*

Αποστολέας Θέμα: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ  (Αναγνώστηκε 51595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 03:25:43 μμ »
Τέστ και Διαγωνίσματα στην Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση. Πώς θα χειριστείτε αυτή τη νέα εκπαιδευτική πρόκληση;
https://www.esos.gr/arthra/70713/egkyklios-axiologisi-tetraminoy-mathiton-ex-apostaseos-diagonismata-kai-test

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:47 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 04:11:19 μμ »
Τα έχω γράψει και αλλού αλλά τα ξαναγράφω.
Κατ αρχάς, δεν συμφωνώ. Αν στο σχολείο μου αποφασίζαμε να μην ακολουθήσουμε την εγκύκλιο, θα υπερψήφιζα. Όμως επικρατησε η ευθυνόφοβη προσέγγιση. Οπότε το είδα ρεαλιστικά: δεν χωράνε όλα μόλις ανοίξουμε ( αν ανοίξουμε), εγώ ξέρω να χειριστώ τα εργαλεία ενώ άλλοι δεν ξέρουν, και τέλος φέτος πραγματικά δεν με νοιάζει κανένα διαγώνισμα, κανένας βαθμός, θέλω απλώς να κάνω μάθημα. Επομένως αποφάσισα να τα βάλω όλα τώρα, εκτός από την Α Γυμνασίου (είναι μόνο δυο μαθήματα σε ένα τμήμα).

Είμαι φιλόλογος άρα δεν μπορώ να βάλω μόνο κλειστού τύπου. Οπότε θα κάνω το εξής: Θα φτιάξω 4-5 παραλλαγές του ίδιου διαγωνίσματος και θα τιςαναθέσω σε ομάδες. Κλειστού και ανοιχτού τύπου, αλλά όχι μέσω των ασκήσεων. Θα είναι κανονικά ένα έγγραφο με το κείμενο και ερωτήσεις. Οι κλειστού τύπου θα ανακατευτούν σε όλες τις ομαδες και οι ανοιχτού τύπου θα είναι ελαφρώς διαφορετικές (πχ με διαφορετική πηγή ή διαφορετικό απόσπασμα κειμένου). Στην Ιστορία και τα αρχαία θα βάλω μεγάλη ύλη για πρώτη φορά, για να δυσκολέψω λίγο το ξεφύλλισμα βιβλίου. Θα αποφύγω όμως τις ερωτήσεις που απαντιούνται με απλή αντιγραφή, θα πρέπει να το σκεφτούν λίγο, ακόμα και με ανοιχτό βιβλίο.

Θα αναρτήσω τα διαγωνίσματα στις εργασίες του eclass, μοιρασμένα σε ομάδες. θα τα κάνω ορατά όταν θα μου πουν όλοι ότι συνδέθηκαν. Θα ξεκινήσει ο χρόνος, θα απαντούν σε φύλλο χαρτί το οποίο θα μου στειλουν φωτογραφία στο eclass στα 5 λεπτά μετά το τέλος της ώρας.

Δεν με νοιάζει τόσο να αντιγράψου μεταξύ τους (θεωρώ ότι οι καλοί μαθητές δεν θα σπαταλήσουν χρόνο σ αυτό), με φοβίζει και με ενοχλεί να τα στείλουν στον φροντιστή τους (είμαστε Γυμνάσιο αλλά τα παιδιά έστελναν ασκήσεις φροντιστών ακόμα και πέρσι στην προαιρετική ασύγχρονη!!!!!!!!)

Δεν δίνω ποτέ ιδιαίτερη σημασία στο διαγώνισμα και δεν θα κάτσω να σκάσω γενικά, τους το έχω πει κιόλας.
Η βασική μου ανησυχία: θεωρώ ότι με τον τρόπο που επέλεξα, διευκολύνω γιατί απαλλάσσω από ανάγκη πληκτρολόγησης και δεν υπάρχει θέμα κακής εμφάνισης σε διαφορετικές συσκευές. Όμως, υπάρχουν παιδιά που ακόμα και τώρα δεν μου στέλνουν ποτέ εργασίες στο eclass αλλά στο μέιλ (που ήταν λάθος εξαρχής που το είχα δώσει....). Φοβάμαι λοιπόν ότι τα ίδια παιδιά θα πουν ότι δεν μπορούν στο eclass. Με ενοχλεί όμως να εξηγώ ότι είναι η ίδια ακριβώς διαδικασία και δεν υπάρχει δικαιολογία. υπαρχουν επίσης παιδιά που το κάνουν οι γονείς τους, δεν μπορούν τα ίδια. ΑΥτά συνήθως είναι κορίτσια, ντροπαλά, καλές μαθήτριες, χωρίς πολλά πολλά με τεχνολογίες κλπ. Ό,τι πρέπει δηλαδή για να σου κάνει θέμα ο γονιός ότι αδίκησες το πιαδί τους. Ή ένα δυο δύσκολες περιπτώσεις που βοηθάει τρίτο άτομο με αποστολή ασκήσεων (μικρό μέρος, ξέρω τα άτομα κ ξέρω ότι υπαρχει ειλικρίνεια). ΕΚεί τι θα κάνω, αν μου πουν ότι δεν μπορούν να τα στειλουν; Δεν μπορώ να βάλω αποκλειστικά κλειστύ τύπου ως αυτόματες ασκήσεις, δεν μπορώ να βάλω παραγωγή λόγου με πλητκρολόγηση, δεν βρίσκω άλλη λύση πραγματικά, ούτε κάτι που ναελαχιστοποιεί την πιθανότητα να διαμαρτυρηθεί κάποιος ότι το παιδί του δεν έχει ίσεςευκαιρίες.....
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2020, 04:43:24 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3369
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 04:51:13 μμ »
Έσπερος, εσείς τουλάχιστον πήρατε μια απόφαση, εγώ δεν ξέρω τίποτα!!!! Καμιά συνεννόηση ως σύλλογος, καμιά επικοινωνία! Και ρωτάω, αν, οι μαθητές αρχίσουν και λένε, με πέταξε έξω, έχασα την σύνδεση, κλπ., τι γίνεται;
Άσε που μου λένε ότι δεν μπορούν να στείλουν φωτογραφία στο eclass!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2020, 04:55:14 μμ από erietta »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 05:05:37 μμ »
Έσπερος, εσείς τουλάχιστον πήρατε μια απόφαση, εγώ δεν ξέρω τίποτα!!!! Καμιά συνεννόηση ως σύλλογος, καμιά επικοινωνία! Και ρωτάω, αν, οι μαθητές αρχίσουν και λένε, με πέταξε έξω, έχασα την σύνδεση, κλπ., τι γίνεται;
Άσε που μου λένε ότι δεν μπορούν να στείλουν φωτογραφία στο eclass!!!

Ως σύλλογος δεν πήραμε απόφαση. Οι περισσότεροι δεν θέλουν κ δεν ξέρουν. είπαν ότι θα τε βάλουν μετά, όμως δεν χωράνε όλα. απλώς δεν είχε κανεις τα κότσια να πει ότι θα αρνηθούμε...

Αυτά τα κόπηκε η σύνδεση κλπ θέλω να αποφύγω κ θα το βαλω παραδοσιακά... Βέβαια υπάρχουν σκόπελοι. θα πω σε όλους να κάνουμε μια πρόβα σε ένα μάθημα. κ στη ζούλα θα επιτρέψω αε 1-2 να μου το στείλουν κ από viber που λέει ο λόγος αρκεί να σταλεί αμέσως. έγραψα ήδη οδηγίες κ είπα να τις δείξουν κ στους γονείς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:46:47 »

Αποσυνδεδεμένος argy1010

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 05:50:23 μμ »
Στο λύκειο ισχύει :
«Σε όλες τις τάξεις του Γενικού Λυκείου διενεργούνται στα μαθήματα όλων των Ομάδων δύο (2) υποχρεωτικές ωριαίες γραπτές δοκιμασίες, μία (1) κατά τη διάρκεια του πρώτου τετραμήνου και μία (1) κατά τη διάρκεια του δεύτερου τετραμήνου, με εξαίρεση το μάθημα της Φυσικής Αγωγής, στο οποίο δεν διενεργείται γραπτή δοκιμασία. Αν για λόγους αντικειμενικούς δεν πραγματοποιηθεί η ωριαία γραπτή δοκιμασία του πρώτου τετραμήνου, στο δεύτερο τετράμηνο διενεργούνται δύο (2) ωριαίες γραπτές δοκιμασίες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 06:29:06 μμ »
Εντωμεταξύ με τα τρία την εβδομαδα, δεν προλαβαίνουμε όλοι. Και κάθε μέρα να γράφαμε, ξεκινώντας από Δευτέρα μεθαυριο, δεν προλαβαίναμε μέχρι τις 20 Ιανουαρίου τα 15 σχεδον διαγωνίσματα του Γυμνασίου... πραγματικά δηλαδή υπάρχει αντικειμενικός λόγος... Δεν είχαμε κάποια νομιμοποιητική εντολή για διαγωνισμα πριν από τις 10/12 που ήρθε στα σχολεία το χαρτι.

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 06:46:30 μμ »
Όχι, πρόκειται για ένα ριψοκίνδυνο πείραμα με απρόβλεπτες συνέπειες, αφού, όπως παραδέχεστε κάποιοι : α) κάλλιστα μπορεί να επέμβουν φροντιστές ή/και γονείς κατά τη διάρκεια ή και μετά το πέρας των δοκιμασιών, β) η αντιγραφή μπορεί και θα πάει σύννεφο, όσο δεξιοτέχνης κι αν είναι κανείς στο να "ποικίλλει" τα θέματα. Το πιο πιθανό σενάριο που προσωπικά εξετάζω είναι να μην παραδώσω καθόλου βαθμούς για το Α τετράμηνο, λόγω έλλειψης επαρκών και αξιόπιστων παραμέτρων, (πράγμα το οποίο νομίζω, δικαιούμαστε βάσει της κείμενης νομοθεσίας - διορθώστε με αν κάνω λάθος), στο δε Β τετράμηνο - που λογικά θα έχουμε ανοίξει - να παραδώσω κανονικά βαθμούς, οι οποίοι, εξ όσων γνωρίζω, αυτομάτως θα ισχύσουν και για το Α τετράμηνο (βάσει και πάλι της κείμενης νομοθεσίας). Οπότε λογικά, και δεν θα έχω κανέναν περίεργο γονέα / φροντιστή πάνω από το κεφάλι μου και θα είμαι σύννομος. Ευχαρίστως πάντως, θα ακούσω και άλλες γνώμες, αν κι εφόσον είναι επαρκώς στοιχειοθετημένες.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 06:54:17 μμ »
Αντικειμενικά θεωρώ ότι αυτό είναι το λογικότερο, και θα ήθελα μια τετοια συντονισμένη αντίδραση από την ΟΛΜΕ που να μας καλύπτει. Αποδείχτηκαν πολύ λίγοι...

Βέβαια έτσι πάλι δίνουμε σημασία στο διαγωνισμα κ τον βαθμό ενώ δεν θα έπρεπε.

Μας έφεραν σε πολύ ασχημη θέση.

Άραγε οι γονείς τι σκέφτονται; φοβάμαι ότι θέλουν να μπουν βαθμοί. Στη συζήτηση που κάναμε στο σχολείο, ήταν σαφές ότι πρέπει να έχουμε διαγωνισμα στα χέρια μας για να δικαιολογήσουμε τον βαθμό....

Αποσυνδεδεμένος Νησάκι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 06:55:46 μμ »
Μου κάνει εντύπωση πως συζητάτε γι΄ αυτή τη γελοιότητα.  >:(

Προσωπικά όσο περνάει από το χέρι μου δεν θα εμπλακώ και δεν θα συμμετάσχω σε αυτή την ανούσια ανοησία.

Ας βάλουμε έναν βαθμό προφορικό που θα έχει μικρότερο ποσοστό σε σχέση με τον βαθμό του β τετραμήνου. π.χ. 30/100 το α τετράμηνο και 70/100 το β τετράμηνο.

Έλεος πια.... Θα τρελάνουμε 5 παιδιά φιλότιμα σε κάθε τάξη και οι υπόλοιποι θα κάνουν αντιγραφές.

Εδώ στο υπουργείο δεν μπορούν να βρουν τις διαστάσεις για ένα κομμάτι ύφασμα και εμάς μας ζητούν λαγούς με πετραχήλια.

Τα 2/3 τουλάχιστον των μαθητών μπαίνουν από κινητά, και οι περισσότεροι μαθητές δεν μπορούν να βγάλουν καν εκτύπωση. Με ερωτηματολόγια και ερωτήσεις κλειστού τύπου δεν μπορούν να μπουν διαγωνίσματα με βάση τις οδηγίες του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 07:07:36 μμ »
Αντικειμενικά θεωρώ ότι αυτό είναι το λογικότερο, και θα ήθελα μια τετοια συντονισμένη αντίδραση από την ΟΛΜΕ που να μας καλύπτει. Αποδείχτηκαν πολύ λίγοι...

Βέβαια έτσι πάλι δίνουμε σημασία στο διαγωνισμα κ τον βαθμό ενώ δεν θα έπρεπε.

Μας έφεραν σε πολύ ασχημη θέση.

Άραγε οι γονείς τι σκέφτονται; φοβάμαι ότι θέλουν να μπουν βαθμοί. Στη συζήτηση που κάναμε στο σχολείο, ήταν σαφές ότι πρέπει να έχουμε διαγωνισμα στα χέρια μας για να δικαιολογήσουμε τον βαθμό....

Ως προς το τελευταίο.. σε φυσιολογικές συνθήκες με κανονικά διαγωνίσματα κλπ, ο βαθμός του διαγωνίσματος δεν είναι απαραίτητα και ο διαγωνισμός τετραμήνου. Π.χ. μπορεί να αποτελεί το 40% του βαθμού, άλλο ένα 40% από προφορικά και το υπόλοιπο 20% καμία εργασία. Οπότε;
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος fereggyos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 07:21:25 μμ »
Έσπερος μάλλον συμφωνούμε. Δεν ισχύει το ίδιο για το νησάκι όμως.  Οπότε, από τη στιγμή που μας καλύπτει η νομοθεσία δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να υποστούμε ένα ριψοκίνδυνο πείραμα...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 07:24:52 μμ »
Ως προς το τελευταίο.. σε φυσιολογικές συνθήκες με κανονικά διαγωνίσματα κλπ, ο βαθμός του διαγωνίσματος δεν είναι απαραίτητα και ο διαγωνισμός τετραμήνου. Π.χ. μπορεί να αποτελεί το 40% του βαθμού, άλλο ένα 40% από προφορικά και το υπόλοιπο 20% καμία εργασία. Οπότε;

Μα δεν το βλέπουν όλοι έτσι...
Εγω δεν περιμενω το διαγωνισμα για παιδιά που τα είχα κ πέρσι. Έχω καταλάβει. Απλώς εκθέτω το σκεπτικό του διευθυντή που ούτε καν πρότεινε να δώσουμε παράταση μόνοι μας κ να βάλουμε δια ζώσης διαγωνίσματα.

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 07:45:41 μμ »
Εγω θα βαλω βαθμο με βαση τη συμμετοχη και τις απαντησεις στις ερωτησεις που κατα καιρους κανω. Θα βαλω και μια εργασιουλα για τα χριστουγεννα στο eclass. Αν μου ζητησουν επισημα διαγωνισμα απο το σχολειο θα πω οτι για αντικειμενικους λογους, εγκυροτητα και αξιοπιστια, δεν μπορεσα να κανω στο α τεραμηνο

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εξ αποστάσεως διαγωνίσματα και τεστ
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 12, 2020, 08:00:48 μμ »
Και αν το σχολείο δεν θεωρεί αποδεκτή τη μη κατάθεση βαθμολογίας; Αυτά πρέπει να γίνουν ομόφωνα από τους συλλόγους.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159578
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 369
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 26
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.