*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 84409 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #630 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 10:16:57 μμ »
Εγω αγαπητέ jure είμαι σε καραντίνα μέχρι να βγει το τεστ μου. οι μαθητες μου θα χάσουν 4 μέρες μάθημα κ ελπίζω να είναι αρνητικό κ να μην χάσουν κ άλλες. σίγουρα λοιπόν δεν φταίει η κνε κ οι καταλήψεις για το ότι οι δικοί μου μαθητες χάνουν μαθήματα αυτόν τον καιρό. με παρακάλια μου έκαναν τεστ, την επόμενη φορά όμως δεν θα μου κάνουν κ έτσι θα πρέπει ή να μείνω 10 μέρες σπίτι κ να χαθούν κ άλλες ώρες ή να γυρίσω όταν συνέλθω με το ρίσκο να είχα όντως κορονοιο κ να κολλήσω κ άλλους κ να χαθούν τελικά κ άλλες ώρες. κ όλα αυτά γιατί δεν γίνονται τεστ.

κανεις μας δεν είπε οτι θέλει κλειστά σχολεία. όταν όμως εγω που δεν πηγαίνω πουθενά κολλάω ίωση στο σχολείο, σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένα μέτρο προστασίας.

η γιατρός που μου έκανε το τεστ φορούσε δυο μάσκες κ προσωπίδα, ολόσωμη πόδια, ποδοναρια κ κάλυμμα κεφαλής. τι ακριβώς συγκρίνουμε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:41 »

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #631 στις: Οκτώβριος 14, 2020, 11:56:41 μμ »
@ jack_13

όταν υπάρχει προκατάληψη το λογικό και αναμενόμενο είναι να προσπαθείς να μη δίνεις δικαιώματα και όχι να αποδίδεις κάθε κριτική για όλα όσα δεν κάνεις στην προκατάληψη

αν οι μαθητές κάνουν κατάληψη επειδή δεν θέλουν να κάνουν μάθημα φέτος έχουν ένα επιπλέον πολύ καλό επιχείρημα, και αν δεν θέλουν να κάνουν μάθημα και με ανοιχτά σχολεία το αποτέλεσμα της διδασκαλίας θα είναι το ίδιο

αν θέλουν να κάνουν μάθημα αλλά δεν τους το επιτρέπουν οι συνθήκες, ποιες είναι οι εναλλακτικές που τους προσφέρθηκαν; σύγχρονη δια ζώσης και εξ αποστάσεως με κινητό τηλέφωνο στραμμένο προς τον πίνακα που θα διακόπτεται κατά βούληση όποτε μιλάει μαθητής; μάθημα σε επίπεδο νομού από άγνωστους τους εκπαιδευτικούς που ανήκουν σε ευπαθείς ομάδες και/ή νοσούν ή δεν νοσούν από covid και αλλάζουν ή δεν αλλάζουν ανά μέρα/εβδομάδα/μήνα;

από την ημέρα που θα κλείσουν πόρτες και παράθυρα θα μετράμε αντίστροφα για γενικό και παρατεταμένο κλείσιμο (γνώμη μου) και πέρα από ένα χαλαρό νομοθετικό πλαίσιο που ήρθε φέτος θα ψαχνόμαστε λίγο πολύ όπως και πέρσι,

θα έπρεπε να υπάρχει σαφές και συγκεκριμένο νομοθετικό πλαίσιο για την εξ αποστάσεως για να ξέρουν μαθητές και εκπαιδευτικοί τη θέση τους μέσα σ ’αυτό, θα έπρεπε ήδη να έχουν γίνει δοκιμές σε κάθε τμήμα κάθε σχολείου για webex (δεν θα μπω σε ψιλά για κάποιους γράμματα σύγχρονης εξ αποστάσεως μέσω πσδ) και eclass/eme πριν βγει ο Σεπτέμβριος και να υπάρχει σχέδιο για παροχή υπολογιστών σε όσους πραγματικά δεν διαθέτουν, αναβάθμισης γραμμής για εκπαιδευτικούς και μαθητές για όσο διαρκεί το κλείσιμο-αν χρειάζεται, εκπαίδευσης στην εξ αποστάσεως ανά επίπεδο ακόμη και για όσους εκπαιδευτικούς/μαθητές/γονείς δεν ξέρουν να ανοίγουν υπολογιστή για να προασπιστεί ο δημόσιος και δωρεάν χαρακτήρας της εκπαίδευσης η συμμετοχή στην οποία πέρσι κατά την καραντίνα είχε έντονα ταξικό χαρακτήρα.

και μακάρι να μη χρειαστεί αλλά αν δεν βλέπεις ότι θα έπρεπε ήδη να έχεις προετοιμαστεί για όλα αυτά τότε με τι ακριβώς ασχολείσαι στο υπουργείο σου?
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #632 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 12:53:52 πμ »
H αλήθεια είναι ότι τέτοιου τύπου ανακοινώσεις προκαλούν τόσο πολύ γέλιο (αρκεί να μην είσαι εσύ το θύμα της γκεμπελικής στοχοποίησης),που δεν ξέρεις από που να τις πρωτοπιάσεις.Αισθητικά θυμίζουν λίγο τον μονότονο ρυθμό και τόνο των φωνών στις πορείες,που επαναλαμβάνουν πιστά το σύνθημα της ντουντούκας.Βγαλμένες από την εποχή του χαλκού.Συνήθως δε,επειδή αποτελούν μακροσκελή κείμενα (ένδειξη μάλλον ενός ιδιότυπου ανταγωνισμού επαναστατικής δράσης μεταξύ των τοπικών οργανώσεων,όσο πιο μεγάλη η ανακοίνωση,τόσο πιο μεγάλη η πάλη), απαιτούν τόσο χρόνο,που μόνο οι αφιερωμένοι στον κοινωνικό αγώνα,σκληρά εργαζόμενοι μαχητές,διαθέτουν.Τρανό παράδειγμα ο Γ.Γ του κόμματος, που υποτίθεται ότι εκπροσωπεί την εργατιά και που δεν έχει κολλήσει ούτε ένα ένσημο,αφού όλα τα χρόνια εργάζεται σκληρά για το κόμμα.Παρόλα αυτά βρήκα χρόνο,για να σχολιάσω κάποια σημεία.

Την απαράδεκτη συμπεριφορά και την απόπειρα χειροδικίας σε βάρος φοιτητών που στηρίζουν την κατάληψη των μαθητών του 2ου Λυκείου Χαλανδρίου καταγγέλλει η πρωτοβουλία πολιτών «Χαλάνδρι Ενάντια»

Η ονομασία της πρωτοβουλίας των συγκεκριμένων πολιτών είναι "Χαλάνδρι ΕΝΑΝΤΙΑ".Ηδη από την αρχή η ανακοίνωση ξεκινά πολύ δυνατά και σε προϊδεάζει για τη συνέχεια.Η εναντίωση,έτσι αόριστα,ως γενικό χαρακτηριστικό της συλλογικότητας,άξιας εκπροσώπου του "επαναστατικού" χώρου.Νομίζω ότι τα λέει όλα για την αρρώστια και τον στείρο αρνητισμό που βγάζει ένα κομμάτι της νεοελληνικής κοινωνίας,εξαιτίας της ιδεοληψίας.

Φοιτητές, οι οποίοι μετέφεραν την αλληλεγγύη των διοικητικών συμβουλίων των φοιτητικών συλλόγων για τον αγώνα των μαθητών.
Ένας από τους εν λόγω φοιτητές είναι επίσης μέλος της παράταξης μας και υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος Χαλανδρίου στις εκλογές του 2019.
Σαν να μην έφταναν αυτά, ο συγκεκριμένος «αγανακτισμένος γονέας» επιδίωξε να χειροδικήσει απέναντι στους φοιτητές καθώς θεωρούσε ότι δεν έχουν κανένα λόγο να βρίσκονται στο πλάι των μαθητών και να εκφράζουν την στήριξη και την αλληλεγγύη τους.
Προφανώς θα του ήταν πιο εύκολο να έχει να αντιμετωπίσει μόνο ανήλικους μαθητές από το να βρίσκει απέναντί του οργανωμένα κομμάτια του λαϊκού κινήματος, οπότε έλαβε την απάντηση που του άρμοζε, όπως αρμόζει σε κάθε κοινό τραμπούκο.
Ο συντάκτης του κειμένου ξεπερνά το παράλογο της ύπαρξης φοιτητών-στελεχών πολιτικού κόμματος έξω από ένα σχολείο ως μπράβοι ουσιαστικά των παιδιών και των γονέων τους, που εντελώς φασιστικά απαγορεύουν σε συμμαθητές τους το ανθρώπινο δικαίωμα της εκπαίδευσης.

Η «επιδημία αγανακτισμένων γονέων» που τραπουκίζουν έξω τα σχολεία είναι δείκτης ύπαρξης σχεδίου από πλευράς της Νέας Δημοκρατίας, που κινητοποιεί κομματικά της μέλη και συμπαθούντες, υπό το μανδύα του «αγανακτισμένου γονέα», ώστε να τρομοκρατήσει τους μαθητές.
Το "αγανακτισμένος γονέας" μπαίνει συνεχώς σε εισαγωγικά,γιατί αποκλείεται κάποιος γονέας να αγανακτήσει από τέτοια γεγονότα.Η μόνη περίπτωση για να εκραγεί,θα πρέπει να είναι η χειραγώγηση από κάποιο κόμμα.Δηλαδή,αυτό ακριβώς που κάνουν οι ίδιοι!Κρίνοντας εξ ιδίων,επομένως,τα αλλότρια, επιδεικνύουν απίστευτη μισαλλοδοξία και στενομυαλιά.Αδυνατούν να μπουν στη θέση του άλλου,κλεισμένοι στο σκοτεινό ιδεολογικό καβούκι τους.

Το περιστατικό αυτό αναδεικνύει ότι όσοι βρίσκονται έξω από τα σχολεία δεν είναι απλά τυχαίοι «αγανακτισμένοι γονείς». Προφανώς, όπως πάντα, θα υπάρχουν γονείς που θα διαφωνούν με τις καταλήψεις. Βέβαια, η πλειοψηφία αυτών των γονιών, όχι απλά δεν υιοθετεί τέτοια τραμπούκικη συμπεριφορά, αλλά συνήθως εκφράζει τη συμπάθειά της προς τα αιτήματα των μαθητών (ειδικά αυτή την φορά, που αφορούν την δημόσια υγεία), διαφωνώντας απλά με την επιλογή της κατάληψης ως μέσου πάλης.
Και τί κάνουν για αυτούς τους γονείς που διαφωνούν;Ουσιαστικά τους γράφουν στα παλαιότερα των υποδημάτων τους.Ετσι.Επειδή μπορούν.Επειδή το κακό κράτος δεν τους δίνει την αυτοεπιβεβαίωση του αγωνιστή που αναζητούν μέσα τους στέλνοντας τον εισαγγελέα,όπως ορίζει ο νόμος.Δεν μπορούν να το παίξουν επαναστατες και τιμωρούν για αυτό τους συμπολίτες τους.

Και κάπου εδώ θα μπορούσε να τελειώσει αυτή η ιστορία, με έναν τραμπούκο γονιό που «εκτραχύνθηκε» και τον όποιον βρέθηκε κάποιος και τον έβαλε στη θέση του.
Όμως ο συγκεκριμένος δεν είναι ένας απλός τυχαίος γονιός.
Πρόκειται για το ......., ο οποίος είναι διορισμένος από την κυβέρνηση της Νέας Δημοκρατίας στη θέση του διευθυντή του ΚΑΠΕ (Κέντρο Ανανεώσιμων Πηγών Ενέργειας).
Η ιστορία του βέβαια ως τραμπούκου ΟΝΝΕΔιτη στις αρχές του '90 στο Πολυτεχνείο, φαίνεται ότι συνεχίζεται σήμερα έξω από σχολεία ενάντια στους σημερινούς μαθητές και φοιτητές.
[...]Όσο για επίδοξους μιμητές του, έχουμε να δηλώσουμε ότι όχι μόνο θα βρίσκουν απέναντί τους όλα τα κομμάτια του οργανωμένου λαϊκού κινήματος αλλά θα αντιμετωπίζουν και την καθολική χλεύη της τοπικής κοινωνίας.
Εδώ τα πράγματα σοβαρεύουν.Δυστυχώς μας υπενθυμίζουν λαϊκά δικαστήρια και εκτελέσεις όπως αυτή της ηθοποιού Παπαδάκη,για όποιον έχει διαβάσει το τί συνέβαινε τότε.Τέτοιες φασιστικές δολοφονίες,έκαναν πολλούς να μακαρίζουν την διαφυγή μας από το σοβιετικό παράδεισο.Μπορεί εδώ να μην πρόκειται για φυσική δολοφονία,αλλά για δολοφονία χαρακτήρα.Ο στιγματισμός αυτού του ανθρώπου,τυπικό εργαλείο εξόντωσης του αντιπάλου,δεν σκεφτόμαστε τι συνέπειες μπορεί να επιφέρει στην καθημερινότητα του ίδιου,αλλά και στον ψυχισμό του παιδιού του.Χωρίς να τον γνωρίζω προσωπικά,φαντάζομαι ότι αναθεματίζει την ώρα και τη στιγμή που έστειλε το παιδί του στο δημόσιο σχολείο.Πέρα από την  αμφιταλάντευση που,φαντάζομαι,ότι θα πρέπει να νιώθει σχετικά με το αν αξίζει να προχωρήσει σε μήνυση εναντίον των συντακτών αυτής της "καταγγελίας".
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 01:37:04 πμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #633 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 06:12:44 πμ »
Εδώ οι μάσκες, εκεί οι μάσκες, πού είναι οι μάσκες, οέοοο!

https://www.megatv.com/2020/10/14/maskes-sxoleia-stin-anamoni-paramenoun-oi-mathites-gia-tis-maskes-thymata-tis-grafeiokratias/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:25:41 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2525
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #634 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 08:59:25 πμ »
Δεν πειράζει που οι μάσκες δεν θα είναι έτοιμες πριν από τα Χριστούγεννα. Θα τις φορέσουν στις Απόκριες!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 01:27:53 μμ από harac »

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #635 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 09:09:11 πμ »
Ο γιος του Τραμπ κόλλησε κορονοιο κ ο Τραμπ το χρησιμοποίησε ως επιχείρημα για να ανοίξουν κανονικά τα σχολεία στις ΗΠΑ. Γιατί κόλλησε κ σε δυο μέρες ήταν μια χαρά, άρα τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν σχολείο.

Τα επιχειρήματα εδώ μέσα ότι τα σχολεία είναι ασφαλή, κι είναι δουλειά μας να κινδυνεύουμε, και να θυσιαστούμε για τη μόρφωση, είναι ανάλογου επιπέδου.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #636 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 02:55:53 μμ »
Σας κλόνισε το γεγονός ότι δεν θα μπορείτε πια να κάνετε τους "αγώνες" σας στις πλάτες των φτωχών μαθητών και των οικογενειών τους; Σας δυσαρέστησε που θα χάσετε τις διακοπές της μιας εβδομάδας - σε κάποιες πόλεις ετησίως τον Οκτώβρη - επί πληρωμή, με τις καταλήψεις των μαθητών, που εύκολα με ασήμαντες αφορμές πιάνουν το λουκέτο και το εφαρμόζουν στην πόρτα του σχολείου; Σας πονά που θα πρέπει να δουλεύετε αδιάλειπτα, αφού η τεχνολογία προσφέρει πλέον τα μέσα; Ναι, ήταν πολύ καλύτερα την προηγούμενη δεκαετία να είναι κανείς καθηγητής. Λιγότερες υποχρεώσεις και το "κίνημα" ανθούσε!

Ως πρώην μέλος της ΚΝΕ -έχω υπάρξει ανήσυχο νιάτο κι εγώ και τρελαμένο- ξέρω πολύ καλά τους μηχανισμούς της. Αν ο τραμπουκισμός, ο φασισμός, η αδιαλλαξία σας ενοχλεί, μην περάσετε ούτε από έξω. Αν ο δογματισμός της θρησκείας σας ενοχλεί, μείνετε μακριά! Το δόγμα του κόμματος είναι πιο σκληρό από οποιασδήποτε θρησκείας... η συζήτηση, ο διάλογος, οι απόψεις, είναι άγνωστες λέξεις...ΜΙΑ είναι η ιδέα, του κόμματος...όσα πανό και αν δείτε, ανορθόγραφα θα τα δείτε. Άνθρωπος δεν διαβάζει...λίγος Μαρξ τι να σου κάνει...ποιος τον καταλαβαίνει ; Άδικα τα έλεγε και αυτός...τα έλεγε όμως για μια άλλη κοινωνία, με άλλα δεδομένα. Αρκετά με το παρελθόν μου και τις μνήμες που προσπαθώ να ξεχάσω...είκοσι χρόνια μετά, δηλώνω φανατικός, ναι, δημοκράτης!!! Αστική, αγροτική, μαύρη, κόκκινη...δεν μπαίνουν χαρακτηρισμοί! Δημοκρατία!!! Δηλώνω σωκρατικός, θα πεθάνω για την αξία ενός νόμου, ακόμη και άδικου, από το να μην υπάρχει καθόλου...αλλά ναι, τους κρεόντειους νόμους ξέρουμε να τους ξεχωρίζουμε και να παλεύουμε να τους αλλάξουμε!

Φόρα τη μάσκα σου...επιβολή; Ίσως! Σε σώζει...αν κάποιοι περιμένετε να σας δίνει η Πολιτεία και το βρακί που φοράτε, τι να σας πω, είστε άξιοι της μοίρας σας...μη μου πείτε ότι δεν είναι υποχρεωτικό το βρακί και το ρούχο!!! Σας τα στέλνει τα ρούχα σας ο Δήμαρχος στο σπίτι;

Έχω γελάσει πολύ με όλα σας τα μηνύματα.... μία διαπίστωση κάνω μόνο: υπάρχουν στην Ελλάδα πολλοί ανώριμοι πολίτες! Στα ώπα ώπα μεγαλώσανε φαίνεται...τους τα είχαν όλα έτοιμα και για τίποτα δεν πάλεψαν...κάπου διάβασαν για επαναστάσεις και αγώνες και κοινωνική δικαιοσύνη και φαντάστηκαν ότι με φωνές, συνθήματα, σημαίες και πανό θα γίνουν οι πρωτοπόροι του καιρού τους!!!!

Σε αυτό τον τόπο, όσο και αν το θέλουν κάποιοι...θα μείνουμε και θα δημιουργούμε από το μετερίζι μας...δεν έχουμε ανάγκη κομματικές φτερούγες! Έχουμε την παιδεία μας, το μυαλό μας, την εργατικότητά μας και το ήθος μας!!!! Τέλος, το να αναγνωρίζεις στις πολιτικές αποφάσεις, τα θετικά, είναι το ίδιο σημαντικό με το να κρίνεις και να καυτηριάζεις τα αρνητικά! Όποιος κοιτά μόνο τη μια πλευρά, έχει μυωπία ή στραβισμό!!! Θα το επαναλάβω, η Υπουργός ασχολήθηκε, νοιάστηκε και προχωρώντας σε θεσμοθέτηση λειτουργίας του σχολείου υπό οποιουδήποτε "εμποδίου" στηρίζει το δημόσιο σχολείο...άρα τον απλό, φτωχό μαθητή.
Αντί να κάθεστε εδώ μέσα και να χαρακτηρίζετε και να "δολοφονείτε" χαρακτήρες, ψάξτε τρόπους να ενισχύσετε τους αδύναμους μαθητές σας....στο σχολείο μας σήμερα έφτασαν μετά από δωρεά ιδιωτών, λάπτοπ και γραφική ύλη για τα παιδιά που έχουν ανάγκη. Ανώνυμες δωρεές, από ανθρώπους που άκουσαν, συνεργάστηκαν, νοιάστηκαν και έδωσαν από το λίγο ή το πολύ τους!!!

Με τέτοιους πολίτες θέλουμε να προχωρήσουμε...εσείς περιμένετε το βρακί σας από τα Υπουργεία!!!

(Ξέρω θα κατέβει το μήνυμα, γιατί κάποιοι λόγω της απρεπούς λέξης "βρακί" θα μου κάνουν αναφορά... )

Συνδεδεμένος Βικη

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 Κοιτάω πάντα μπροστά!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #637 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 03:32:13 μμ »
JURE,
σου αρέσει να προκαλείς και πιθανόν το απολαμβάνεις κιόλας....για τους νεκρούς γενικότερα, την αγωνία των εκπαιδευτικών, τους ηλικιωμένους γονείς, τους μεταμοσχευμένους και όσους από χημειοθεραπείες, το 27αρι τμήμα κλπ, έχεις κάτι να πεις;;;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #638 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 04:11:50 μμ »
https://www.kathimerini.gr/opinion/561116554/poios-kathodigei-tis-katalipseis/

Η Δικαιοσύνη είναι ανεξάρτητη. Σε κάθε δημοκρατικό κράτος. Να θυμηθούμε αυτό το περιστατικό. Έχει πολλά να μας διδάξει. Ποιος διαφωνεί με όσα αναφέρονται; Προσωπικά με βρίσκει σύμφωνο. Είναι πολλά τα ζητήματα γύρω από τις καταλήψεις. Κατανοητή η απέχθεια και η οργή εναντίον τους. Από τους περισσότερους θέλω να πιστεύω.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #639 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 06:15:32 μμ »
Τιιιιιιιι...?  ;D ;D ;D



Ως πρώην μέλος της ΚΝΕ

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #640 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 06:38:19 μμ »
Σύντροφε Landau...τι λέει...?  ;D :P 8)



Ως πρώην μέλος της ΚΝΕ -έχω υπάρξει ανήσυχο νιάτο κι εγώ και τρελαμένο- ξέρω πολύ καλά τους μηχανισμούς της. Αν ο τραμπουκισμός, ο φασισμός, η αδιαλλαξία σας ενοχλεί, μην περάσετε ούτε από έξω. Αν ο δογματισμός της θρησκείας σας ενοχλεί, μείνετε μακριά! Το δόγμα του κόμματος είναι πιο σκληρό από οποιασδήποτε θρησκείας... η συζήτηση, ο διάλογος, οι απόψεις, είναι άγνωστες λέξεις...ΜΙΑ είναι η ιδέα, του κόμματος...όσα πανό και αν δείτε, ανορθόγραφα θα τα δείτε. Άνθρωπος δεν διαβάζει...λίγος Μαρξ τι να σου κάνει...ποιος τον καταλαβαίνει ; Άδικα τα έλεγε και αυτός...τα έλεγε όμως για μια άλλη κοινωνία, με άλλα δεδομένα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #641 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 07:55:15 μμ »
https://www.tovima.gr/2020/10/13/science/koronoios-ipa-ta-sxoleia-den-apoteloun-esties-ypermetadosis/

https://www.esos.gr/arthra/69870/n-hardalias-den-ehei-entopistei-kamia-paravasi-apo-toys-eleghoys-poy-ehoyn-ginei-se
Σε όλο αυτό το χρονικό διάστημα έχει ανασταλεί η λειτουργία σε ποσοστό 0,20% των σχολικών μονάδων.Επίσης, έχει ανασταλεί η λειτουργία σε ποσοστό 0,25% των σχολικών τμημάτων.
Επαναλαμβάνω το παραπάνω μήνυμα,γιατί καλό είναι να μιλάμε με επιχειρήματα.Αυτά λένε τα επιδημιολογικά στοιχεία.
Σε συντριπτική πλειοψηφία τα σχολεία λειτουργούν μια χαρά,ακόμα και χωρίς μάσκες από το υπουργείο!
Ολα τα άλλα,όπως τι θα γίνει όταν κλείσουν τα παράθυρα,γιατί υπάρχουν άλλες ιώσεις,γιατί δεν μειώνεται ο αριθμός των μαθητών ανά τάξη,γιατί υπάρχει το φαινόμενο του θερμοκηπίου κλπ., αποτελούν προφάσεις εν αμαρτίαις.
Πάρτε το χαμπάρι ότι τα σχολεία θα κλείσουν τελευταία,πριν το γενικό lockdown,να τελειώνουμε.
Ναι,είμαστε εκπαιδευτικοί και για τα δύσκολα και θα στηρίξουμε το δημόσιο σχολείο.
Ας μην αρχίσω να παραθέτω μηνύματα από πολλούς εδώ μέσα που έλεγαν τα ίδια τον Ιούνιο,για να μην ανοίξουμε.
Δυστυχώς για εκείνους,ευτυχώς για όλη την υπόλοιπη κοινωνία,η πραγματικότητα δεν πήγε τόσο χάλια όσο περίμεναν, για να κάνουν αντιπολίτευση.

Οι ύβρεις και η στοχοποίηση όλων όσοι θίγουν τα κλειστά μυαλά και τον παραλογισμό που έχει επιβληθεί τα τελευταία 40 χρόνια,αποτελούν τίτλους τιμής σήμερα.Δεν το καταλαβαίνουν μερικοί ότι ο κόσμος έχει αλλάξει.
Τώρα είναι ο συνάδελφος JURE, ο οποίος είναι χυδαίος,προκλητικός,γλύφτης,καταδότης κι εγώ δεν ξέρω τί άλλο του έγραψαν για να τον φοβίσουν κι ευτυχώς απ'ό,τι βλέπω τα περισσότερα σβήστηκαν.Δεν σκέφτεστε ότι σε κάποιο άλλο θέμα μπορεί με τον συνάδελφο να συμφωνείτε και να διαφωνώ εγώ μαζί του;΄Η να συμφωνείτε κάποιοι με εκείνον και κάποιοι άλλοι με εμένα;Τότε θα είναι καλός;Μεθαύριο μπορεί όλοι να συνεργαζόμαστε μια χαρά σε ένα σχολείο,κανείς δεν ξέρει.Θέλω να πω ότι στη σύγχρονη κοινωνία τα διάφορα θέματα έχουν πολλές προεκτάσεις και οι άνθρωποι αναπτύσσουν πολύπλοκες σχέσεις.Καλό θα είναι να μιλάμε με επιχειρήματα και να αποφεύγουμε προσωπικούς χαρακτηρισμούς.Μπορείς να πεις ότι κάποιος παρουσιάζει μια συμπεριφορά και να την κρίνεις,αλλά όχι να τον χαρακτηρίζεις.Το λέω φυσικά και για τον εαυτό μου,γιατί όλοι παρασυρόμαστε πολλές φορές.Από την πλευρά μου,θέλω να διαβεβαιώσω ότι δεν έχω προσωπικά με κανέναν και δεν διαμορφώνω συνολική άποψη για την προσωπικότητα κάποιου συναδέλφου από τη διαφορετική άποψη που μπορεί να έχει από εμένα σε ένα ζήτημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 15, 2020, 08:24:39 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος badtouch

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #642 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 08:45:33 μμ »
Είσαι ωραίος JURE!


Σας κλόνισε το γεγονός ότι δεν θα μπορείτε πια να κάνετε τους "αγώνες" σας στις πλάτες των φτωχών μαθητών και των οικογενειών τους; Σας δυσαρέστησε που θα χάσετε τις διακοπές της μιας εβδομάδας - σε κάποιες πόλεις ετησίως τον Οκτώβρη - επί πληρωμή, με τις καταλήψεις των μαθητών, που εύκολα με ασήμαντες αφορμές πιάνουν το λουκέτο και το εφαρμόζουν στην πόρτα του σχολείου; Σας πονά που θα πρέπει να δουλεύετε αδιάλειπτα, αφού η τεχνολογία προσφέρει πλέον τα μέσα; Ναι, ήταν πολύ καλύτερα την προηγούμενη δεκαετία να είναι κανείς καθηγητής. Λιγότερες υποχρεώσεις και το "κίνημα" ανθούσε!

Ως πρώην μέλος της ΚΝΕ -έχω υπάρξει ανήσυχο νιάτο κι εγώ και τρελαμένο- ξέρω πολύ καλά τους μηχανισμούς της. Αν ο τραμπουκισμός, ο φασισμός, η αδιαλλαξία σας ενοχλεί, μην περάσετε ούτε από έξω. Αν ο δογματισμός της θρησκείας σας ενοχλεί, μείνετε μακριά! Το δόγμα του κόμματος είναι πιο σκληρό από οποιασδήποτε θρησκείας... η συζήτηση, ο διάλογος, οι απόψεις, είναι άγνωστες λέξεις...ΜΙΑ είναι η ιδέα, του κόμματος...όσα πανό και αν δείτε, ανορθόγραφα θα τα δείτε. Άνθρωπος δεν διαβάζει...λίγος Μαρξ τι να σου κάνει...ποιος τον καταλαβαίνει ; Άδικα τα έλεγε και αυτός...τα έλεγε όμως για μια άλλη κοινωνία, με άλλα δεδομένα. Αρκετά με το παρελθόν μου και τις μνήμες που προσπαθώ να ξεχάσω...είκοσι χρόνια μετά, δηλώνω φανατικός, ναι, δημοκράτης!!! Αστική, αγροτική, μαύρη, κόκκινη...δεν μπαίνουν χαρακτηρισμοί! Δημοκρατία!!! Δηλώνω σωκρατικός, θα πεθάνω για την αξία ενός νόμου, ακόμη και άδικου, από το να μην υπάρχει καθόλου...αλλά ναι, τους κρεόντειους νόμους ξέρουμε να τους ξεχωρίζουμε και να παλεύουμε να τους αλλάξουμε!

Φόρα τη μάσκα σου...επιβολή; Ίσως! Σε σώζει...αν κάποιοι περιμένετε να σας δίνει η Πολιτεία και το βρακί που φοράτε, τι να σας πω, είστε άξιοι της μοίρας σας...μη μου πείτε ότι δεν είναι υποχρεωτικό το βρακί και το ρούχο!!! Σας τα στέλνει τα ρούχα σας ο Δήμαρχος στο σπίτι;

Έχω γελάσει πολύ με όλα σας τα μηνύματα.... μία διαπίστωση κάνω μόνο: υπάρχουν στην Ελλάδα πολλοί ανώριμοι πολίτες! Στα ώπα ώπα μεγαλώσανε φαίνεται...τους τα είχαν όλα έτοιμα και για τίποτα δεν πάλεψαν...κάπου διάβασαν για επαναστάσεις και αγώνες και κοινωνική δικαιοσύνη και φαντάστηκαν ότι με φωνές, συνθήματα, σημαίες και πανό θα γίνουν οι πρωτοπόροι του καιρού τους!!!!

Σε αυτό τον τόπο, όσο και αν το θέλουν κάποιοι...θα μείνουμε και θα δημιουργούμε από το μετερίζι μας...δεν έχουμε ανάγκη κομματικές φτερούγες! Έχουμε την παιδεία μας, το μυαλό μας, την εργατικότητά μας και το ήθος μας!!!! Τέλος, το να αναγνωρίζεις στις πολιτικές αποφάσεις, τα θετικά, είναι το ίδιο σημαντικό με το να κρίνεις και να καυτηριάζεις τα αρνητικά! Όποιος κοιτά μόνο τη μια πλευρά, έχει μυωπία ή στραβισμό!!! Θα το επαναλάβω, η Υπουργός ασχολήθηκε, νοιάστηκε και προχωρώντας σε θεσμοθέτηση λειτουργίας του σχολείου υπό οποιουδήποτε "εμποδίου" στηρίζει το δημόσιο σχολείο...άρα τον απλό, φτωχό μαθητή.
Αντί να κάθεστε εδώ μέσα και να χαρακτηρίζετε και να "δολοφονείτε" χαρακτήρες, ψάξτε τρόπους να ενισχύσετε τους αδύναμους μαθητές σας....στο σχολείο μας σήμερα έφτασαν μετά από δωρεά ιδιωτών, λάπτοπ και γραφική ύλη για τα παιδιά που έχουν ανάγκη. Ανώνυμες δωρεές, από ανθρώπους που άκουσαν, συνεργάστηκαν, νοιάστηκαν και έδωσαν από το λίγο ή το πολύ τους!!!

Με τέτοιους πολίτες θέλουμε να προχωρήσουμε...εσείς περιμένετε το βρακί σας από τα Υπουργεία!!!

(Ξέρω θα κατέβει το μήνυμα, γιατί κάποιοι λόγω της απρεπούς λέξης "βρακί" θα μου κάνουν αναφορά... )

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4139
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #643 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 09:04:28 μμ »
Τώρα διαπίστωσα ότι σβήστηκε το σχόλιο μου ότι αυτά που γραφείο ο jure είναι μισανθρωπία κ ότι δεν είμαστε υπέρ των καταλήψεων αλλά κατά του γλειψίματος στην Κεραμεως. Μάλιστα. ενώ το σχόλιο που μας αποκαλεί όλους τεμπέληδες κ λουφαδόρους επειδή θελουμε να πηγαινουμε στη δουλειά μας κε ασφάλεια, δεν προσβάλλει κανέναν και παραμένει. μάλιστα.....

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159881
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 499
Σύνολο: 516

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.