*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ (1ΓΕ,2ΓΕ/2019) - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 39754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, συνάδελφοι. Γνωρίζω ότι το νήμα πραγματεύεται άλλο θέμα, αλλά έχω μια απορία. Οι διορισθέντες συνάδελφοι της Ειδικής, αν αρνηθούν τον διορισμό, έχουν δικαίωμα πρόσληψης ως αναπληρωτών στη Γενική Αγωγή;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ασ κάνουν ότι θέλουν. Εδώ υπάρχουν αποφάσεις Στε που δεν εκτελέστηκαν . Όταν και εφόσον γίνει το δικαστήριο που θα χαθεί εκ των προτέρων το ξανασυζηταμε
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Καλημέρα, συνάδελφοι. Γνωρίζω ότι το νήμα πραγματεύεται άλλο θέμα, αλλά έχω μια απορία. Οι διορισθέντες συνάδελφοι της Ειδικής, αν αρνηθούν τον διορισμό, έχουν δικαίωμα πρόσληψης ως αναπληρωτών στη Γενική Αγωγή;;;

Όχι, άπαξ και υπεβαλαν δήλωση περιοχών και κλήθηκαν, τελείωσε.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Είναι πρωτοφανές; Έγινε σε μεγαλύτερη κλίμακα όταν καταργήθηκε η επετηρίδα. Γινόταν κάθε χρόνο όταν δουλεύαμε και αντί να ανεβούμε πέφταμε θέσεις λόγω πολυτέκνων, ειδικών κατηγοριών κτλ που έμπαιναν σφήνα. Προς Θεού δεν έχω κάτι με καμία ειδική κατηγορία. Μη λέτε όμως ότι είναι πρωτοφανές. Πέστε ότι εμένα τώρα ήρθε το αυγό στον κ... και με καίει ο εαυτούλης μου.

Αυτό ίσχυε και όταν διενεργούνταν ο γραπτός ΑΣΕΠ. Εδώ πρόκειται για λανθασμένους πίνακες. Όχι για τα γνωστά "παράθυρα". Ρώτα όσους πίεζαν για προσωρινούς στο υπουργείο παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
MTSAG, εννοούσα μήπως μερικοί δεν ήθελαν να διοριστούν στις περιοχές αυτές και δεν τις δήλωσαν. Έχουν δικαίωμα αναπλήρωσης στη Γενική;;;

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ασ κάνουν ότι θέλουν. Εδώ υπάρχουν αποφάσεις Στε που δεν εκτελέστηκαν . Όταν και εφόσον γίνει το δικαστήριο που θα χαθεί εκ των προτέρων το ξανασυζηταμε

Τι αναφέρει όμως η απόφαση ΣτΕ του 1882/2017 (τελευταία περί πινάκων); Σημειώνεται χαρακτηριστικά ότι "δεν είναι δυνατή συνταγματικώς επιτρεπτή η επέκταση του συστήματος αυτού πέραν του σχολικού έτους 2018-2019". Εννοείται του νόμου 3848. Για ποιον λόγο όμως μέχρι τότε; Αυτό συμβαίνει διότι το "καθεστώς δεν είναι συνταγματικώς επιτρεπτό να υπερβαίνει σε διάρκεια ένα εύλογο χρονικό όριο, το οποίο παρίσταται αναγκαίο για την ανωτέρω μετάβαση, διότι η υπέρβαση αυτή αναιρεί τη βασική ρύθμιση του νόμου και αποδομεί την εμπιστοσύνη και τον σεβασμό των πολιτών στην έννομη τάξη, οδηγώντας σε καταστάσεις ασύμβατες με την αρχή του κράτους δικαίου". Με άλλα λόγια, πολύ απλά το ίδιο το ΣτΕ τονίζει την ανάγκη μόνιμων διορισμών και ότι δεν γίνεται να λειτουργεί η εκπαίδευση με αναπληρωτές!

Ωστόσο, πώς δικαιολόγησε το Υπουργείο τη χρήση πινάκων του '18 για πρόσληψη αναπληρωτών και το 2019-2020; Μα φυσικά με μεταβατικές διατάξεις του 4589 (μετάβαση από τον 3848 στον 4589) που σημειώνουν ότι μέχρι την έκδοση των οριστικών πινάκων κατάταξης και τους ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΔΙΟΡΙΣΜΟΥΣ (εναρμόνιση με αποφάσεις) πρέπει να γίνει χρήση των κυρωμένων πινάκων (που υπάρχουν ήδη) με έκδοση διαπιστωτικής πράξης (άρθρο 66). Στην Ειδική Αγωγή, έγινε ακριβώς με αυτό τον τρόπο (προσωρινοί - οριστικοί - διορισμοί και προσλήψεις).

Γιατί επομένως να μην ακολουθήσει ανανέωση διαπιστωτικής πράξης για φέτος (τροποποίηση του άρθρου 66) αναφορικά με τη Γενική Αγωγή καθώς η πρώτη εφαρμογή του άρθρου 57 (πίνακες κατάταξης Γενικής Αγωγής) συμβαίνει τώρα με τις 1κ2ΓΕ (οι οποίες είναι διακριτές σε σχέση με αυτές της Ειδικής Αγωγής); Εξάλλου είναι οι μόνοι κυρωμένοι που έχουν ελεγχθεί ως προς την προϋπηρεσία, τα ακαδημαϊκά και κοινωνικά κριτήρια των υποψήφιων.

2) Αποκλείονται νέοι απόφοιτοι (και δη από το '18 και μετά): Μήπως να θυμίσω ότι και στον 4589 υπήρχε πρόβλεψη για 3ετές κλείδωμα το οποίο αναμένεται να γίνει διετές (https://www.especial.gr/nomosxedio-keramews-ti-perilamvanei-2-xronia-isxus-pinakwn-asep-dipli-moriodotisi-panelladikes-iounio/);
Τώρα αναλογιστείτε το εξής: Επιλέγονται οι προσωρινοί για το 2020-2021 (στον οποίο ΔΕΝ έχουν κάνει αίτηση οι απόφοιτοι του '20). Οι προσωρινοί μένουν για το '21-'22 (καθώς πιθανό να μην έχουν βγει οριστικοί με τόσες ενστάσεις) συνεπώς κλειδώνουν για το '22-'23 και για το '23-'24 με έκδοση τελικών😮

Έτσι, ένας απόφοιτος του '20 θα υποβάλει ξανά αίτηση τουλάχιστον τέλη του '23 ή αρχές '24!
Κίβδηλο λοιπόν και αυτό το επιχείρημα όσων νοιάζονται για τους απόφοιτους του '18 και δεν μεριμνούν για αυτούς που ακολουθούν.

3) Δεν μπορούμε να προχωρήσουμε με άλλους πίνακες στην Ειδική και άλλους στη Γενική Αγωγή. Μπορούμε καθώς πρόκειται για διαφορετικές προκηρύξεις με συνακόλουθη δημιουργία πινάκων τα οποία βασίζονται σε ξεχωριστά άρθρα του 4589.

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
MTSAG, εννοούσα μήπως μερικοί δεν ήθελαν να διοριστούν στις περιοχές αυτές και δεν τις δήλωσαν. Έχουν δικαίωμα αναπλήρωσης στη Γενική;;;

Αν εμφανίζονται στους πίνακες διορισμών της ειδικής τοτε δεν έχουν δικαίωμα. Αν όχι τότε έχουν. Δες έναν εκκαθαρισμενο πίνακα του κλάδου σου, έχουν αφαιρεθεί αυτοί που δεν μπορούν να είναι αναπληρωτες.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2020, 08:14:08 πμ από mtsag »

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Δεν υπάρχει εκκαθαρισμένος πίνακας του κλάδου μου ΠΕ60.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Ειναι καθαρα τυπικη διαδικασια. Πρεπει να γινει ασχετως αν απορριφθουν για να ξεκινησει η νομικη διαδικασια.

Μα φυσικά. Το δίκαιο είναι να πάρουν αναπληρωτές αφού έχουν εξετάσει τις ενστάσεις, απο οριστικούς πίνακες. Που ξανακούστηκε να πάρουν από προσωρινούς; Εγω δεν θυμάμαι κάτι τέτοιο.

Προσωπικά δεν μου έχουν περάσει μόρια που είναι αδιαμφισβήτητα και είναι περασμένα και στον ΟΠΣΥΔ. Συνεπώς έχω πέσει 300 θέσεις στον πίνακα.
Το υπουργείο μου λέει ότι έχω δίκιο αλλά δεν μπορεί να αλλάξει κάτι γιατί είναι στα "χέρια" του ΑΣΕΠ και στον ΑΣΕΠ στο τηλέφωνο παίζει ένα αυτόματο μήνυμα περί σειράς προτεραιότητας για 20 λεπτά και μετά κλείνει. Στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο, ότι και να τους στείλεις, ότι και να τους ρωτήσεις σου απαντούν με ένα τυποποιημένο μήνυμα "κάντε ένσταση". Σαν να μην διαβάζει κανείς το μήνυμα σου.

Τσεκαρισμένα χίλιες φορές όλα- δεν έχω κάνει κανένα λάθος πουθενά, ούτε στην αίτηση ούτε στα έγγραφα. Και όμως κανείς δεν μπορεί να μου πει τι πήγε λάθος!










« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2020, 10:24:51 πμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ας επικρατήσει η λογική..με τόσες ενστάσεις λόγω των λαθών που παρατηρήθηκαν, θα αναλάβει το υπουργείο το κόστος να γίνουν οι προσλήψεις από προσωρινούς πίνακες;

Αποσυνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ας επικρατήσει η λογική..με τόσες ενστάσεις λόγω των λαθών που παρατηρήθηκαν, θα αναλάβει το υπουργείο το κόστος να γίνουν οι προσλήψεις από προσωρινούς πίνακες;

Ήδη το ανέλαβε, βγήκε η κανονιστικη σε ΦΕΚ

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ
Έμαθα από συνάδελφο ότι δικηγορικό γραφείο θα κάνει αίτηση ακύρωσης κατά των προσωρινών πινάκων. Προφανώς πολλοί συνάδελφοι έχουν υποστεί βλάβη , πχ χειροτέρευση της σειράς κατάταξης. Επίσης, ότι θα κινηθεί διαδικασία για να ζητηθεί αναστολή κατά των προσωρινών πινάκων. Γνωρίζει κάποιος συνάδελφος κάτι σχετικά;
Όλοι έχουμε υποστεί χειροτέρευση της θέσης γιατί χάσαμε τα μόρια του γραπτού ΑΣΕΠ. Ωστόσο πάλι ψηλά είμαι στον πίνακα και θα πάω στην πρώτη μου επιλογή. Άρα τι βλάβη έχω υποστεί? Επίσης πως γίνεται να κάνεις αίτηση ακύρωσης για υποθετική βλάβη αφού δεν έχει γίνει η τοποθέτηση. Μάλλον πρόκειται για γνωστό δικηγόρο που ενώ ξέρει πολύ καλά ότι τα δικαστήρια το καλοκαίρι είναι κλειστά και δε βγαίνει απόφαση του ΣΤΕ γρήγορα, κορόιδευε και έλεγε ότι θα βγει απόφαση του ΣΤΕ μέσα στο καλοκαίρι. (εκτός αν εννούσε το καλοκαίρι του 2021).
Από εκεί και πέρα εννοείται ότι πρόκειται για ένα άδικο σύστημα για πολλούς λόγους που έχουν αναφερθεί στο παρελθόν και δεν είναι της παρούσης και ο καθένας ας κρίνει αν έχει λόγο να κινηθεί δικαστικά. Η κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. 

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Συνάδελφοι ας επικρατήσει η λογική..με τόσες ενστάσεις λόγω των λαθών που παρατηρήθηκαν, θα αναλάβει το υπουργείο το κόστος να γίνουν οι προσλήψεις από προσωρινούς πίνακες;

Το ότι μετά θα πρέπει να αποζημιωθούν κάποιοι, φαίνεται ότι δεν απασχολεί κανέναν. Θα πληρώσει ο φορολογούμενος και πάλι το λάθος. Για το ψυχικό κόστος όλων που ακυρώθηκαν οι προσπάθειες τους, ούτε λόγος.

Επίσης νομίζω ότι δεν είναι πάρα πολλά τα λάθη για τα οποία δεν ευθύνονται οι ίδιοι οι υποψήφιοι.  Οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με το παράβολο. 
Πολλοί δεν έχουν συμπληρώσει κάτι σωστά στην αίτηση, έχουν βάλει λάθος κωδικούς κτλ.
Για περιπτώσεις σαν τη δική μου που δεν έχουν περαστεί μόρια που φαίνονται στον ΟΠΣΥΔ δεν έχω ακούσει. Έστω εδώ, κανείς δεν έχει εκφράσει τέτοιου είδους παράπονα.
 Γνωρίζω μόνο μια περίπτωση συναδέρφου που έχει γίνει χοντρό λάθος, δεν ευθύνεται ο ίδιος αλλά παρ’ όλα αυτά, όπως και εγώ  θα υποστεί τις συνέπειες.
Το ότι είμαστε μέσα στους χιλιάδες μερικές δεκάδες (και πολλά λέω) άτομα που έχουν αδικηθεί απίστευτα δεν ενδιαφέρει κανέναν.
Νομίζω ότι θα το ξέραμε έως τώρα αν σκόπευαν να κάνουν κάτι.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 11, 2020, 11:25:53 πμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
MTSAG, εννοούσα μήπως μερικοί δεν ήθελαν να διοριστούν στις περιοχές αυτές και δεν τις δήλωσαν. Έχουν δικαίωμα αναπλήρωσης στη Γενική;;;

Όσοι δε δήλωσαν καθόλου στην ειδική κ δεν διορίστηκαν, ναι έχουν δικαίωμα.
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159576
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 339
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.