*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28826 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #84 στις: Αύγουστος 20, 2020, 06:59:58 μμ »
Μόνο ντροπή θα έπρεπε να νιώθουν οι τρίτεκνοι για αυτό που ζητάνε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:39 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #85 στις: Αύγουστος 20, 2020, 07:33:22 μμ »
Μόνο ντροπή θα έπρεπε να νιώθουν οι τρίτεκνοι για αυτό που ζητάνε.
Ζητούν επαναφορά των κοινωνικών κριτηρίων στις τοποθετήσεις αναπληρωτών. Και δε μιλούν μόνο για τους ίδιους μα για όλες τις οικογένειες με παιδιά. Κι έχουν δίκιο. Ντροπή μόνο κι αποκλειστικά σ' όσους το κατήργησαν.

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #86 στις: Αύγουστος 20, 2020, 09:04:33 μμ »
H πολιτεία αποφάσισε στο νέο σύστημα να μην έχουν χωριστό ποσοστό οι τρίτεκνοι ή να προηγούνται οι πολύτεκνοι και έδωσε το ποσοστό μοριοδότησης στους εκπαιδευτικούς με παθήσεις. Έγιναν και προσφυγές και το δικαστήριο θα κρίνει αν αυτό είναι νόμιμο.

Σε αυτό εδώ το θέμα και από τον τίτλο του και από την εισαγωγή του δεν συζητιέται η μοριοδότηση των τρίτεκνων στους πίνακες αλλά ο τρόπος τοποθέτησης στα σχολεία. Μάλιστα δεν αφορά μόνο τους τρίτεκνους αλλά όλους τους εκπαιδευτικούς με παιδιά και το θέμα εξετάζεται ως προς τον τρόπο τοποθέτησης που ίσχυε μέχρι χθες και οποίος συμπεριλάμβανε και τους εκπαιδευτικούς με ειδικές ανάγκες-παθήσεις.

Επομένως όλα τα μηνύματα που αναφέρονται στον τρόπο μοριοδότησης τον παλιό και το νέο είναι εκτός θέματος και κανονικά οι διαχειριστές οφείλουν να τα διαγράψουν γιατί παραβαίνουν τους όρους του φόρουμ.

Αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή, ο/η καθένας/μιά να βγάζει τε εσώψυχα του για την αλλαγή στο τρόπο μοριοδότησης ως πράξη τιμωρίας ή στην καλύτερη περίπτωση ως αποκατάσταση μίας ΄΄αδικίας΄΄ οφείλεται κατά τη γνώμη μου στον κακό τίτλο του θέματος που παραπέμπει γενικά και αόριστα στα προνόμια των τρίτεκνων. Λίγοι διάβασαν ποια είναι αυτή η διαμαρτυρία των τρίτεκνων που κατά τη γνώμη αφορά όλους εμάς είτε έχουμε αυτή τη στιγμή παιδιά είτε όχι, ούτε αν ανήκουμε ή όχι,  αυτή τη στιγμή στους εκπαιδευτικούς με ειδικές ανάγκες .

Το τραγικό μάλιστα που διαπίστωσα κοιτώντας κάποια προφίλ αυτών που πήραν αρνητική θέση είναι πως υπάρχουν και άτομα που είναι γονείς! Π.χ. η Μαρία (τυχαίο όνομα) έβγαλε τα εσώψυχά της για  τα προνόμια των τρίτεκνων  (τα οποία δεν ισχύουν πλέον) ενώ αύριο μεθαύριο θα παρουσιαστεί σε διεύθυνση μαζί με το παιδί της και θα συναδιαλέξει σχολείο με εκπαιδευτικούς που ίσως να μην έχουν παιδιά ή ειδικές ανάγκες. Τότε η Μαρία με την χειρότερη σειρά θα πάει σε μέρος που δεν θα έχει βρεφικό σταθμό ενώ θα μπορούσε να έχει αυτή το δικαίωμα να επιλέξει πρώτη ώστε να το αποφύγει. Τι να πώ; Μήπως σ αυτή τη χώρα που δεν την είδε ο διαφωτισμόις η ΄΄Μαρία΄΄ ή ο ΄΄Κώστας΄΄ έχουν μετατρέψει τους γονείς τους δύο φορές γονείς και ζουν ακόμα την ελευθερία τους;
Υπερ-ανάλυση και δεν βρίσκω το λόγο.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #87 στις: Αύγουστος 20, 2020, 11:54:10 μμ »
Υπερ-ανάλυση και δεν βρίσκω το λόγο.
Εγώ δεν είμαι τρίτεκνος και πάντα υποστήριζα και υποστηρίζω πως ήταν σκανδαλώδης η ποσόστωση του 20% στους πίνακες. Όμως εδώ το θέμα είναι ο τρόπος ή η σειρά τοποθέτησης στα σχολεία και αφορά όλους μας αφού εν δυνάμει, μπορούμε να ανήκουμε σε όλες τις κατηγορίες εκπαιδευτικών. Το θέμα αυτό θα επανέλθει αφού κατά τη γνώμη θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους ίδιους τους εκπαιδευτικούς και κατ επέκταση στην ομαλή λειτουργία των σχολείων.

Όσο γι αυτούς που μιλάνε για διπλή μοριοδότηση και νομιμότητα να υπενθυμίσω πως πολλά πιθανόν θα αποδειχτούν σε αυτό τον νόμο παράνομα από τα δικαστήρια. Τί τη νοιάζει την κυβέρνηση η χρήση για παράδειγμα του προσωρινού αντί του οριστικού; Αφού το δικαστικό σύστημα υπολειτουργεί και καθυστερεί απίστευτα να εκδώσει αποφάσεις, τη δουλειά της θα την κάνει μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:18:39 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #88 στις: Αύγουστος 21, 2020, 12:56:40 πμ »
Ζητούν επαναφορά των κοινωνικών κριτηρίων στις τοποθετήσεις αναπληρωτών. Και δε μιλούν μόνο για τους ίδιους μα για όλες τις οικογένειες με παιδιά. Κι έχουν δίκιο. Ντροπή μόνο κι αποκλειστικά σ' όσους το κατήργησαν.


Νομίζω τα μόρια που δίνονται για κάθε παιδί είναι υπέρ αρκετά. Να είδες εγώ που δεν  έχω παιδιά δεν παίρνω αυτά τα μόρια. Φτάνει όμως ως εκεί. Αυτή πρέπει να είναι  η διαφορα μας. Όχι να υπερπηδούν θέσεις λόγω παιδιών.Προνόμια ΜΟΝΟ σε αμεα και σε οικογένειες με αμεα παιδιά.Μη γράφουμε πάλι τα ίδια.

Αποσυνδεδεμένος Σούζη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 226
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #89 στις: Αύγουστος 21, 2020, 01:51:40 πμ »
Έλεος πια με την τριτεκνία. Φτάνει πια αυτό το πανηγύρι. Αρκετοί ταχτοποιήθηκαν. Τέλος, όμως.

Αποσυνδεδεμένος Ιρμα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 235
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #90 στις: Αύγουστος 21, 2020, 05:22:04 πμ »
LEON, έφόσον πήραν μόρια για τα παιδιά και συνεπώς βελτίωσαν τη θέση στον πίνακα σε σχέση με κάποιον που δεν έχει παιδιά, γιατί θα πρέπει ΠΑΛΙ να ευνοηθούν στις τοποθετήσεις;;;;Γιατί θα πρέπει να επιλέγει μια ζωή τελευταίος ο άτεκνος-άγαμος και να εξορίζεται εκεί που δεν έχει καν δηλώσει, κι ας βρίσκεται 400-500 θέσεις πάνω από τον έγγαμο, τρι-δεκα-πολύτεκνο;;;; Τόσες δεκαετίες επωφελήθηκαν και οι υπόλοιποι τρώγαμε το χώμα τους! ΝΤΡΟΠΗ σε σένα και σε όσους υποστηρίζουν να συνεχιστεί δια βίου αυτός ο κοινωνικός ρατσισμός!!!

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #91 στις: Αύγουστος 21, 2020, 09:41:36 πμ »
Οι τοποθετήσεις θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη ουσιαστικούς πρακτικούς λόγους και να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς που έχουν πραγματικά ανάγκη. Δεν μπορεί το σύστημα να είναι τόσο ανάλγητο, ώστε να στείλει έναν εκπαιδευτικό που θα πάρει τα παιδιά του μαζί του, σε ένα νησί που δεν διαθέτει σχολείο κατάλληλης βαθμίδας εκπαίδευσης γι’ αυτά. Ή έναν εκπαιδευτικό με σοβαρά προβλήματα υγείας σε μέρος που δεν διαθέτει εύκολη πρόσβαση σε νοσοκομείο. Από την άλλη όμως οι ίδιοι δεν θα έπρεπε να έχουν κανένα λόγο να προηγούνται στην επιλογή δυσπρόσιτου! Έχω δει πολλές φορές ακόμα και ΑΜΕΑ να επιλέγουν πρώτοι και να προτιμούν δυσπρόσιτο για να πάρουν έξτρα μόρια, ενώ δεν υπήρχε νοσοκομείο στο μέρος αυτό. Αυτό είναι απαράδεκτο.
Γενικά οποιοδήποτε οριζόντιο μέτρο, χωρίς έλεγχο και προϋποθέσεις είναι άδικο. Προφανώς οι υπεύθυνοι του Υπουργείου είναι ανίκανοι να κάνουν κάτι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #92 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:02:25 πμ »
Οι τοποθετήσεις θα πρέπει να λαμβάνουν υπόψη ουσιαστικούς πρακτικούς λόγους και να διευκολύνουν τους εκπαιδευτικούς που έχουν πραγματικά ανάγκη. Δεν μπορεί το σύστημα να είναι τόσο ανάλγητο, ώστε να στείλει έναν εκπαιδευτικό που θα πάρει τα παιδιά του μαζί του, σε ένα νησί που δεν διαθέτει σχολείο κατάλληλης βαθμίδας εκπαίδευσης γι’ αυτά. Ή έναν εκπαιδευτικό με σοβαρά προβλήματα υγείας σε μέρος που δεν διαθέτει εύκολη πρόσβαση σε νοσοκομείο. Από την άλλη όμως οι ίδιοι δεν θα έπρεπε να έχουν κανένα λόγο να προηγούνται στην επιλογή δυσπρόσιτου! Έχω δει πολλές φορές ακόμα και ΑΜΕΑ να επιλέγουν πρώτοι και να προτιμούν δυσπρόσιτο για να πάρουν έξτρα μόρια, ενώ δεν υπήρχε νοσοκομείο στο μέρος αυτό. Αυτό είναι απαράδεκτο.
Γενικά οποιοδήποτε οριζόντιο μέτρο, χωρίς έλεγχο και προϋποθέσεις είναι άδικο. Προφανώς οι υπεύθυνοι του Υπουργείου είναι ανίκανοι να κάνουν κάτι καλύτερο.

   Συμφωνώ με στο σκεπτικό σου. Ωστόσο αυτό που γράφεις ότι ΑμεΑ διάλεγαν δυσπρόσιτα για παραπάνω μόρια, ενώ στον πίνακα είχαν απόλυτη πρόταξη δεν το καταλαβαίνω.
   Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #93 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:13:26 πμ »
   Συμφωνώ με στο σκεπτικό σου. Ωστόσο αυτό που γράφεις ότι ΑμεΑ διάλεγαν δυσπρόσιτα για παραπάνω μόρια, ενώ στον πίνακα είχαν απόλυτη πρόταξη δεν το καταλαβαίνω.
   Κατά τα άλλα συμφωνώ απόλυτα.

Αυτό με το ΑΜΕΑ και το δυσπρόσιτο είναι πραγματικό γεγονός και μου έκανε μεγάλη εντύπωση. Δεν μπορώ να γνωρίζω τι ακριβώς σκέπτονταν και γιατί έκανε αυτή την επιλογή. Την οποία έκανε και πέρυσι που δεν ίσχυαν τα δυσπρόσιτα και πάλι επέλεξε δυσπρόσιτο για τα μόρια! Αφορά πιθανή μελλοντική πρόσληψη και συγκέντρωση μορίων μετάθεσης; Άγνωσται αι βουλαί  ::) 

Αποσυνδεδεμένος evangelia 77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1354
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #94 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:26:52 πμ »
Θεωρώ ότι από τη στιγμή που πήραν οι συνάδελφοι 3 μόρια για κάθε παιδί, αν και δε θεωρώ το παιδι ακαδημαϊκό προσόν, έχουν ήδη πριμοδοτηθεί. Αν δεν είχαν αυτά τα 3 μόρια, να το συζητούσα.  Πάντα ως άτεκνη γεροντοκόρη, όπως ξεδιάντροπα αποκάλεσε συνάδελφος μια συνάδελφο στο  fb, πως να κάνω παιδί, όταν κάθε χρόνο βρίσκομαι στη ραχούλα; Κι αν το παιδί είναι προσόν, τότε να θεωρείται αναπηρία ή αδυναμία τεκνοποίησης.  Κατανοώ πόσο δύσκολο είναι να έχεις παιδί και να είσαι αναπληρωτής.  Όμως, θεωρώ προκλητικό αυτό που είδα πέρισυ σε δδε. Τρίτεκνες εντός του νομού είχαν ήδη μοιράσει μεταξύ τους τα σχολεία πριν το πυσδε κι εγώ που ήμουν μπροστά τους στον πίνακα και χμ μακριά από την εστία μου βρέθηκα στο κατσάβραχο.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #95 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:27:33 πμ »
Wolowitz, την κακία σου πες την ανοιχτά στο  forum, δε χρειάζεται να τη στέλνεις σε π.μ.

Α, και ξεκίνα από τα βασικά: ορθογραφία. 8)
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #96 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:29:32 πμ »
LEON, έφόσον πήραν μόρια για τα παιδιά και συνεπώς βελτίωσαν τη θέση στον πίνακα σε σχέση με κάποιον που δεν έχει παιδιά, γιατί θα πρέπει ΠΑΛΙ να ευνοηθούν στις τοποθετήσεις;;;;Γιατί θα πρέπει να επιλέγει μια ζωή τελευταίος ο άτεκνος-άγαμος και να εξορίζεται εκεί που δεν έχει καν δηλώσει, κι ας βρίσκεται 400-500 θέσεις πάνω από τον έγγαμο, τρι-δεκα-πολύτεκνο;;;; Τόσες δεκαετίες επωφελήθηκαν και οι υπόλοιποι τρώγαμε το χώμα τους! ΝΤΡΟΠΗ σε σένα και σε όσους υποστηρίζουν να συνεχιστεί δια βίου αυτός ο κοινωνικός ρατσισμός!!!

   Αυτό που δεν καταλαβαίνετε οι περισσότεροι είναι ότι τα παιδιά ως κοινωνικό κριτήριο στις τοποθετήσεις, υπήρχε για να διευκολύνεται η ζωή των ίδιων των παιδιών. Το ότι υπήρχαν εξαιρέσεις γονέων που το εκμεταλλεύονταν για πάρτη τους και όχι για τα παιδιά τους ισχύει. Ήταν εξαιρέσεις.
   Δεν χρειάζεται όμως να νιώθεις κοινωνικό ρατσισμό επειδή τρία παιδιά μιας οικογένειας προηγούνται από εσένα στην επιλογή μέρους μέσα σε ένα νομό. Νομίζω από ευγένεια και μόνο πρέπει να δίνουμε προτεραιότητα στην νέα γενιά. Οι περισσότεροι, πίσω από την τοποθέτηση βλέπετε τον ενήλικα που σας έπαιρνε την σειρά ενώ ήταν λιγότερο ''ικανός'' από εσάς με βάση τον πίνακα. Στην πραγματικότητα τα παιδιά σας έπαιρναν την σειρά. Πλέον μπορείς να πηγαίνεις σε αυτά τα παιδιά και να τους λες κατάμουτρα ότι επειδή είσαι ικανότερη θα διαλέξεις εσύ. Γιατί αυτό είναι στην ουσία. Ο άτεκνος και ο άγαμος λοιπόν καλό θα έιναι να επιλέγει μετά τα παιδιά.

   Έστω ότι βρισκόμαστε σε ένα πλοίο οι 40000 αναπληρωτές που δουλεύουν και οι οικογένειές τους όσοι έχουν και ταξιδεύουμε. Ξαφνικά το πλοίο χτυπάει σε μία βραχονησίδα και πάει να βυθιστεί. Ποιος θα έχει προτεραιότητα στις τοποθετήσεις στις σωσίβιες λέμβους; Φαντάζομαι ότι σίγουρα πρώτα θα μπούνε τα παιδιά, οι μητέρες τους, τα ΑμεΑ και μετά όλοι οι υπόλοιποι. Θα νιώσεις αντίστοιχα κοινωνικό ρατσισμό; 

   Το ίδιο παράδειγμα θα μπορούσε να γίνει και σε περίπτωση πολέμου, αλλά ακόμη και σε ένα παγωτατζίδικο στο οποίο θα μπεις ταυτόχρονα εσύ και 3 παιδάκια αλλά θα έχει μείνει παγωτό για τρεις. Τι θα κάνεις; Θα δώσεις προτεραιότητα στα παιδάκια ή θα φας πρώτη και ας μείνει ένα παιδί χωρίς παγωτό...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 21, 2020, 10:30:19 πμ »
ΙΝW, σου δίνω συγχαρητήρια!!! Έτσι ακριβώς! Επιπλέον, ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θα πρέπει να προηγούνται και οι άτεκνες παντρεμένες. Εγώ γνώριζα μόνο για τρι-πολύτεκνες και όταν κάποτε παρουσιάστηκα στην Πρωτοβάθμια στη Σπάρτη, μου ήρθε ο νταμπλάς! Είχαμε προσληφθεί 3 νηπιαγωγοί, ήμουν 400 θέσεις πάνω από τις δυο κοπέλες και όμως, επειδή ήταν απλά νιόπαντρες, επέλεξαν αυτές πρώτες! Έκανα φασαρία στο γραφείο, αλλά μού είπε η υπάληλος ότι αυτά είναι ψηφισμένα χρόνια τώρα...Στάθηκα τυχερή και πήρα το σχολείο που ήθελα, καθώς δεν τις εξυπηρετούσε η περιοχή, ειδάλλως ήμουν χαμένη από χέρι! Αυτές είχαν αυτοκίνητο και πηγαινοέρχονταν στα χωριά από τη Σπάρτη, όπου έμεναν μόνιμα. Αν τύχαινε σε μένα το χωριό που πιθανόν να μην ήθελαν και μη γνωρίζοντας οδήγηση, ήμουν καταδικασμένη στην κόλαση! Είχα μάθει ότι δεν υπήρχε ούτε σπίτι για ενοικίαση εκεί πάνω στα βουνά! Πρόπερσι, με έστειλαν στην Ανάβυσσο, (Περιστέρι κατοικώ) ενώ δεν την είχα δηλώσει καν, διότι όλα τα σχολεία που δήλωσα σε Παλλήνη και Γλυκά Νερά τα πήραν πάλι άτεκνες παντρεμένες 500 θέσεις κάτω από εμένα! Εγώ είμαι ΓΕΡΟΝΤΟΚΟΡΗ! Αρκετά με τιμώρησε το σύστημα!!!

Ίρμα, σ΄ευχαριστώ.  Χρόνια τώρα υποστηρίζω την αξιοκρατία. Ο νόμος που διόριζε τρι-πολύτεκνους  δε συνάδει με την αξιοκρατία.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 290
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.