*

Αποστολέας Θέμα: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή  (Αναγνώστηκε 28070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anaek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:14:09 μμ »
Αν είσαι μηδενικής προϋπηρεσίας και δεν έχεις επιπλέον ακαδημαικα, σε 2-3 χρόνια ούτε στην ειδική θα έχεις τύχες. Αν έχεις κάποια προϋπηρεσία και αρκετά ακαδημαϊκά, τότε θα μπορούσες να το ρισκάρεις.
Αν το ξεκινήσεις τώρα, με βάση το νόμο, δεν προλαβαίνεις την επόμενη προκήρυξη ειδικής, αλλά την μεθεπόμενη.
Ως αναπληρωτης δεν θα εχεις τυχη τα επομενα 2-3 χρονια?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:37:34 »

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:19:12 μμ »
Ως αναπληρωτης δεν θα εχεις τυχη τα επομενα 2-3 χρονια?
Δεν θα είσαι στους πίνακες ειδικής. Οι πίνακες κλειδώνουν για 2 χρόνια, αφού βγουν οι οριστικοί. Είναι κλειδωμένοι για το 2020-2022. Για να έχουν οριστικούς το καλοκαίρι του 22, μέσα στο 2021 θα τρέξει προκήρυξη. Δεν προλαβαίνεις να έχεις μεταπτυχιακό ειδικής μέχρι τότε.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:25:14 μμ »
Πως ειναι άχρηστο οταν ολοι οι γνωστοι που το καναν τους πηραν αμεσως αναπληρωτες (δηλ. βρηκαν δουλεια!!), πηραν μορια προυπηρεσίας  και τα 20 μορια μεταπτυχιακου για ασεπ???

Η ερώτηση που θα σου κάνω είναι απλή τι θέση έχεις τώρα στον πίνακα γενικής στο περίπου και πόσα μόρια; Σε περίπτωση που ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό θα μπεις στους πίνακες σε 3-4χρονια από τώρα σκέψου ότι όλοι οι άλλοι θα δουλεύουν εκείνο το διάστημα και θα παίρνουν μέσο όρο 5-6μορια τον χρόνο οπότε όταν θα μπεις στο πίνακα τα μόρια από το μεταπτυχιακό σου θα τα έχουν πάρει η άλλοι από προϋπηρεσία και οι περισσότεροι κάνουν ήδη μεταπτυχιακό ειδικής. Αυτό που σου είπα σαν επιλογή είναι η δυσκολότερη αλλά αυτή που θα σου δώσει δουλειά!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:27:06 μμ »
Οι πιο πολλοί της ειδικής το έκαναν καθαρά για επαγγελματική αποκατάσταση. Δεν τους νοιάζει η ειδική αγωγή.. από τη στιγμή που οι νέοι πτυχιούχοι μετα τον τελευταίο ΑΣΕΠ το 2008 δεν είχαν καμία πιθανότητα να μπουν σε τάξη ξεκίνησαν μάστερ ειδικής.
Η πλειοψηφία  των διορισθέντων στην ειδική αγωγή έχει προϋπηρεσία τουλάχιστον 10 ετών. Ειδικότερα στην πρωτοβάθμια στους εεπ και εβπ αρκετοί πάνω από 15 έτη. Εσύ κάνεις πολλά πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν για τόσο χρονικό διάστημα; Αν τα καταφέρνεις τότε λάθος δρόμο διάλεξες. Πάντως κουράγιο, είναι δύσκολο για πολλούς να δεχτούν αυτούς τους διορισμούς, γιατί εσύ να είσαι η εξαίρεση. Καλή δύναμη, η αρχή έγινε, περιμένουμε τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:37:34 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:28:13 μμ »
Ως αναπληρωτης δεν θα εχεις τυχη τα επομενα 2-3 χρονια?

Επίσης φέτος θα πάρουν στην πρώτη φάση 104 ΠΕ03 από την ειδική και καμιά 200 άτομα παράλληλη δλδ τους μισούς από ότι πέρσι στην πρώτη φάση στην ειδική! Κ είναι λογικό μια και διόρισαν 358 μαθηματικούς στην ειδική πάνω από το 10% τον συνολικών διορισμών των 3459 ατόμων!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:32:42 μμ »
Η πλειοψηφία  των διορισθέντων στην ειδική αγωγή έχει προϋπηρεσία τουλάχιστον 10 ετών. Ειδικότερα στην πρωτοβάθμια στους εεπ και εβπ αρκετοί πάνω από 15 έτη. Εσύ κάνεις πολλά πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν για τόσο χρονικό διάστημα; Αν τα καταφέρνεις τότε λάθος δρόμο διάλεξες. Πάντως κουράγιο, είναι δύσκολο για πολλούς να δεχτούν αυτούς τους διορισμούς, γιατί εσύ να είσαι η εξαίρεση. Καλή δύναμη, η αρχή έγινε, περιμένουμε τη συνέχεια.

Το θέμα δεν είναι πόσα χρόνια κάνεις κάτι αλλά αν είχες επιλογή να κάνεις κάτι άλλο! Ποιος στην ειδική είχε 10-15χρονια προϋπηρεσία; Στους Πε03 τα μόρια προϋπηρεσίας ελάχιστα και αυτά τα περισσότερα δουλεμενα στην ειδική! Στους ΠΕ70 αυτοί που διορίστηκαν έφεραν όλα τους τα μόρια από την γενική και απλά τελείωσαν κ το μεταπτυχιακό της ειδικης και για αυτό φωνάζουν και οι απόφοιτοι των τμημάτων ειδικής ότι τους έφαγαν την θέση!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:33:14 μμ »
Το ξερω οτι διαφερει πολυ, αλλα με ενδιαφερει η επαγγελματικη αποκατασταση και το ερωτημα μου ειναι με τοσους που εχουν πεσει στην ειδικη αν θα φρακαρει τα επομενα χρονια

Η ειδική περιλαμβάνει από ειδικά σχολεία μέχρι τμήματα ένταξης και παράλληλη στήριξη, με περιπτώσεις ΔΑΦ, ψυχοκινητικών θεμάτων, αναπηρίας, μαθησιακών δυσκολιών κ.α.
Τα αναφέρω όλα αυτά γιατί χρειάζεται να ληφθούν πολύ σοβαρά υπ' όψιν, πέραν της δυνατότητας άμεσης επαγγελματικής αποκατάστασης.
Επίσης, τα αναφέρω με καλή πρόθεση και ουδεμία διάθεση αντιπαράθεσης.
Καλή επιτυχία σε  ό,τι κι αν κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος anaek

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:45:54 μμ »
Η ερώτηση που θα σου κάνω είναι απλή τι θέση έχεις τώρα στον πίνακα γενικής στο περίπου και πόσα μόρια; Σε περίπτωση που ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό θα μπεις στους πίνακες σε 3-4χρονια από τώρα σκέψου ότι όλοι οι άλλοι θα δουλεύουν εκείνο το διάστημα και θα παίρνουν μέσο όρο 5-6μορια τον χρόνο οπότε όταν θα μπεις στο πίνακα τα μόρια από το μεταπτυχιακό σου θα τα έχουν πάρει η άλλοι από προϋπηρεσία και οι περισσότεροι κάνουν ήδη μεταπτυχιακό ειδικής. Αυτό που σου είπα σαν επιλογή είναι η δυσκολότερη αλλά αυτή που θα σου δώσει δουλειά!
Είμαι περιπου στο 3700 εχοντας 1ο μεταπτυχιακο και 0 προυπηρεσια

Αποσυνδεδεμένος maximaria

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:46:03 μμ »
Η πλειοψηφία  των διορισθέντων στην ειδική αγωγή έχει προϋπηρεσία τουλάχιστον 10 ετών. Ειδικότερα στην πρωτοβάθμια στους εεπ και εβπ αρκετοί πάνω από 15 έτη. Εσύ κάνεις πολλά πράγματα που δεν σε ενδιαφέρουν για τόσο χρονικό διάστημα; Αν τα καταφέρνεις τότε λάθος δρόμο διάλεξες. Πάντως κουράγιο, είναι δύσκολο για πολλούς να δεχτούν αυτούς τους διορισμούς, γιατί εσύ να είσαι η εξαίρεση. Καλή δύναμη, η αρχή έγινε, περιμένουμε τη συνέχεια.
Ότι πεις. Γνωρίζεις εξαιρετικά το χώρο.
Αλήθεια, με μεταπτυχιακό πάνω σε data science, machine learning πόσα μηνύματα μέσο όρο πιανεις στο pde.gr, τί ύφους και πόσες ελπίδες υπάρχουν για moderator;

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:52:31 μμ »
Ότι πεις. Γνωρίζεις εξαιρετικά το χώρο.
Αλήθεια, με μεταπτυχιακό πάνω σε data science, machine learning πόσα μηνύματα μέσο όρο πιανεις στο pde.gr, τί ύφους και πόσες ελπίδες υπάρχουν για moderator;

Το θέμα δεν είναι να έρθω σε αντιπαράθεση μαζί σου αλλά να βοηθήσω ένα συνάδελφο. Θα του πω την άποψη μου για να μην χτυπάει το κεφάλι του στον τοίχο πετώντας 6000 ευρώ! Όταν δίνω άλλες εναλλακτικές δεν μειώνω εσένα..
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:52:49 μμ »
Ότι πεις. Γνωρίζεις εξαιρετικά το χώρο.
Αλήθεια, με μεταπτυχιακό πάνω σε data science, machine learning πόσα μηνύματα μέσο όρο πιανεις στο pde.gr, τί ύφους και πόσες ελπίδες υπάρχουν για moderator;

Εδώ γίνεσαι άδικη. Data science και machine learning αυτή τη στιγμή είναι περιζήτητα. Αν κάποιος είναι καλός σε αυτό, ειδικά πλέον με τη δυνατότητα τηλε-εργασίας, μπορεί να δουλεύει από το σπίτι του στην Ελλάδα και να συνεργάζεται με εξωτερικό. Θέλει αρκετό ψάξιμο, αλλά αυτή τη στιγμή είναι από τους πιο αναπτυσσόμενους τομείς.

Αποσυνδεδεμένος anpapath86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:53:21 μμ »
Είμαι περιπου στο 3700 εχοντας 1ο μεταπτυχιακο και 0 προυπηρεσια
Συνοψίζοντας
Θα μπορέσεις να το χρησιμοποιήσεις το νωρίτερο το 2024 για του πίνακες ειδικής.
Είσαι χαμηλά στον πίνακα γενικής, οπότε δύσκολα θα γράψεις προϋπηρεσία μέχρι τότε.
Έχεις ήδη μεταπτυχιακό, οπότε θα λάβεις μόνο 8 επιπλέον μόρια και στους δύο πίνακες, που δεν θα σε βάλουν σε θέση αναπλήρωσης, τουλάχιστον στον πίνακα γενικής.

Εγώ στην θέση σου δεν θα το άρχιζα, θα έψαχνα κάτι άλλο εκτός δημόσιας εκπαίδευσης.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:57:37 μμ »
Είμαι περιπου στο 3700 εχοντας 1ο μεταπτυχιακο και 0 προυπηρεσια

Οπότε έχεις 50μορια συν 20 από το μεταπτυχιακό πας 70μορια άντε 80 αν πάρεις κ άλλα ακαδημαϊκά! Πάνε τώρα στον πίνακα της ειδικής και πρόσθεσε σε όλους όσους βλέπεις 20με 30μορια από προϋπηρεσία που θα πάρουν. Σκέψου ότι ειδική θα πάρουν σε όλες τις φάσεις περίπου 700-800ατομα οπότε κάνε τον υπολογισμό σου και δες αν έχεις ελπίδες. Μια συμβουλη ξεκινά αύριο κι όλας ένα σεμινάριο ειδικης αγωγής έτσι ώστε να μπεις στον επίκουρικο πινακα στον επόμενο ΑΣΕΠ ειδικής που λογικά πρέπει να βγει μέσα στο 2021
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Aξίζει πλέον η ειδική αγωγή
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 22, 2020, 01:59:53 μμ »
Εδώ γίνεσαι άδικη. Data science και machine learning αυτή τη στιγμή είναι περιζήτητα. Αν κάποιος είναι καλός σε αυτό, ειδικά πλέον με τη δυνατότητα τηλε-εργασίας, μπορεί να δουλεύει από το σπίτι του στην Ελλάδα και να συνεργάζεται με εξωτερικό. Θέλει αρκετό ψάξιμο, αλλά αυτή τη στιγμή είναι από τους πιο αναπτυσσόμενους τομείς.

Δεν είναι άδικη κλασσικά κόμπλεξ καθηγητών θέλουν και οι άλλοι να ταλαιπωρηθουν όπως αυτοί για να δουλεύουν για 900€ σε νησιά, όταν ένας προγραμματιστης η data scientist βγάζει αρχικό μισθό 1200€..
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159609
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.