*

Αποστολέας Θέμα: ΕΝΕΡΓΕΙΕΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΡΙΝΩΝ ΠΙΝΑΚΩΝ (1ΓΕ,2ΓΕ/2019) - ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΑΣΕΠ  (Αναγνώστηκε 39749 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μα εδώ και ένα χρόνο το λένε. Οι αναπληρωτές θα μαθαίνουν νωρίτερα την τοποθέτηση τους. Μη σου πω ότι καθυστέρησαν κιόλας. Μπλέκεις τα πράγματα συνάδελφε για να δημιουργήσεις εντυπώσεις. Καμία σχέση δεν έχουν τα ασφαλιστικά...

Πολλά έχουν δηλώσει. Να σου θυμίσω ότι η υπουργός παιδείας ήταν κατά του νόμου Γαβρογλου και εν μια νυκτί τον υιοθέτησε.
Προφανώς είναι επιλεκτική στις δεσμεύσεις της συνάδελφε.
Όσον αφορά στα ασφαλιστικά, ότι δεν έχουν καμία σχέση, από πού αντλείς τόση βεβαιότητα δε γνωρίζω. Για πολιτικό πρόκειται. Η νομικός Κεραμεως δεν υπάρχει πλέον.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 17, 2020, 11:59:06 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 506
    • Προφίλ

Όσον αφορά στα ασφαλιστικά, ότι δεν έχουν καμία σχέση, από πού αντλείς τόση βεβαιότητα δε γνωρίζω.
Είμαι επιτυχών του ΑΣΕΠ και φυσικά βρέθηκα πολλές θέσεις κάτω σε σχέση με την προηγούμενη χρονιά. Δεν έκανα ασφαλιστικά μέτρα γιατί θεωρώ ότι δε μπορώ να αποδείξω ότι έπεσα θέσεις επειδή δε μέτρησαν τα μόρια του ΑΣΕΠ, αφού θα μπορούσα να είχα ανέβει αν είχα τα κριτήρια που ζητάει ο νέος νόμος. Επίσης δεν έγινε κλίση αναπληρωτών να ξέρω αν θα πάω στην πρώτη μου προτίμηση. Άρα πως θα αποδείξω ότι αδικήθηκα για να κάνω ενέργειες κατά των προσωρινών. Η Υπουργός είπε ότι δεν είναι σωστό οι αναπληρωτές να γνωρίζουν τελευταία στιγμή που θα πάνε και το έκανε πράξη. Καμία σχέση με τα ασφαλιστικά μέτρα. Να το πω και διαφορετικά, ίσως καλύτερα για εσένα αν έκανες ασφαλιστικά μέτρα να βγουν τα ονόματα πιο γρήγορα, για να μπορέσεις να αποδείξεις ότι δεν πήγες στην πρώτη σου επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2020, 12:04:15 πμ από giak »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Η Α φάση θα είναι κατά πολύ μικρότερη από την περσινη αλλά αυτό θα ξεχαστεί από το γεγονός της πρόσληψης μέσα στο Αύγουστο

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Το υπουργείο εφαρμόζει το νόμο μέχρι αυτός να αλλάξει.
Εδώ είν' το ζουμί. Συμφωνώ απολύτως. Κι οι νόμοι είτε τροποποιούνται/καταργούνται με πολιτική βούληση νομοθέτη είτε τροποποιούνται/καταργούνται με αμετάκλητη απόφαση Ολομέλειας του Συμβουλίου της Επικρατείας. Αυτές τις δυο μοναδικές διαδρομές για πιθανή (ή απίθανη) νομοθετική αλλαγή να τις έχομε πάντοτε υπ' όψιν. Οψόμεθα. Προς το παρόν μακάρι να γίνει μεγάλη φάση για να εργαστεί κόσμος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2020, 12:24:11 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

kelif

  • Επισκέπτης
.

Τόσο γρήγορα που το υπουργείο "τρέχει" να γίνει η α' φάση τη συγκεκριμένη ημερομηνία.
Έχω δηλώσει ότι είμαι κατά των προσωρινών πινάκων, γιατί υπάρχουν τεράστια λάθη και σε προϋπηρεσία και σε προσόντα. Ήδη πολλοί συνάδελφοι διαπίστωσαν ότι αδικουνται. Πιστεύεις ότι πρέπει να προσληφθούν αναπληρωτές από λανθασμένους προσωρινούς πίνακες. Προφανώς εσύ έχεις προσαρμόσει την πραγματικότητα στα μέτρα σου συνάδελφε.




Δεν εχεις δηλωσει οτι εισαι κατα των προσωρινων πινακων μονο , εχεις δηλωσει ότι εισαι κατα του συγκεκριμενου νομου και των πινακων του γενικως γιατι δεν διοριζεσαι με αυτους..να λεμε ολη την αληθεια

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ


Δεν εχεις δηλωσει οτι εισαι κατα των προσωρινων πινακων μονο , εχεις δηλωσει ότι εισαι κατα του συγκεκριμενου νομου και των πινακων του γενικως γιατι δεν διοριζεσαι με αυτους..να λεμε ολη την αληθεια
Δεν κρίνω αν η άποψη της συναδέλφου είναι σωστή η λάθος. Αυτό που σχολιάζω και πραγματικά μου κάνει εντύπωση είναι ο τρόπος που την υποστηρίζει. Ένα σωστό πήγε να κάνει το υπουργείο (πιο νωρίς οι τοποθετήσεις) και πρέπει και σε αυτό να βρούμε ψεγάδι. Όταν κάτι δεν μας  πάει καλά μας φταίνε όλα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ


Δεν εχεις δηλωσει οτι εισαι κατα των προσωρινων πινακων μονο , εχεις δηλωσει ότι εισαι κατα του συγκεκριμενου νομου και των πινακων του γενικως γιατι δεν διοριζεσαι με αυτους..να λεμε ολη την αληθεια

Ισχύουν και τα δύο. Ούτως ή άλλως όταν και αν γίνουν διορισμοί, θα διοριστούν όσοι είναι υπέρ των προσωρινών πινάκων, εκτός από όσους είναι υπέρ μήπως και προσληφθουν νωρίτερα αναπληρωτές. Ακόμα και όσοι διαθέτουν ακαδημαϊκά προσόντα δε θα είναι μέσα σ' αυτούς, αν δε διαθέτουν τεράστια προϋπηρεσία. Δεν περιμένω λοιπόν ούτως ή άλλως να διοριστω.
Έχω προσφύγει δικαστικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2020, 01:04:27 πμ από ΡΕΑ.Τ »

kelif

  • Επισκέπτης
Δεν κρίνω αν η άποψη της συναδέλφου είναι σωστή η λάθος. Αυτό που σχολιάζω και πραγματικά μου κάνει εντύπωση είναι ο τρόπος που την υποστηρίζει. Ένα σωστό πήγε να κάνει το υπουργείο (πιο νωρίς οι τοποθετήσεις) και πρέπει και σε αυτό να βρούμε ψεγάδι. Όταν κάτι δεν μας  πάει καλά μας φταίνε όλα.


 Δεν ειναι θεμα κριτικης ειναι θεμα αξιοπιστας των οσων λεει , ο καθενας..αλλο πραγμα ειμαι κατα και ψαχνω οπωσδηποτε να βρω ψεγαδι  κι αν δεν βρω το δημιουργω ή διαστρεβλωνω λογω προσωπικου συμφεροντος , κι ειναι αλλο μιλαω αντικειμενικα και αν διαστρεβλωνω κατι το κανω κατα λαθος απο λαθος εκτιμηση..στο κινητρο στεκομαι και οχι σε οτι αναφερεται

Αποσυνδεδεμένος fotis196

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην φετινή χρονιά αναμένεται να γίνει τεράστιο μπάχαλο με υπαίτιους την επικίνδυνη και ψεύτρα Κεραμεως , αλλά και τους συνδικαλιστές .  Έστω μια από τις δίκες που εκκρεμούν στο ΣΤΕ κρίνει τον νόμο Γιαβρόγλου αντισυνταγματικό ή κερδηθούν τα ασφαλιστικά μέτρα κατά των προσωρινών πινάκων οι αποζημιώσεις που πρέπει να πληρώσει το κράτος θα αντιστοιχούν σε χιλιάδες διορισμούς . Αλλά και αν πάνε όλα καλά για την υπουργό και κερδίσει όλες τις δικές , όταν βγουν οι οριστικοί πίνακες τότε θα αρχίσει το μεγαλύτερο πανηγύρι των δικηγόρων . Όλοι θα έχουν έννομο συμφέρων για αποζημιώσεις γιατί ακόμα και μια αλλαγή θα επηρεάσει εκατοντάδες άτομα . Όσο και να το καθυστερήσει η Κεραμεως   πρέπει να βγάλει οριστικούς πίνακες ....
ΥΓ1. Το ΑΣΕΠ τι ανεξάρτητη αρχή θεωρείται όταν γίνεται υπάκουο σκυλάκι στην επικίνδυνη Κεραμεως και στους συνδικαλιστές ; 
ΥΓ2. Μήπως εντελώς συμπτωματικά στην επόμενη  προκήρυξη Για διορισμούς στην εκπαίδευση συμπεριλάβει και τους πτυχιούχους των κολλεγίων , των οποίων πάλι εντελώς συμπτωματικά οι ιδιοκτήτες είναι φίλα προσκυνημένοι στην ΝΔ , και πάλι εντελώς συμπτωματικά θα έχουμε μια πολύ μα παρά πολύ χαλαρή αντίδραση από τους συνδικαλιστές ;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2020, 01:10:11 πμ από fotis196 »

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Ένα σωστό πήγε να κάνει το υπουργείο (πιο νωρίς οι τοποθετήσεις) και πρέπει και σε αυτό να βρούμε ψεγάδι. Όταν κάτι δεν μας  πάει καλά μας φταίνε όλα.


Σωστό με τόσες αδικίες!  Σοβαρά μιλάς;
Προσλήψεις από προσωρινούς πίνακες χωρίς να εξεταστούν ενστάσεις;
Που ζούμε;
Μου έκοψαν άδικα πάνω από 30 μόρια και δεν παίρνω ούτε καν απαντήσεις. Θα πάρω λένε όταν βγουν οι ενστάσεις. Πότε, του χρόνου; Αφού μετά από τόσο κόπο και αγώνα θα μείνω εκτός;;  Και ούτε και αναφέρονται στο τι θα κάνουν με περιπτώσεις σαν τη δική μου.
Δηλαδή να βρει κάποιος το δίκιο του πρέπει να τα ακουμπάει σε δικηγόρους! Ωραίο σύστημα αυτό!
Ο καθένας κοιτάζει μόνο τον εαυτό του και δεν καταλαβαίνει ότι αύριο θα βρει μπροστά του όλο αυτό το μπαλωμένο από παντού σύστημα.
Εγώ δεν πρόλαβα να δώσω ΑΣΕΠ.  Για πολλούς και σοβαρούς λόγους δεν μπόρεσα αν και το ήθελα πολύ.  Παρ όλα αυτά θεωρώ μεγάλη αδικία να μην υπολογιστεί σε αυτούς που έδωσαν.
Δεν θα με πείραζε να μείνω πίσω για πράγματα που δεν έχω κάνει. Με πειράζει όμως πάρα πολύ να μείνω εκτός απο λάθος που δεν  είναι δικό μου! 




Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Οποιαδήποτε αδικία έναντι των άλλων αυριο θα χτυπήσει και τη δικη μας πόρτα .....για μην πω την εχει χτυπήσει ηδη και εμείς είμαστε ακομη σε νιρβάνα με τη «μέθη» ενός πιθανού διορισμού...
Αυτο μας εχει «φάει», ως κλάδος κοιτάζουμε όλοι την κουσου μας ( που έλεγε η γιαγιά μου) και στο τελος μένουμε όλοι με το όνειρο ....αλλα ηρωικά αντι-μαχόμενοι ο ένας τον άλλον.
Εγω προσωπικά νιώθω ντροπή, μονο ντροπή και θελουμε να διδάξουμε και αξίες τρομάρα μας ( κι αν κάποιος παρεξηγηθεί, αντικαθιστώ το τρομάρα μας με το τρομάρα μου :-\ :-\ :-\
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος troktiko

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1983
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Στην φετινή χρονιά αναμένεται να γίνει τεράστιο μπάχαλο με υπαίτιους την επικίνδυνη και ψεύτρα Κεραμεως , αλλά και τους συνδικαλιστές .  Έστω μια από τις δίκες που εκκρεμούν στο ΣΤΕ κρίνει τον νόμο Γιαβρόγλου αντισυνταγματικό ή κερδηθούν τα ασφαλιστικά μέτρα κατά των προσωρινών πινάκων οι αποζημιώσεις που πρέπει να πληρώσει το κράτος θα αντιστοιχούν σε χιλιάδες διορισμούς . Αλλά και αν πάνε όλα καλά για την υπουργό και κερδίσει όλες τις δικές , όταν βγουν οι οριστικοί πίνακες τότε θα αρχίσει το μεγαλύτερο πανηγύρι των δικηγόρων . Όλοι θα έχουν έννομο συμφέρων για αποζημιώσεις γιατί ακόμα και μια αλλαγή θα επηρεάσει εκατοντάδες άτομα . Όσο και να το καθυστερήσει η Κεραμεως   πρέπει να βγάλει οριστικούς πίνακες ....
ΥΓ1. Το ΑΣΕΠ τι ανεξάρτητη αρχή θεωρείται όταν γίνεται υπάκουο σκυλάκι στην επικίνδυνη Κεραμεως και στους συνδικαλιστές ; 
ΥΓ2. Μήπως εντελώς συμπτωματικά στην επόμενη  προκήρυξη Για διορισμούς στην εκπαίδευση συμπεριλάβει και τους πτυχιούχους των κολλεγίων , των οποίων πάλι εντελώς συμπτωματικά οι ιδιοκτήτες είναι φίλα προσκυνημένοι στην ΝΔ , και πάλι εντελώς συμπτωματικά θα έχουμε μια πολύ μα παρά πολύ χαλαρή αντίδραση από τους συνδικαλιστές ;
καμια δικη δεν θα κερδιθει! σημειωσε το!
‘’Intelligence is the ability to adapt to change’’ Steven Hawking

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καμια δικη δεν θα κερδιθει! σημειωσε το!

Σίγουρα κάτι θα γνωρίζεις. Στον τρίτο όροφο του υπουργείου παιδείας το έμαθες; ή μήπωςτηλεφωνουσες στο ΣτΕ; Θα το έχουμε υπόψιν.
Ευχαριστούμε θερμά για την έγκυρη και έγκαιρη ενημέρωση.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2020, 12:11:33 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
καμια δικη δεν θα κερδιθει! σημειωσε το!

....καλά σε εσένα και στα αφεντικά που κυβερνούν υπάρχει περίσσεια δημοκρατίας.
Αποφασίζομεν και διατάσσομεν ένα πράμα....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 234
Σύνολο: 235

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.107 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.