*

Αποστολέας Θέμα: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!  (Αναγνώστηκε 169615 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #966 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:31:14 μμ »
Εγώ τουλάχιστον δεν είπα ποτέ αυτό για όσους έγιναν αναπληρωτές χάρη στους γραπτούς ΑΣΕΠ - τουναντίον. Αυτοί δεν χρησιμοποίησαν κανένα παραθυράκι και τους παραδέχομαι.



Οι πλέον αδικημένοι όλης αυτής της κατάστασης είναι οι 30 έως 40 ετών σήμερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:55 »

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #967 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:33:47 μμ »
φίλε μου δήλωσε ΟΛΗ την Ελλάδα σε ειδική προκήρυξη, ετσι κάναμε και εμείς, ωρομίσθιος ξεκίνησα
μη περιμένεις να δουλέψεις σε αστικό κέντρο και πλήρους αν εισαι μηδενικής
δε γίνεται αλλιώς

όσοι είχαν παράθυρα παλιά, έχουν διοριστεί όλοι τους
αν είχες δεκαετία και κάτι με το να ασχολείσαι με τα της εκπαίδευσης θα το ήξερες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:36:02 μμ από PASAS123 »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #968 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 05:41:40 μμ »
φίλε μου δήλωσε ΟΛΗ την Ελλάδα σε ειδική προκήρυξη, ετσι κάναμε και εμείς, ωρομίσθιος ξεκίνησα
μη περιμένεις να δουλέψεις σε αστικό κέντρο και πλήρους αν εισαι μηδενικής
δε γίνεται αλλιώς

όσοι είχαν παράθυρα παλιά, έχουν διοριστεί όλοι τους
αν είχες δεκαετία και κάτι με το να ασχολείσαι με τα της εκπαίδευσης θα το ήξερες

Σχεδόν δέκα χρόνια παρακαλούσα να ανοίξουν οι πίνακες με έναν ΑΣΕΠ κι ας πήγαινα τελικά ακόμα και στο πιο απομακρυσμένο σημείο της χώρας. Επίσης, ωρομισθίες δεν είχε πάντα και σε κάποιες ειδικότητες οι ώρες ήταν ελάχιστες και άφηναν πάρα πολλούς απ' έξω.


ΤΕΛΟΣ, ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΠΩ

πριν απαντούσα στον GiannisPS που είπε πως δεν δέχεται να τον κατηγορούν για την προϋπηρεσία που απέκτησε βάσει μορίων του ΑΣΕΠ και του είπα πως τον παραδέχομαι γιατί την απέκτησε με έναν απολύτως άξιο τρόπο

Όπως παραδέχομαι και όσους πήγαν ωρομίσθιοι, όταν υπήρχε αυτή η δυνατότητα, με το σπαθί τους.

Αυτό είπα. Και εξέφρασα το παράπονό μου που δεν δόθηκε σε μένα και σε χιλιάδες άλλους αυτή η ευκαιρία, όταν ήμασταν τόσο νέοι όσο νέοι ήσασταν εσείς, όταν ξεκινούσατε.


ΥΓ. Δεν ζήτησα "δρόμο στρωμένο με ροδοπέταλα". Ζήτησα ένα δρόμο αντίστοιχο με το δικό σας. Φίλε Pasas123, πρόλαβες εσύ γραπτό ΑΣΕΠ; Πήρες μόρια από εκεί;

ΥΓ2. Επίσης, το να πάει κανείς με ειδική προκήρυξη ΑΜΩ οπουδήποτε, για κάποιους ήταν και είναι αδύνατο. Απαιτεί δυνατότητα οικονομικής υποστήριξης, η οποία δεν υπάρχει πάντα, ιδίως τα τελευταία 10 χρόνια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:30:21 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος Dume

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #969 στις: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:41:39 μμ »
Τέλος πάντων.

Νομίζω πως αυτή η συζήτηση είναι ατέρμονη και οδηγεί ενίοτε σε αντεγκλήσεις που είναι κρίμα να συμβαίνουν - ιδίως μεταξύ μελλοντικών, ελπίζω, συναδέλφων.

Είμαστε τόσες διαφορετικές ειδικότητες με τόσες διαφορετικές ατομικές προϊστορίες ο καθένας, ιδιάζουσες συνθήκες ανά κλάδο και ειδικότητα και διαφορετικές προοπτικές στο μέλλον.

Υποστήριξα την επαναφορά του γραπτού ΑΣΕΠ με δόκιμα νομίζω επιχειρήματα, τα οποία στα δικά μου μάτια τουλάχιστον μοιάζουν εύλογα. Φαντάζομαι και ελπίζω πως και άλλοι συμμερίζονται τις απόψεις μου και τις ελπίδες μου.

Απολογούμαι αν ύψωσα τον τόνο προς συναδέλφους με τους οποίους συζητήσαμε καλοπροαίρετα και ας διαφωνήσαμε.

Δεν απολογούμαι προς άλλους και άλλες που συχνά επιδεικνύουν αλαζονεία με πάσα ευκαιρία...

Από την πλευρά μου ειπώθηκε ό,τι ήταν να ειπωθεί. Τα ξαναλέμε αν και όταν υπάρξουν νέες εξελίξεις.


Πολλές ευχές για μια καλύτερη νέα χρονιά.



 
 
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2021, 06:44:59 μμ από Dume »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:50:55 »

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #970 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 09:01:32 πμ »
Λετε,οτι οι κατω των 30 δεν εχετε καμια ευκαιρια!!!Δεν ηθελα να υπεισελθω σε προσωπικες λεπτομερειες αλλα ξεκινησα 27 χρονων να κανω τον ωρομισθιο και μαλιστα στις Οινουσσες(η καταγωγη μου ειναι απο τα Γιαννενα και το σπιτι αλλα και η οικογενεια μου ειναι εκει) και απο τοτε περασαν 17 χρονια μεχρι να διοριστω.Απο αυτα τα 17 χρονια 3 χρονιες ολες κι ολες ημουν στο σπιτι μου σαν αναπληρωτης και οι 2 απ αυτες ηταν οι αμεσως προηγουμενες.Οι υπολοιπες ηταν σε καποιο νησι του Αιγαιου!!!! Δεν δεχομαι επομενως οτι απεκτησα καμια προυπηρεσια απο το παραθυρο και ουτε δεχομαι τα περι πληρωμενων μεταπτυχιακων γιατι ολα οσα εκανα ειναι πληρωμενα με αιμα, αγωνες, προσωπικες θυσιες,οικογενειακες θυσιες και ο,τι μπορει να βαλει ο νους του καθενος για τις συνθηκες οι οποιες κατεληξαν στον διορισμο μου. Ξεκαβαληστε λοιπον το καλαμι μερικοι και παλεψτε.Μην περιμενετε να σας ερθει ο διορισμος στο σπιτι!!Δεν κρινω κανενα συστημα διορισμων γιατι 17 χρονια τα εχω περασει ΟΛΑ! Προσαρμοστειτε!!!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #971 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 10:58:24 πμ »
Λετε,οτι οι κατω των 30 δεν εχετε καμια ευκαιρια!!!Δεν ηθελα να υπεισελθω σε προσωπικες λεπτομερειες αλλα ξεκινησα 27 χρονων να κανω τον ωρομισθιο και μαλιστα στις Οινουσσες(η καταγωγη μου ειναι απο τα Γιαννενα και το σπιτι αλλα και η οικογενεια μου ειναι εκει) και απο τοτε περασαν 17 χρονια μεχρι να διοριστω.Απο αυτα τα 17 χρονια 3 χρονιες ολες κι ολες ημουν στο σπιτι μου σαν αναπληρωτης και οι 2 απ αυτες ηταν οι αμεσως προηγουμενες.Οι υπολοιπες ηταν σε καποιο νησι του Αιγαιου!!!! Δεν δεχομαι επομενως οτι απεκτησα καμια προυπηρεσια απο το παραθυρο και ουτε δεχομαι τα περι πληρωμενων μεταπτυχιακων γιατι ολα οσα εκανα ειναι πληρωμενα με αιμα, αγωνες, προσωπικες θυσιες,οικογενειακες θυσιες και ο,τι μπορει να βαλει ο νους του καθενος για τις συνθηκες οι οποιες κατεληξαν στον διορισμο μου. Ξεκαβαληστε λοιπον το καλαμι μερικοι και παλεψτε.Μην περιμενετε να σας ερθει ο διορισμος στο σπιτι!!Δεν κρινω κανενα συστημα διορισμων γιατι 17 χρονια τα εχω περασει ΟΛΑ! Προσαρμοστειτε!!!
+++++ ακριβως
'αλλα απο οτι φαινεται η νεα γενιά  έμαθε στα εύκολα

Αποσυνδεδεμένος Vayia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #972 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 11:01:31 πμ »
Λετε,οτι οι κατω των 30 δεν εχετε καμια ευκαιρια!!!Δεν ηθελα να υπεισελθω σε προσωπικες λεπτομερειες αλλα ξεκινησα 27 χρονων να κανω τον ωρομισθιο και μαλιστα στις Οινουσσες(η καταγωγη μου ειναι απο τα Γιαννενα και το σπιτι αλλα και η οικογενεια μου ειναι εκει) και απο τοτε περασαν 17 χρονια μεχρι να διοριστω.Απο αυτα τα 17 χρονια 3 χρονιες ολες κι ολες ημουν στο σπιτι μου σαν αναπληρωτης και οι 2 απ αυτες ηταν οι αμεσως προηγουμενες.Οι υπολοιπες ηταν σε καποιο νησι του Αιγαιου!!!! Δεν δεχομαι επομενως οτι απεκτησα καμια προυπηρεσια απο το παραθυρο και ουτε δεχομαι τα περι πληρωμενων μεταπτυχιακων γιατι ολα οσα εκανα ειναι πληρωμενα με αιμα, αγωνες, προσωπικες θυσιες,οικογενειακες θυσιες και ο,τι μπορει να βαλει ο νους του καθενος για τις συνθηκες οι οποιες κατεληξαν στον διορισμο μου. Ξεκαβαληστε λοιπον το καλαμι μερικοι και παλεψτε.Μην περιμενετε να σας ερθει ο διορισμος στο σπιτι!!Δεν κρινω κανενα συστημα διορισμων γιατι 17 χρονια τα εχω περασει ΟΛΑ! Προσαρμοστειτε!!!
Τα είπες όλα.....

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #973 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 11:48:49 πμ »
Πως να προσαρμοστω...?
1) Οταν στα 45+ μου ζητανε διδακτορικο για μια θεση αναπληρωσης...
2)Οταν εχω χασει 30+ μορια απο τον γραπτο λογω συστηματος Γαβρογλου και εχω πεσει χιλιαδες θεσεις...
3)Οταν βλεπω 500 βυσματικες κατηγοριες αναπληρωτων με χιλιες δυο μοριοδοτησεις πχ τριμηνα...
4)Οταν βλεπω ''πτυχια'' , ''μεταπτυχιακα''  απο κολεγια και δεν συμμαζευεται να αχρηστευουν το πτυχιο μου...

Για ολα αυτα ΓΡΑΠΤΟΣ χθες...

ΥΓ...Ωρομισθιος πηγες μετα απο Γραπτο η "τρουπωσες"...?

Λετε,οτι οι κατω των 30 δεν εχετε καμια ευκαιρια!!!Δεν ηθελα να υπεισελθω σε προσωπικες λεπτομερειες αλλα ξεκινησα 27 χρονων να κανω τον ωρομισθιο και μαλιστα στις Οινουσσες(η καταγωγη μου ειναι απο τα Γιαννενα και το σπιτι αλλα και η οικογενεια μου ειναι εκει) και απο τοτε περασαν 17 χρονια μεχρι να διοριστω.Απο αυτα τα 17 χρονια 3 χρονιες ολες κι ολες ημουν στο σπιτι μου σαν αναπληρωτης και οι 2 απ αυτες ηταν οι αμεσως προηγουμενες.Οι υπολοιπες ηταν σε καποιο νησι του Αιγαιου!!!! Δεν δεχομαι επομενως οτι απεκτησα καμια προυπηρεσια απο το παραθυρο και ουτε δεχομαι τα περι πληρωμενων μεταπτυχιακων γιατι ολα οσα εκανα ειναι πληρωμενα με αιμα, αγωνες, προσωπικες θυσιες,οικογενειακες θυσιες και ο,τι μπορει να βαλει ο νους του καθενος για τις συνθηκες οι οποιες κατεληξαν στον διορισμο μου. Ξεκαβαληστε λοιπον το καλαμι μερικοι και παλεψτε.Μην περιμενετε να σας ερθει ο διορισμος στο σπιτι!!Δεν κρινω κανενα συστημα διορισμων γιατι 17 χρονια τα εχω περασει ΟΛΑ! Προσαρμοστειτε!!!

Αποσυνδεδεμένος PASAS123

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #974 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 11:50:24 πμ »
Πως να προσαρμοστω...?
1) Οταν στα 45+ μου ζητανε διδακτορικο για μια θεση αναπληρωσης...
2)Οταν εχω χασει 30+ μορια απο τον γραπτο λογω συστηματος Γαβρογλου και εχω πεσει χιλιαδες θεσεις...
3)Οταν βλεπω 500 βυσματικες κατηγοριες αναπληρωτων με χιλιες δυο μοριοδοτησεις πχ τριμηνα...
4)Οταν βλεπω ''πτυχια'' , ''μεταπτυχιακα''  απο κολεγια και δεν συμμαζευεται να αχρηστευουν το πτυχιο μου...

Για ολα αυτα ΓΡΑΠΤΟΣ χθες...

ΥΓ...Ωρομισθιος πηγες μετα απο Γραπτο η "τρουπωσες"...?
βλέπετε πόσο άσχετοι είστε
και προσβάλετε συνέχεια?
και δίκιο να έχετε, το χάνετε με αυτά

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #975 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:12:39 μμ »
Πως να προσαρμοστω...?
1) Οταν στα 45+ μου ζητανε διδακτορικο για μια θεση αναπληρωσης...
2)Οταν εχω χασει 30+ μορια απο τον γραπτο λογω συστηματος Γαβρογλου και εχω πεσει χιλιαδες θεσεις...
3)Οταν βλεπω 500 βυσματικες κατηγοριες αναπληρωτων με χιλιες δυο μοριοδοτησεις πχ τριμηνα...
4)Οταν βλεπω ''πτυχια'' , ''μεταπτυχιακα''  απο κολεγια και δεν συμμαζευεται να αχρηστευουν το πτυχιο μου...

Για ολα αυτα ΓΡΑΠΤΟΣ χθες...

ΥΓ...Ωρομισθιος πηγες μετα απο Γραπτο η "τρουπωσες"...?
Νομιζω οτι ημουν ξεκαθαρος!Παρ ολα αυτα να διευκρινισω...Ωρομισθιος πηγα στην αντιθετη ακρη της Ελλαδας απο αυτην που μενω οχι με τα μορια του ασεπ που ειχα, αλλα γιατι δεν δεχοταν κανενας αλλος να παει εκει. Εχω επιτυχιες στον ασεπ  απο το 2002 αλλα για να παω ωρομισθιος δεν χρειαστηκαν τα μορια. Ακριβως οπως δεν χρειαζονται και τωρα!!! Επισης,εχω κι εγω 2 μεταπτυχιακα τα οποια τα εκανα οπως ειπα με θυσιες και αγωνες, εχω χασει ολα τα μορια των διαγωνισμων ασεπ(σε τεσσερις εχω δωσει και ημουν επιτυχων σε ολους αλλα μη διοριστεος),το πτυχιο μου ειναι απο το Φυσικο Ιωαννινων,υπηρετησα 13 χρονια σε νησια του αιγαιου και διοριστηκα επισης σε νησι του αιγαιου.Οποτε αφηστε τα τρουπωσες και δεν ξερω εγω τι αλλο γιατι ειμαι κι εγω 44 χωρις διδακτορικο αλλα παλεψα και διοριστικα.Και επισης διοριστικα ως φυσικος που οι θεσεις ηταν απειροελαχιστες.Κοψτε λοιπον το αφηγημα περι "ειδικων κατηγοριων και μοριοδοτησεων"!!!

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #976 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 12:25:04 μμ »
+++++ ακριβως
'αλλα απο οτι φαινεται η νεα γενιά  έμαθε στα εύκολα
👏👏👏👏

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #977 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 02:34:50 μμ »
GiannisPs δεν χρειάζεται να δίνεις λογαριασμό στον κάθε τυχαίο εδώ μέσα για το πως κατάφερες να δουλέψεις. Έχουν παραφερθεί ορισμένοι εδώ (και κάποιοι άλλοι που εξύβριζαν τις προάλλες, για να μην ξεχνιόμαστε, μάλλον παρέλειψαν κάποια αγωγή...). Ο καθένας ξέρει για τον εαυτό του, η πολιτεία είναι υπεύθυνη να ελέγχει τη νομιμότητα, οπότε ο καθένας να κοιτάζει τη δουλειά του και τον εαυτό του πρώτα.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος ikc

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Γραπτος.Εκπαιδευτικων
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #978 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 02:48:59 μμ »
To καλυτερο θα ειναι να πουμε τι θα ηταν ενα αξιοκρατικο συστημα προσληψεων εφοσον δεν μας ικανοποιει το τωρινο...
Εγω παντως θυμιζω την δηλωση αυτη του υπουργου...

https://www.ypes.gr/ypes-katochyronoyme-tin-axiokratia-stis-proslipseis-sto-dimosio-me-ton-grapto-diagonismo-toy-asep-kinitro-epistrofis-gia-ti-nea-genia/

ΥΓ...Παντως στα επιχειρηματα μου παραπανω δεν πηρα καμια απαντηση... Καλο χρονο και καλη δυναμη... ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisPs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 135
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γραπτός ΑΣΕΠ απο το 2021 !!
« Απάντηση #979 στις: Δεκέμβριος 31, 2021, 02:49:22 μμ »
Με ρωτησαν και απαντησα με καθε ειλικρινεια. Οπως μιλαω παντα με καθε ειλικρινεια για τις αποψεις μου περι διορισμων!!!Υπηρξαν πολλα στρεβλα που συναντησα στην πορεια αυτη και ισως κι εγω αδικησα καποιους πανω στον εκνευρισμο μου!!Ζητω συγνωμη αν εκανα κατι τετοιο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 354
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.