*

Αποστολέας Θέμα: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών  (Αναγνώστηκε 28835 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 20, 2020, 10:15:28 πμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί επιτεθήκατε στη συναδέλφισσα. Προφανώς και έχει αγανακτήσει. Αλλά λέει τη γνώμη της. Ακόμα και αν δεν συμφωνώ για τα Α.Μ.Ε.Α. προφανώς και δεν την προσβάλω για να πετύχω δια ροπάλου το δίκιο μου. Έλεος πια.  Πλέον σε όλες τις προσλήψεις δεν θα πρωτοστατούν οι πολύτεκνοι. Δεν είναι κοινωνικά δίκαιο. Οι νέοι πρέπει να κάνουν παιδιά και για να το πράξουν πρέπει να έχουν δουλειά, μας αρέσει δεν μας αρέσει. Αρκετά το σύστημα τους π....φτάνει. Έχω φίλους άνδρες που δεν κάνουν οικογένεια λόγω ανεργίας. Φοβούνται. Λογικό δεν είναι; Πρέπει να δοθεί προτεραιότητα στα νιάτα για να κάνουν παιδιά και να έχουμε μαθητές. Το παλαιό σύστημα απέτυχε. Τέλος. Και κοντά στα ξερά(πολύτεκνοι, τρίτεκνοι) κάηκαν και τα χλωρά(οι έχοντες νόσο ή αναπηρία). Δυστυχώς. Μόνο αυτοί πρέπει να προηγούνται στην επιλογή περιοχής. Αν δεν αρέσει στους πρώην προνομιούχους ξύδι, όπως έπιναν και οι νέοι και όλοι οι μη έχοντες παιδιά, τόσα χρόνια. :-X

  Μα πως δεν καταλαβαίνεις γτ θίχτηκα από την ''συνάδελφο'' που λέει την γνώμη της. Όταν λέει ότι τα σχολεία δεν είναι φιλανθρωπικά ιδρύματα για να παίρνουν άτομα ΑμεΑ δεν με θίγει; Λες και δεν έχουμε τα τυπικά προσόντα και ακόμη παραπάνω για να βρισκόμαστε σε τάξη... Είναι άκρως προσβλητικό για εμένα. Κατόπιν υπονοεί ότι παίρνουμε αβέρτα άδειες κτλ.

    Ας βγούνε τώρα οι πολλοί να διαμαρτυρηθούν και για το παρακάτω που αφορά τις αλλαγές σε άδειες και ωράρια για γονείς και ΑμεΑ. https://www.aftodioikisi.gr/dimosio/oi-10-allages-se-adeies-amp-oraria-dimosion-ypallilon-lista/ 


   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 20, 2020, 10:19:11 πμ »
Στη Δημοκρατία κερδίζει η πλειοψηφία και το κοινό καλό των πολλών. Το γνωρίζεις συνάδελφε. Έτσι πρέπει.

   Αυτό είναι τέρμα άκυρο.. Δηλαδή καταργήθηκε το προνόμιο της τοποθέτησης των ΑμεΑ επειδή αυτό το θέλανε οι πολλοί και αυτό σημαίνει ότι είναι δίκαιο για το κοινό καλό και έτσι πρέπει.... Πες μου ότι κατάλαβα λάθος...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 20, 2020, 10:32:16 πμ »
Στη Δημοκρατία κερδίζει η πλειοψηφία και το κοινό καλό των πολλών. Το γνωρίζεις συνάδελφε. Έτσι πρέπει.

Βασικά στη Δημοκρατία η πλειοψηφία φροντίζει και τη μειοψηφία και ειδικά τις ευάλωτες ομάδες.

Το θέμα τίθεται σε λάθος βάση.. το έχω πει και παλιότερα ίσως, σχετικά με τους πολύτεκνους κλπ. Το ορθό είναι να δίνονται σοβαρά επιδόματα (και να υπάρχει έλεγχος από το κράτος, για το αν πάνε αυτά τα επιδόματα στην ανατροφή των παιδιών, γιατί έχουν γίνει διάφορα κατά καιρούς...) και όχι να διορίζονται πολλές φορές αναξιοκρατικά σε διάφορες θέσεις δημοσίου εις βάρος άλλων. Γίνεται αυτό; Όχι, για γνωστούς οικονομικούς λόγους. Για αυτό και όλη αυτή η στρέβλωση με διορισμούς, τοποθετήσεις κλπ.

Υ.Γ. Παρεμπιπτόντως, για ποια δημοκρατία μιλάμε τώρα.. ολιγαρχία ίσως.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 20, 2020, 10:47:25 πμ »
Αυτό που έχω να πω είναι ότι κακώς καταργήθηκε η επετηρίδα και κακώς, όπως αποδείχθηκε, δίναμε σκληρές εξετάσεις στο ΑΣΕΠ.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ΑΜΕΑ ή με πολύτεκνους και τριτεκνους. Αν παρέμενε η επετηρίδα, τουλάχιστον δε θα ένιωθαν αδικημένοι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, που σε κάποιους κλάδους ακόμα και για να περάσουν τη βάση απαιτούσε σκληρό διάβασμα.
Αν έκανα τρίτο παιδί, αυτή τη στιγμή, θα διέθετα τεράστια προϋπηρεσία και θα προσλαμβανομουν στην πόλη μου, αφού είχα συγκεντρώσει και διόλου ευκαταφρόνητο αριθμό μορίων από το διαγωνισμό. Δίναμε εξετάσεις με μωρά και μικρά παιδιά και δουλεύαμε.
Αυτό κατά τη γνώμη μου αποτελεί κατάφωρη αδικία.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2020, 02:53:47 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:23:27 »

Αποσυνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 20, 2020, 11:20:30 πμ »
REA, συμφωνώ μαζί σου, είμαι ίδια περίπτωση, δυστυχώς....δεν τολμώ να πώ έτος αποφοίτησης...άπειρα χρόνια στην επετηρίδα, 4 ΑΣΕΠ με μωρά,επιτυχούσα και μη διοριστέα πάντα για λίγο, πάντα άλλοι από πάνω στους πίνακες, κλπ...
να μην ξεχάσω και τη μεταφορά προυπηρεσίας απο τις κομμώτριες...( οι παλιοί ξέρουν...).καταπληκτική εμπειρία....

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 20, 2020, 12:11:33 μμ »
Το κράτος πρέπει να βοηθά τα άτομα με ειδικές ανάγκες και  να ασκεί πολιτική για την οικογένεια.
Εδώ πετάει την μπάλα στην εξέδρα.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Που πήγαν ρε παιδιά τόσα δισεκατομμύρια και σχηματίστηκε τέτοιο χρέος;
Πήγαν εκεί που έπρεπε; Όχι γιατί δεν θα είχαμε τέτοια υπογεννητικότητα σήμερα.
Και σε τελική ανάλυση όταν η κατοικία κοστίζει τόσο πολύ, χωρίς ουσιαστικό λόγο και δεν ασκείται καμιά πολιτική για να καταστεί προσιτή, πως περιμένουν να βοηθηθεί η οικογένεια;
Α ναι με διορισμό στην εκπαίδευση...

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1692
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 20, 2020, 12:27:49 μμ »
Αυτό που έχω να πω είναι ότι κακώς καταργήθηκε η επετηρίδα και κακώς, όπως αποδείχθηκε, δίναμε σκληρές εξετάσεις στο ΑΣΕΠ.
Δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με τα ΑΜΕΑ ή με πολύτεκνους και τριτεκνους. Αν παρέμενε η επετηρίδα, τουλάχιστον δε θα ένιωθαν αδικημένοι οι επιτυχόντες ΑΣΕΠ, που σε κάποιους κλάδους ακόμα και για να περάσουν τη βάση απαιτούσε σκληρό διάβασμα.
Αν έκανα τρίτο παιδί, αυτή τη στιγμή, θα διέθετα τεράστια προϋπηρεσία και θα προσλαμβανομουν στην πόλη μου, αφού είχα συγκεντρώσει και διόλου ευκαταφρόνητο αριθμό μορίων από το διαγωνισμό. Δίναμε εξετάσεις με μωρά και μικρά παιδιά και δουλεύαμε.
Αυτό κατά τη γνώμη μου αποτελεί κατάφορη αδικία.
Αυτό που ίσως δεν γνωρίζεις είναι ότι επί εποχής επετηρίδας, όσοι έφεραν την πολυτεκνικη ιδιοτητα, προτάσσονταν στους πτυχιούχους του κάθε έτους. Είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας και ήμουν επικεφαλής τους έτους μου άσχετα αν ορκίστηκα Νοέμβριο (βέβαια τελικά διορίστηκα με εξετασεις Ασεπ και χωρίς καμία προσαύξηση πέραν του βαθμού του πτυχίου μου, πράγμα που θεωρώ δίκαιο)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2020, 12:30:15 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 20, 2020, 02:33:03 μμ »
Αυτό που ίσως δεν γνωρίζεις είναι ότι επί εποχής επετηρίδας, όσοι έφεραν την πολυτεκνικη ιδιοτητα, προτάσσονταν στους πτυχιούχους του κάθε έτους. Είμαι παιδί πολύτεκνης οικογένειας και ήμουν επικεφαλής τους έτους μου άσχετα αν ορκίστηκα Νοέμβριο (βέβαια τελικά διορίστηκα με εξετασεις Ασεπ και χωρίς καμία προσαύξηση πέραν του βαθμού του πτυχίου μου, πράγμα που θεωρώ δίκαιο)

Όμως οι υπόλοιποι συνάδελφοι δεν εξετάζονταν γραπτώς σε έναν απαιτητικό διαγωνισμό και με ύλη που άλλαζε. Δηλαδή,  δεν ταλαιπωρούνταν.
Αυτό έγραψα.

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 20, 2020, 02:48:03 μμ »
Το κράτος πρέπει να βοηθά τα άτομα με ειδικές ανάγκες και  να ασκεί πολιτική για την οικογένεια.
Εδώ πετάει την μπάλα στην εξέδρα.
Είναι θέμα προτεραιοτήτων. Που πήγαν ρε παιδιά τόσα δισεκατομμύρια και σχηματίστηκε τέτοιο χρέος;
Πήγαν εκεί που έπρεπε; Όχι γιατί δεν θα είχαμε τέτοια υπογεννητικότητα σήμερα.
Και σε τελική ανάλυση όταν η κατοικία κοστίζει τόσο πολύ, χωρίς ουσιαστικό λόγο και δεν ασκείται καμιά πολιτική για να καταστεί προσιτή, πως περιμένουν να βοηθηθεί η οικογένεια;
Α ναι με διορισμό στην εκπαίδευση...

Συμφωνώ απολύτως για τα άτομα που είναι πραγματικά ΑΜΕΑ.
Τους πολύτεκνους και τριτεκνους εκπαιδευτικούς να τους βοηθά με μεγάλα επιδόματα.
Ας μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν πολλοί συνάδελφοι που επιθυμούν αλλά λόγω προβλημάτων δε μπορούν να τεκνοποιήσουν. Σε αυτούς δίνει επίδομα τεκνοποιησης το κράτος, ώστε να αντεπεξέλθουν οικονομικά στην προσπάθεια τους να αποκτήσουν παιδί με εξωσωματική γονιμοποίηση;
Αυτοί οι συνάδελφοι δεν είναι ικανοί να διδάξουν; Πώς ακριβώς θα μπορούσαν να προσληφθούν αναπληρωτές ή να διοριστούν; Θεωρούνται άχρηστοι στην εκπαίδευση;
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 20, 2020, 03:02:38 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 20, 2020, 03:18:38 μμ »
H πολιτεία αποφάσισε στο νέο σύστημα να μην έχουν χωριστό ποσοστό οι τρίτεκνοι ή να προηγούνται οι πολύτεκνοι και έδωσε το ποσοστό μοριοδότησης στους εκπαιδευτικούς με παθήσεις. Έγιναν και προσφυγές και το δικαστήριο θα κρίνει αν αυτό είναι νόμιμο.

Σε αυτό εδώ το θέμα και από τον τίτλο του και από την εισαγωγή του δεν συζητιέται η μοριοδότηση των τρίτεκνων στους πίνακες αλλά ο τρόπος τοποθέτησης στα σχολεία. Μάλιστα δεν αφορά μόνο τους τρίτεκνους αλλά όλους τους εκπαιδευτικούς με παιδιά και το θέμα εξετάζεται ως προς τον τρόπο τοποθέτησης που ίσχυε μέχρι χθες και οποίος συμπεριλάμβανε και τους εκπαιδευτικούς με ειδικές ανάγκες-παθήσεις.

Επομένως όλα τα μηνύματα που αναφέρονται στον τρόπο μοριοδότησης τον παλιό και το νέο είναι εκτός θέματος και κανονικά οι διαχειριστές οφείλουν να τα διαγράψουν γιατί παραβαίνουν τους όρους του φόρουμ.

Αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή, ο/η καθένας/μιά να βγάζει τε εσώψυχα του για την αλλαγή στο τρόπο μοριοδότησης ως πράξη τιμωρίας ή στην καλύτερη περίπτωση ως αποκατάσταση μίας ΄΄αδικίας΄΄ οφείλεται κατά τη γνώμη μου στον κακό τίτλο του θέματος που παραπέμπει γενικά και αόριστα στα προνόμια των τρίτεκνων. Λίγοι διάβασαν ποια είναι αυτή η διαμαρτυρία των τρίτεκνων που κατά τη γνώμη αφορά όλους εμάς είτε έχουμε αυτή τη στιγμή παιδιά είτε όχι, ούτε αν ανήκουμε ή όχι,  αυτή τη στιγμή στους εκπαιδευτικούς με ειδικές ανάγκες .

Το τραγικό μάλιστα που διαπίστωσα κοιτώντας κάποια προφίλ αυτών που πήραν αρνητική θέση είναι πως υπάρχουν και άτομα που είναι γονείς! Π.χ. η Μαρία (τυχαίο όνομα) έβγαλε τα εσώψυχά της για  τα προνόμια των τρίτεκνων  (τα οποία δεν ισχύουν πλέον) ενώ αύριο μεθαύριο θα παρουσιαστεί σε διεύθυνση μαζί με το παιδί της και θα συναδιαλέξει σχολείο με εκπαιδευτικούς που ίσως να μην έχουν παιδιά ή ειδικές ανάγκες. Τότε η Μαρία με την χειρότερη σειρά θα πάει σε μέρος που δεν θα έχει βρεφικό σταθμό ενώ θα μπορούσε να έχει αυτή το δικαίωμα να επιλέξει πρώτη ώστε να το αποφύγει. Τι να πώ; Μήπως σ αυτή τη χώρα που δεν την είδε ο διαφωτισμόις η ΄΄Μαρία΄΄ ή ο ΄΄Κώστας΄΄ έχουν μετατρέψει τους γονείς τους δύο φορές γονείς και ζουν ακόμα την ελευθερία τους;

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 20, 2020, 04:22:54 μμ »
H πολιτεία αποφάσισε στο νέο σύστημα να μην έχουν χωριστό ποσοστό οι τρίτεκνοι ή να προηγούνται οι πολύτεκνοι και έδωσε το ποσοστό μοριοδότησης στους εκπαιδευτικούς με παθήσεις. Έγιναν και προσφυγές και το δικαστήριο θα κρίνει αν αυτό είναι νόμιμο.

Σε αυτό εδώ το θέμα και από τον τίτλο του και από την εισαγωγή του δεν συζητιέται η μοριοδότηση των τρίτεκνων στους πίνακες αλλά ο τρόπος τοποθέτησης στα σχολεία. Μάλιστα δεν αφορά μόνο τους τρίτεκνους αλλά όλους τους εκπαιδευτικούς με παιδιά και το θέμα εξετάζεται ως προς τον τρόπο τοποθέτησης που ίσχυε μέχρι χθες και οποίος συμπεριλάμβανε και τους εκπαιδευτικούς με ειδικές ανάγκες-παθήσεις.

Επομένως όλα τα μηνύματα που αναφέρονται στον τρόπο μοριοδότησης τον παλιό και το νέο είναι εκτός θέματος και κανονικά οι διαχειριστές οφείλουν να τα διαγράψουν γιατί παραβαίνουν τους όρους του φόρουμ.

Αυτό που γίνεται αυτή τη στιγμή, ο/η καθένας/μιά να βγάζει τε εσώψυχα του για την αλλαγή στο τρόπο μοριοδότησης ως πράξη τιμωρίας ή στην καλύτερη περίπτωση ως αποκατάσταση μίας ΄΄αδικίας΄΄ οφείλεται κατά τη γνώμη μου στον κακό τίτλο του θέματος που παραπέμπει γενικά και αόριστα στα προνόμια των τρίτεκνων. Λίγοι διάβασαν ποια είναι αυτή η διαμαρτυρία των τρίτεκνων που κατά τη γνώμη αφορά όλους εμάς είτε έχουμε αυτή τη στιγμή παιδιά είτε όχι, ούτε αν ανήκουμε ή όχι,  αυτή τη στιγμή στους εκπαιδευτικούς με ειδικές ανάγκες .

Το τραγικό μάλιστα που διαπίστωσα κοιτώντας κάποια προφίλ αυτών που πήραν αρνητική θέση είναι πως υπάρχουν και άτομα που είναι γονείς! Π.χ. η Μαρία (τυχαίο όνομα) έβγαλε τα εσώψυχά της για  τα προνόμια των τρίτεκνων  (τα οποία δεν ισχύουν πλέον) ενώ αύριο μεθαύριο θα παρουσιαστεί σε διεύθυνση μαζί με το παιδί της και θα συναδιαλέξει σχολείο με εκπαιδευτικούς που ίσως να μην έχουν παιδιά ή ειδικές ανάγκες. Τότε η Μαρία με την χειρότερη σειρά θα πάει σε μέρος που δεν θα έχει βρεφικό σταθμό ενώ θα μπορούσε να έχει αυτή το δικαίωμα να επιλέξει πρώτη ώστε να το αποφύγει. Τι να πώ; Μήπως σ αυτή τη χώρα που δεν την είδε ο διαφωτισμόις η ΄΄Μαρία΄΄ ή ο ΄΄Κώστας΄΄ έχουν μετατρέψει τους γονείς τους δύο φορές γονείς και ζουν ακόμα την ελευθερία τους;

Η καλυτερη τοποθετηση και διαπιστωση κατα την γνωμη μου μεχρι στιγμης.

Αποσυνδεδεμένος mvis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 20, 2020, 06:35:10 μμ »
Μετά τη σημερινή συνάντηση του ΔΣ της ΔΟΕ με την Υπουργό Παιδείας και Θρησκευμάτων, κ. Κεραμέως, έγινε γνωστό ότι στα κριτήρια τοποθέτησης των αναπληρωτών στις περιοχές που προσλαμβάνονται δεν θα μετρούν τα κοινωνικά κριτήρια για πρώτη φορά στην ιστορία της εκπαίδευσης.

  Τόσα χρόνια οι τρίτεκνοι, και γενικά οι έχοντες παιδιά,  προστατεύονταν με ειδική ρύθμιση στις τοποθετήσεις αναπληρωτών εκπαιδευτικών με το ΦΕΚ 465Β΄, του 2003, και στην παράγραφο 3 του άρθρου 8 της αριθμ. 35557/09-04-2003 Υ.Α, με τίτλο «Ρύθμιση θεμάτων πρόσληψης προσωρινών αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών για τις ανάγκες λειτουργίας των δημοσίων σχολείων πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης». Το οποίο όριζε: «Κατά την τοποθέτηση σε σχολεία της διεύθυνσης εκπαίδευσης των προερχομένων από τον πίνακα Β προτιμώνται κατά σειρά:

α) οι γονείς τεσσάρων παιδιών, που είναι ανήλικα ή σπουδάζουν ή υπηρετούν τη στρατιωτική τους θητεία,

β) οι πάσχοντες από ομόζυγη μεσογειακή αναιμία,

γ) οι γονείς με τρία ή δύο ή ένα παιδί,

δ) οι έγγαμοι χωρίς παιδιά και

ε) οι έχοντες τα περισσότερα μόρια.

Μεταξύ των ανηκόντων στην ίδια κατηγορία, που προέρχονται από τον πίνακα Β’ προτιμώνται οι έχοντες και εντοπιότητα».

  Η επίθεση που δέχεται ο θεσμός της τρίτεκνης οικογένειας από το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων είναι πρωτοφανής. Καμία προστασία και πλήρη απαξίωσης των τρίτεκνων οικογενειών. Το σύστημα προσλήψεων του νόμου Γαβρόγλου, νόμος 4589/2019 , επιτέθηκε στην τρίτεκνη ελληνική οικογένεια αποχαρακτηρίζοντάς την από ειδική κατηγορία. Κάτι το οποίο συνεχίζει να υποστηρίζει η σημερινή ηγεσία του Υπουργείου.

  Τα ψεύτικα δάκρυα και τα μεγάλα παχιά λόγια για την αντιμετώπιση του δημογραφικού προβλήματος φανερώνονται στη σημερινή δήλωση της Υπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων κ. Κεραμέως.

  Απαιτούμε τη διατήρηση του υπάρχοντος τρόπου τοποθέτησης αναπληρωτών, ως μια απόδειξη σεβασμού και αναγνώρισης της τρίτεκνης οικογένειας.

 

Με εκτίμηση,

Τρίτεκνοι Αναπληρωτές Εκπ/κοι Ηρακλείου

Γνωρίζοντας το πρόβλημα υπογεννητικότητας,ο ΣΥΡΙΖΑ-Γαβρόγλου μοριοδότησε και τέκνα.
Με σεβασμό αναγνώρισε τα παιδιά και απέδωσε μόρια σε κάθε γονέα.
Το ίδιο κάνει η Κεραμέως.

Δεν στέκει νομικά να υπολογίζονται δυο φορές στη διαδικασία πρόσληψης τα κοινωνικά κριτήρια.
Εφόσον συνυπολογίζονται σε έναν ενιαίο πίνακα στην πρώτη φάση, δεν γίνεται στη δεύτερη - αυτή της τοποθέτησης- να μετρούν ξανά.
Επιπλέον, μην μπλέκετε τους μονίμους.
Οι μόνιμοι είναι μόνιμοι. Έχουν κοινή αφετηρία τη μονιμότητα + μετά προσμετρώνται προϋπηρεσία+κοινων.κριτ. στις τοποθετήσεις ή αποσπάσεις. Στην αναπλήρωση η κοινή αφετηρία έχει ήδη προϋπηρεσία + ακαδημαϊκά + κοινωνικά.
Μην μπερδεύετε τον κόσμο που δε ξέρει τις διαδικασίες.

Μια αλλαγή στις τοποθετήσεις θα είναι άνετα μηνύσιμη ως διάκριση.

Όποιος/α πρόλαβε τον Κύριο είδε, όσοι πηδήξαν από Γ μηδενικής ως τρίτεκνοι σε Β κτλ, πήδηξαν.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 20, 2020, 06:45:59 μμ »
Γνωρίζοντας το πρόβλημα υπογεννητικότητας,ο ΣΥΡΙΖΑ-Γαβρόγλου μοριοδότησε και τέκνα.
Με σεβασμό αναγνώρισε τα παιδιά και απέδωσε μόρια σε κάθε γονέα.
Το ίδιο κάνει η Κεραμέως.

Δεν στέκει νομικά να υπολογίζονται δυο φορές στη διαδικασία πρόσληψης τα κοινωνικά κριτήρια.
Εφόσον συνυπολογίζονται σε έναν ενιαίο πίνακα στην πρώτη φάση, δεν γίνεται στη δεύτερη - αυτή της τοποθέτησης- να μετρούν ξανά.
Επιπλέον, μην μπλέκετε τους μονίμους.
Οι μόνιμοι είναι μόνιμοι. Έχουν κοινή αφετηρία τη μονιμότητα + μετά προσμετρώνται προϋπηρεσία+κοινων.κριτ. στις τοποθετήσεις ή αποσπάσεις. Στην αναπλήρωση η κοινή αφετηρία έχει ήδη προϋπηρεσία + ακαδημαϊκά + κοινωνικά.
Μην μπερδεύετε τον κόσμο που δε ξέρει τις διαδικασίες.

Μια αλλαγή στις τοποθετήσεις θα είναι άνετα μηνύσιμη ως διάκριση.

Όποιος/α πρόλαβε τον Κύριο είδε, όσοι πηδήξαν από Γ μηδενικής ως τρίτεκνοι σε Β κτλ, πήδηξαν.
Βάσει του πίνακα που λες παν στις διευθύνσεις. Για την τοποθέτηση, όμως, σε σχολειό της διεύθυνσης το σωστό είναι με κοινωνικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος mauros rigas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαμαρτυρία Τρίτεκνων Αναπληρωτών
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 20, 2020, 06:59:40 μμ »
Γνωρίζοντας το πρόβλημα υπογεννητικότητας,ο ΣΥΡΙΖΑ-Γαβρόγλου μοριοδότησε και τέκνα.
Με σεβασμό αναγνώρισε τα παιδιά και απέδωσε μόρια σε κάθε γονέα.
Το ίδιο κάνει η Κεραμέως.

Δεν στέκει νομικά να υπολογίζονται δυο φορές στη διαδικασία πρόσληψης τα κοινωνικά κριτήρια.
Εφόσον συνυπολογίζονται σε έναν ενιαίο πίνακα στην πρώτη φάση, δεν γίνεται στη δεύτερη - αυτή της τοποθέτησης- να μετρούν ξανά.
Επιπλέον, μην μπλέκετε τους μονίμους.
Οι μόνιμοι είναι μόνιμοι. Έχουν κοινή αφετηρία τη μονιμότητα + μετά προσμετρώνται προϋπηρεσία+κοινων.κριτ. στις τοποθετήσεις ή αποσπάσεις. Στην αναπλήρωση η κοινή αφετηρία έχει ήδη προϋπηρεσία + ακαδημαϊκά + κοινωνικά.
Μην μπερδεύετε τον κόσμο που δε ξέρει τις διαδικασίες.

Μια αλλαγή στις τοποθετήσεις θα είναι άνετα μηνύσιμη ως διάκριση.

Όποιος/α πρόλαβε τον Κύριο είδε, όσοι πηδήξαν από Γ μηδενικής ως τρίτεκνοι σε Β κτλ, πήδηξαν.

   Αν είναι έτσι, θα πρέπει το συντομότερο, δλδ του χρόνου, να σπάσουν τις περιοχές σε πολλά κομμάτια. Δεν γίνεται εγώ ως ΑμεΑ να μην μπορώ να δηλώσω Σαντορίνη, Μύκονο, Σύρο και Νάξο με τον φόβο μήπως βρεθώ Ανάφη, Τζια ή μικρές Κυκλάδες. Σε διαφορετική περίπτωση με αποκλείει από αρκετές επιλογές ουσιαστικά και με τιμωρεί με ποινή αν αρνηθώ να πάω στην Ανάφη για παράδειγμα. Δεν είναι ισότητα αυτό.
   Δεύτερον αυτό με την διπλομοριοδότηση δεν στέκει. Σήμερα μπορεί να έχεις 35% αναπηρία και σε δύο μήνες 50%. Μόρια στον πίνακα δεν έχεις πάρει, ωστόσο οι πίνακες έχουν ισχύ 3 χρόνια. Δεν υπάρχει καμία διπλομοριοδότηση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159778
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 503

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.