*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 169332 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κιρκη

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 650
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #546 στις: Ιούλιος 20, 2021, 10:38:56 πμ »
Εγώ θα πω κάτι ,για όλους όσους ισχυρίζονται ότι ΟΛΑ τα μεταπτυχιακά είναι αγορασμένα : Όσα δεν πιάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια !! Άντε ,γιατί πολλά μας τα έχουν πει εδώ μέσα πολλοί και πολλές : Αγορασμένες προϋπηρεσίες , αγορασμένα θέματα , αγορασμένα μεταπτυχιακά ,αγορασμένα διδακτορικά ...όλα αγορασμένα  :'( :'(
Στην Ευρώπη κανένας εκπαιδευτικός ή άλλος επαγγελματίας δεν είναι χωρίς μεταπτυχιακό . Λοιπόν ξυπνήστε από τον λήθαργό σας και εξειδικευτείτε  >:( 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:44 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #547 στις: Ιούλιος 20, 2021, 11:09:48 πμ »
Φυσικά και δεν είναι όλα "αγορασμένα".

Ωστόσο το πόσο κόπο κρύβει το καθένα, αν ήταν μονοετές ή διετές, με τι βαθμό το πήρε κανείς, όλες αυτές οι διαβαθμίσεις χάνονται σε αυτή τη χοάνη του αδιάκοπου ανταγωνισμού τυπικών προσόντων. Και το λέω έχοντας ένα περισσότερο από όσα προσμετρώνται στις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ...

Και γενικά, ακριβώς αυτή η γενίκευση των σπουδών και εξειδικεύσεων δημιουργεί περαιτέρω στρεβλώσεις. Ενώ δεν λαμβάνονται υπόψη οι βαθμοί των μεταπτυχιακών, που οι περισσότεροι υποψήφιοι πλέον έχουν, συνεχίζει να λαμβάνεται υπόψη ο βαθμός πτυχίου, ενώ υπάρχουν πλέον τεράστιες διαβαθμίσεις στο πώς βαθμολογεί ίδρυμα από ίδρυμα ή και πώς το ίδιο ίδρυμα βαθμολογεί σήμερα και πώς πριν από είκοσι χρόνια.

Ακριβώς για τα παραπάνω (αλλά και για πολλά άλλα, που έχουν αναφερθεί από πολλές και πολλούς συναδέλφους στις προηγούμενες σελίδες), θεωρώ πως μόνο η λύση του γραπτού ΑΣΕΠ (και η εκ των υστέρων προσμέτρηση όλων των υπολοίπων κριτηρίων) μπορεί να θεραπεύσει τις πιο πολλές στρεβλώσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 11:11:33 πμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος stelma

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 592
  • Έχω αφίσα τον διευθυντή μου!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #548 στις: Ιούλιος 20, 2021, 11:18:42 πμ »
Εγώ προσωπικά αν και ευνοήθηκα ιδιαίτερα με το σύστημα Γαβρογλου, καθώς μου αναγνώρισε δύο πτυχία με άριστο βαθμό, 2 μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια και τις ξένες γλώσσες, μπορώ να αντιληφθώ τις στρεβλώσεις που δημιουργεί και την ανάγκη για αγορά προσόντων. Μπορεί σε αυτή την προκήρυξη να ευνοηθηκαμε από ξεκάθαρη τύχη όσοι τα διαθέταμε για το προσωπικό μας γούστο και επαγγελματική ανάπτυξη, γίνεται όμως πλέον ξεκάθαρο ότι στην επόμενη προκήρυξη θα έχει δημιουργηθεί ακριβώς ο,τι είδαμε να συμβαίνει πριν κάποια χρόνια στην ειδική αγωγή και απορώ πως κάποιοι κάνουν πως δεν αντιλαμβάνονται τις αδικίες που θα επιφέρει. Θεωρω οτι με καποιον τροπο θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει αξιολόγηση των πτυχίων που κατατίθενται και κάποιος φραγμός στις αναγνωρίσεις του ΔΟΑΤΑΠ.
Για τον γραπτο διαγωνισμό δεν έχω άποψη, συμφωνώ με επιχειρήματα και των δύο πλευρών, αλλά -ως γενικο σχόλιο- μου κάνει πάντα εντύπωση η απολυτοτητα των απόψεων που εκφέρονται και η έλλειψη ενσυναισθησης απέναντι σε συναδέλφους.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 11:23:21 πμ από stelma »

Αποσυνδεδεμένος ΤΚ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 753
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #549 στις: Ιούλιος 20, 2021, 11:50:16 πμ »
Εγώ προσωπικά αν και ευνοήθηκα ιδιαίτερα με το σύστημα Γαβρογλου, καθώς μου αναγνώρισε δύο πτυχία με άριστο βαθμό, 2 μεταπτυχιακα σε ελληνικα πανεπιστημια και τις ξένες γλώσσες, μπορώ να αντιληφθώ τις στρεβλώσεις που δημιουργεί και την ανάγκη για αγορά προσόντων. Μπορεί σε αυτή την προκήρυξη να ευνοηθηκαμε από ξεκάθαρη τύχη όσοι τα διαθέταμε για το προσωπικό μας γούστο και επαγγελματική ανάπτυξη, γίνεται όμως πλέον ξεκάθαρο ότι στην επόμενη προκήρυξη θα έχει δημιουργηθεί ακριβώς ο,τι είδαμε να συμβαίνει πριν κάποια χρόνια στην ειδική αγωγή και απορώ πως κάποιοι κάνουν πως δεν αντιλαμβάνονται τις αδικίες που θα επιφέρει. Θεωρω οτι με καποιον τροπο θα πρέπει οπωσδήποτε να υπάρξει αξιολόγηση των πτυχίων που κατατίθενται και κάποιος φραγμός στις αναγνωρίσεις του ΔΟΑΤΑΠ.
Για τον γραπτο διαγωνισμό δεν έχω άποψη, συμφωνώ με επιχειρήματα και των δύο πλευρών, αλλά -ως γενικο σχόλιο- μου κάνει πάντα εντύπωση η απολυτοτητα των απόψεων που εκφέρονται και η έλλειψη ενσυναισθησης απέναντι σε συναδέλφους.


Μπράβο σου ! Και εγώ έχω παρόμοια προσόντα και πράγματι ευνοήθηκα άπειρα από το νόμο γαβρογλου ωστόσο θεωρώ πως είναι ένα άδικο ταξικό μέτρο. Όσο για το γραπτό, ας διοριστούν όλοι οι αναπληρωτές με τουλάχιστον 24 μήνες προϋπηρεσία και μετά μπορούμε να μιλήσουμε για γραπτό .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:02:44 »

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #550 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:27:13 μμ »
Και να προσθέσω και κάτι άλλο στα παραπάνω. Σύντομα θα ολοκληρώσω το 2ο μεταπτυχιακό μου σε ελληνικό πανεπιστήμιο. Ε καμία σχέση σε δυσκολία με της Κύπρου! Πολύ πιο εύκολο. Στης Κύπρου είχα φτύσει αίμα που και αυτό δεν το βρίσκω σωστό, καθώς δεν το ευχαριστήθηκα λόγω της δυσκολίας και της πίεσης. Τώρα το 2ο το απολαμβάνω. Τώρα αν με ρωτήσετε αν από τη μέρα που γεννήθηκα είχα στο μυαλό μου να κάνω δύο μεταπτυχιακά, προφανώς και αν σας πω ναι θα πω ψέματα. Είδα τις καταστάσεις, ζύγισα, ξαναζύγισα και βρήκα μόνο θετικά στοιχεία στο να κάνω και 2ο. Κανένας όμως δε μου χάρισε τίποτα και πρέπει κάποια στιγμή να σταματήσουν κάποιοι να βγάζουν χολή για τα προσόντα. Προσωπικά άλλαξε η ζωή μου ήδη από το 1ο μεταπτυχιακό στον ιδιωτικό τομέα. Άρχισα να έχω επιλογές. Μέχρι να καταφέρω να το πάρω έκανα ιδιαίτερα και ταυτόχρονα άλλες δύο δουλειές άσχετες με το αντικείμενο. Άρα μην ξανακούσω την καραμέλα "εμείς δεν έχουμε 5000". Όποιος θέλει πολύ κάνει εκατό δουλειές, πληρώνει και βλέπει τι πάει να πει μεταπτυχιακό. Αλλά... δύσκολο έ; Πιο εύκολο να κατηγορούμε όσους προσπαθούν. Καλημέρα

Αποσυνδεδεμένος leslim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #551 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:41:15 μμ »
Συνάδελφοι οι πίνακες της Γενικής ξεκλειδώνουν το 2023 σωστα, δηλαδή σε 2 χρόνια από τώρα, σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #552 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:42:19 μμ »
άμα κάνεις 1 μεταπτυχιακό , πάντα το δεύτερο σου φαίνεται εύκολο, ξέρεις πως θα κινηθείς

Maria_efi

  • Επισκέπτης
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #553 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:49:13 μμ »
άμα κάνεις 1 μεταπτυχιακό , πάντα το δεύτερο σου φαίνεται εύκολο, ξέρεις πως θα κινηθείς

Δεν ισχύει αυτό που λες. Γνωρίζω κόσμο που και στο 2ο δυσκολεύτηκε. Έχει να κάνει ξεκάθαρα με το τι ζητάει το κάθε μεταπτυχιακό.

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #554 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:50:49 μμ »
Συνάδελφοι οι πίνακες της Γενικής ξεκλειδώνουν το 2023 σωστα, δηλαδή σε 2 χρόνια από τώρα, σωστά;


Έτσι λένε, προφανώς για αναπληρωτές. Δεν πιστεύω πως θα γίνουν διορισμοί άμεσα

https://youtu.be/-KvnJubGnjU
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #555 στις: Ιούλιος 20, 2021, 12:55:44 μμ »
Στους επόμενους πίνακες, αν καταρτιστούν βάσει του παρόντος συστήματος, ένα 30% των υποψηφίων σχεδόν σε όλους τους κλάδους θα έχει από 2 μεταπτυχιακά.

Διατυπώνοντάς το αντίστροφα - 2 μεταπτυχιακά δεν θα αρκούν καν για να κληθεί κανείς ως αναπληρωτής. Ή στην πιο πλήρη του έκφραση, 1 πτυχίο πανεπιστημίου, 2 μεταπτυχιακά, 1 ξένη γλώσσα σε άριστο επίπεδο και γνώση υπολογιστών δεν θα αρκούν σε κάποιον για να διδάξει, έστω ως αναπληρωτής.

Αυτό είναι κατάντια, όχι βέβαια όσων σπουδάσαν και αγαπήσαν πολύ τις σπουδές τους, αλλά του συστήματος. Μια δομική κατάντια της αγοράς εργασίας στη χώρα μας.

.....

Άρα ή κάποιος/α θα πρέπει να ξεκινήσει διδακτορικό ή θα πρέπει να βγάλει και 2η σχολή + να αποκτήσει πτυχίο γλωσσομάθειας 2 λοιπών γλωσσών.

Αν στον υπόλοιπο κόσμο το διδακτορικό ακόμα αποτελεί προσόν για να ελπίζει κανείς σε απασχόληση στο πανεπιστήμιο, στην Ελλάδα θα γίνει το minimum ώστε να ελπίζει ένας νέος εκπαιδευτικός, δίχως δηλαδή προϋπηρεσία, πως θα κληθεί αναπληρωτής σε κάποιο Γυμνάσιο ή Λύκειο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 01:06:23 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος koim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #556 στις: Ιούλιος 20, 2021, 01:02:53 μμ »
Περιμένετε και αυτούς την επομένη φορά τους "μένουμε εδώ και σπουδάζουμε Αγγλια , Βουλγαρια , Ιταλια ,Κυπρος...κτλ" θα είμαστε μια ωραία ατμοσφαίρα...Μην παραπονιέστε οτι πέσατε μετα χιλιάδες θέσεις στους πίνακες εεε...?


Αποσυνδεδεμένος ΚΠ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 553
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #557 στις: Ιούλιος 20, 2021, 01:09:53 μμ »
Πολύ καλά μας κάνουν αφού κοιμόμαστε όρθιοι και χορεύουμε όπως βαράει κάθε φορά το ντέφι ο εκάστοτε υπουργός παιδείας ανάλογα με τις ορέξεις του. Αντί να πάμε στο υπουργείο και μη μείνει τίποτα όρθιο. Μας κοροϊδεύουν ανοιχτά και δε τρέχει τίποτα δεν ανοίγει ρουθούνι

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #558 στις: Ιούλιος 20, 2021, 01:36:58 μμ »
Περιμένετε και αυτούς την επομένη φορά τους "μένουμε εδώ και σπουδάζουμε Αγγλια , Βουλγαρια , Ιταλια ,Κυπρος...κτλ" θα είμαστε μια ωραία ατμοσφαίρα...Μην παραπονιέστε οτι πέσατε μετα χιλιάδες θέσεις στους πίνακες εεε...?



Και μετά μπορεί κανείς να το συνδυάσει και με διδακτορικές σπουδές, ακολουθώντας τους LEADERS, τρομάρα τους...

Εγγυημένη μάλιστα παράδοση στα 3 χρόνια...

https://spoudesstivoulgaria.com/2014-05-09-18-28-10.html

Αν κάτι τέτοια πράγματα δεν σταματήσουν, κάθε σύστημα μοριοδότησης θα είναι διαβλητό, όχι φορμαλιστικά, αλλά στην ουσία του...

Και επίσης, η όποια αξία των πτυχίων μας σε διαρκή ελεύθερη πτώση.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 20, 2021, 02:43:44 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος math22

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1856
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #559 στις: Ιούλιος 20, 2021, 01:46:02 μμ »
Στους επόμενους πίνακες, αν καταρτιστούν βάσει του παρόντος συστήματος, ένα 30% των υποψηφίων σχεδόν σε όλους τους κλάδους θα έχει από 2 μεταπτυχιακά.

Διατυπώνοντάς το αντίστροφα - 2 μεταπτυχιακά δεν θα αρκούν καν για να κληθεί κανείς ως αναπληρωτής. Ή στην πιο πλήρη του έκφραση, 1 πτυχίο πανεπιστημίου, 2 μεταπτυχιακά, 1 ξένη γλώσσα σε άριστο επίπεδο και γνώση υπολογιστών δεν θα αρκούν σε κάποιον για να διδάξει, έστω ως αναπληρωτής.

Αυτό είναι κατάντια, όχι βέβαια όσων σπουδάσαν και αγαπήσαν πολύ τις σπουδές τους, αλλά του συστήματος. Μια δομική κατάντια της αγοράς εργασίας στη χώρα μας.

.....

Άρα ή κάποιος/α θα πρέπει να ξεκινήσει διδακτορικό ή θα πρέπει να βγάλει και 2η σχολή + να αποκτήσει πτυχίο γλωσσομάθειας 2 λοιπών γλωσσών.

Αν στον υπόλοιπο κόσμο το διδακτορικό ακόμα αποτελεί προσόν για να ελπίζει κανείς σε απασχόληση στο πανεπιστήμιο, στην Ελλάδα θα γίνει το minimum ώστε να ελπίζει ένας νέος εκπαιδευτικός, δίχως δηλαδή προϋπηρεσία, πως θα κληθεί αναπληρωτής σε κάποιο Γυμνάσιο ή Λύκειο.
Άρα θα μετραει η προυπηρεσια πάλι....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 214
Σύνολο: 214

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.