*

Αποστολέας Θέμα: Μάθημα με webex  (Αναγνώστηκε 116694 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Μάθημα με webex
« στις: Νοέμβριος 07, 2020, 10:52:56 μμ »
Εδώ μπορούμε να συζητάμε ό,τι απορία έχουμε με το webex.
Ψάχνοντας, είδα ότι ο διαμοιρασμός οθόνης (share) είναι πολύ χρήσιμος όταν θέλεις να δείξεις στους μαθητές, αρχεία από τον υπολογιστή σου.


« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 07, 2020, 10:57:19 μμ από harac »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος Dimeos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 998
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:03:12 μμ »
καλύτερα να κἀνεις διαμοιρασμό αρχείων και όχι οθόνης.

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:07:10 μμ »
Dimeos,

ευχαριστώ. Θα το δοκιμάσω.

Αποσυνδεδεμένος Monte Sorry

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 261
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης Καρατζόγλου - Υιός Αριστείδη Καρατζογλου
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:10:32 μμ »
Κατεβάστε το openboard θα σας κάνει την ζωή εύκολη! Μέσω webex κάνε μετά διαμοιρασμό μόνο της εφαρμογής
Η ζωή είναι πολύ μικρή για να την αφιερώνουμε στο μίσος,
αλλά ευτυχώς το προσδόκιμο ζωής όλο και αυξάνεται..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μάθημα με webex
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:51:33 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:15:56 μμ »
Το έχω κατεβάσει και το δοκιμάζω και αυτό. Στο openboard έχεις τη δυνατότητα να δουλέψεις και με γραφίδα (αν θες να διαθέσεις γύρω στα 50 ε).

Αποσυνδεδεμένος ΚΛ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 07, 2020, 11:57:42 μμ »
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με την eclass. Ενώ δημιουργώ κανονικά μάθημα στη συνέχεια όταν το βλέπω στη σχολική μονάδα δεν μου έχει το κουτάκι για να εγγραφούν οι μαθητές. Στη θέση του βγάζει εμένα σαν εγγεγραμμένη. Τι να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος disap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:54:17 πμ »
Στο κάθε σου μάθημα θα πας για να κάνεις τις εγγραφές των μαθητων, όχι στη σχολική μονάδα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 12:58:32 πμ »
Νομίζω δεν κάνεις εσύ τις εγγραφές οι μαθητές βρίσκουν μόνοι τους το μάθημα και μπορούν να εγγραφούν αν έχουν λογαριασμό στο πανελλήνιο σχολικό δίκτυο

Αποσυνδεδεμένος "Αισιόδοξη" εκπαιδευτικός

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Γέλα, πουλί μου, γέλα, είναι η ζωή μια τρέλα!!!
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 01:05:37 πμ »
Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να με βοηθήσει με την eclass. Ενώ δημιουργώ κανονικά μάθημα στη συνέχεια όταν το βλέπω στη σχολική μονάδα δεν μου έχει το κουτάκι για να εγγραφούν οι μαθητές. Στη θέση του βγάζει εμένα σαν εγγεγραμμένη. Τι να κάνω;
Εφόσον έχεις δημιουργήσει το μάθημά σου, θα εγγραφούν από μόνοι τους οι μαθητές σου. Σε περίπτωση που το έχεις ανοιχτό θα γίνει αυτόματα. σε περίπτωση που το έχεις κλειστό θα τους κάνεις αποδοχή.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 07:16:17 πμ »
Πολύ χρήσιμη αυτή η ανταλλαγή εμπειριών! Κάποιοι δεν έκαναν την άνοιξη αρεκτοί είναι νέοι, αναπληρωτές που δουλεύουν πρώτη φορά αλλά κι εμείς που τη δουλέψαμε, δεν ξέρουμε όλες τις λειτουργίες της πλατφόρμας. Μόνο τα βασικά χρησιμοποίησα. Δεν κατάφερα να περάσω βιντεάκι, δεν άκουγαν τα παιδιά. Δεν ξέρω πώς μπορεί ο host να κλείσει τις κάμερες όλων. Μπορώ; Ξέρει κανείς πώς και αν γίνεται;

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:24:07 πμ »
Πολύ χρήσιμη αυτή η ανταλλαγή εμπειριών! Κάποιοι δεν έκαναν την άνοιξη αρεκτοί είναι νέοι, αναπληρωτές που δουλεύουν πρώτη φορά αλλά κι εμείς που τη δουλέψαμε, δεν ξέρουμε όλες τις λειτουργίες της πλατφόρμας. Μόνο τα βασικά χρησιμοποίησα. Δεν κατάφερα να περάσω βιντεάκι, δεν άκουγαν τα παιδιά. Δεν ξέρω πώς μπορεί ο host να κλείσει τις κάμερες όλων. Μπορώ; Ξέρει κανείς πώς και αν γίνεται;

Τα μικρόφωνα μπορεί να κλείσει σίγουρα. Για κάμερα δεν νομίζω.

και πάμε σε ερώτηση σχετική. Αυτό που κάνουμε από θέμα προσωπικών δεδομένων είναι νόμιμο; επιτρέπεται μετάδοση φωνής μαθητή; Γιατί στην «αναμετάδοση» από την τάξη ήταν σαφές ότι δεν επιτρεπόταν. Τώρα όμως επιτρέπεται να ρωτάμε κ τα παιδιά να απαντούν; Αν επιτρέπεται ήχος μ αυτή τη λογική επιτρέπεται κ εικόνα; ο άντρας μ πχ θέλει εικόνα για να βλέπει τι κανουν κ ποιοι είναι. Αλλά ας πούμε ότι την εικόνα την αφήνουμε στην άκρη. με τη φωνή τι γίνεται; Δεν μπορούμε όμως να κάνουνε μάθημα μόνοι μας, χρειάζεται αλληλεπίδραση.

Κάτι πρακτικό που με βοήθησε πέρσι. Διαμοιρασμός οθόνης με eclass k επίλυση ασκήσεων κλειστού τύπου. Πολλή συμμετοχή. Οι κλειστού τύπου στα φιλολογικά δεν καλύπτουν τα πάντα, αλλά εινΙ μια εγγύηση ότι θα ασχοληθούν πολλοί έστω κ εξ ακοής. Έκαναν κ τις πονηριές βεβαια, πχ να τη λύσουν μόνοι τους γρήγορα για να κρατήσουν τις απαιτήσεις. Αλλά το βασικό είναι να μάθουν πρωτίστως, η αξιολόγηση έρχεται μετά. κ μέσα απ αυτήν την εμπλοκή, μαθαίνουν.

Αποσυνδεδεμένος dors

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Καταδικάζω τον πανικό από όπου και αν προέρχεται
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:55:28 πμ »
Τους έχω πει στην τάξη να έχουν κλειστές τις κάμερες. Άλλωστε αν τις ανοίξουμε αντιμετωπίζουμε προβλήματα με το δίκτυο. Περυσι στα τμήματα με καλές σχέσεις μεταξύ των παιδιών έκανα ερωτήσεις και λύθηκαν αρκετές απορίες. Φέτος που είναι πιο ανταγωνιστικά τα πράγματα μόνο κλειστού τύπου ή θα ζητάω απαντήσεις στο τσάτ και μετα θα ανεβάζω την λύση. Με δεδομένο ότι η πλειονότητα θα συνδεθεί με κινητό καταλήγω σε ένα διεκπεραιωτικό μάθημα παρόλο που με ενοχλεί απίστευτα και δεν το έχω ξανακάνει στα σχεδόν 15 χρόνια που δουλεύω
Α ρε Αγκάμπεν δίκαιο είχες

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2488
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:56:52 πμ »
Πολύ χρήσιμη αυτή η ανταλλαγή εμπειριών! Κάποιοι δεν έκαναν την άνοιξη αρεκτοί είναι νέοι, αναπληρωτές που δουλεύουν πρώτη φορά αλλά κι εμείς που τη δουλέψαμε, δεν ξέρουμε όλες τις λειτουργίες της πλατφόρμας. Μόνο τα βασικά χρησιμοποίησα. Δεν κατάφερα να περάσω βιντεάκι, δεν άκουγαν τα παιδιά. Δεν ξέρω πώς μπορεί ο host να κλείσει τις κάμερες όλων. Μπορώ; Ξέρει κανείς πώς και αν γίνεται;

Όταν ανεβάζουμε βίντεο από το Youtube στο webex, ακούγεται και βλέπεται χάλια. Δεν είναι δικό μας πρόβλημα αυτό, αλλά της πλατφόρμας. Καλύτερα να τους δίνουμε συνδέσμους για να τα βλέπουν μετά μόνοι τους. Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μάθημα με webex
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 08, 2020, 08:58:25 πμ »
2, η ζωντανή μετάδοση αφορά μόνο το μέρος της διδακτικής ώρας που αφιερώνεται στην παράδοση μαθήματος. Η ζωντανή μετάδοση δεν αφορά μέρος της διδακτικής ώρας που σχετίζεται με τυχόν εξέταση μα-
θητών/τριών.

https://www.taxheaven.gr/circulars/34168/120126-gd4-12-9-2020

άρα δεν εξετάζουμε; και αν παραταθεί η κατάσταση και μετά τις γιορτές τι βαθμό θα πάρουν στο τετράμηνο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 27
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 562

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.