*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 84286 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #518 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 07:43:03 μμ »
Μια χαρά διδάσκεται συνάδελφε αν προμηθευτείς μια γραφίδα..
Θα ρωτήσω τους μαθητές σου. Αν κι η απάντηση ότι όπως και να το κάνεις, είτε διά ζώσης είτε τηλεκπαιδεύοντας, τους φαίνεται το ίδιο είν' η αναμενόμενη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:37 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #519 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 07:47:05 μμ »
Η μόνη ήττα είναι για την ιδεοληψία ορισμένων εκπαιδευτικών που, συγχέοντας την πολιτική τους άποψη με το λειτούργημά τους, ονειρεύονται επαναστάσεις από την άνεση της θεσούλας τους.
Που είναι όλο αυτό το κλίμα που ανέμεναν με συνέχεια της αναστάτωσης στα σχολεία;Κι εδώ μέσα είχαμε προτροπές να μην γίνουμε"καταδότες" κ.α.Η δε ΟΛΜΕ αχαρακτήριστη.Νομιζει ότι είμαστε 40 χρόνια πίσω.Μακριά από τη σημερινή πραγματικότητα για άλλη μια φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2020, 07:50:51 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #520 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 08:01:52 μμ »
Παράθεση
Η μόνη ήττα είναι για την ιδεοληψία ορισμένων εκπαιδευτικών που, συγχέοντας την πολιτική τους άποψη με το λειτούργημά τους, ονειρεύονται επαναστάσεις από την άνεση της θεσούλας τους.

Συνάδερφε, δεν ξέρω αν έκανες webex λόγω κατάληψης, αλλά αν έκανες έβαλες απουσίες με το ευχάριστο συν αίσθημα ότι έπραξες το καθήκον σου; Πώς να κοιτάξουμε στα μάτια έναν μαθητή και ποια παιδαγωγική σχέση να αναπτύξουμε μαζί του (να το λειτούργημα του εκπαιδευτικού) αν του βάζουμε απουσίες γιατί ήταν στην κατάληψη;

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #521 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:09:00 μμ »
Συνάδερφε, δεν ξέρω αν έκανες webex λόγω κατάληψης, αλλά αν έκανες έβαλες απουσίες με το ευχάριστο συν αίσθημα ότι έπραξες το καθήκον σου; Πώς να κοιτάξουμε στα μάτια έναν μαθητή και ποια παιδαγωγική σχέση να αναπτύξουμε μαζί του (να το λειτούργημα του εκπαιδευτικού) αν του βάζουμε απουσίες γιατί ήταν στην κατάληψη;
Τους διδάσκεις ότι ο αγώνας προϋποθέτει θυσίες. Αν ήμουν μαθητής και αγωνιζόμουν, δεν θα με πείραζε να έχανα την χρονιά μου για το δίκιο μου. Αυτά τα παιδιά, αγωνίζονται όντως; Κοροϊδευόμαστε μεταξύ μας, συνάδελφοι, τόσο καιρό! Τα παιδιά μας τρολάρουν και καλά μας κάνουν, είναι τα τελευταία που φταίνε. Έχουνε μπερδέψει κάποιοι τις έννοιες. Μόνο κακό τους κάνουμε....Μόνο (να μην βάλω κεφαλαία και προσβάλλω μερικούς).

Απουσίες, θα μπουν, αλλιώς φαίνεται ότι γίνεται ναι μεν κατάληψη, αφού δηλώνεται στο myschool, αλλά δεν παίρνει κανείς απουσία, άρα είναι όλοι στα εξ...οπότε; Γιατί δεν ανοίγουνε; Μα τι γελοιότητες είναι αυτές!!! Να ανοίξουν τα σχολεία να κάνουμε όλοι την δουλειά μας. Ζυμώσεις με ανοιχτά σχολεία και ανοιχτά μυαλά.

Φτηναίνουμε οι ίδιοι τη δουλειά μας, το λειτούργημά μας, όπως το έθεσες, με ενέργειες δείγμα ασυδοσίας. Το θράσος περισσεύει...τελευταίο σχόλιο. Το σχολείο μας άνοιξε. Η μάσκα φορέθηκε. Ώρα για εργασία...και χαρά!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:10:37 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2889
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #522 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:13:48 μμ »
Όποιος βάλει απουσίες εν καιρώ κατάληψης ας αναλάβει την ευθύνη του. Μη μας λέει μετά πως του φταιν οι μαθητές το αντιφασιστικό κίνημα οι γονείς ή ό,τι άλλο. Καθαρά πράγματα.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #523 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:15:32 μμ »
Η μόνη ήττα είναι για την ιδεοληψία ορισμένων εκπαιδευτικών που, συγχέοντας την πολιτική τους άποψη με το λειτούργημά τους, ονειρεύονται επαναστάσεις από την άνεση της θεσούλας τους.

Τα είπες ΟΛΑ μεγάλε! Σαφώς...λεφτά στην τσέπη. Χρόνος για ιδιαίτερα φουλ! Γονείς δημόσιοι υπάλληλοι, υποστηρικτές των καταλήψεων, να έχουν τα παιδάκια τους χρόνο, γιατί τους πιέζει το σχολείο. Το σχολείο, γιατί στο φροντιστήριο, δεν νιώθουν άσχημα, ούτε με τη μάσκα, ούτε με την πίεση. Εκεί πληρώνουν βλέπεις! Μωρέ μπας και το κίνημα θέλει δίδακτρα παντού; Μήπως τότε το σεβόμασταν το δημόσιο σχολείο; Γιατί μή μου πείτε ότι εργάζονται ικανότεροι στα φροντιστήρια! Βλέπουμε τα αποτελέσματα...ξέρουμε περάσαμε κι εμείς από εκεί. Δεν μπορούν να μας κοροϊδέψουν με τις ρεκλάμες τους. Οι πιο χυδαίοι όμως είναι οι μόνιμοι που τελειώνουν 11 το βράδυ τα ιδιαίτερα, και το πρωί "αγωνίζονται" με τους μαθητές τους στην κατάληψη...

Ευτυχώς, υπάρχουν κάποιοι όντως αγωνιστές της ζωής και του δικαίου! Χάρη σε αυτούς προχωρά αυτή η χώρα. Σε όλους τους τομείς, κάποιοι δίνουν το "αίμα" τους, καλύπτοντας τις παραλείψεις άλλων...και θα προοδεύει η χώρα! Σε αντίσταση πολλών...

Ξέρετε μια επανάσταση καλή ποια θα ήταν; ΝΑ ανοίξουν τα παιδιά (και οι ενήλικες, συνάδελφοι και μη) κανένα βιβλίο... (τέλος! οκ! Χαιρετώ σας)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #524 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:26:30 μμ »
Παράθεση
Τους διδάσκεις ότι ο αγώνας προϋποθέτει θυσίες. Αν ήμουν μαθητής και αγωνιζόμουν, δεν θα με πείραζε να έχανα την χρονιά μου για το δίκιο μου.

Σε συζήτηση μαζί τους, μου είπαν ακριβώς αυτό. Δεν μας κρατούν καμιά κακία. Το θέμα είναι πώς το εισπράττουμε και το βιώνουμε εμείς. Αν το βιώνουμε όλο αυτό ως κάτι καλώς καμωμένο, ε κάτι δεν πάει καλά....

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #525 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 09:55:01 μμ »
Σε συζήτηση μαζί τους, μου είπαν ακριβώς αυτό. Δεν μας κρατούν καμιά κακία. Το θέμα είναι πώς το εισπράττουμε και το βιώνουμε εμείς. Αν το βιώνουμε όλο αυτό ως κάτι καλώς καμωμένο, ε κάτι δεν πάει καλά....
Καλώς καμωμένα; Όταν υπάρχει επιβολή κλεισίματος εκπαιδευτικής διαδικασίας, ποιο είναι το "καλώς καμωμένο;" Προφανώς κάτι είναι τελείως λάθος. Το Υπουργείο είναι Παιδείας, οφείλει να την παρέχει. Λειτουργοί του εμείς. Οφείλουμε να την παρέχουμε. Για αυτό υπάρχουν οι νόμοι, για να μην σφαζόμαστε μεταξύ μας με κάθε αφορμή.

Δεν χρειάστηκε, αλλά το έχω δηλώσει, όποιο παιδί έμπαινε στην εικονική τάξη μου θα το δεχόμουν. Στους υπολοίπους απουσίες. Δεν θα έμπαινα στη διαδικασία να ψάξω ποιος είναι στην Κατάληψη...δεν είναι και δυνατόν να γίνει, αλλά δεν βρίσκω και νόημα. Ως προς αυτό το μέρος, θα παρανομούσα, και θα αναλάμβανα την ευθύνη. Το υπόλοιπο είναι όμως το ουσιαστικό. Εδώ μιλάμε για συνδικαλιστικό όργανο το οποίο ευνοεί παρασιτικά στοιχεία. Και φυσικά, από αυτούς που δεν έκαναν σήμερα την εξ...πόσοι λέτε να δηλώθηκαν ότι έκαναν στάση εργασίας; Αν ήμουν, προϊστάμενός τους, θα τους έκανα αναφορά. Είναι δυνατόν να μην εργάζεσαι...σε ποια δουλειά ο υπάλληλος το δικαιούται αυτό; Πείτε μου! Και αυτή η στάση είναι προς όφελός μας; Εγώ δεν λειτουργώ έτσι. Αλλά μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά. Είναι ο κλάδος για φτύσιμο...τουλάχιστον. Και κάποιοι βάζουν μπροστά το στοιχείο της επαναστατικότητας, και το στοιχείο της αγάπης για τα παιδιά. Μα όποιος αγαπά, παιδεύει... όποιος καλλιεργεί δουλάκια, χαϊδεύει!

Λίγη ανάσα στη χώρα...είναι το μέλλον μας...στα φροντιστήρια θα τα μάθουν όλα; Έλεος, συνάδελφοι! Αγωνιστείτε για ανοιχτά σχολεία...

Φαίνεσαι ευαίσθητος άνθρωπος...αλλά είμαι στενά συνδεδεμένος με το αίσχος των καταλήψεων και δεν μπορώ, δεν αντέχω την ύπαρξή τους...σκεφτείτε τους μαθητές σας που δεν κάνουν έξτρα μαθήματα. Χάνουν ευκαιρίες όλα τους, αλλά αυτά πιο πολύ από όλους.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #526 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 11:21:40 μμ »
Το μάθημα δεν είναι τιμωρία!!!! Όποιος εκπαιδευτικός το βλέπει έτσι, να παραιτηθεί. ΧΘΕΣ. Γιατί κάνει αυτή την δουλειά; Όποιος μαθητής το εκλαμβάνει έτσι, ας μείνει σπίτι του, ας παραμείνει στην τάξη που είναι.

Μπράβο, στην Υπουργό που διασώζει ό,τι απέμεινε από την αξιοπρέπεια και την αξιοπιστία του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (δεν της το είχα...)!!!!!
Δικοί μου άνθρωποι που μπορούν, πήραν τα παιδιά τους και τα μετέγγραψαν σε ιδιωτικό σχολείο. Να έχουν την εκπαίδευσή τους σταθερή... Εσείς μιλάτε για εμμονές και τιμωρίες.... εμμονικοί είναι κάποιοι με την τεμπελιά, την αεργία που βαφτίζουν επαναστατικότητα!!!!

Κι ένα μεγάλο μπράβο στην ελληνική Δικαιοσύνη!!! ΝΑΙ!!! Σήμερα νιώθουμε περήφανοι ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! Ας ορθωθούν και οι εκπαιδευτικοί στο ύψος των περιστάσεων. Η δουλειά μας είναι σπουδαία!!!!

Πότε είπα εγω ότι είναι τιμωρία το μάθημα;;

Η Κεραμεως κ ο συρφετός της έχουν μέσα τους τη χούντα κ την καταστολή, δεν θα περιμέναμε την παρέμβαση εισαγγελέα να το διαπιστώσουμε. Αλλά δεν ήθελε να χάσει ψήφους, ήθελε απλώς να ενεργοποιήσει τον κοινωνικό αυτοματισμό εναντίον μας.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #527 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 07:21:07 πμ »
Πότε είπα εγω ότι είναι τιμωρία το μάθημα;;

Η Κεραμεως κ ο συρφετός της έχουν μέσα τους τη χούντα κ την καταστολή, δεν θα περιμέναμε την παρέμβαση εισαγγελέα να το διαπιστώσουμε. Αλλά δεν ήθελε να χάσει ψήφους, ήθελε απλώς να ενεργοποιήσει τον κοινωνικό αυτοματισμό εναντίον μας.
Καλημέρα! Ελπίζω να ανοίξατε και να είστε στην πρωινή προετοιμασία για τη δουλειά. Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Ο κοινωνικός αυτοματισμός ενεργοποιείται εναντίον μας από τις καταλήψεις και τις δηλώσεις των ΕΛΜΕ και ΟΛΜΕ οι οποίες στηρίζοντας τις καταλήψεις αφήνουν να εννοηθεί ότι δεν θέλουμε να δουλεύουμε. Στις δυο εβδομάδες της κατάληψης δεχθήκαμε επιθέσεις από αρκετούς γονείς για το ότι δεν κάνουμε κάτι για να ανοίξει το σχολείο. Οι γύρω εργαζόμενοι μάς χλεύαζαν. Τώρα η κοινωνία είναι με το μέρος μας. Μπορούμε να εργαζόμαστε αδιάκοπα με την βοήθεια της τεχνολογίας. Είναι σημαντικό να μην χάνεται το μάθημα. Η ΟΛΜΕ είναι με το μέρος μας; Αναρωτιέμαι!

Όλα είναι θέμα ανάγνωσης. Ωστόσο, δείτε τη συνολική εικόνα. Σε μια δημοκρατική χώρα ο αγώνας είναι καθημερινός... ποια είναι η Χούντα; Ποια η καταστολή;  Θα συμφωνήσω με Jure.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #528 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 08:09:22 πμ »
Καλημέρα! Ελπίζω να ανοίξατε και να είστε στην πρωινή προετοιμασία για τη δουλειά. Νομίζω ότι κάνεις λάθος. Ο κοινωνικός αυτοματισμός ενεργοποιείται εναντίον μας από τις καταλήψεις και τις δηλώσεις των ΕΛΜΕ και ΟΛΜΕ οι οποίες στηρίζοντας τις καταλήψεις αφήνουν να εννοηθεί ότι δεν θέλουμε να δουλεύουμε. Στις δυο εβδομάδες της κατάληψης δεχθήκαμε επιθέσεις από αρκετούς γονείς για το ότι δεν κάνουμε κάτι για να ανοίξει το σχολείο. Οι γύρω εργαζόμενοι μάς χλεύαζαν. Τώρα η κοινωνία είναι με το μέρος μας. Μπορούμε να εργαζόμαστε αδιάκοπα με την βοήθεια της τεχνολογίας. Είναι σημαντικό να μην χάνεται το μάθημα. Η ΟΛΜΕ είναι με το μέρος μας; Αναρωτιέμαι!

Όλα είναι θέμα ανάγνωσης. Ωστόσο, δείτε τη συνολική εικόνα. Σε μια δημοκρατική χώρα ο αγώνας είναι καθημερινός... ποια είναι η Χούντα; Ποια η καταστολή;  Θα συμφωνήσω με Jure.

Το θέμα μας λοιπόν είναι να μην χαθεί το μάθημα ή να μην πει κανεις ότι δεν δουλεύουμε;

Εμείς δεν κλείσαμε. Ο διευθυντής μας μπλοκάρει τις καταλήψεις. Τα αλλά χρόνια τάζοντας τριήμερη στη γ γυμνασίου, πράγμα που θεωρώ πιο αηδιαστικό από την κατάληψη. Φέτος δεν ξέρω τι τους έταξε. Αλλά δεν νομίζω ότι η κοινωνία μας εκτιμά περισσότερο. Όσοι θεωρούν ότι είμαστε τεμπέληδες θα το λενε ο,τι κι αν κάνουμε. Δεν θ αλλάξουν γνώμη. Οπότε έχω σταματήσει το αυτομαστίγωμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #529 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:53:58 πμ »
Αν  κάνεις σωστά τη δουλειά σου, δεν υπάρχει  λόγος να ασχολείσαι με τη γνώμη των άλλων.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4134
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #530 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 01:50:57 μμ »
Αν  κάνεις σωστά τη δουλειά σου, δεν υπάρχει  λόγος να ασχολείσαι με τη γνώμη των άλλων.

Εμένα μ ενοχλεί κ μ πληγώνει η υποτίμηση, ειδικά από το κοντινό μ περιβάλλον, κ το υφάκι ότι είμαστε διαλογής εργαζόμενοι ή ότι δεν κουραζόμαστε τόσο κλπ. Αλλά έχω καταλήξει ότι όλοι αυτοί απλώς ενοχλούνται που δεν έχουν τι να κάνουν τα παιδιά τους κ τα ρίχνουν σ εμάς αντί να διεκδικήσουν παροχές για τους εργαζομενουσ γονείς. Οπότε δεν πρόκειται να είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Δεν παύει όμως να με λυπεί, ειδικά όταν ακούω συναδέλφους να τους δίνουν άλλοθι.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #531 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 02:04:49 μμ »
Εμένα μ ενοχλεί κ μ πληγώνει η υποτίμηση, ειδικά από το κοντινό μ περιβάλλον, κ το υφάκι ότι είμαστε διαλογής εργαζόμενοι ή ότι δεν κουραζόμαστε τόσο κλπ. Αλλά έχω καταλήξει ότι όλοι αυτοί απλώς ενοχλούνται που δεν έχουν τι να κάνουν τα παιδιά τους κ τα ρίχνουν σ εμάς αντί να διεκδικήσουν παροχές για τους εργαζομενουσ γονείς. Οπότε δεν πρόκειται να είναι ευχαριστημένοι με τίποτα. Δεν παύει όμως να με λυπεί, ειδικά όταν ακούω συναδέλφους να τους δίνουν άλλοθι.

Δικό τους πρόβλημα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159848
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 630
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 583
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.07 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.