαιο για τους εκπαιδευτικούς η συμφέρον για την υπηρεσία...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:18:08 »

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:09:55 μμ »
Δεν βρήκα να λέει κάπου αυτό για τις 12 ώρες


Sent from my iPhone using Tapatalk
Στο μέρος Β - Λειτουργικά κενά λέει ότι ο εκπαιδευτικός αν δεν συμπληρώνει ωράριο. Τι σημαίνει συμπλήρωση ωραρίου;

https://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/wrario-anatheseis/1007-anatheseis-mathhmatwn-se-genika-lykeia
Μετα τον πίνακα των αναθέσεων λέει με ποιον τρόπο συμπληρώνει ωράριο κάποιος εκπαιδευτικός.

Α. Με τα μαθήματα πρώτης (Α΄) ανάθεσης οι εκπαιδευτικοί καλύπτουν το υποχρεωτικό τους ωράριο, ενώ με τα μαθήματα δεύτερης (Β΄) ανάθεσης συμπληρώνουν το υποχρεωτικό τους ωράριο ή καλύπτουν εκπαιδευτικές ανάγκες. Οι διδακτικές ώρες της δεύτερης ανάθεσης της βασικής ειδικότητας, καθώς και οι διδακτικές ώρες της πρώτης και δεύτερης ανάθεσης της δεύτερης ειδικότητας δεν πρέπει να υπερβαίνουν το όριο των έντεκα (11) διδακτικών ωρών.

Εφόσον οι ώρες εκτός Α' Ανάθεσης,  δεν μπορούν να υπερβαίνουν τις 11, σημαίνει ότι για να συμπληρώσεις ωράριο(23 ώρες) θέλεις 12 ώρες Α' Ανάθεσης.

Συμπέρασμα, αν έχεις τουλάχιστον 12 ώρες Α' Ανάθεσης δεν βγαίνεις λειτουργικά υπεράριθμος.
Αν έχεις άλλες το πολύ 11 ώρες από άλλες αναθέσεις δεν ψάχνεις σχολείο για συμπλήρωση ωραρίου.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2020, 01:11:57 μμ από geoarna »

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:18:13 μμ »
Και αν έχεις 21 ώρες ωράριο ή πιο κάτω ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:19:56 μμ »
Εγώ έχω 10 ώρες στο σχολείο μου α ανάθεσης και 21 ώρες ωράριο είμαι λειτουργικά υπεράριθμος ;
Ώρες β ανάθεσης δεν υπάρχουν


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:18:08 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:21:54 μμ »
Ισχύει αυτό που γράφει ο diamond. Το καθε ΠΥΣΔΕ ερμηνεύει και εφαρμόζει με διαφορετικό τρόπο την έννοια της λειτουργικής υπεραριθμίας. Το όριο του ελλείματος των 12 ωρών εφαρμόζεται από πολλά ΠΥΣΔΕ (συνδυάζοντας διάφορες εγκυκλίους) ίσως αντιγράφοντας το ένα το άλλο.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:23:08 μμ »
Εγώ ψάχνω αυτό το ΦΕΚ που λέει ο platonas



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 09, 2020, 01:29:40 μμ »
Δεν υπάρχει ΦΕΚ που να αναφέρει ξεκάθαρα το παραπάνω. Η απάντηση αν ε'ισαι λειτουργικά υπεράριθμός είναι απλή. Θα πάρεις τον αιρετό τηλέφωνο και θα τον ρωτήσεις τι εφαρμόζει το ΠΥΣΔΕ σου. Δηλαδή πότε υπάρχει λειτουργική υπεραριθμία τέτοια ώστε να προηγείται κάποιος στις τοποθετήσεις. Αν αυτή που σου πει είναι η ερμηνεία του ΠΥΣΔΕ δεν μπορείς να κάνεις τίποτα . Ακόμα και ένσταση να κάνεις θα σου πουν εμείς έτσι το ερμηνεύουμε και ετσι το εφαρμόζουμε. Ούτε σε διοκιητικό δικαστήριο θα βρεις άκρη. Ασε που μέχρι να εκδικαστεί η προσφυγή σου θα έχουν πεεράσει 2 χρόνια (οπότε δεν έχει σημασία).

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 09, 2020, 04:06:51 μμ »
Ο αιρετός μου είπε ότι προηγούμαι για τις 11 ώρες που μου λείπουν
Για ολική διάθεση αν θέλω πάω στις αποσπάσεις εντός πυσδε που δεν προηγούμαι και συγκρινομαι με τους υπόλοιπους

Όλες οι τοποθετήσεις γίνονται την ίδια μέρα όποτε βλέποντας ότι έχω κάνει αίτηση για απόσπαση δεν κοιτάνε καν την αίτηση για συμπλήρωση ωραρίου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 09, 2020, 04:14:14 μμ »
Άρθρο 14 Παρ. 9 του ΠΔ 100/97.

Σωστά s93060.

Αποσυνδεδεμένος geoarna

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 09, 2020, 05:40:11 μμ »
Ο αιρετός μου είπε ότι προηγούμαι για τις 11 ώρες που μου λείπουν
Για ολική διάθεση αν θέλω πάω στις αποσπάσεις εντός πυσδε που δεν προηγούμαι και συγκρινομαι με τους υπόλοιπους

Όλες οι τοποθετήσεις γίνονται την ίδια μέρα όποτε βλέποντας ότι έχω κάνει αίτηση για απόσπαση δεν κοιτάνε καν την αίτηση για συμπλήρωση ωραρίου


Sent from my iPhone using Tapatalk
Δηλαδή είσαι ο ορισμός του λειτουργικά υπεράριθμου, με τις περισσότερες ώρες σου να είναι εκτός οργανικής.
Η υπεραριθμία είναι προνόμιο που δίνεται στους παλαιότερους για να τοποθετηθούν σε άλλο σχολείο και το οποίο προνόμιο δεν χρησιμοποιούν και πάει ως πρόβλημα στον νεώτερο.

Υπάρχουν επανειλημένες εγκύκλιοι με το θέμα της σειράς τοποθητήσεων Σεπτεμβρίου. Πρώτα οι άρσεις υπεραριθμιών, μετά οι αποσπάσεις εντός και μετα η συμπλήρωση ωραρίου.
Τωρα αν το δικό σου ΠΥΣΔΕ κάνει κάτι άλλο πίεσε να μάθεις όσα μπορείς περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 09, 2020, 06:05:18 μμ »
Δηλαδή είσαι ο ορισμός του λειτουργικά υπεράριθμου, με τις περισσότερες ώρες σου να είναι εκτός οργανικής.
Η υπεραριθμία είναι προνόμιο που δίνεται στους παλαιότερους για να τοποθετηθούν σε άλλο σχολείο και το οποίο προνόμιο δεν χρησιμοποιούν και πάει ως πρόβλημα στον νεώτερο.

Υπάρχουν επανειλημένες εγκύκλιοι με το θέμα της σειράς τοποθητήσεων Σεπτεμβρίου. Πρώτα οι άρσεις υπεραριθμιών, μετά οι αποσπάσεις εντός και μετα η συμπλήρωση ωραρίου.
Τωρα αν το δικό σου ΠΥΣΔΕ κάνει κάτι άλλο πίεσε να μάθεις όσα μπορείς περισσότερα.
Μπορείς να δώσεις ένα link από μια τέτοια εγκύκλιο ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 09, 2020, 06:08:15 μμ »
ισχύουν δυο πράγματα. ή το ΠΥΣΔΕ σου κάνει ότι του έρθει στο κεφάλι ή ο αιρετός δεν ξέρει τι του γίνεται  και σου λεέι μπουρδες. (για εμένα ο δεύτερο είναι το πιθανότερο εφοσον έχει μπερδέψει την άρση υπεραριθμίας, με την συμπλήρωση ωραρίου και την απόσπαση εντός ΠΥΣΔΕ.). Ότι προηγείσαι για τις 11 ώρες που σου μένουν όχι μόνο το ακούω πρώτη φορά αλλά και δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς σημαίνει (πίστεψε με το θέμα της υπεραριθμίας το έχω εξαντλήσει). Όπως ξανα ειπα στο θεμα αυτό είμαστε στο έλεος των ΠΥΣΔΕ που ερμηνεύουν όπως θέλουν την (μη ύπαρξη) νομοθεσίας.


Αποσυνδεδεμένος s93060

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Λειτουργικά υπεράριθμος
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 09, 2020, 06:54:39 μμ »
Φαντάζομαι αυτό το κομμάτι εννοείς ;


Αυτό ο καθένας μπορεί να το μεταφράσει στα μέτρα του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 523
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.