*

Αποστολέας Θέμα: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!  (Αναγνώστηκε 32777 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #126 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:43:55 μμ »
Κύριε, φυσικός είμαι και δεν βρίσκω 20 μαθήματα που να έχουν σχέση με το πρόγραμμα σπουδών στα σχολεία. Αντίθετα τα δυο μεταπτυχιακά στη διδακτική κ τα παιδαγωγικά με έδωσαν τα φώτα για διδασκαλία στην τάξη. Η διδακτική έχει σχέση με το επιστημονικό αντικείμενο και είναι πιο πολύτιμη από όσο το ίδιο το αντικείμενο.

Κοίτα το φυσικό να βάλει 20 μαθήματα παιδαγωγικά; Κ μετά αυτός που θα ασχοληθεί με πυρινικη ιατρική, αυτός που θα κάνει υπολογιστική φυσική, αυτός που θα μελετάει τσιπακια και αντοχή υλικών κλπ κλπ θα μυρίζει τα νύχια του; Η σχολή Φυσικής σε προετοιμάζει για όλα αυτά αν θέλεις μετά εξειδίκευση κάνεις μεταπτυχιακό. Για αυτό μιλάμε για πρώτο και δεύτερο κύκλο σπουδών!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2885
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #127 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:46:27 μμ »
Σκέφτηκες όμως πως το λάθος βρίσκεται στο πρόγραμμα σπουδών π.χ. των θετικών σχολών που δεν υπάρχει διαχωρισμός και κατεύθυνση για παιδαγωγούς, ώστε πέρα από τα Μαθηματικά ή τη Φυσική να διδάσκονται παιδαγωγικά (και κοινωνιολογία, ψυχολογία) και διδακτική αντί μία σειρά μαθημάτων που δεν είναι απαραίτητα;
Όταν ήμουν στο φυσικό της Αθήνας υπήρχε κατεύθυνση παιδαγωγικής. Αυτήν είχα διαλέξει. Για να πάρω γρήγορα πτυχίο. Να μη δυσκολευτώ. Απ' το ΦΠΨ έρχονταν κι έκαναν τα μαθήματα. Κι ήσαν αρκετά σε αριθμό. Σεβαστό ποσοστό του συνόλου.

Αποσυνδεδεμένος Ίριδα

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #128 στις: Αύγουστος 23, 2020, 11:54:08 μμ »
Συγγνωμη θα μαζεψει καποιος τον Rapsodos ;;;Προσβάλλει τους πάντες επειδή είναι εμμονικός με τους δασκάλους;;Μιλάμε έχει μεγάλο θέμα ;D

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #129 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:00:21 πμ »
Όταν ήμουν στο φυσικό της Αθήνας υπήρχε κατεύθυνση παιδαγωγικής. Αυτήν είχα διαλέξει. Για να πάρω γρήγορα πτυχίο. Να μη δυσκολευτώ. Απ' το ΦΠΨ έρχονταν κι έκαναν τα μαθήματα. Κι ήσαν αρκετά σε αριθμό. Σεβαστό ποσοστό του συνόλου.
Χαίρομαι που ήδη υπάρχουν σχολές που κάνουν τον διαχωρισμό. Σ αυτά αν προσθέσεις συνάδελφε και τα διδακτική-πρακτική είναι τα μισά μαθήματα.

Κοίτα το φυσικό να βάλει 20 μαθήματα παιδαγωγικά; Κ μετά αυτός που θα ασχοληθεί με πυρινικη ιατρική, αυτός που θα κάνει υπολογιστική φυσική, αυτός που θα μελετάει τσιπακια και αντοχή υλικών κλπ κλπ θα μυρίζει τα νύχια του; Η σχολή Φυσικής σε προετοιμάζει για όλα αυτά αν θέλεις μετά εξειδίκευση κάνεις μεταπτυχιακό. Για αυτό μιλάμε για πρώτο και δεύτερο κύκλο σπουδών!
Διάβασε το παραπάνω. Δεν έχω να πω τίποτε άλλο. Στη διδασκαλία δεν μας ενδιαφέρει τι ξέρει ο καθηγητής για τη βαρύτητα αλλά τι έμαθε ο μαθητής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #130 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:02:34 πμ »
Κοίτα το φυσικό να βάλει 20 μαθήματα παιδαγωγικά; Κ μετά αυτός που θα ασχοληθεί με πυρινικη ιατρική, αυτός που θα κάνει υπολογιστική φυσική, αυτός που θα μελετάει τσιπακια και αντοχή υλικών κλπ κλπ θα μυρίζει τα νύχια του; Η σχολή Φυσικής σε προετοιμάζει για όλα αυτά αν θέλεις μετά εξειδίκευση κάνεις μεταπτυχιακό. Για αυτό μιλάμε για πρώτο και δεύτερο κύκλο σπουδών!

  Τουλάχιστον οι νηπιαγωγοί και τα δασκαλάκια  από ό,τι έχουμε διαπιστώσει  μέχρι στιγμής  γνωρίζουν από ορθογραφία... Πυρηνική vs πυρινική...

 Είδες πόσο εύκολες είναι οι προσβολές;;;

Αποσυνδεδεμένος lvc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #131 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:05:08 πμ »
Συγγνωμη θα μαζεψει καποιος τον Rapsodos ;;;Προσβάλλει τους πάντες επειδή είναι εμμονικός με τους δασκάλους;;Μιλάμε έχει μεγάλο θέμα ;D


Και γιατί να τον μαζέψουν; Επειδή τα λέει χύμα; Ίσα ίσα, μέχρι τον Οκτωβρη των κατανομών τον χρειαζόμαστε για να κάνει λίγο πιο ανάλαφρη την ατμόσφαιρα.

Πέρα από την πλάκα, αν κάποιος θέλει μάζεμα είναι οι ξινές στο νήμα με τις τριτεκνίες που εκεί βγάζουν όλη τη χολή τους. Όχι ο Ραψωδός...

Αποσυνδεδεμένος Har_ley

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #132 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:05:23 πμ »
  Τουλάχιστον οι νηπιαγωγοί και τα δασκαλάκια  από ό,τι έχουμε διαπιστώσει  μέχρι στιγμής  γνωρίζουν από ορθογραφία... Πυρηνική vs πυρινική...

 Είδες πόσο εύκολες είναι οι προσβολές;;;

Ευχαριστούμε για τη συμπαράσταση. Μας έβγαλε το μάτι ο μεγάλος καθηγητής.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:14:20 πμ »
Πάντως εντύπωση μου κανει που συγκεκριμένος συντονιστής δεν διορθώνει ούτε λογοκρίνει τα μηνύματα του Rapsodos ενώ σε άλλους το έχει κάνει πολλές φορές ..επίσης κάποιο άλλο μέλος  μαθηματικός του φορουμ κορόιδευε τους της πρωτοβάθμιας για τα λάθος παράβολα και στη δευτεροβάθμια έγινε μεγαλύτερο κακό και σφάξιμο λόγω παραβόλων .Καλό είναι λοιπόν να εκφράζουμε πολιτισμένα την άποψη μας , αν θεωρούμε ότι κάπου αδικούμαστε να διεκδικούμε με κόσμιο τρόπο το δίκιο μας και να αφήνουμε εμπάθειες και κομπλεξ , έπαρση κι αλαζονεία εκτός , διότι δεν ξέρουμε πότε θα γυρίσει εις βάρος μας η ίδια μας η τακτική... Δεν συμμετείχα σε αυτό το νήμα  και θα προσπαθήσω να μην το κάνω ξανά...Απλά κάποια στιγμή έχουν όλα όρια..

Αποσυνδεδεμένος Lucifer

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 24, 2020, 12:52:22 πμ »
Επιτέλους ακούστηκαν αλήθειες για τα χαιδεμένα παιδιά της εκπαίδευσης.
Μπράβο Rapsodos!

Αποσυνδεδεμένος pp1970

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 703
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #135 στις: Αύγουστος 24, 2020, 01:02:26 πμ »
1. Δεν προσέβαλα κανέναν. Ανέφερα τι ισχύει σε πολιτισμένα κράτη και τι ίσχυε πριν κάποια χρόνια και στη χώρα μας
2. Αυτό με τις προειδοποιήσεις καταντά γελοίο. Δεν έχω στείλει ποτέ σε κανέναν. Και είμαι παλιός.
3. Το συνδικαλιστικό όργανο της Α/βαθμιας λύνει και δένει για λόγους που γνωρίζουμε.
4. Έτσι επιτεύχθει η ισοπέδωση...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2020, 08:54:07 πμ από pp1970 »

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #136 στις: Αύγουστος 24, 2020, 06:27:13 πμ »
  Τουλάχιστον οι νηπιαγωγοί και τα δασκαλάκια  από ό,τι έχουμε διαπιστώσει  μέχρι στιγμής  γνωρίζουν από ορθογραφία... Πυρηνική vs πυρινική...

 Είδες πόσο εύκολες είναι οι προσβολές;;;

Πω πω με προσβάλεις τωρα δεν μπορώ να κοιμηθώ! 😋
Κάνω πολλά ορθογραφικά επειδή είχα δάσκαλο να μου την μάθει αν είχα φιλόλογο στο δημοτικό η ορθογραφία μου θα ήταν τελεια! Οπότε έξω οι δάσκαλοι από τα σχολεία κάνουν κακό!

Τέλος ποια είναι η προσβολή; Σας έδειξα τον εαυτό σας στον καθρέφτη, έχετε στοχοποίηση το νήμα και το ανεβάζετε σε κλειστά γκρουπακια και μου το παίζετε εδώ αγίες!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 24, 2020, 07:17:43 πμ από Rapsodos »
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #137 στις: Αύγουστος 24, 2020, 06:37:32 πμ »
Συγγνωμη θα μαζεψει καποιος τον Rapsodos ;;;Προσβάλλει τους πάντες επειδή είναι εμμονικός με τους δασκάλους;;Μιλάμε έχει μεγάλο θέμα ;D

Ποιον προσέβαλα; Πες μου τι από αυτά που γράφω δεν είναι αλήθεια! Που πρώτο σχόλιο κάνεις στο νήμα και ξεφυτρωσες χτες!
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #138 στις: Αύγουστος 24, 2020, 09:25:02 πμ »
Και πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί να υπάρχουν διαφορετικά ωράρια; Επειδή ο ένας έκανε πιο "δύσκολες" σπουδές απο τον αλλον; Πού κολλάει αυτό με το ωράριο; Ολα τα ίδια για ολους. Στο σχολείο είσαι εκπαιδευτικός οπως ολοι.

Αποσυνδεδεμένος Rapsodos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 394
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο τρελός που επιμένει στην τρέλα του ειναι σοφός..
    • Προφίλ
Απ: Πόλεμος της Πρωτοβάθμιας στην Δευτεροβάθμια για τις κατανομές!
« Απάντηση #139 στις: Αύγουστος 24, 2020, 09:27:58 πμ »
Και πάλι δεν έχω καταλάβει γιατί να υπάρχουν διαφορετικά ωράρια; Επειδή ο ένας έκανε πιο "δύσκολες" σπουδές απο τον αλλον; Πού κολλάει αυτό με το ωράριο; Ολα τα ίδια για ολους. Στο σχολείο είσαι εκπαιδευτικός οπως ολοι.

Και ο καθηγητής πανεπιστημίου κάνει 10ωρες την εβδομάδα, να το βάλουμε και αυτον να κανει 24;
Μια γαρδένια η καρδιά μου κι όμως άντεξε,
φλόγα αγάπης η χαρά μου, μα δεν βάσταξε..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 371
Σύνολο: 371

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.