*

Αποστολέας Θέμα: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση  (Αναγνώστηκε 11436 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #14 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:05:05 μμ »
Οι δικοί μας ξεκαθάρισαν ότι τα δέχονται  μέχρι της 9 παρά....κανεις δεν είναι τόσο άκομψος ώστε να απαιτήσει να μπει σε κλειδωμένες πόρτες όπως ίσως βιαστηκες να θεωρήσεις για μένα λέγοντάς ότι τους έφερα σε δύσκολη θέση....τεσπα.ας μην αναλώνομαι γενικά κ ειδικά.ειδα τον τρόπο σκέψης σας.ευχαριστω.

Μάλλον αναγκάζονται να κλειδώνουν την πόρτα για όσους δεν κοιτάνε το ρολόι τους. Αν στο εξής βρίσκεις κλειδωμένα θα ξέρεις γιατί. Το λάθος ήταν ξεκάθαρα δικό σου. Μην προσπαθείς να μεταθέσεις ευθύνες και να πείσεις ότι η νηπιαγωγός είναι  αναίσθητη. Στη θέση σου θα ζητούσα και συγγνώμη μάλιστα για την αφηρημάδα μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #15 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:11:51 μμ »
Βρες μου με ποιον τρόπο κ ποιον προσπάθησα να πείσω ότι η νηπιαγωγός είναι αναίσθητη....

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #16 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:22:34 μμ »
Όταν μας λες ότι εσύ παίρνεις παιδιά στα κενά σου και δεν χρειάζεσαι προσωπικό χρόνο αντίθετα με την νηπιαγωγό που σου είπε ότι πριν τις 8.15  είναι προσωπικός χρόνος γιατί το ανέφερες; Για να σου πούμε απλά μπράβο για την αυτοθυσία σου που "χάνεις" τα κενά σου; Μην τρελαθούμε βραδιάτικα.

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:26:34 μμ »
Όπως σου είπε και άλλος παραπάνω μπορεί η νηπιαγωγός να πάει νωρίτερα για να ετοιμάσει κάτι για την τάξη της. Μπορεί απλά να θέλει να πιει λίγο καφέ πριν ξεκινήσει στην τελική. Πρέπει να έχει και το παιδί του καθένα να προσέχει; Δικαίωμα της είναι. Το ότι πάει νωρίτερα δε σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένη να δεχτεί μαθητές. Καληνύχτα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:34:53 »

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:31:29 μμ »
Κ από αυτό συμπέρανε ότι η νηπιαγωγός είναι αναίσθητη?έλεος.ειμαστε,νομίζω Γιατί δε γνωρίζω την ιδιότητα σου ,πάνω από όλα εκπαιδευτικοι κ μπορούμε να κάνουμε κάποια πράματα για τα παιδιά.επειδη δεν επιθυμώ να σε τρελανω μην αναλώνεται να μου απαντάς.ρωτησα.καποιοι συνάδελφοι είπαν ότι φοβούνται την ευθύνη.δεκτο.ειδα πως μπορούν να σκέφτονται.μου αρκεί.δε μ αρέσει όμως να προχωράς σε χαρακτηρισμούς για μένα τη στιγμή μαλιστα που σε κανε να μνμ μου δεν χαρακτήρισα εσένα. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #19 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:37:36 μμ »
Αυτό ακριβώς σου λεω.. Γενικά οι γονείς εχουν καραμέλες τα εξώδικα και πολλοι δικηγόροι ζουν απο αυτό μια και ελπίζουν σε αποζημειώσεις. Απο την αλλη δεν καταλαβαίνω τι θα σου κόστιζε να περιμένεις 5λεπτα μέχρι να ανοίξει η πορτα!
[/quote
Δε σου απάντησα κ οφείλω....ετσι έκανα.περιμενα

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #20 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:39:17 μμ »
Όχι δεν συμπέρανα ότι είναι αναίσθητη. Συμπέρανα ότι εσύ θες να μας πείσεις ότι είναι αναίσθητη και έστειλε πίσω το παιδάκι ενώ έπρεπε να το κρατήσει και να "κάνει κάποια πραματα τα.παιδιά" αντί να θέλει "προσωπικό χρόνο". Επίσης, δεν σε χαρακτήρισα. Απλά δεν έχεις κάτι να πεις γιατί ξέρεις ότι έχω δίκιο. Αυτά...

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #21 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:46:14 μμ »
Πολυ ευχαριστως  να σου πω ο.τι θες σε πμ.οπως κ τα σημεία του λόγου σου που υποκρύπτουν χαρακτηρισμούς για μένα.ο χώρος αυτός δεν πρέπει να φιλοξενεί αντιπαραθέσεις.υπαρχει ως χώρος ανταλλαγής σκέψεων.εκει θα σου αποδείξω αν σωπαίνω Γιατί δεν έχω να πω τίποτε η σωπαίνω από σεβασμό στο χώρο του πδε

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #22 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:49:17 μμ »
Δεν βλέπω κανένα πμ.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:51:42 μμ »
Νομιζω πως το να αναλαμβάνεις μονο τις ευθύνες οπως αυτές ορίζονται απο το καθηκοντολογιο ειναι το πιο ασφαλές εφόσον εργάζεσαι σε δημόσιο σχολειο.Ναι, να εχεις ευθύνη όμως κατα τη γνώμη μου οχι περισσότερη απο αυτη που ορίζεται.Το φιλότιμο και το μεράκι αν θέλεις μπορείς να τα εντάξεις εντός της αιθουσης στη διδασκαλία σου.
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:54:33 μμ »
Νομιζω πως το να αναλαμβάνεις μονο τις ευθύνες οπως αυτές ορίζονται απο το καθηκοντολογιο ειναι το πιο ασφαλές εφόσον εργάζεσαι σε δημόσιο σχολειο.Ναι, να εχεις ευθύνη όμως κατα τη γνώμη μου οχι περισσότερη απο αυτη που ορίζεται.Το φιλότιμο και το μεράκι αν θέλεις μπορείς να τα εντάξεις εντός της αιθουσης στη διδασκαλία σου.
Μάλλον έτσι πρέπει να κάνω....

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #25 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 10:56:18 μμ »
Δεν βλέπω κανένα πμ.
Δεν κατάλαβες.αν θες κάποιες απαντήσεις από εμένα γιατί είπες πως δεν απαντώ Γιατί έχεις δίκιο,μπορώ να στις δώσω με π.μ.δεν έχω κανένα λόγο να σου στείλω εγώ π.μ

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #26 στις: Οκτώβριος 08, 2020, 11:28:21 μμ »
Οι εκπαιδευτικοί όταν είναι γονείς φαίνεται ότι προς τους συναδέλφους τους συμπεριφέρονται όπως οι  άλλοι γονείς που δεν είναι εκπαιδευτικοί. Έχω ακούσει εκπαιδευτικό να σχολιάζει νηπιαγωγό που δεν πήγαινε λίγο νωρίτερα για να προλαβαίνει να αφήσει τα παιδιά της κ να μπορεί να κάνει μάθημα από 1η ώρα.   

Έχω απορία για τον διάλογο: επιστρέφει το παιδάκι κ λέει ότι το έδιωξαν. Αυτό το περί προσωπικού χρόνου το είπε η δασκάλα στο παιδί ή μετά σ εσένα όταν το παρέδωσες; ρώτησες γιατί δεν το κράτησαν; ζήτησες συγνώμη για τη βιασύνη; μας λειπει το context για να καταλάβουμε αν η νηπιαγωγός ήταν αγενής, αν ήταν απλα τυπική η ευθυνόφοβη, ή αν εσυ ξεπέρασες κάποιο όριο.

Αποσυνδεδεμένος max

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
    • Προφίλ
Απ: Προσέλευση στο σχολείο-ερωτηση
« Απάντηση #27 στις: Οκτώβριος 09, 2020, 12:00:17 πμ »
Οσα με Ρωτάς τα θεωρώ καλοπροαίρετα γι αυτό κ απαντώ.Περίμενα στην αυλή έως της κ τεταρτο κ ειπώθηκε σε ανακοίνωσή ενώπιον όλων οταν άρχισαν να δέχονται παιδιά.εχει τόση σημασία το context?Στόχος της αρχικής μου ερώτησής ήταν να δω αν έχετε ελαστικότητα στο να δεχτείτε ένα παιδί στις κ δέκα η οχι.γι αυτό κ  δεν έδωσα τα συμφραζόμενα,μιλώντας με ασάφεια.αν είχα σκοπό να επικρινω κανενα,να τον πω αναίσθητο η να τονίσω τη δική μου αυτοθυσία θα ξεκινούσα αλλιώς.κ ούτε με νοιάζει αν ήταν αγενής η οχι.ηθελα να δω αν είναι το σύνηθες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 346
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 326
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.