*

Αποστολέας Θέμα: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση  (Αναγνώστηκε 11442 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« στις: Οκτώβριος 08, 2020, 05:15:58 μμ »

Θα ήθελα να σας ρωτήσω: θα δεχόσασταν ένα παιδάκι που έφτανε 5 λεπτά νωρίτερα από την ώρα προσέλευσης?Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος kostakkiss

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 06:40:10 μμ »
Συνάδελφε, δεν καταλαβαίνω την ερώτηση..., ειλκρινά! Δεν είμαστε χρονόμετρα, θα μπορούσε να είναι το παιδί μας και ακόμη περισσότερο που δεν είναι!

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 08:11:29 μμ »
Προσπάθησα να διατυπώσω την ερώτηση με τέτοιο τρόπο ώστε να μην σας επηρεασω στην απάντηση.γι αυτό ίσως κ η ασάφεια.το δικό μου παιδί δεν το πήραν.μας άφησαν να περιμένουμε στην αυλή πέντε λεπτά για να πάει κ τέταρτο....μου είπαν ότι αυτός ήταν ο προσωπικός τους χρόνος.εγω που υπηρετώ σε λύκειο μικρής επαρχιακής πόλης,τους δικούς μου μαθητές τους παίρνω στα κενά μου να κάνω κατεύθυνση.μαλλον παρανομω η δε χρειάζομαι  προσωπικό χρόνο. Ηθελα να δω πως βλέπουν το ζήτημα κ άλλοι νηπιαγωγοί.στεναχωρηθηκα πολύ με το συμβάν.σε ευχαριστώ για το χρόνο που αφιερώσεις να μου απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 08:23:23 μμ »
Το προσωπικός χρόνος ακούγεται τραβηγμένο σαν διατύπωση, μπορεί να εννοούσε ότι είναι χρόνος προετοιμασίας ή διοικητικών εργασιών. Ή μπορεί επειδή είναι αρχή να ήθελε να δείξει ότι το σχολείο είναι εκπαιδευτικό ίδρυμα κ όχι χώρος στάθμευσης παιδιών. Εξάλλου κ εμάς δεν μας ενοχλεί όταν οι γονείς θεωρούν δουλειά μας την φύλαξη των παιδιών τις ώρες που τους εξυπηρετεί;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:02:18 »

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:14:31 μμ »
Θα ήθελα να σας ρωτήσω: θα δεχόσασταν ένα παιδάκι που έφτανε 5 λεπτά νωρίτερα από την ώρα προσέλευσης?Ευχαριστώ.

Αλλο τι κάνουμε εμείς και αλλοι τι πρέπει να κάνουμε! Ευγε που στα κενά σου κάνεις το καλύτερο για τους μαθητές σου, αλλα δεν σημαίνει οτι πρέπει να κάνουν ολοι το ίδιο! Αλλα φοβούνται τις ευθύνες(μην πάθει κάτι εκεινο το 5λεπτο) αλλοι απλά τεμπελιάζουν :P Κάνε το καλο και ριξτο στο γυαλο!!
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:27:11 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω....μου λες ότι εσυ θα το έπαιρνες αλλά κανονικά δεν πρέπει?

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:30:32 μμ »
Το προσωπικός χρόνος ακούγεται τραβηγμένο σαν διατύπωση, μπορεί να εννοούσε ότι είναι χρόνος προετοιμασίας ή διοικητικών εργασιών. Ή μπορεί επειδή είναι αρχή να ήθελε να δείξει ότι το σχολείο είναι εκπαιδευτικό ίδρυμα κ όχι χώρος στάθμευσης παιδιών. Εξάλλου κ εμάς δεν μας ενοχλεί όταν οι γονείς θεωρούν δουλειά μας την φύλαξη των παιδιών τις ώρες που τους εξυπηρετεί;

Δηλ επειδή φτάσαμε 5 λεπτά νωρίτερα το εξέλαβε ότι θέλω να μου φυλάξει το παιδί κ ότι την αντιμετωπίζω ως νταντά?

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:43:43 μμ »
Πολλά παιδιά φτάνουν νωρίτερα με τους γονείς. Και 5 λεπτά και 10. Δε ζητάνε να μπούνε μέσα. Περιμένουν έξω με τους γονείς των οποίων ευθύνη είναι να φτάνουν στην ώρα τους. Αν φτάσουν νωρίτερα μένουν μαζί τους και περιμένουν. Μου κάνει εντύπωση που τους έφερες στη δύσκολη θέση να σου πουν το αυτονόητο. Με αυτή τη λογική να έρχεται ο καθένας ό,τι ώρα βολεύεται.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:47:04 μμ »
Δεν είδα την ώρα.τα παιδιά τα αφήνουμε κ μπαίνουν μονα τους από τις σκάλες....το δικό μου γύρισε κ μετά έμαθα γιατί.απο όσο καταλαβαινω θεωρείτε ότι ορθώς έπραξαν.μου αρκεί η γνώμη σας.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:51:25 μμ »
Στο δικό μας είναι κλειδωμένη η πόρτα και ξεκλειδώνουν όταν πάει 8.15. Είμαστε αρκετοί γονείς έξω ήδη και περιμένουμε. Όπως δεν αφήνουν μετά τις 8.30 έτσι δεν αφήνουν πριν τις 8.15. Ισως θα έπρεπε να το έχουν ξεκαθαρίσει από την αρχή στους γονείς. Εμάς μας το είπαν από την πρώτη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:56:48 μμ »
Οι δικοί μας ξεκαθάρισαν ότι τα δέχονται  μέχρι της 9 παρά....κανεις δεν είναι τόσο άκομψος ώστε να απαιτήσει να μπει σε κλειδωμένες πόρτες όπως ίσως βιαστηκες να θεωρήσεις για μένα λέγοντάς ότι τους έφερα σε δύσκολη θέση....τεσπα.ας μην αναλώνομαι γενικά κ ειδικά.ειδα τον τρόπο σκέψης σας.ευχαριστω.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 09:57:14 μμ »
Επειδή υπηρξα μάρτυρας σε περιστατικό όπου μαθητής γλίστρησε στο προαύλιο ενώ η εκπαιδευτικός που ειχε εφημερία  δεν ειχε ακομη παει στο πόστο της και το παιδί το άφησε η μητέρα του νωρίτερα για να παει στη δουλειά της,εχω να σας πω οτι η μητέρα κινήθηκε δικαστικά.Ομως σύμφωνα με το νόμο η εκπαιδευτικός που ειχε εφημερία ήταν όντως στο πόστο της την ωρα που έπρεπε σύμφωνα με μάρτυρες ( μιλώ για γονείς μάρτυρες,οχι συναδελφους) ,οποτε την ευθύνη ειχε η μητέρα.Και στο δευτερόλεπτο μπορει να γίνει το «κακό» και οταν πρόκειται για ευθύνη δυστυχώς η πλειοψηφία των γονέων προσπαθεί να τις αποποιηθεί.Αυτο εχω εισπράξει μετα απο σχεδόν 20 χρονια στη δημόσια εκπαίδευση.

( Να σημειώσω οτι ο μαθητής Τρίτης Δημοτικου γλιστρώντας εσκισε το πηγούνι του)
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2020, 10:03:51 μμ από katkat »
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:02:21 μμ »
Άλλο να κανεις οικειοθελώς κάτι εντός ή εκτός λειτουργίας σχολείου (αν κ αυτό το «τους παίρνω στα κενά κ κάνω κατεύθυνση» δεν το κατάλαβα), άλλο να αφήνουμε γονείς να φέρνουν παιδιά νωρίτερα ή αργότερα. είναι αρχή της χρονιάς, η νηπιαγωγός προφανώς θέτει όρια. μπορεί σε ένα μήνα σ έναν γονιό που είναι συστηματικά συνεπής, να μην δώσει τετοια απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:04:51 μμ »
Δηλαδή για να καταλάβω....μου λες ότι εσυ θα το έπαιρνες αλλά κανονικά δεν πρέπει?

Αυτό ακριβώς σου λεω.. Γενικά οι γονείς εχουν καραμέλες τα εξώδικα και πολλοι δικηγόροι ζουν απο αυτό μια και ελπίζουν σε αποζημειώσεις. Απο την αλλη δεν καταλαβαίνω τι θα σου κόστιζε να περιμένεις 5λεπτα μέχρι να ανοίξει η πορτα!
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 534
Σύνολο: 542

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.