*

Αποστολέας Θέμα: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ  (Αναγνώστηκε 51625 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #98 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:17:58 μμ »
Μέχρι να ανοίξουν θα έχει τελειώσει το τετράμηνο. εξάλλου σε τι θα πρωτογράψουν; Ας γράψουν ένα προσαρμοσμένο διαγωνισμα. Γιατί στην τάξη μέχρι μπούμε, να τακτοποιηθούμε, να μοιράσουμε, πόση ώρα μένει; μισή ώρα. Βάζουμε κάτι σχετικά συνοπτικό κ αντιπροσωπευτικό για να έχουμε κ κάτι στα χέρια μας κ να δοκιμαστούν στα γραπτά, μας το στέλνουν, τελείωσε η υπόθεση. Ούτε πολλή ανάλυση, ούτε σοβαροφάνεια λες κ είναι δίπλωμα για άσκηση επαγγέλματος. αν μας καλύπτει ο διευθυντής κ θελουμε το ρίσκο, επικαλούμαστε την αντικειμενική αδυναμία που λενε καποοοι συνάδελφοι.  Όσο υπάρχει εγκύκλιος, δεν μας νοιάζει τι είπε στη συνέντευξη, ειδικά μια υπουργός που δεν ξέρει η δεξιά της τι ποιει η ακροδεξιά της.
Βλέπω ότι δε δίνετε σημασία στο τι και πώς θα γράψουν!Και σοβαροφανεια, ε;Σας ευχαριστώ εκ μέρους των συναδέλφων που μας διακρίνουν τα γνωρίσματα που μας προσαπτετε! Νοιαζόμαστε τους μαθητές μας γιατί βιώνουν πρωτόγνωρο καταστάσεις!Κι αν δεν γράψουν ένα διαγώνισμα δε χάλασε ο κόσμος!




Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:24 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #99 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:24:48 μμ »
Βλέπω ότι δε δίνετε σημασία στο τι και πώς θα γράψουν!Και σοβαροφανεια, ε;Σας ευχαριστώ εκ μέρους των συναδέλφων που μας διακρίνουν τα γνωρίσματα που μας προσαπτετε! Νοιαζόμαστε τους μαθητές μας γιατί βιώνουν πρωτόγνωρο καταστάσεις!Κι αν δεν γράψουν ένα διαγώνισμα δε χάλασε ο κόσμος!
Συγγνώμη, παρεξήγησες. ΤΟ σοβαροφάνεια το λέω γιατί ξέρω ότι πολλοί θεωρούν ότι το διαγώνισμα είναι κάτι τόσο σημαντικό σαν να καθορίζει το μέλλον του παιδιού, και αυτό το περνάνε και στους μαθητές. Είναι απλά μια δοκιμασία, που με τις παρούσες συνθήκες δεν χρειάζεται να είναι ούτε ψαγμένη ούτε απαραίτητα με όλες τις προδιαγραφές που θα τη βάζαμε στην τάξη. Μπορεί να είναι κάτι σύντομο και προσαρμοσμένο ακριβώς ώστε να βοηθηθούν τα παιδιά, να γράψουν καλά και να ελέγξουμε τι έχουν εμπεδώσει, χωρίς τιμωρητική διάθεση. Εξηγούμε ότι αναγνωρίζουμε τις πρακτικές δυσκολίες, πάντα δίνουμε έμφαση στα προφορικά, και δεν νιώθει κανείς άσχημα. Φυσικά και δεν χάλασε ο κόσμος αν δεν γράψουν ένα διαγώνισμα, δεν είπα το αντίθετο. Απλώς αν θέλουμε να το βάλουμε, ή μας πιέζει η διεύθυνση, δεν χρειάζεται τόσος πανικός. Το προσαρμόζουμε στις συνθήκες, όπως κρίνουμε ότι θα ανταποκριθούν καλύτερα τα παιδιά, ανάλογα και με τις συνθήκες που έχουμε. Εξάλλου μην ξεχνάμε ότι και στην τάξη οι συνθήκες δεν είναι πάντα ιδανικές. Πχ μπορεί να έχει φασαρία στην αυλή, μπορεί το διαγώνισμα να ήτνα πρώτη ώρα και ν υπήρξε καθυστέρηση στην προσευχή με ανακοινώσεις, μπορεί ένα παιδί να είχε χτυπήσει το χέρι και να μην μπορούσε να γράψει, μπορεί άλλο να ήταν άρρωστο.... Δεν κρίνονται τα πάντα από ένα διαγώνισμα, γι αυτό δεν χρειάζεται να κάνουμε λες και είναι το α και το ω της αξιολόγησης.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #100 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 07:38:15 μμ »
Παράθεση
Παράθεση από: erietta στις Σήμερα στις 03:33:19 μμ
Συνάδερφοι, πώς να βαθμολογήσω μαθητές που αντέγραψαν ο ένας από τον άλλο στις εργασίες που τους είχα βάλει στις διακοπές; Τι θα κάνατε στην θέση μου;
να τους το επισημάνετε και σε προσωπικό μέιλ να τους το πείτε

Δεν συμφωνώ, θα προτιμούσα απευθείας στους γονείς... Κάνω τόσο λάθος;
Όσο για τα διαγωνίσματα... Είναι σημαντικά, γιατί δείχνουν πώς αντιδρά ο μαθητής υπό συνθήκες πίεσης. Ειδικά στο Λύκειο, με αυτό το σύστημα εξετάσεων, είναι αναγκαία. Στο Γυμνάσιο, όχι τόσο. Ίσως έχω αναφέρει ξανά ότι είμαι υπέρ της περιγραφικής αξιολόγησης, αλλά πού να το σκεφτούν αυτό...

Αποσυνδεδεμένος sunshine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • υγεία από το Θεό, λεφτά από το δημόσιο
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #101 στις: Μάρτιος 25, 2021, 08:22:05 πμ »

Καλημέρα με δεδομένο ότι τα σενάρια για άνοιγμα σχολείων  φαίνεται να τοποθετείται χρονικά πολύ αργότερα, με διαγωνίσματα τι κάνουμε; Βάζουμε τα " αξιόπιστα"  διαδικτυακά; Γιατί αν ανοίξουν μετά το Πάσχα δε ξέρω αν προλαβαίνουμε δια ζώσης.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:24:24 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #102 στις: Μάρτιος 25, 2021, 08:47:28 πμ »
Εγω στο β τετραμηνο προλαβα κ έβαλα τα μισά περίπου στην τάξη, τα υπόλοιπα προγραμματισμένα τα έβαλα διαδικτυακά χωρίς πολλές προσδοκίες. Έχω σκεφτεί, μιας κ όπως φαίνεται δεν θα γίνουν εξετάσεις, να κάνω μια προσομοίωση δθαγωνισματος σε μια επαναληπτική ενότητα, ακόμα κ με ανοιχτά βιβλία, για να ασχοληθούν όλοι. Επειδή τα διαδικτυακά δεν είχαν ακριβώς τη δομή ενός κανονικού διαγωξισνατος κ επειδή λειπει το κανονικό γράψιμο με ηρεμία με χαρτι κ στιλό πάνω στο θρανίο. Είμαι Γυμνάσιο, δεν έχω ιδιαίτερες προσδοκίες από τα διαγωνίσματα γθατι βαθμολογώ βασικά τη συμμετοχή. Μόνο γθα την εμπειρία δηλαδή το θέλω, όχι για την αξιολόγηση. Θα βαλω κ τεστακια φυσικά.

Ειναι δύσκολη κατάσταση. Τα διαδικτυακά είναι μεγάλο ρίσκο, αν κ εγω δεν είδα κάτι ιδιαίτερα υποπτο. Πιο πολύ με προβληματίζει η απουσία τριβής με τη διαδικασια, όχι μόνο του διαγωνισματος αλλά γενικα του γραψίματος.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #103 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:54:28 πμ »
Υπάρχει απόφαση ότι στα μαθήματα της Α' Ομάδας μπαίνει διαγώνισμα και στο 2ο τετράμηνο; (Γυμνάσιο)

Αυτό ισχύει κανονικά από πέρσι.

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #104 στις: Μάρτιος 25, 2021, 09:58:47 πμ »
Αυτό ισχύει κανονικά από πέρσι.
Ναι το βρήκα.
ΝΟΜΟΣ 4692-2020: "Αναβάθμιση του σχολείου και άλλες διατάξεις" - ΦΕΚ A 111 - 12.06.2020

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #105 στις: Μάρτιος 25, 2021, 04:03:06 μμ »
Καλημέρα με δεδομένο ότι τα σενάρια για άνοιγμα σχολείων  φαίνεται να τοποθετείται χρονικά πολύ αργότερα, με διαγωνίσματα τι κάνουμε; Βάζουμε τα " αξιόπιστα"  διαδικτυακά; Γιατί αν ανοίξουν μετά το Πάσχα δε ξέρω αν προλαβαίνουμε δια ζώσης.

Ό,τι προλάβουμε.. δεν θα αγχωθούμε για αυτό κιόλας! Εγώ που δεν μπόρεσα να βάλω στο 1ο τετράμηνο (διαδικτυακά δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω, απλά για να λέω ότι έβαλα), στο 2ο υποτίθεται πρέπει να βάλω 2 διαγωνίσματα  ;D
Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος με αυτά που κάνει η.. cisco girl

"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #106 στις: Μάρτιος 25, 2021, 06:10:01 μμ »
Ό,τι προλάβουμε.. δεν θα αγχωθούμε για αυτό κιόλας! Εγώ που δεν μπόρεσα να βάλω στο 1ο τετράμηνο (διαδικτυακά δεν υπήρχε περίπτωση να βάλω, απλά για να λέω ότι έβαλα), στο 2ο υποτίθεται πρέπει να βάλω 2 διαγωνίσματα  ;D
Κοιτάμε το δέντρο και χάνουμε το δάσος με αυτά που κάνει η.. cisco girl



ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!
Όση εθνική περηφάνια ΔΕΝ ένιωσα σήμερα λόγω παρεάσεων και πανηγυριών, τόση ένιωσα με τον συμπατριώτη που εφτιαφε αυτό το meme.  ;D ;D
Όποιος το σκέφτηκε είναι μεγάλο μυαλό!!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #107 στις: Μάρτιος 25, 2021, 07:04:09 μμ »
κλαίω κι εγω.... απίστευτο!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159769
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 477

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.