*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 84180 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #504 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 10:40:16 μμ »
Εγω γενικα θεωρώ αρρωστημένο να μεταφέρουμε όλη τη ρουτίνα των παιδιών στον υπολογιστή. κατακαβαινω την επαφή με τον διδάσκοντα κ την εξάσκηση σε μαθήματα που υπάρχει μια αλυσίδα γνώσεων, όμως δεν θα ηθελα το παιδί μου αν ήταν σε περιοριστικά μέτρα να έχει άγχος για όλα τα μαθήματα του σχολείου συν τις γλώσσες συν τη μουσική συν ο,τι άλλο σκεφτόταν ο κάθε πικραμένος να κάνει διαδικτυακά. Δεν θα ήθελα να είναι εξαφανισμένοι οι εκπαιδευτικοί, αλλά σε κάποιους θα μου αρκούσε να δώσουν κάποιες ήπιες δραστηριότητες, κάποια βίντεο ή εικαστικές πηγές, κάτι πιο χαλαρό. κ δεν το λέω κ για αλκές ειδικότητες, κ εγω η ίδια άλλη βαρύτητα δίνω στον ρυθμό της τηλεκπαίδευσης στη Γλώσσα ή την Ιστορθα κ άλλη στα Κείμενα, όχι γιατί το τελευταίο το θεωρώ υποδεέστερο, αλλά γιατί είναι η φύση του πιο ελεύθερη οπότε θα έβρισκα την ευκαιρία να κάνω κάτι εναλλακτικό σε χαλαρό ρυθμό. οπότε αν ο γυμναστής του παιδιού μ έκανε μια εικοσάλεπτη συζήτηση για τη σημασία της αερόβιας άσκησης ή τη σωστή διατροφή, δεν θα έλεγα ότι λουφάρει όπως έχω ακούσει γονείς να λενε. πιο φυσιολογικό θα το θεωρούσα από το να κάνει ον-λάιν γυμναστική.
Μεγάλη κουβέντα το "τη ρουτίνα των παιδιών στον υπολογιστή"
Δεύτερη ζωή δεν έχει

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:06 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2887
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #505 στις: Οκτώβριος 06, 2020, 10:54:57 μμ »
Πάντως ως φυσικός να επισημάνω ότι το μάθημά μου εξ αποστάσεως δε διδάσκεται. Εξυπακούεται πως ούτε τα μαθηματικά διδάσκονται.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #506 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 03:23:14 μμ »
Όλα διδάσκονται. Δεν είναι το ίδιο, αλλά όλα διδάσκονται και τα παιδιά παίρνουν πολλά. Από το μή μάθημα καλύτερα αυτό. Με διαφάνειες δουλεύουμε στα θετικά μαθήματα. Στα θεωρητικά προωθούν κείμενο και ίσως φαντάζει πιο απλό. Σήμερα άνοιξαν όλα στην περιοχή μας. Ο φιλόλογος - ιστορικός μίλησε λίγο για τη δίκη σήμερα. Σπουδαία μέρα πράγματι! Είναι στο χέρι μας να μην ξαναδούμε τέτοιες αισχύνες στην χώρα μας. Μπράβο και στη ΝΔ που τους οδήγησε ατη δικαιοσύνη. Μπορεί σε πολλά να διαφωνώ μαζί τους, αλλά έβαλαν ένα σημαντικό λίθο για την έξωσή τους. Με ελεύθερη δικαστική εξουσία.
Θεσμικά νικά ο λαός!!! Αυτά πρέπει να μας ενώνουν!!!

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #507 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 03:29:24 μμ »
Θα τους οδηγούσε ο Σύριζα στην φυλακή άλλα πως θα πουλούσε αντιφα-σιστικο αγώνα στα "πρόβατα"...όσο για την ΝΔ φυσικά κερδίζει  ψήφους και απαλλάσσεται από ένα βραχνά στα δεξιά της...με απόφαση δικαστική... 8)


Μπράβο και στη ΝΔ που τους οδήγησε ατη δικαιοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:18:06 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #508 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 03:30:41 μμ »

Κοίτα, οι καταλήψεις είναι ακραία μορφή αντίδρασης και ως εκ τούτου είναι απευκταίες. Και σίγουρα, όταν έχουν γελοία αιτήματα, δεν έχουν και καμία δικαιολογία.
Όμως, αν οι μαθητές έχουν σοβαρά αιτήματα, τα θέτουν κατ' επανάληψη και πέφτουν σε "τοίχο", πώς μπορεί να πει κάποιος ότι είναι αδικαιολόγητοι; Πόσες εναλλακτικές έχουν, για να αντιδράσουν;  Ή είναι πιο δημοκρατική συμπεριφορά να μην αντιδράσουν καθόλου σε υπαρκτό πρόβλημα και να αποδεχθούν ότι δεν τους πέφτει λόγος;
Εμένα ούτε κι αυτό μου φαίνεται υγιές στο πλαίσιο της δημοκρατίας.

Το καλύτερο είναι να βρίσκεται λύση, πριν φτάσουν στα άκρα τα πράγματα.

Θα μπορούσαν αντί για καταλήψεις που οξύνουν τα πνεύματα, να επιλέξουν συντονισμένα κάποιον άλλο δημοκρατικό τρόπο διαμαρτυρίας, όπως μονοήμερη αποχή με εκδήλωση διαμαρτυρίας/πορεία/δρώμενο κλπ. Αν έχεις δίκαια αιτήματα, θα βρεις και τον κατάλληλο τρόπο να τα προωθήσεις.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #509 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 04:00:52 μμ »
Τελικά τι έχουμε να αποκομίσουμε από τις καταλήψεις που έγιναν και σταμάτησαν ή συνεχίζονται ακόμη;
Πώς μπορούμε να κρίνουμε την Κεραμέως με βάση τα όσα έγιναν;
Εγώ θα εκφράσω την άποψη ότι προς το παρόν βλέπω μια ακόμη ήττα των εκπαιδευτικών....

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2522
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #510 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 04:23:50 μμ »
Εκφράζω και εγώ τη δική μου άποψη:
1. Ότι όσο δίκαιο αν έχεις, αν δεν το διεκδικήσεις με το σωστό δημοκρατικό τρόπο, κάποτε θα χάσεις το παιχνίδι.
2. Προσπαθώντας να τις καταστείλει,  έπραξε εκδικητικά σε πολλά επίπεδα και πέτυχε το αντίθετο (να οξύνει τα πνεύματα).
3. Δεν τις έκαναν οι εκπαιδευτικοί για να αισθάνονται ηττημένοι.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #511 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 04:39:21 μμ »
Εκφράζω και εγώ τη δική μου άποψη:
1. Ότι όσο δίκαιο αν έχεις, αν δεν το διεκδικήσεις με το σωστό δημοκρατικό τρόπο, κάποτε θα χάσεις το παιχνίδι.
2. Προσπαθώντας να τις καταστείλει,  έπραξε εκδικητικά σε πολλά επίπεδα και πέτυχε το αντίθετο (να οξύνει τα πνεύματα).
3. Δεν τις έκαναν οι εκπαιδευτικοί για να αισθάνονται ηττημένοι.

Κι εγω τις θεωρώ ήττα των εκπαιδευτικών. Γιατί η Κεραμεως αντί να εφαρμόσει τον νόμο κ να επέμβουν εισαγγελείς, αφού είναι παράνομο, πέταξε σ εμάς το μπαλάκι, με την εξαποστασεως. Επίσης για άλλη μια φορά προσπαθει να νομιμοποιήσει το μάθημα μέσω webex με εμμονικο τρόπο, λες κ είναι το φάρμακο δια πασαν νοσον κ μαλακιαν. λες κ παίρνει μίζα από τη cisco για κάθε τηλεμαθα που γίνεται στη χώρα.

Αποσυνδεδεμένος astro

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 162
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #512 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 05:04:50 μμ »
Πάντως ως φυσικός να επισημάνω ότι το μάθημά μου εξ αποστάσεως δε διδάσκεται. Εξυπακούεται πως ούτε τα μαθηματικά διδάσκονται.
Μια χαρά διδάσκεται συνάδελφε αν προμηθευτείς μια γραφίδα..

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #513 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 05:26:47 μμ »
Κι εγω τις θεωρώ ήττα των εκπαιδευτικών. Γιατί η Κεραμεως αντί να εφαρμόσει τον νόμο κ να επέμβουν εισαγγελείς, αφού είναι παράνομο, πέταξε σ εμάς το μπαλάκι, με την εξαποστασεως. Επίσης για άλλη μια φορά προσπαθει να νομιμοποιήσει το μάθημα μέσω webex με εμμονικο τρόπο, λες κ είναι το φάρμακο δια πασαν νοσον κ μαλακιαν. λες κ παίρνει μίζα από τη cisco για κάθε τηλεμαθα που γίνεται στη χώρα.

Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν εφάρμοζε τον νόμο και είχαν επέμβει οι εισαγγελείς, όπως θα γινόταν σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα δηλαδή, τώρα θα διαβάζαμε από όλους τους συνδικαλιστές μας (και βάζω μέσα και τη ΔΑΚΕ) πύρινα κείμενα για τη χούντα Μητσοτάκη που επιτίθεται στους αγωνιζόμενους μαθητές. Αυτό ακριβώς επιδιώκουν και όσοι σιγοντάρουν τις καταλήψεις και τους υπαγορεύουν και τα αιτήματα (όχι στην αγορά των γαλλικών Rafale λέει... γελάει ο κόσμος). Η συνέχεια γνωστή. Πολλαπλασιασμός των καταλήψεων ως απάντηση στη κρατική καταστολή  με τους εκπαιδευτικούς να στηρίζουν με στάσεις εργασίας και πορείες τον "αγώνα" των μαθητών. Δυστυχώς γι' αυτούς η Κεραμέως δεν πάτησε την μπανανόφλουδα και ξεγλίστρησε με την εξ αποστάσεως. Δεν πειράζει σύντροφοι. Την επόμενη φορά.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2020, 06:43:15 μμ από Alexhs_27 »

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #514 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 06:39:26 μμ »
Κι εγω τις θεωρώ ήττα των εκπαιδευτικών. Γιατί η Κεραμεως αντί να εφαρμόσει τον νόμο κ να επέμβουν εισαγγελείς, αφού είναι παράνομο, πέταξε σ εμάς το μπαλάκι, με την εξαποστασεως. Επίσης για άλλη μια φορά προσπαθει να νομιμοποιήσει το μάθημα μέσω webex με εμμονικο τρόπο, λες κ είναι το φάρμακο δια πασαν νοσον κ μαλακιαν. λες κ παίρνει μίζα από τη cisco για κάθε τηλεμαθα που γίνεται στη χώρα.
Το μάθημα δεν είναι τιμωρία!!!! Όποιος εκπαιδευτικός το βλέπει έτσι, να παραιτηθεί. ΧΘΕΣ. Γιατί κάνει αυτή την δουλειά; Όποιος μαθητής το εκλαμβάνει έτσι, ας μείνει σπίτι του, ας παραμείνει στην τάξη που είναι.

Μπράβο, στην Υπουργό που διασώζει ό,τι απέμεινε από την αξιοπρέπεια και την αξιοπιστία του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (δεν της το είχα...)!!!!!
Δικοί μου άνθρωποι που μπορούν, πήραν τα παιδιά τους και τα μετέγγραψαν σε ιδιωτικό σχολείο. Να έχουν την εκπαίδευσή τους σταθερή... Εσείς μιλάτε για εμμονές και τιμωρίες.... εμμονικοί είναι κάποιοι με την τεμπελιά, την αεργία που βαφτίζουν επαναστατικότητα!!!!

Κι ένα μεγάλο μπράβο στην ελληνική Δικαιοσύνη!!! ΝΑΙ!!! Σήμερα νιώθουμε περήφανοι ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! Ας ορθωθούν και οι εκπαιδευτικοί στο ύψος των περιστάσεων. Η δουλειά μας είναι σπουδαία!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 07, 2020, 09:19:24 μμ από JURE »

Αποσυνδεδεμένος gf

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
  • Γηράσκω αεί διδάσκων
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #515 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 06:48:25 μμ »
ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ!!!! Όποιος εκπαιδευτικός το βλέπει έτσι, να παραιτηθεί. ΧΘΕΣ. Γιατί κάνει αυτή την δουλειά; Όποιος μαθητής το εκλαμβάνει έτσι, ας μείνει σπίτι του, ας παραμείνει στην τάξη που είναι.

ΜΠΡΑΒΟ στην Υπουργό που διασώζει ό,τι απέμεινε από την αξιοπρέπεια και την αξιοπιστία του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (δεν της το είχα...)!!!!!
Δικοί μου άνθρωποι που μπορούν, πήραν τα παιδιά τους και τα μετέγγραψαν σε ιδιωτικό σχολείο. Να έχουν την εκπαίδευσή τους σταθερή... ΕΣΕΙΣ μιλάτε για εμμονές και τιμωρίες.... εμμονικοί είναι κάποιοι με την ΤΕΜΠΕΛΙΑ, ΤΗΝ ΑΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΒΑΦΤΙΖΟΥΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!

ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!! ΝΑΙ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! Ας ορθωθούν και οι εκπαιδευτικοί στο ύψος των περιστάσεων. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ!!!!
Καλό θα ήταν να υπερασπιζόσουν τη νομιμότητα το ίδιο σθεναρά και ως προς τους όρους χρήσης της παρούσας κοινότητας. Τα κεφαλαία και τα θαυμαστικά σου αλλού παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #516 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 06:55:02 μμ »
Αυτο είναι το σημαντικό οι "ΝΑΖΙ" στην φυλακή...Βέβαια το γεγονός οτι δεν υπάρχουν παιδεία,υγεια...το οτι ο Έλληνας έκτος απο τον ΕΝΦΙΑ, τους φόρους επιβαρύνεται και με 10000 ευρώ δίδακτρα για το ιδιωτικό σχολείο...δεν έχει καμία σημασία...

Live your myth in Greece... ;D


ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΜΩΡΙΑ!!!! Όποιος εκπαιδευτικός το βλέπει έτσι, να παραιτηθεί. ΧΘΕΣ. Γιατί κάνει αυτή την δουλειά; Όποιος μαθητής το εκλαμβάνει έτσι, ας μείνει σπίτι του, ας παραμείνει στην τάξη που είναι.

ΜΠΡΑΒΟ στην Υπουργό που διασώζει ό,τι απέμεινε από την αξιοπρέπεια και την αξιοπιστία του ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ (δεν της το είχα...)!!!!!
Δικοί μου άνθρωποι που μπορούν, πήραν τα παιδιά τους και τα μετέγγραψαν σε ιδιωτικό σχολείο. Να έχουν την εκπαίδευσή τους σταθερή... ΕΣΕΙΣ μιλάτε για εμμονές και τιμωρίες.... εμμονικοί είναι κάποιοι με την ΤΕΜΠΕΛΙΑ, ΤΗΝ ΑΕΡΓΙΑ ΠΟΥ ΒΑΦΤΙΖΟΥΝ ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΙΚΟΤΗΤΑ!!!!

ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ!!! ΝΑΙ!!! ΣΗΜΕΡΑ ΝΙΩΘΟΥΜΕ ΠΕΡΗΦΑΝΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ!!!! Ας ορθωθούν και οι εκπαιδευτικοί στο ύψος των περιστάσεων. Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΠΟΥΔΑΙΑ!!!!

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #517 στις: Οκτώβριος 07, 2020, 07:30:33 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω ότι αν εφάρμοζε τον νόμο και είχαν επέμβει οι εισαγγελείς, όπως θα γινόταν σε οποιαδήποτε σοβαρή χώρα δηλαδή, τώρα θα διαβάζαμε από όλους τους συνδικαλιστές μας (και βάζω μέσα και τη ΔΑΚΕ) πύρινα κείμενα για τη χούντα Μητσοτάκη που επιτίθεται στους αγωνιζόμενους μαθητές. Αυτό ακριβώς επιδιώκουν και όσοι σιγοντάρουν τις καταλήψεις και τους υπαγορεύουν και τα αιτήματα (όχι στην αγορά των γαλλικών Rafale λέει... γελάει ο κόσμος). Η συνέχεια γνωστή. Πολλαπλασιασμός των καταλήψεων ως απάντηση στη κρατική καταστολή  με τους εκπαιδευτικούς να στηρίζουν με στάσεις εργασίας και πορείες τον "αγώνα" των μαθητών. Δυστυχώς γι' αυτούς η Κεραμέως δεν πάτησε την μπανανόφλουδα και ξεγλίστρησε με την εξ αποστάσεως. Δεν πειράζει σύντροφοι. Την επόμενη φορά.
Έχεις δίκιο. Δυστυχώς.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159817
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 374
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 315
Σύνολο: 317

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.076 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.