*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 84236 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κυκλάμινο

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #490 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 02:44:48 πμ »
Μια απορία: στα υπό κατάληψη σχολεία οι γυμναστές απαλλάσσονται από τα μαθήματα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης; Στο δικό μας σχολείο έχει βγει πρόγραμμα τηλεμαθημάτων για όλους τους καθηγητές εκτός από τους ΠΕ11 ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:16 »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #491 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 07:02:17 πμ »
Μια απορία: στα υπό κατάληψη σχολεία οι γυμναστές απαλλάσσονται από τα μαθήματα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης; Στο δικό μας σχολείο έχει βγει πρόγραμμα τηλεμαθημάτων για όλους τους καθηγητές εκτός από τους ΠΕ11 ...
Δεν νομίζω να εξαιρούνται. Σε εμάς ο ένας κάνει η άλλη θα προσφέρει μόνο την ασύγχρονη. Τελικά ανοίξαμε και δεν το είδαμε στην πράξη. Είναι παράξενη ειδικότητα.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #492 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 01:17:03 μμ »
Τι να πει κάνεις...Τοίχος σε σχολείο μετά από διάρρηξη στο κυλικείο για 100 ευρώ... >:( :'( :o

ΥΓ...Κάτι πάει πολύ άσχημα στο ΕΛΛΗΝΙΚΟ "δημόσιο" ΣΧΟΛΕΙΟ... 8)



https://www.in.gr/2020/10/06/greece/gkrava-diarriksi-sto-kylikeio-tou-sxoleiou-gia-100-eyro/
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 06, 2020, 01:18:42 μμ από mit »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #493 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 03:46:47 μμ »
Η ανάρτηση της είδησης στο νήμα των καταλήψεων ίσως δημιουργεί λάθος εντυπώσεις.
Το σχολείο που συνέβη το περιστατικό δεν τελούσε υπό κατάληψη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:16 »

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #494 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 05:37:40 μμ »
Μια απορία: στα υπό κατάληψη σχολεία οι γυμναστές απαλλάσσονται από τα μαθήματα της σύγχρονης εξ αποστάσεως εκπαίδευσης; Στο δικό μας σχολείο έχει βγει πρόγραμμα τηλεμαθημάτων για όλους τους καθηγητές εκτός από τους ΠΕ11 ...
Εχθές μου έλεγε ο γυμναστής μας ότι την άνοιξη έκανε μόνο ασύγχρονη γιατί δε γίνεται να κάνεις γυμναστική με τα παιδιά στο σπίτι (δε βλέπεις αν κινούνται σωστά, κίνδυνος να χτυπήσουν στο χώρο) και τους έβαζε θεωρία (τι θεωρία δε ρώτησα λεπτομέρειες)
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #495 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 05:49:12 μμ »
Εχθές μου έλεγε ο γυμναστής μας ότι την άνοιξη έκανε μόνο ασύγχρονη γιατί δε γίνεται να κάνεις γυμναστική με τα παιδιά στο σπίτι (δε βλέπεις αν κινούνται σωστά, κίνδυνος να χτυπήσουν στο χώρο) και τους έβαζε θεωρία (τι θεωρία δε ρώτησα λεπτομέρειες)

Οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά στα ιδιωτικά πάντως ηδονιζονταν με το ον-λάιν μάθημα γυμναστικής γιατί ήταν απόλυτα σίγουροι ότι αυτό αποδεικνύει την ανώτερη εκπαίδευση που λαμβάνουν τα εκλεκτά βλαστάρια τους. Δεν κάνω πλάκα. Το να κάνει ο γυμναστής κανονικό μάθημα σε πολλούς γονείς ήταν το απαύγασμα της επαγγελματικής υπευθυνότητας. Κι εμάς πάντως θεωρία έκαναν κ ιστορία αθλητισμού. Πολύ υγιέστερο κατά τη γνώμη μου. Υγιέστερο κ πρακτικά αλλά κ ηθικά-ψυχικά.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #496 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 08:05:48 μμ »
Οι γονείς που στέλνουν τα παιδιά στα ιδιωτικά πάντως ηδονιζονταν με το ον-λάιν μάθημα γυμναστικής γιατί ήταν απόλυτα σίγουροι ότι αυτό αποδεικνύει την ανώτερη εκπαίδευση που λαμβάνουν τα εκλεκτά βλαστάρια τους. Δεν κάνω πλάκα. Το να κάνει ο γυμναστής κανονικό μάθημα σε πολλούς γονείς ήταν το απαύγασμα της επαγγελματικής υπευθυνότητας. Κι εμάς πάντως θεωρία έκαναν κ ιστορία αθλητισμού. Πολύ υγιέστερο κατά τη γνώμη μου. Υγιέστερο κ πρακτικά αλλά κ ηθικά-ψυχικά.

'Οχι μόνο γιαυτό, αλλά μερικές μαμάδες έκαναν και οι ίδιες  τις on line  ασκήσεις μαζί με τα εκλεκτά βλαστάρια τους.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #497 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 09:22:15 μμ »
https://www.kathimerini.gr/opinion/561106222/me-dikastes-ti-vianno-ta-kalavryta-to-distomo/

Ένας εξαιρετικός διανοούμενος και αρθρογράφος. Κατά την ταπεινή μου γνώμη. Στα ανοιχτά σχολεία μας αύριο όσοι διδάσκουν Ιστορία αλλά και πολιτική παιδεία με επιστημοσύνη και αγάπη και ήθος μπορούν να κάνουν μια αναφορά στην αξία της δικαιοσύνης στη Δημοκρατία. Η ανάγκη της μόρφωσης. Η ανάγκη της γνώσης που διώχνει τα σκοτάδια. Η αξία της κοινωνικής ευθύνης και της κοινωνικής συνοχής. Πέρα από τον διχασμό. Είναι στη γ γυμνασίου που έμεινε να διδάσκεται ο Διαφωτισμός; Οι αξίες της ελληνικής ταυτότητας και του ελληνικού πολιτισμού δεν έχουν καμία σχέση με τα μορφώματα που λυμαίνονται τα σύμβολά της. Είναι η βάση της ομορφιάς και του καλού στην ανθρωπότητα. Με ανοιχτά σχολεία μοιραζόμαστε αυτά. Με κλειστά μαλώναμε για την μάσκα.
Καλή καταδίκη!!!

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #498 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 09:23:45 μμ »
'Οχι μόνο γιαυτό, αλλά μερικές μαμάδες έκαναν και οι ίδιες  τις on line  ασκήσεις μαζί με τα εκλεκτά βλαστάρια τους.

Κλαίω κ δεν ξέρω αν είναι γέλια ή εκνευρισμός.

Τι ελεγε η εκτίμηση αντίκτυπου για την εξαποστασεως; ότι μπορεί όντως να παρακολουθεί το μάθημα όλο το σόι αλλά θα τους δεσμεύσουμε με κώδικα συμπεριφοράς κ δεν θα το κάνουν;;;;

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #499 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 09:31:06 μμ »
'Οχι μόνο γιαυτό, αλλά μερικές μαμάδες έκαναν και οι ίδιες  τις on line  ασκήσεις μαζί με τα εκλεκτά βλαστάρια τους.
Το τι νιώθουν οι μαμάδες ειλικρινά ποσώς μ'ενδιαφέρει κι ούτε θέλω να ανακατεύονται στο μάθημά μου. Μου έλεγε μια φίλη πως βρήκε ασκήσεις για την κόρη της γιατί "η δική μας η άχρηστη δεν τους έβαλε τίποτα". Δεν της απάντησα αλλά το βρίσκω τραγικό να ανακατεύονται στο μάθημά μας. Τώρα, αν η συγκεκριμένη δασκάλα όντως δεν έβαλε τίποτα, σαφώς και το κατακρίνω αλλά σίγουρα θα υπάρχει λόγος (υποθέτω μεγάλη σε ηλικία δίχως εξοικείωση με τπε) και δε συμφωνώ να βρίσκουν υλικό οι γονείς ή να κρίνουν το τι βάζουμε και πώς το βάζουμε. Αλλά και για τη γυμναστική διαφωνώ να γίνεται online σε παιδιά. Στο δημοτικό τα παιδιά κάνουν κυρίως ομαδικές δραστηριότητες και επιπλέον δεν έχουν συνείδηση του ποιο μέρος του σώματος και πώς γυμνάζεται, οπότε είναι επικίνδυνο. Γυμνάζομαι χρόνια και πάντα οι γυμναστές επιμένουν στο σωστό τρόπο εκτέλεσης ασκήσεων ώστε να αποφύγουμε τραυματισμούς. Ε αυτό πώς να το ελέγξεις σε παιδιά online; Θα δίνει μια άσκηση ο γυμναστής κι αντί να μετράει θα λέει "Κωστάκη, μη σκύβεις τόσο" κλπ; Και τι να τους κάνει από απόσταση; Διατάσεις; Πολύ ωραίες οι διατάσεις αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυνται για παιδιά (μιλώ για ολόκληρη ώρα), γιατί κι εκεί υπάρχει ο κίνδυνος για τραυματισμό μυών. Βέβαια ένας γυμναστής ίσως ξέρει καλύτερα...
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #500 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 09:52:04 μμ »
Το τι νιώθουν οι μαμάδες ειλικρινά ποσώς μ'ενδιαφέρει κι ούτε θέλω να ανακατεύονται στο μάθημά μου. Μου έλεγε μια φίλη πως βρήκε ασκήσεις για την κόρη της γιατί "η δική μας η άχρηστη δεν τους έβαλε τίποτα". Δεν της απάντησα αλλά το βρίσκω τραγικό να ανακατεύονται στο μάθημά μας. Τώρα, αν η συγκεκριμένη δασκάλα όντως δεν έβαλε τίποτα, σαφώς και το κατακρίνω αλλά σίγουρα θα υπάρχει λόγος (υποθέτω μεγάλη σε ηλικία δίχως εξοικείωση με τπε) και δε συμφωνώ να βρίσκουν υλικό οι γονείς ή να κρίνουν το τι βάζουμε και πώς το βάζουμε. Αλλά και για τη γυμναστική διαφωνώ να γίνεται online σε παιδιά. Στο δημοτικό τα παιδιά κάνουν κυρίως ομαδικές δραστηριότητες και επιπλέον δεν έχουν συνείδηση του ποιο μέρος του σώματος και πώς γυμνάζεται, οπότε είναι επικίνδυνο. Γυμνάζομαι χρόνια και πάντα οι γυμναστές επιμένουν στο σωστό τρόπο εκτέλεσης ασκήσεων ώστε να αποφύγουμε τραυματισμούς. Ε αυτό πώς να το ελέγξεις σε παιδιά online; Θα δίνει μια άσκηση ο γυμναστής κι αντί να μετράει θα λέει "Κωστάκη, μη σκύβεις τόσο" κλπ; Και τι να τους κάνει από απόσταση; Διατάσεις; Πολύ ωραίες οι διατάσεις αλλά δεν ξέρω αν ενδείκνυνται για παιδιά (μιλώ για ολόκληρη ώρα), γιατί κι εκεί υπάρχει ο κίνδυνος για τραυματισμό μυών. Βέβαια ένας γυμναστής ίσως ξέρει καλύτερα...

Εγω γενικα θεωρώ αρρωστημένο να μεταφέρουμε όλη τη ρουτίνα των παιδιών στον υπολογιστή. κατακαβαινω την επαφή με τον διδάσκοντα κ την εξάσκηση σε μαθήματα που υπάρχει μια αλυσίδα γνώσεων, όμως δεν θα ηθελα το παιδί μου αν ήταν σε περιοριστικά μέτρα να έχει άγχος για όλα τα μαθήματα του σχολείου συν τις γλώσσες συν τη μουσική συν ο,τι άλλο σκεφτόταν ο κάθε πικραμένος να κάνει διαδικτυακά. Δεν θα ήθελα να είναι εξαφανισμένοι οι εκπαιδευτικοί, αλλά σε κάποιους θα μου αρκούσε να δώσουν κάποιες ήπιες δραστηριότητες, κάποια βίντεο ή εικαστικές πηγές, κάτι πιο χαλαρό. κ δεν το λέω κ για αλκές ειδικότητες, κ εγω η ίδια άλλη βαρύτητα δίνω στον ρυθμό της τηλεκπαίδευσης στη Γλώσσα ή την Ιστορθα κ άλλη στα Κείμενα, όχι γιατί το τελευταίο το θεωρώ υποδεέστερο, αλλά γιατί είναι η φύση του πιο ελεύθερη οπότε θα έβρισκα την ευκαιρία να κάνω κάτι εναλλακτικό σε χαλαρό ρυθμό. οπότε αν ο γυμναστής του παιδιού μ έκανε μια εικοσάλεπτη συζήτηση για τη σημασία της αερόβιας άσκησης ή τη σωστή διατροφή, δεν θα έλεγα ότι λουφάρει όπως έχω ακούσει γονείς να λενε. πιο φυσιολογικό θα το θεωρούσα από το να κάνει ον-λάιν γυμναστική.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #501 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 10:06:15 μμ »
Έτσι και αλλιώς, η γυμναστική έχει και θεωρία και ο γυμναστής μπορεί να  αξιοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο την εξ αποστάσεως ώστε  να τη μεταδώσει στα παιδιά.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4132
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #502 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 10:13:57 μμ »
Έτσι και αλλιώς, η γυμναστική έχει και θεωρία και ο γυμναστής μπορεί να  αξιοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο την εξ αποστάσεως ώστε  να τη μεταδώσει στα παιδιά.

Φυσικά. Γιατί την ώρα του μαθήματος είναι λογικό να έχουν το μυαλό τους στην κίνηση, αφού αυτό τους λειπει, κ εκεί είναι βάρος η θεωρια.

Δυστυχώς όμως μεγάλο κομμάτι της εξαποστασεως περιστρεφόταν γύρω από το να δείχνουμε πως ο μισθός μας δεν πέφτει άδικα. κ ήταν κ άνισο αυτό το βάρος, γιατί ο μαθηματικός έβαζε ασκήσεις, τις διόρθωνε, δύσκολα θα έβρισκε κάποιος πάτημα. Ο γυμναστής ή ο μουσικός όμως τι έπρεπε να κάνει; να ανεβάζει κ αυτός πακέτα ασκήσεων για να μην πει κανεις ότι δεν δουλεύει; έλεος.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #503 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 10:29:03 μμ »
Διδάσκοντα καλλιτεχνικά, μπορώ να πω ότι σε αυτές τις περιπτώσεις, η εξ αποστάσεως προσφέρεται περισσότερο για θεωρία, παρά για ασκήσεις. Δίνεις υποστηρικτικό υλικό και ερεθίσματα στα παιδιά, συμπληρωματικά πριν ή μαζί  με τις όποιες ασκήσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159833
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 362
Σύνολο: 369

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.