*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28615 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #98 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:32:24 πμ »
Αυτό που έχω να πω είναι ότι κακώς καταργήθηκε η επετηρίδα και κακώς, όπως αποδείχθηκε, δίναμε σκληρές εξετάσεις στο ΑΣΕΠ.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ΑΜΕΑ ή με πολύτεκνους και τριτεκνους. Αν παρέμενε η επετηρίδα, τουλάχιστον δε θα ένιωθαν αδικημένοι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, που σε κάποιους κλάδους ακόμα και για να περάσουν τη βάση απαιτούσε σκληρό διάβασμα.
Αν έκανα τρίτο παιδί, αυτή τη στιγμή, θα διέθετα τεράστια προϋπηρεσία και θα προσλαμβανομουν στην πόλη μου, αφού είχα συγκεντρώσει και διόλου ευκαταφρόνητο αριθμό μορίων από το διαγωνισμό. Δίναμε εξετάσεις με μωρά και μικρά παιδιά και δουλεύαμε.
Αυτό κατά τη γνώμη μου αποτελεί κατάφωρη αδικία.
Συμφωνώ και επαυξάνω.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:06 »

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #99 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:51:16 πμ »
Δεν μας αφήνετε με τις τριτεκνες και πολύτεκνες πρωί πρωί; Ξέρετε τί θυμήθηκα; Εμένα να δουλεύω και να μην μπορώ να τελειώσω την πρώτη μου σχολή και να βλέπω την άλλη έξω από το γραφείο του καθηγητού να σπρώχνει το παιδί της για να του το δείξει και να την περάσει. Και γω να στέκω ενεή και να περιμένω να βγει. Και πάλι φοιτήτρια να βλέπω να σέρνουν τα παιδιά στα γραφεία και να παίρνουν άδειες από πρακτική, που υπ' όψιν είχαμε δυο μόνο απουσίες δικαίωμα, και γω να πάω με 40 πυρετό και να έχω την γνωστή γρίπη...θυμάστε;Φτάνει πια. Ούτε τοποθετήσεις, ούτε τίποτα. Μόνο οι ασθενείς και όσοι είναι Α.Μ.Ε.Α. Αυτοί να προηγούνται. Και οι υπόλοιποι με βάση τον πίνακα. Τέλος τα γλέντια.
Και μην μου λέτε για ταλαιπωρίες. Εδώ όλοι ξέρουν ότι ο εκπαιδευτικός είναι περιφερόμενος για χρόνια. Και το ίδιο και η οικογένειά του. Αν δεν του αρέσει να κάνει άλλο επάγγελμα. Η εκπαίδευση δεν είναι το μόνο μέρος που θα εξαντλήσουμε την κοινωνική μας μέριμνα. Επιδόματα να δοθούν και όχι διορισμοί. Έλεος.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2020, 10:55:03 πμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #100 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:07:44 πμ »
Από τις πιο σωστές αναρτήσεις που έχω διαβάσει εδώ μέσα αυτή της theodora7. Κι εγώ όπως και οι πιο πολλοί πιστεύω έχουν ζήσει παρόμοιες καταστάσεις με γονείς που βάζουν μπροστά τα παιδιά για να περάσουν μαθήματα κτλ. Στην τελική υπάρχουν κι άλλα επαγγέλματα......Και που παίρνουν μόρια τα παιδιά και πολύ είναι. Έτσι κρίνεται η ικανότητα του εκπαιδευτικού και η σειρά στους πίνακες βάσει των τέκνων ειδικά σε ειδικότητες που 6 μόρια μπορεί να σε ανεβάσουν στον πίνακα εκατοντάδες θέσεις. Κι εγώ θα ήθελα να παντρευτώ και να κάνω παιδια αλλά το αναβάλλω λόγω της αβεβαιότητας του επαγγέλματος. Μη μας πρηζετε άλλο.

Αποσυνδεδεμένος modistra

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #101 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:18:27 πμ »
Δεν είχα παιδιά όταν σπούδαζα, αλλά τώρα εχω και επειδή δεν έχω δωρεάν φύλαξη, πολλές φορές τα έχω πάρει μαζί μου μωρα για να πάω πχ στον οαεδ ή στην πρωτοβάθμια. Δεν το έκανα για να με λυπηθεί κάποιος ούτε με λυπήθηκε κανείς. Το γράφω απλά για να μην αιωρείται η εντύπωση ότι όποιος κουβαλάει μωρά μαζί του, το κάνει επίτηδες.

Επίσης, να σας πω ότι τα προνόμια τα έχασαν οι αναπληρωτες (οι έχοντες παιδιά) από πέρυσι που ψηφίστηκε ο νόμος, όχι πριν λίγες μέρες. Εγώ προσωπικά ούτε χαίρομαι γι αυτό ούτε λυπάμαι, αλλά η χαιρεκακια πραγματικά με κάνει να σας λυπάμαι.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:05:06 »

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #102 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:29:11 πμ »
Μαλλον έχετε χαθεί λίγο. Το θέμα δεν είναι πως φέρονται μερικοί γονείς και αν εκμεταλλεύονται καταστάσεις. Και πόσες φορές το έχουμε συναντήσει. Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που φέρονται εγωιστικά. Το θέμα είναι τα κοινωνικά κριτήρια γενικά. Καταλάβετε το. Γιατί σε λίγο θα πιστέψω ότι όταν βλέπετε έγκυο δε θα δίνεται προτεραιότητα γιατί εκμεταλλεύεται την κατάσταση τής.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #103 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:35:37 πμ »
Από τις πιο σωστές αναρτήσεις που έχω διαβάσει εδώ μέσα αυτή της theodora7. Κι εγώ όπως και οι πιο πολλοί πιστεύω έχουν ζήσει παρόμοιες καταστάσεις με γονείς που βάζουν μπροστά τα παιδιά για να περάσουν μαθήματα κτλ. Στην τελική υπάρχουν κι άλλα επαγγέλματα......Και που παίρνουν μόρια τα παιδιά και πολύ είναι. Έτσι κρίνεται η ικανότητα του εκπαιδευτικού και η σειρά στους πίνακες βάσει των τέκνων ειδικά σε ειδικότητες που 6 μόρια μπορεί να σε ανεβάσουν στον πίνακα εκατοντάδες θέσεις. Κι εγώ θα ήθελα να παντρευτώ και να κάνω παιδια αλλά το αναβάλλω λόγω της αβεβαιότητας του επαγγέλματος. Μη μας πρηζετε άλλο.

   Αν ήθελες πραγματικά να παντρευτείς, θα παντρευόσουν απλά αλλάζοντας επάγγελμα και κάνοντας ένα άλλο που θα σου παρέχει την βεβαιότητα που θέλεις για να παντρευτείς. Μη μας τα πρήζετε άλλο εσείς οι ανύπαντροι που βάζετε το επάγγελμα δικαιολογία. Υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα.
   *απλά γράφω στο ύφος σου.
   **άγαμος κ άτεκνος επίσης.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #104 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:42:18 πμ »
Eπειδή βρίθουμε από δουλειες για αυτό και συ βρήκες και δεν παρέμεινες εκεί που είσαι ;D ;D ;D ;D
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #105 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:42:28 πμ »
   Αν ήθελες πραγματικά να παντρευτείς, θα παντρευόσουν απλά αλλάζοντας επάγγελμα και κάνοντας ένα άλλο που θα σου παρέχει την βεβαιότητα που θέλεις για να παντρευτείς. Μη μας τα πρήζετε άλλο εσείς οι ανύπαντροι που βάζετε το επάγγελμα δικαιολογία. Υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα.
   *απλά γράφω στο ύφος σου.
   **άγαμος κ άτεκνος επίσης.

Αλλάξτε οι τρι-πολύτεκνοι επάγγελμα που θέλετε να βολευτείτε στις πλάτες των άλλων. Άντε να δουλέψετε σε κάποιο φροντιστήριο να γελάσει κάθε πικραμένος. Άντε να  σας δω. Και για μπει ένα τέρμα σ΄αυτήν την παρωδία: μόνο ΑΜΕΑ και ασθενούντες να προηγούνται, οι άλλοι τέλος το πανηγυράκι.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #106 στις: Αύγουστος 21, 2020, 11:57:19 πμ »
   Αυτό που δεν καταλαβαίνετε οι περισσότεροι είναι ότι τα παιδιά ως κοινωνικό κριτήριο στις τοποθετήσεις, υπήρχε για να διευκολύνεται η ζωή των ίδιων των παιδιών. Το ότι υπήρχαν εξαιρέσεις γονέων που το εκμεταλλεύονταν για πάρτη τους και όχι για τα παιδιά τους ισχύει. Ήταν εξαιρέσεις.
   Δεν χρειάζεται όμως να νιώθεις κοινωνικό ρατσισμό επειδή τρία παιδιά μιας οικογένειας προηγούνται από εσένα στην επιλογή μέρους μέσα σε ένα νομό. Νομίζω από ευγένεια και μόνο πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα στην νέα γενιά. Οι περισσότεροι, πίσω από την τοποθέτηση βλέπετε τον ενήλικα που σας έπαιρνε την σειρά ενώ ήταν λιγότερο ''ικανός'' από εσάς με βάση τον πίνακα. Στην πραγματικότητα τα παιδιά σας έπαιρναν την σειρά. Πλέον μπορείς να πηγαίνεις σε αυτά τα παιδιά και να τους λες κατάμουτρα ότι επειδή είσαι ικανότερη θα διαλέξεις εσύ. Γιατί αυτό είναι στην ουσία. Ο άτεκνος και ο άγαμος λοιπόν καλό θα έιναι να επιλέγει μετά τα παιδιά.

   Έστω ότι βρισκόμαστε σε ένα πλοίο οι 40000 αναπληρωτές που δουλεύουν και οι οικογένειές τους όσοι έχουν και ταξιδεύουμε. Ξαφνικά το πλοίο χτυπάει σε μία βραχονησίδα και πάει να βυθιστεί. Ποιος θα έχει προτεραιότητα στις τοποθετήσεις στις σωσίβιες λέμβους; Φαντάζομαι ότι σίγουρα πρώτα θα μπούνε τα παιδιά, οι μητέρες τους, τα ΑμεΑ και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Θα νιώσεις αντίστοιχα κοινωνικό ρατσισμό; 

   Το ίδιο παράδειγμα θα μπορούσε να γίνει και σε περίπτωση πολέμου, αλλά ακόμη και σε ένα παγωτατζίδικο στο οποίο θα μπεις ταυτόχρονα εσύ και 3 παιδάκια αλλά θα έχει μείνει παγωτό για τρεις. Τι θα κάνεις; Θα δώσεις προτεραιότητα στα παιδάκια ή θα φας πρώτη και ας μείνει ένα παιδί χωρίς παγωτό...


Φίλε είσαι όαση εδώ μέσα. Σου βγάζω το καπέλο και εύχομαι ό,τι καλύτερο...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #107 στις: Αύγουστος 21, 2020, 12:00:32 μμ »
Μαλλον έχετε χαθεί λίγο. Το θέμα δεν είναι πως φέρονται μερικοί γονείς και αν εκμεταλλεύονται καταστάσεις. Και πόσες φορές το έχουμε συναντήσει. Πάντα υπάρχουν άνθρωποι που φέρονται εγωιστικά. Το θέμα είναι τα κοινωνικά κριτήρια γενικά. Καταλάβετε το. Γιατί σε λίγο θα πιστέψω ότι όταν βλέπετε έγκυο δε θα δίνεται προτεραιότητα γιατί εκμεταλλεύεται την κατάσταση τής.

Σε δημόσια υπηρεσία, έχω δώσει προτεραιότητα σε έγκυο, την ώρα που γυναίκες στην ουρά δεν την άφηναν αρχικά.. Και αυτό το έχω παρατηρήσει πάρα πολλές φορές σε αντίστοιχες περιπτώσεις.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #108 στις: Αύγουστος 21, 2020, 12:06:17 μμ »
Σεβαστές όλες οι θέσεις-απόψεις όταν συνοδεύονται με επιχειρήματα και όχι με συνθήματα και αφορισμούς που αναφέρονται σε διορισμούς τρίτεκνων που εκτός των άλλων είναι εκτός θέματος.
Θα πρέπει να γνωρίζουμε όμως πως ακόμη και το θέμα της τοποθέτησης είναι απόρροια του νόμου Γαβρόγλου ο οποίος διατηρείται όπως έχει διότι οι υπουργοί της παρούσας κυβέρνησης δεν ήταν σε ετοιμότητα για αλλαγές - ο χρόνος είχε τελειώσει και οι ανάγκες δεν επέτρεπαν χρονοβόρες νομοθετικές παρεμβάσεις. Όμως οι τρίτεκνοι, πολύτεκνοι αποτελούν παραδοσιακά κομματική πελατεία του παρόντος κυβερνητικού πολιτικού χώρου και αν του επιτρέψουν οι συνθήκες (π.χ. μία δικαστική απόφαση) δεν θα διστάσουν σε μία επιστροφή στα παλιά. Οι αποφάσεις δεν λαμβάνονται εδώ στο φόρουμ. Επομένως άσκοπα κάποιοι/κάποιες εκφράζεται με χαιρεκακία και συνθήματα αγανάκτησης σε βάρος των γονιών εκπαιδευτικών και των ατόμων με ειδικές ανάγκες. Οι αποφάσεις λαμβάνονται μέσω συναντήσεων σε κομματικά γραφεία τα οποία στη συνέχεια ασκούν πίεση για νέες ανατροπές και χωρίς να υπολογίζονται οι αδικίες που προκαλούν.
Παρά τα αρνητικά του νόμου, στο θέμα της ίσης, αναλογικά, αντιμετώπισης (μοριοδότησης) των τέκνων ήταν μία θετική εξέλιξη. Προσωπικά θα ήθελα ένα δικαστήριο μία μέρα να αποφασίσει να μην μοριοδοτούνται τα παιδιά έτσι ώστε να λαμβάνονται υπόψη στις τοποθετήσεις των αναπληρωτών και φυσικά να συμπεριλαμβάνονται και τα άτομα με ειδικές ανάγκες. Όμως ούτε αυτό μπορεί να γίνει. Μετά τις πιέσεις των συνδικαλιστών έχει πλέον σημασία ή επιλογή των σχολείων: Αν κάποιος επιλέξει δυσπρόσιτο θα λαμβάνει διπλάσια μόρια.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #109 στις: Αύγουστος 21, 2020, 03:19:39 μμ »
Διπλό ποστ κατά λάθος
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 21, 2020, 03:23:27 μμ από lzdg »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #110 στις: Αύγουστος 21, 2020, 03:21:27 μμ »
Η άποψη του ανύπαντρου έχει αξία μόνο αν δεν την αλλάξει όταν παντρευτεί.
Η άποψη του άτεκνου έχει αξία μόνο αν δεν την αλλάξει όταν κάνει παιδί.
...................
Η άποψη του τρίτεκνου έχει αξία μόνο αν ήταν η ίδια πριν κάνει το τρίτο παιδί.

Η δική μου άποψη είναι ότι σε μια χώρα με υπογεννητικότητα πρέπει να δίνεται κάποιο bonus, π.χ. καλώς έχουν τα ποστοστά σε προσλήψεις μέσω ΑΣΕΠ και κάτι αντίστοιχο πρέπει να γίνεται και στην εκπαίδευση.
ΑΛΛΑ στη συγκεκριμένη περίπτωση, για τις τοποθετήσεις αναπληρωτών, όπου έχουν ήδη μοριοδοτηθεί τα τέκνα στη σειρά του πίνακα, θεωρώ ότι είναι δίκαιο που δεν προσμετρώνται πάλι στις τοποθετήσεις, οπότε διαφωνώ με το αίτημα των τρίτεκνων.

Υ.Γ. Είμαι τρίτεκνος.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #111 στις: Αύγουστος 21, 2020, 07:29:26 μμ »
Αλλάξτε οι τρι-πολύτεκνοι επάγγελμα που θέλετε να βολευτείτε στις πλάτες των άλλων. Άντε να δουλέψετε σε κάποιο φροντιστήριο να γελάσει κάθε πικραμένος. Άντε να  σας δω. Και για μπει ένα τέρμα σ΄αυτήν την παρωδία: μόνο ΑΜΕΑ και ασθενούντες να προηγούνται, οι άλλοι τέλος το πανηγυράκι.
Οι γονείς πρέπει να προηγούνται στις τοποθετήσεις αναπληρωτών στη διεύθυνση. Κι εκείνος που 'χει ένα παιδί αυτού που δεν έχει κανένα. Κι ούτω καθ' εξής. Ασθενούντες κι ανάπηροι πρέπει να διορίζουνται μόνιμοι χωρίς δεύτερη κουβέντα. Αυτά είναι τα σωστά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 29
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 550

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.