*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 169362 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BILL231

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 201
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #322 στις: Οκτώβριος 24, 2020, 10:06:18 μμ »
εννοείται
Παράθεση από: Takis.link=topic=35743.msg1085907#msg1085907 date=1603566105
Αφου ειναι δικαιο να διοριστει αυτος που περασε τη βαση στον ασεπ επειδη προλαβε και εκανε προσφυγη αντι για τον αλλον που εγραψε 15 μοναδες παραπανω.Η δικαιοσυνη ειναι λιγο σχετικη μαλλον.
Μιλάω για τον κανονικό ΑΣΕΠ κι όχι για προσφυγές..
Αν θες την γνώμη μου ΟΧΙ ούτε αυτό είναι σωστό,μόνο όσοι χάσανε τον διορισμό παράνομα έπρεπε να διοριστούν..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #323 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 08:42:14 πμ »
Αφου ειναι δικαιο να διοριστει αυτος που περασε τη βαση στον ασεπ επειδη προλαβε και εκανε προσφυγη αντι για τον αλλον που εγραψε 15 μοναδες παραπανω.Η δικαιοσυνη ειναι λιγο σχετικη μαλλον.
Μιλάς άδικα. Τι θα πει "επειδή πρόλαβε"; Θα σου ανταπαντήσω πως όλοι μπορούσαν να προσφύγουν αλλά δεν το ρίσκαραν. Όλοι μπαίνουμε σε εκπαιδευτικές ιστοσελίδες να ενημερωθούμε για προκηρύξεις και γενικά για τη δουλειά μας. Ε όποιος μπαίνει λογικά θα είδε και το κάλεσμα των ασεπιτών επιτυχόντων. Ορίστε, το κάλεσμα για τις προσφυγές είναι εδώ στο pde από το 2015.  Γιατί δεν προσέφυγες;  Γιατί δε συμμετείχε; Μήπως γιατί δεν το πίστεψε ή λυπόταν τα χρήματα; Εσύ τώρα που μιλάς για όσους πρόλαβαν, όπως βλέπεις το νήμα όπου μιλάμε τώρα, είδες και το κάλεσμα των ασεπιτών επιτυχόντων.Δε μιλάω τυχαία, ξέρω άτομα που το ήξεραν και δεν το πίστεψαν. Και το ίδιο ισχύει για όλες τις προσφυγές. Μιλάω για το έτος 2010 αλλά και πιο παλιά γύρω στο 2004 που κάποιοι ελάχιστοι προσέφυγαν και τελικά διορίστηκαν σχετικά πρόσφατα (νομίζω το 2012). Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι τώρα μπορεί να γίνει διαγωνισμός.

Edit: όπως μου είπε κάποιος σε πμ, αυτοί που προσέφυγαν το 2004 διορίστηκαν το 2016 επί συριζα (κι όχι το 2012 που έγραψα αρχικά). Να προσθέσω πως τότε το είχα μάθει και δεν προσέφυγα γιατί δεν το πίστεψα. Δεν είπα όμως ποτέ "διορίστηκαν αυτοί γιατί πρόλαβαν". Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου κι έτσι πρέπει να κάνουν όλοι. Δε μας φταίνε όσοι προσέφυγαν και διορίστηκαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2020, 11:34:58 πμ από Dean »
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Fani 35

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 811
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η ζωή είναι μπροστά...
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #324 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 10:35:47 πμ »
Για τους εκπαιδευτικούς ειδικής και γενικής νομοθέτησαν τρόπο διορισμού με μοριοδότηση, δεν τίθεται θέμα γραπτού.. Πως θα σας φαινόταν όμως να μπορεί κάποιος να κρατά τον βαθμό του σε έναν μελλοντικό γραπτό, αφού δεν του τον μοριοδότησαν σε αυτό το σύστημα;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #325 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 11:29:20 πμ »
Μιλάω για τον κανονικό ΑΣΕΠ κι όχι για προσφυγές..
Αν θες την γνώμη μου ΟΧΙ ούτε αυτό είναι σωστό, μόνο όσοι χάσανε τον διορισμό παράνομα έπρεπε να διοριστούν..

η αδικία είναι δυστυχώς όταν δε διορίζεσαι
όποιος αδικήθηκε πραγματικά απο γραπτό ασεπ και έχασε διορισμό, ναι αδικήθηκε και θα έπρεπε να έχει διοριστεί , όπως και εγω προσωπικά
αλλά ο γραπτός ήταν αυτος που ήταν, έγραφες και αν πέρναγες τη βάση πρόσθετες και όλα τα υπόλοιπα προϋπηρεσίες ακαδημαϊκά κτλπα
και συνέβαινε σε όλους οπότε ήταν δίκαιο 
αν έγραφες 80 και κάποιος άλλος με μικρότερο βαθμό γραπτού με προϋπηρεσία στο άθροισμα σε πέρναγε, δεν ήταν κακό 
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 25, 2020, 11:33:14 πμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:45:24 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #326 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 11:49:56 πμ »

η αδικία είναι δυστυχώς όταν δε διορίζεσαι
όποιος αδικήθηκε πραγματικά απο γραπτό ασεπ και έχασε διορισμό, ναι αδικήθηκε και θα έπρεπε να έχει διοριστεί , όπως και εγω προσωπικά
αλλά ο γραπτός ήταν αυτος που ήταν, έγραφες και αν πέρναγες τη βάση πρόσθετες και όλα τα υπόλοιπα προϋπηρεσίες ακαδημαϊκά κτλπα
και συνέβαινε σε όλους οπότε ήταν δίκαιο 
αν έγραφες 80 και κάποιος άλλος με μικρότερο βαθμό γραπτού με προϋπηρεσία στο άθροισμα σε πέρναγε, δεν ήταν κακό
Κατ' εμέ ήταν κακό, δε θα 'λεγα καλό ή κακό άδικο θα 'λεγα, καθώς σε γραπτό ο καλύτερος βαθμός πρέπει να προηγείται. Όπως στις πανελλαδικές. Εξωαγωνιστικά κριτήρια αλλοιώνουν το αποτέλεσμα. Πάντως αυτά ανήκουν στην ιστορία. Στο σήμερα τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος George_Dim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #327 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:20:50 μμ »
Σημερινή δήλωση Θεοδωρικάκου:

"Ο υπουργός Εσωτερικών είπε ότι το αμέσως επόμενο διάστημα θα γίνουν 12.500 προσλήψεις -πέραν αυτών που αφορούν τους εκπαιδευτικούς- και ότι το νέο σύστημα θα ισχύσει από το 2022, ενώ το 2021 θα είναι έτος αναβάθμισης του ΑΣΕΠ και ψηφιακού εκσυγχρονισμού του."

Αποσυνδεδεμένος George_Dim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #328 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:23:48 μμ »
Συμπλήρωσε πως, σε ό,τι αφορά στην ύπαρξη μεταπτυχιακών τίτλων ή διδακτορικής διατριβής θα αναγνωρίζεται και θα μετράει, εφόσον αυτά είναι συναφή με τη θέση για την οποία εκδηλώνει ενδιαφέρον ο υποψήφιος.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2884
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #329 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:36:39 μμ »
Σημερινή δήλωση Θεοδωρικάκου:

"Ο υπουργός Εσωτερικών είπε ότι το αμέσως επόμενο διάστημα θα γίνουν 12.500 προσλήψεις -πέραν αυτών που αφορούν τους εκπαιδευτικούς- και ότι το νέο σύστημα θα ισχύσει από το 2022, ενώ το 2021 θα είναι έτος αναβάθμισης του ΑΣΕΠ και ψηφιακού εκσυγχρονισμού του."
Έχω δυο ερωτήματα.
α)Η κατανομή θ' αφορά και τους 10.500 ή τους 5.250;
β)Το '21 θα γίνουν σίγουρα διορισμοί βάσει του υφιστάμενου νόμου. Το '22;

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #330 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:40:59 μμ »
Καλησπέρα . Δεν υπάρχει θέμα γραπτού διαγωνισμού για τους εκπαιδευτικούς !!! και για να μην λέω ονόματα και θίγω υπολήψεις ο συγκεκριμένος που έφερε το θέμα στην επιφάνεια ενδιαφέρεται να εμπλακεί στην  πολιτική ,οπότε καταλαβαίνετε ...

Αποσυνδεδεμένος Olia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 501
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #331 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:46:05 μμ »
Σύστημα διορισμων χωρις διορισμούς είναι λόγια του αερα. Παλιά γινόταν  ασεπ αλλά καθε χρόνο γινόταν και διορισμοί.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #332 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 12:51:37 μμ »
Μιλάς άδικα. Τι θα πει "επειδή πρόλαβε"; Θα σου ανταπαντήσω πως όλοι μπορούσαν να προσφύγουν αλλά δεν το ρίσκαραν. Όλοι μπαίνουμε σε εκπαιδευτικές ιστοσελίδες να ενημερωθούμε για προκηρύξεις και γενικά για τη δουλειά μας. Ε όποιος μπαίνει λογικά θα είδε και το κάλεσμα των ασεπιτών επιτυχόντων. Ορίστε, το κάλεσμα για τις προσφυγές είναι εδώ στο pde από το 2015.  Γιατί δεν προσέφυγες;  Γιατί δε συμμετείχε; Μήπως γιατί δεν το πίστεψε ή λυπόταν τα χρήματα; Εσύ τώρα που μιλάς για όσους πρόλαβαν, όπως βλέπεις το νήμα όπου μιλάμε τώρα, είδες και το κάλεσμα των ασεπιτών επιτυχόντων.Δε μιλάω τυχαία, ξέρω άτομα που το ήξεραν και δεν το πίστεψαν. Και το ίδιο ισχύει για όλες τις προσφυγές. Μιλάω για το έτος 2010 αλλά και πιο παλιά γύρω στο 2004 που κάποιοι ελάχιστοι προσέφυγαν και τελικά διορίστηκαν σχετικά πρόσφατα (νομίζω το 2012). Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι τώρα μπορεί να γίνει διαγωνισμός.

Edit: όπως μου είπε κάποιος σε πμ, αυτοί που προσέφυγαν το 2004 διορίστηκαν το 2016 επί συριζα (κι όχι το 2012 που έγραψα αρχικά). Να προσθέσω πως τότε το είχα μάθει και δεν προσέφυγα γιατί δεν το πίστεψα. Δεν είπα όμως ποτέ "διορίστηκαν αυτοί γιατί πρόλαβαν". Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου κι έτσι πρέπει να κάνουν όλοι. Δε μας φταίνε όσοι προσέφυγαν και διορίστηκαν.

Γνωριζόμαστε; Με γνωρίζεις ποιος είμαι; Ξέρεις τι ισχύει για εμένα ή για τον καθένα; Τι θα πεις ξέρεις άτομα; Τι θα πει λογικα το είδαν;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #333 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 01:06:27 μμ »
Γνωριζόμαστε; Με γνωρίζεις ποιος είμαι; Ξέρεις τι ισχύει για εμένα ή για τον καθένα; Τι θα πεις ξέρεις άτομα; Τι θα πει λογικα το είδαν;
Τι θα πει "γνωριζόμαστε" και αν ξέρω ποιος είσαι; Καταρχήν δε σε έκρινα. Σχολίασα και το απομόνωσα κιόλας το "επειδή πρόλαβε". Και απέδειξα πως το "διορίστηκε όποιος πρόλαβε" δεν ισχύει αλλά ισχύει το "όποιος ενημερώθηκε και ρίσκαρε". Τώρα, αν εσύ έχεις κάποια ιδιαιτερότητα, αν πχ  έλειπες καιρό στο διάστημα ή οτιδήποτε άλλο κι
 έτσι δεν ενημερώθηκες ώστε να προσφύγεις, αυτό είναι κάτι καθαρά προσωπικό. Εδώ μιλάμε για το τι γίνεται γενικά και καλό θα είναι, πριν επικαλεστούμε τη δική μας ιδιαίτερη περίπτωση, να μην τσουβαλιάζουμε με προσβλητικές εκφράσεις σαν αυτές που χρησιμοποίησες. Όσο για τα άτομα που ξέρω, είναι συνάδελφοι αναπληρωτές που δουλεύαμε μαζί στο ίδιο σχολείο και είπαν πως είχαν μάθει για την προσφυγή των επιτυχόντων 2008 και δεν προσέφυγαν ΑΠΟ ΕΠΙΛΟΓΗ. Γιατί ήθελες να το διευκρινίσω;

Γιατί είναι προσβλητική η ειρωνική σου πρόταση "Αφου ειναι δικαιο να διοριστει αυτος που περασε τη βαση στον ασεπ επειδη προλαβε και εκανε προσφυγη αντι για τον αλλον που εγραψε 15 μοναδες παραπανω.Η δικαιοσυνη ειναι λιγο σχετικη μαλλον."
Αφου ειναι δικαιο να διοριστει αυτος που περασε τη βαση στον ασεπ επειδη προλαβε και εκανε προσφυγη αντι για τον αλλον που εγραψε 15 μοναδες παραπανω.Η δικαιοσυνη ειναι λιγο σχετικη μαλλον.


Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #334 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 01:16:14 μμ »
Μιλάς άδικα. Τι θα πει "επειδή πρόλαβε"; Θα σου ανταπαντήσω πως όλοι μπορούσαν να προσφύγουν αλλά δεν το ρίσκαραν. Όλοι μπαίνουμε σε εκπαιδευτικές ιστοσελίδες να ενημερωθούμε για προκηρύξεις και γενικά για τη δουλειά μας. Ε όποιος μπαίνει λογικά θα είδε και το κάλεσμα των ασεπιτών επιτυχόντων. Ορίστε, το κάλεσμα για τις προσφυγές είναι εδώ στο pde από το 2015.  Γιατί δεν προσέφυγες;  Γιατί δε συμμετείχε; Μήπως γιατί δεν το πίστεψε ή λυπόταν τα χρήματα; Εσύ τώρα που μιλάς για όσους πρόλαβαν, όπως βλέπεις το νήμα όπου μιλάμε τώρα, είδες και το κάλεσμα των ασεπιτών επιτυχόντων.Δε μιλάω τυχαία, ξέρω άτομα που το ήξεραν και δεν το πίστεψαν. Και το ίδιο ισχύει για όλες τις προσφυγές. Μιλάω για το έτος 2010 αλλά και πιο παλιά γύρω στο 2004 που κάποιοι ελάχιστοι προσέφυγαν και τελικά διορίστηκαν σχετικά πρόσφατα (νομίζω το 2012). Τέλος πάντων το θέμα είναι ότι τώρα μπορεί να γίνει διαγωνισμός.

Edit: όπως μου είπε κάποιος σε πμ, αυτοί που προσέφυγαν το 2004 διορίστηκαν το 2016 επί συριζα (κι όχι το 2012 που έγραψα αρχικά). Να προσθέσω πως τότε το είχα μάθει και δεν προσέφυγα γιατί δεν το πίστεψα. Δεν είπα όμως ποτέ "διορίστηκαν αυτοί γιατί πρόλαβαν". Αναλαμβάνω τις ευθύνες μου κι έτσι πρέπει να κάνουν όλοι. Δε μας φταίνε όσοι προσέφυγαν και διορίστηκαν.

Αφου δε με γνωριζεις δε θα μιλας σε β ενικο.  Εσυ τσουβαλιαζεις με βαση το τι εκαναν οι γνωστοι σου. Προσβλητικο ειναι να γινεται ασεπ και να γραφουν καποιοι καλα αλλα με διαφορα παραθυρα (γιατι κι αυτο παραθυρο ηταν και καθαρα με πολιτικη βουληση εγινε) να καταστρατηγειται η σειρα του πινακα. Για ποιο λογο να γινει γραπτος διαγωνισμος αμα δε γινεται σεβαστος;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #335 στις: Οκτώβριος 25, 2020, 01:27:22 μμ »
Αφου δε με γνωριζεις δε θα μιλας σε β ενικο.  Εσυ τσουβαλιαζεις με βαση το τι εκαναν οι γνωστοι σου. Προσβλητικο ειναι να γινεται ασεπ και να γραφουν καποιοι καλα αλλα με διαφορα παραθυρα (γιατι κι αυτο παραθυρο ηταν και καθαρα με πολιτικη βουληση εγινε) να καταστρατηγειται η σειρα του πινακα. Για ποιο λογο να γινει γραπτος διαγωνισμος αμα δε γινεται σεβαστος;
Α τώρα ήταν παράθυρο; Φύγαμε από το "διορίστηκε όποιος πρόλαβε να προσφύγει"; Γιατί πάνω σ'αυτό απάντησα και, προφανώς επειδή δεν έχεις τι να απαντήσεις ή να πεις ένα "έχεις δίκιο", ξαφνικά βλέπεις όλη τη διαδικασία του διαγωνισμού διαβλητή και το χοντραίνεις με τα παραπάνω. Και βασικά αλλάζεις θέμα. Λοιπόν θα σου συνιστούσα ψυχραιμία να κάτσεις να σκεφτείς ήρεμα όσα έγραψα. Δεν είμαστε εχθροί, δεν είναι ανάγκη να έχουμε πάντα δίκιο. Και κάπου έλεος με αυτό το "διαίρει και βασίλευε" που έχουμε πόσες κατηγορίες πια: ασεπιτες, προϋπηρεσιάκηδες με περίεργη προϋπηρεσία, 3τεκνοι, πολύτεκνοι, 24μηνα, επιτυχόντες με 60% και με 80%, τώρα αυτοί που προσέφυγαν κι αυτοί που δεν πρόλαβαν, νέοι πτυχιούχοι/παλιοί πτυχιούχοι κ.ο.κ.
Δεύτερη ζωή δεν έχει

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159544
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 310
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 298

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.