*

Αποστολέας Θέμα: Καταλήψεις στα σχολεία  (Αναγνώστηκε 83860 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #644 στις: Οκτώβριος 15, 2020, 11:19:00 μμ »
Δηλαδή είσαι κατά των καταλήψεων και θέλεις να σταματήσουν,έτσι;
Ανεξάρτητα από τα αιτήματα που μπορεί κάθε φορά να επικαλούνται οι καταληψίες,σωστά;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:27 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #645 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 06:10:14 πμ »

@ ernie

Όπως δε μπορεί να ισχυριστεί κάποιος ότι όλα είναι τέλεια το ίδιο δε μπορεί να ισχυριστεί κάποιος άλλος ότι δε γίνεται τίποτα μηδενίζοντας τα πάντα. Όποιος έχει προκατάληψη όμως δε βλέπει τίποτα να γίνεται και αν βλέπει κάτι το κρίνει πάντα αρνητικά. Για το ίδιο μέτρο μάλιστα υπήρχαν πάντα αντίθετες κριτικές. Άλλοι έλεγαν ότι ήταν πολύ αυστηρά τα μέτρα και άλλοι ότι έπρεπε να ήταν πιο αυστηρά. Τώρα και για τη γρίπη ακόμα ενοχοποιούν κάποιοι τα μέτρα!
Οι προβλέψεις για το κλείσιμο το σχολείων υπήρχαν πάντα, προβλέψεις μάλιστα που με τον τρόπο που είναι γραμμένες λυπάμαι να πω ότι δείχνουν να εκφράζουν επιθυμία. Μπορεί και να κλείσουν για ένα διάστημα τα σχολεία το χειμώνα αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν έπρεπε να ανοίξουν ποτέ. Δεν υπάρχουν μόνο τα σχολεία σε μια κοινωνία.
Αυτή η πανδημία είναι κάτι πρωτόγνωρο και δεν ξέρει κανείς πώς θα εξελιχθεί, πόσο μάλλον όταν ήταν στα αρχικά της στάδια. Όσοι είμαστε παλιά μέλη εδώ μέσα (και όχι μόνο) γνωριζόμαστε αρκετά καλά και θέλω να σημειώσω ότι δε μπορεί να είναι πειστικός αυτός που θεωρούσε ότι πριν από ενάμισι χρόνο τα πάντα ήταν τέλεια ενώ τώρα είναι όλα χάλια! 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #646 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 08:10:46 πμ »
Δηλαδή είσαι κατά των καταλήψεων και θέλεις να σταματήσουν,έτσι;
Ανεξάρτητα από τα αιτήματα που μπορεί κάθε φορά να επικαλούνται οι καταληψίες,σωστά;

Όχι. Όταν ξέρω ποιοι κάνουν κατάληψη (προφανώς στο μέρος που μένω) και το αίτημα (στεγαστικό, έγκριση ολιγομελούς τμήματος κλπ),ή  όταν η κατάληψη έχει σχέση με ζήτημα της τοπικής κοινωνίας ως μέρος μιας συλλογικής αντίδρασης, εκνευρίζομαι που μου χαλάει τον προγραμματισμό μου, όπως εκνευρίζομαι κ με τους περιπάτους κ οτιδήποτε άλλο προκαλεί απώλεια ωρών, εύχομαι να κρατήσει μια μέρα, το πολύ δυο, αλλά εκεί δεν μπορώ να πω ότι είμαι κατά. μιλώντας όμως για ένα συγκεκριμένο πλαίσιο συμφραζομενων, σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συμπεριφορές.

Τονίζω ότι δεν έχω ζήσει πολλεσ καταλήψεις γενικα στο σχολείο μου, όσες ήταν για χαβαλέ διαλύονταν πριν γίνουν ή κρατούσαν λίγη ώρα. Δεν έχω ζήσει καταλήψεις σε αστικά κέντρα με εξωσχολικούς κ βανδαλισμούς κ ναρκωτικά. Τα βιώματα προφανώς παίζουν ρόλο.

« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 08:17:39 πμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #647 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 11:19:00 πμ »
Τώρα διαπίστωσα ότι σβήστηκε το σχόλιο μου ότι αυτά που γραφείο ο jure είναι μισανθρωπία κ ότι δεν είμαστε υπέρ των καταλήψεων αλλά κατά του γλειψίματος στην Κεραμεως. Μάλιστα. ενώ το σχόλιο που μας αποκαλεί όλους τεμπέληδες κ λουφαδόρους επειδή θελουμε να πηγαινουμε στη δουλειά μας κε ασφάλεια, δεν προσβάλλει κανέναν και παραμένει. μάλιστα.....
Δεν μας προσβάλλει, αν δεν ανήκουμε στην κατηγορία. Όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, ίσως θα ήταν και για καλό να προσβληθούν. Ίσως αν προσβάλλονταν και ντρέπονταν, να άλλαζαν κιόλας.
Δεν υπάρχει επαρκής δικαιολογία για τις καταλήψεις. Συμμερίζομαι την οργή όσων είναι ενάντια σε αυτές. Είναι εδώ το νήμα με αυτό το θέμα. Όλα τα άλλα για τα μέτρα περί προστασίας, τις ελλείψεις ή τις παραλείψεις της ηγεσίας του υπουργείου σε άλλα θέματα, δεν αφορούν το συγκεκριμένο τόπικ κατά τη γνώμη μου.
Στο πώς μπορούμε να σταματήσουμε το διαλυτικό φαινόμενο των καταλήψεων, που ήταν ο αρχικός μου προβληματισμός, απάντησε τελικά το ίδιο το Υπουργείο. Πολύ σωστά κινήθηκε. Θα προτιμούσα λίγο πιο γρήγορα να κινούνταν, ώστε να μη χάναμε 16 ημέρες μαθημάτων. Δεν πειράζει, θα μείνει παρακαταθήκη για το μέλλον. Πρώτη φορά κάποιος κάνει κάτι για να λήξουν οι καταλήψεις. Και θα της το αναγνωρίσω και θα την επαινέσω. Αν αυτό στα μάτια σας με καθιστά δεξιό, γλύφτη και όλα τα άλλα κομψά με τα οποία στολίσατε τον Jure, δεν αφορά εμένα, αλλά εσάς και την ικανότητά σας να κρίνετε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:19:27 »

Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #648 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 02:37:46 μμ »
Όχι. Όταν ξέρω ποιοι κάνουν κατάληψη (προφανώς στο μέρος που μένω) και το αίτημα (στεγαστικό, έγκριση ολιγομελούς τμήματος κλπ),ή  όταν η κατάληψη έχει σχέση με ζήτημα της τοπικής κοινωνίας ως μέρος μιας συλλογικής αντίδρασης, εκνευρίζομαι που μου χαλάει τον προγραμματισμό μου, όπως εκνευρίζομαι κ με τους περιπάτους κ οτιδήποτε άλλο προκαλεί απώλεια ωρών, εύχομαι να κρατήσει μια μέρα, το πολύ δυο, αλλά εκεί δεν μπορώ να πω ότι είμαι κατά. μιλώντας όμως για ένα συγκεκριμένο πλαίσιο συμφραζομενων, σε ένα συγκεκριμένο περιβάλλον με συγκεκριμένες συμπεριφορές.

Τονίζω ότι δεν έχω ζήσει πολλεσ καταλήψεις γενικα στο σχολείο μου, όσες ήταν για χαβαλέ διαλύονταν πριν γίνουν ή κρατούσαν λίγη ώρα. Δεν έχω ζήσει καταλήψεις σε αστικά κέντρα με εξωσχολικούς κ βανδαλισμούς κ ναρκωτικά. Τα βιώματα προφανώς παίζουν ρόλο.
Μερικές παρατηρήσεις ξανά από την αρχή:
1)Όταν δικαιολογεις την παρανομία, εκπαιδεύεις τα παιδιά σε αυτή.Ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα,παρά μόνο σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις.
2) Όταν δικαιολογεις την κατάργηση του δικαιώματος του άλλου, καλλιεργείς τον φασισμό στα παιδιά.Ο φασισμός δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένο κόμμα, αλλά με νοοτροπία επιβολής στον άλλον.
3) Όταν δικαιολογεις την επίκληση προφάσεων για να μην γίνει μάθημα, κάτι που στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων συμβαίνει, απαξιώνεις την αξία της μάθησης,εθίζεις τα παιδιά στην τεμπελιά,στον λαϊκισμό και μετατρέπεις τους καθηγητές σε ομήρους του κάθε κακομαθημένου και του όχλου.Δεν ανέφερες στις περιπτώσεις καταλήψεων,τον ωμό εκβιασμό συναδέλφων, επειδή απλώς τους "ζορίζουν",κάνοντας ευσυνείδητα τη δουλειά τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 02:46:39 μμ από rublev »

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ.Τ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2226
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #649 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:21:45 μμ »
Τώρα διαπίστωσα ότι σβήστηκε το σχόλιο μου ότι αυτά που γραφείο ο jure είναι μισανθρωπία κ ότι δεν είμαστε υπέρ των καταλήψεων αλλά κατά του γλειψίματος στην Κεραμεως. Μάλιστα. ενώ το σχόλιο που μας αποκαλεί όλους τεμπέληδες κ λουφαδόρους επειδή θελουμε να πηγαινουμε στη δουλειά μας κε ασφάλεια, δεν προσβάλλει κανέναν και παραμένει. μάλιστα.....

Οι συνάδελφοι μπορούν να διεκδικήσουν τα αιτήματα τους για ασφάλεια με απεργία, η οποία βεβαίως έχει κόστος. Οι αγώνες απαιτούν θυσίες.
Το να στηρίζουν λεκτικά τις καταλήψεις των μαθητών είναι ο εύκολος τρόπος , ας πούμε, "αντίστασης".
"Για να γυρίσει ο ήλιος θέλει δουλειά πολλή".
Δεν το λέω εγώ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 03:23:34 μμ από ΡΕΑ.Τ »

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #650 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:26:16 μμ »
++++++++++++++++


Μερικές παρατηρήσεις ξανά από την αρχή:
1)Όταν δικαιολογεις την παρανομία, εκπαιδεύεις τα παιδιά σε αυτή.Ο σκοπός ΔΕΝ αγιάζει τα μέσα,παρά μόνο σε εξαιρετικά ακραίες περιπτώσεις.
2) Όταν δικαιολογεις την κατάργηση του δικαιώματος του άλλου, καλλιεργείς τον φασισμό στα παιδιά.Ο φασισμός δεν έχει να κάνει με συγκεκριμένο κόμμα, αλλά με νοοτροπία επιβολής στον άλλον.
3) Όταν δικαιολογεις την επίκληση προφάσεων για να μην γίνει μάθημα, κάτι που στη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων συμβαίνει, απαξιώνεις την αξία της μάθησης,εθίζεις τα παιδιά στην τεμπελιά,στον λαϊκισμό και μετατρέπεις τους καθηγητές σε ομήρους του κάθε κακομαθημένου και του όχλου.Δεν ανέφερες στις περιπτώσεις καταλήψεων,τον ωμό εκβιασμό συναδέλφων, επειδή απλώς τους "ζορίζουν",κάνοντας ευσυνείδητα τη δουλειά τους.


Αποσυνδεδεμένος rublev

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1251
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #651 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:28:08 μμ »
Δεν μας προσβάλλει, αν δεν ανήκουμε στην κατηγορία. Όσοι ανήκουν σε αυτή την κατηγορία, ίσως θα ήταν και για καλό να προσβληθούν. Ίσως αν προσβάλλονταν και ντρέπονταν, να άλλαζαν κιόλας.
Δεν υπάρχει επαρκής δικαιολογία για τις καταλήψεις. Συμμερίζομαι την οργή όσων είναι ενάντια σε αυτές. Είναι εδώ το νήμα με αυτό το θέμα. Όλα τα άλλα για τα μέτρα περί προστασίας, τις ελλείψεις ή τις παραλείψεις της ηγεσίας του υπουργείου σε άλλα θέματα, δεν αφορούν το συγκεκριμένο τόπικ κατά τη γνώμη μου.
Προσωπικά,σε συζητήσεις μου με ανθρώπους εκτός του εκπαιδευτικού χώρου, παραδέχομαι το προφανές.Δηλαδη το ότι οι μαθητές υποκινούνται καθαρά από ιδεοληπτικους καθηγητές ή απλώς τέτοια φαινόμενα γίνονται ευχαρίστως ανεκτά από αδιάφορους καθηγητές.Δυστυχώς δεν μπορώ εγώ να εκτίθεμαι στην κοινωνία καλύπτοντας την αρρώστια ή την αδιαφορία άλλων.Οι γονείς γίνονται πολλές φορές υπερβολικοί,αλλά εδώ πρόκειται για φανερές πλέον ευθύνες.Δεν μπορεί να αμαυρώνεται ολόκληρος ο κλάδος.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #652 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:36:54 μμ »
Η πλάκα είναι ότι μιλάτε με άνθρωπο που καταψηφίζει τους περιπάτους γιατί του αναστατώνουν τον προγραμματισμό....

Δεν έχω υποστηρίξει σε μαθητες καμία κατάληψη, προφανώς και δεν θα πάω να τους πω μπράβο και φυσικά θα συμφωνήσω με την περικοπή του περιπάτου για να αναπληρωθούν οι ώρες.

Αλλά όταν μιλάμε θεωρητικα μεταξύ μας, το να χαθούν ώρες μαθήματος για μια δυο μέρες κατάληψης, με ενοχλεί τόσο όσο με ενοχλεί να χαθεί μάθημα για να πάει τριήμερη η Γ Γυμνασίου (που στο σχολείο μου έχει καταντήσει δέλεαρ για να μη γίνει ούτε μισή ώρα κατάληψης). Ή για την ακρίβεια: αν τα παιδιά κάνουν κατάληψη μια μέρα κ χάσουν έναν περίπατο, δεν με ενοχλεί γιατί θεωρώ ότι πήραν το μάθημα τους. Αντιθετα με ενοχλεί που όλη τη χρόνια χάνω ώρες για να κάνουμε βήμα παρέλασης, για εκκλησιασμό, για αθλοπαιδιές (ενώ ποτέ δεν χάνουμε πχ για την ημέρα ποίησης), για φιέστες δημάρχων, για τοπικές γιορτές κλπ. Δεν μιλώ για τις μεγάλες εθνικές γιορτές, μιλώ για μικρότερα τοπικά θέματα. Αυτά τα θεωρώ στέρηση του δικαιώματος στη μάθηση και φασισμό γιατί επιβάλλονται με το έτσι θέλω, χωρίς να ερωτηθούν οι εκπαιδευτικοί, η τοπική κοινωνία απλώς πίνει καφέ κ στελνει εμάς να επιβλέπουμε τα παιδιά κ μετά μας λέει και τεμπέληδες. Αυτά έτσι για να μη λετε ότι είμαι λουφαδόρος.

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #653 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 03:47:43 μμ »
Η πλάκα είναι ότι μιλάτε με άνθρωπο που καταψηφίζει τους περιπάτους γιατί του αναστατώνουν τον προγραμματισμό....

Δεν έχω υποστηρίξει σε μαθητες καμία κατάληψη, προφανώς και δεν θα πάω να τους πω μπράβο και φυσικά θα συμφωνήσω με την περικοπή του περιπάτου για να αναπληρωθούν οι ώρες.

Αλλά όταν μιλάμε θεωρητικα μεταξύ μας, το να χαθούν ώρες μαθήματος για μια δυο μέρες κατάληψης, με ενοχλεί τόσο όσο με ενοχλεί να χαθεί μάθημα για να πάει τριήμερη η Γ Γυμνασίου (που στο σχολείο μου έχει καταντήσει δέλεαρ για να μη γίνει ούτε μισή ώρα κατάληψης). Ή για την ακρίβεια: αν τα παιδιά κάνουν κατάληψη μια μέρα κ χάσουν έναν περίπατο, δεν με ενοχλεί γιατί θεωρώ ότι πήραν το μάθημα τους. Αντιθετα με ενοχλεί που όλη τη χρόνια χάνω ώρες για να κάνουμε βήμα παρέλασης, για εκκλησιασμό, για αθλοπαιδιές (ενώ ποτέ δεν χάνουμε πχ για την ημέρα ποίησης), για φιέστες δημάρχων, για τοπικές γιορτές κλπ. Δεν μιλώ για τις μεγάλες εθνικές γιορτές, μιλώ για μικρότερα τοπικά θέματα. Αυτά τα θεωρώ στέρηση του δικαιώματος στη μάθηση και φασισμό γιατί επιβάλλονται με το έτσι θέλω, χωρίς να ερωτηθούν οι εκπαιδευτικοί, η τοπική κοινωνία απλώς πίνει καφέ κ στελνει εμάς να επιβλέπουμε τα παιδιά κ μετά μας λέει και τεμπέληδες. Αυτά έτσι για να μη λετε ότι είμαι λουφαδόρος.
Στα δικά σας σχολεία ήρθαν όλες οι ειδικότητες; Αυτές οι ώρες, ευσυνείδητοι δημοκράτες μου, πώς θα αναπληρωθούν; Επίσης, υποδείξεις για το τι θα κάνουμε με τους αδύναμους μαθητές μας να τις κρατήσετε για τον εαυτό σας κάποιοι. Και, γενικά, υποδείξεις αλλού, όχι σε συναδέλφους εδώ.
Έχεις δίκιο Έσπερος (welcome to the club... και τα δικά μου μηνύματα διαγράφονται συστηματικά)!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 16, 2020, 03:51:09 μμ από real »
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #654 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 04:14:12 μμ »
Υπάρχουν κάποιοι στο σχολεία που υποστηρίζουν όλα αυτά...?





https://epirusonline.gr/eidiseis/ipeiros/ligoteres-oi-katalipseis-ti-deytera-terasties-zimies-se-lykeio-tis-polis/?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #655 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 04:16:15 μμ »
Υπάρχουν κάποιοι στο σχολεία που υποστηρίζουν όλα αυτά...?





https://epirusonline.gr/eidiseis/ipeiros/ligoteres-oi-katalipseis-ti-deytera-terasties-zimies-se-lykeio-tis-polis/?

Όχι.
απλώς κάποιοι εξηγούμε ότι κρίνουμε κατά περίπτωση και μιλάμε μόνο για περιπτώσεις που γνωρίζουμε, και δεν θεωρούμε ότι κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος mit

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #656 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 04:24:03 μμ »
Η απολυτή αλήθεια είναι ότι μάλλον έχει χαθεί η μπάλα και το πράγμα δεν συμμαζεύεται...πλέον... :(

Όχι.
απλώς κάποιοι εξηγούμε ότι κρίνουμε κατά περίπτωση και μιλάμε μόνο για περιπτώσεις που γνωρίζουμε, και δεν θεωρούμε ότι κατέχουμε την απόλυτη αλήθεια.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4124
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Καταλήψεις στα σχολεία
« Απάντηση #657 στις: Οκτώβριος 16, 2020, 04:32:50 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι το θέμα αυτό άνοιξε φέτος ενώ οι καταλήψεις δεν είναι φετινό φαινόμενο. Γιατί άνοιξε φέτος; μήπως γιατί φέτος είχαν μια ιδιαιτερότητα οι καταλήψεις; γιατί δεν προβληματίστηκε κανεις να ανοίξει αυτό το θέμα τόσα χρόνια; κανεις εννοώ απ αυτούς που θεωρούν ότι αυτό το φαινόμενο είναι ο,τι χειρότερο υπάρχει στην ελληνική εκπαίδευση. Για να καθόμαστε να το συζητάμε, σημαίνει ότι καταλαβαίνουμε πως φέτος υπάρχει περισσότερος αναβρασμός για κάποιους λόγους. Υπό άλλες συνθήκες, χωρίς πανδημία και χωρίς αυτήν την άθλια υπουργό, πολλοί ίσως είχαμε λιγότερη επιμονή. Αν το θέμα άνοιγε όταν γίνονταν καταλήψεις για το «μακεδονικό», πάλι τελείως διαφορετικά πράγματα θα διαβάζαμε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 221
Σύνολο: 221

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.