*

Αποστολέας Θέμα: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???  (Αναγνώστηκε 11405 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« στις: Φεβρουάριος 10, 2021, 11:43:38 μμ »
Συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς "παίζει..."
Στο νέο νομοσχέδιο δνίεται η δυνατότητα με Υ.Α να γίνονται μαθήματα τις διακοπές κλπ για να αναπληρωθούν χαμένες ώρες. Σήμερα ο Κυριάκος είπε ότι έδωσε οδηγία στο Υπουργείο να λάβει τα κάταλληλα μέτρα όπως λιγότερες διακοπές κλπ. Τι ακριβώς γίνεται; Για ποιές χαμένες ώρες μιλάνε; Αφου μόλις έκλεισαν τα σχολεία άρχισε το webeχ. Εννοούν ότι ανεξάρτητα από το αν έχουμε κάνει τις ώρες μας (με webex φυσικά) θα κάνουμε και μαθήματα το Πάσχα κλπ και για να αναπληρώσουμε τι ακριβώς; Ξέρεις κανείς να μου αναλύσει την κατάσταση;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος DM

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 08:14:15 πμ »
Ετοιμαστείτε...Επιβεβαίωση και από τον πρωθυπουργό για αναπλήρωση μαθημάτων.
https://www.esos.gr/arthra/71580/prothypoyrgos-den-vlepo-epanalipsi-tis-hronias-gia-toys-mathites-mathimata-stis-giortes


Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 09:39:54 πμ »
Συνάδελφοι δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς "παίζει..."
Στο νέο νομοσχέδιο δνίεται η δυνατότητα με Υ.Α να γίνονται μαθήματα τις διακοπές κλπ για να αναπληρωθούν χαμένες ώρες. Σήμερα ο Κυριάκος είπε ότι έδωσε οδηγία στο Υπουργείο να λάβει τα κάταλληλα μέτρα όπως λιγότερες διακοπές κλπ. Τι ακριβώς γίνεται; Για ποιές χαμένες ώρες μιλάνε; Αφου μόλις έκλεισαν τα σχολεία άρχισε το webeχ. Εννοούν ότι ανεξάρτητα από το αν έχουμε κάνει τις ώρες μας (με webex φυσικά) θα κάνουμε και μαθήματα το Πάσχα κλπ και για να αναπληρώσουμε τι ακριβώς; Ξέρεις κανείς να μου αναλύσει την κατάσταση;

Σάμπως ξέρουν αυτοί;
Τι περνάει από το δικό μου μυαλό... αφού όντως ΔΕΝ χάθηκαν μαθήματα από την μεταφορά στην τηλεκπαίδευση, σε ποιες περιπτώσεις έχουν όντως χαθεί μαθήματα και θα πρέπει να αναπληρωθούν; Καραντίνες και ασθένειες COVID εκπαιδευτικών;
Υπάρχει νόμος για τον ιδιωτικό τομέα να δουλεύουν παραπάνω ώρες μετά την επιστροφή τους οι εργαζόμενοι που μπαίνουν σε καραντίνα λόγω COVID.
Μήπως ετοιμάζουν το αντίστοιχο για μας τους εκπαιδευτικούς μέσω έξτρα μαθημάτων;
Kαθαρά προσωπική εκτίμηση, δεν γνωρίζω κάτι συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 10:22:04 πμ »
Αυτοαναιρούνται στο αφήγημα της "επιτυχίας" που πείθει μόνο τα κομματόσκυλά τους (περιφέρονται και εδώ μερικά τέτοια).
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:21:33 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 12:53:16 μμ »
Εργαστήκαμε κανονικά κι η ύλη προχώρησε. Δεν υπάρχει καμία περίπτωση αναπλήρωσης μαθημάτων!
Ας ζητήσει το Υπουργείο, αν δεν έχει μείνει ικανοποιημένο από τα τηλεμαθήματα, επανάληψη της τάξης από τους μαθητές...
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:01:59 μμ »
Η ύλη προχωρά κανονικά, ίσως σε λίγο αργότερους ρυθμούς, λόγω της δυσκολίας παρακολούθησης από την οθόνη.
Αλλά δεν τίθεται θέμα αναπλήρωσης.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:50:13 μμ »
Η ύλη προχωράει, απλώς δεν ξέρουμε πόσοι όντως ασχολούνται. Άλλο να περνάς να βλέπεις άδειο το τετράδιο κ να κανεις μια παρατήρηση, άλλο να παρακαλάς να σου στείλουν ασκήσεις κ να σου μιλήσουν. Αλλά φυσικά δεν μπορείς να κοροϊδεύεις τα παιδθα κ τους μεγάλους, να τα καθηλώνεις όλο το πρωί, να βάζεις τους γονείς να αγοράζουν εξοπλισμό κ να τυπώνουν φυλλάδια κ τόσα έξοδα για να κόψεις μετά κ τις διακοπές. Πιο λογικό είναι, αν θες παράταση, να μεταφέρεις τις διακοπές μέσα στην τηλεκπαίδευση που είναι σπίτι ούτως ή άλλως. Οχ κόβεις μια βδομάδα από το Πάσχα; τη μεταφέρεις πχ αρχές Μαρτίου, μια βδομάδα χωρίς τηλεκπαίδευση. Ή κόβεις τις προαγωγικές, στο γυμνάσιο τουλάχιστον.

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:53:33 μμ »
Βρε παιδια τι αποριες εχετε;;αυξηση εργασιας,,,οι εκπαιδευτικοι καθονται πολυ..εχουν πολλες διακοπες..ετσι δεν λενε ολοι;;;.βρηκαν ευκαιρια και με τον κορονοιο και θα το αυξησουν ....δεν θελει πολυ μυαλο να καταλαβουμε την πονηρια τους που το πανε ..μια χαρα  το πηγανε σε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ μεγαλοαιρετοι και μεγαλοσυνδικαλιστες κι υπουργειο να καταργηθουν κι οι αιρετοι, οχι οτι κανανε και καλα τη δουλεια τους κι αυτοι αλλα τωρα δεν θα υπαρχουν και καθολου...Καποιος μεγαλοσυνδικαλιστης  ηδη πηρε μια πολυ ωραια θεσουλα ..τωρα τυχαιο ή εξαργυρωση;;;οτι θελει ας πιστεψει κανεις
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2021, 01:58:45 μμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος giak

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 02:14:30 μμ »
Οι δάσκαλοι κάνουν πολύ λιγότερες ώρες, ειδικά όσοι έχουν ολοήμερο ή παράλληλη κάνουν στην κυριολεξία διακοπές, χωρίς να μπουν σε αναστολή, με το μισθό τους κανονικά. Μόνο όσες ειδικότητες που έχουν μία ώρα ανά τμήμα κάνουν όλες τις ώρες webex. Απορώ γιατί κάποιοι εκπαιδευτικοί δεν έχουν καταλάβει ή κάνουν ότι δε καταλαβαίνουν τι ακριβώς παίζει.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 02:15:32 μμ »
Βρε παιδια τι αποριες εχετε;;αυξηση εργασιας,,,οι εκπαιδευτικοι καθονται πολυ..εχουν πολλες διακοπες..ετσι δεν λενε ολοι;;;.βρηκαν ευκαιρια και με τον κορονοιο και θα το αυξησουν ....δεν θελει πολυ μυαλο να καταλαβουμε την πονηρια τους που το πανε ..μια χαρα  το πηγανε σε ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ μεγαλοαιρετοι και μεγαλοσυνδικαλιστες κι υπουργειο να καταργηθουν κι οι αιρετοι, οχι οτι κανανε και καλα τη δουλεια τους κι αυτοι αλλα τωρα δεν θα υπαρχουν και καθολου...Καποιος μεγαλοσυνδικαλιστης  ηδη πηρε μια πολυ ωραια θεσουλα ..τωρα τυχαιο ή εξαργυρωση;;;οτι θελει ας πιστεψει κανεις


Ακριβως!
Και το ξεκινησαν απο περυσι με την «εθελοντικη» διδασκαλια μεσα στο Πασχα! Πολλοι ηταν οι συνεδελφοι που ηθελαν να βοηθησουν τα παιδια και εκαναν μαθημα μεχρι τη Μ. Τεταρτη.....
Επισης, παραταθηκε περυσι το διδακτικο ετος, ξεπερνωντας στην πρωτοβαθμια και το κανονικο σχολικο ετος....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

kelif

  • Επισκέπτης
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 02:28:21 μμ »

Ακριβως!
Και το ξεκινησαν απο περυσι με την «εθελοντικη» διδασκαλια μεσα στο Πασχα! Πολλοι ηταν οι συνεδελφοι που ηθελαν να βοηθησουν τα παιδια και εκαναν μαθημα μεχρι τη Μ. Τεταρτη.....
Επισης, παραταθηκε περυσι το διδακτικο ετος, ξεπερνωντας στην πρωτοβαθμια και το κανονικο σχολικο ετος....


Θ μου επιτρεψεις να εχω σοβαρες αμφιβολιες αν οι εκπαιδευτικοι που αποδεχονται τα παντα το κανουν για το καλο των παιδιων ή για την αυτοπροβολη τους ποσο τελειοι εκπαιδευτικοι ειναι με ενσυναισθηση κλπ κλπ και για γλειψιμο σε επικειμενες αξιολογησεις ,,προσωπικα κανω τη δουλεια μου χωρις να αυτοπροβάλλομαι ενω αλλοι και μια μουντζουρα των μαθητων τους την ανεβαζουν σε μπλογκς και φεισμπουκ για να δειξουν οτι κατι κανανε....οσοι θελουν να βοηθησουν το κανουν κι αθορυβα.ποση βοηθεια πια προσφερθηκε με τρεις επιπλεον μερες μεχρι Μ.Τεταρτη;;;..μη γελιομαστε ξερουμε τι συναδελφους εχουμε σε μεγαλο βαθμο...βαζουν τα παιδια μπροστα για να δειξουν καλοι και να μη δειξουν τον εαυτο τους ....πχ με τον κορονοιο τι φταινε τα παιδακια να κανουν Πασχα μαθημα..δηλαδη οι ιδιοι για τον εαυτο τους δεν εχουν θεμα και λυπουνται μονο τα παιδια...τι φταινε τα παιδακια να να κινδυνευουν με τον ιο μεσα στα σχολεια..δηλαδη παλι για τον εαυτο τους αλτρουιστες δεν νοιαζονται,,εγω λοιπον λεω οσον αφορα τον ιο φοβαμαι και για τα παιδια αλλα και για μενα και δεν θα διστασω να το πω  ..θεωρω απανθρωπο να μας ριχνουν μεσα στην ταξη χωρις μετρα και για τα παιδια αλλά και για τους εκπαιδευτικους και τις οικογενειες τους ..αλλοι οχι μονο τα παιδια βαζουν μπροστα..ποση υποκρισια στην συντριπτικη τους πλειοψηφια καποιοι..και νμετα λεμε δικαιωμα του καθε συναδελφου ,,, ναι αλλα το δικαιωμα τους αυτο δημιουργει προηγουμενο κι επομενο και για τους αλλους...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 11, 2021, 02:33:15 μμ από kelif »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 02:56:10 μμ »

Θ μου επιτρεψεις να εχω σοβαρες αμφιβολιες αν οι εκπαιδευτικοι που αποδεχονται τα παντα το κανουν για το καλο των παιδιων ή για την αυτοπροβολη τους ποσο τελειοι εκπαιδευτικοι ειναι με ενσυναισθηση κλπ κλπ και για γλειψιμο σε επικειμενες αξιολογησεις ,,προσωπικα κανω τη δουλεια μου χωρις να αυτοπροβάλλομαι ενω αλλοι και μια μουντζουρα των μαθητων τους την ανεβαζουν σε μπλογκς και φεισμπουκ για να δειξουν οτι κατι κανανε....οσοι θελουν να βοηθησουν το κανουν κι αθορυβα.ποση βοηθεια πια προσφερθηκε με τρεις επιπλεον μερες μεχρι Μ.Τεταρτη;;;..μη γελιομαστε ξερουμε τι συναδελφους εχουμε σε μεγαλο βαθμο...βαζουν τα παιδια μπροστα για να δειξουν καλοι και να μη δειξουν τον εαυτο τους ....πχ με τον κορονοιο τι φταινε τα παιδακια να κανουν Πασχα μαθημα..δηλαδη οι ιδιοι για τον εαυτο τους δεν εχουν θεμα και λυπουνται μονο τα παιδια...τι φταινε τα παιδακια να να κινδυνευουν με τον ιο μεσα στα σχολεια..δηλαδη παλι για τον εαυτο τους αλτρουιστες δεν νοιαζονται,,εγω λοιπον λεω οσον αφορα τον ιο φοβαμαι και για τα παιδια αλλα και για μενα και δεν θα διστασω να το πω  ..θεωρω απανθρωπο να μας ριχνουν μεσα στην ταξη χωρις μετρα και για τα παιδια αλλά και για τους εκπαιδευτικους και τις οικογενειες τους ..αλλοι οχι μονο τα παιδια βαζουν μπροστα..ποση υποκρισια στην συντριπτικη τους πλειοψηφια καποιοι..και νμετα λεμε δικαιωμα του καθε συναδελφου ,,, ναι αλλα το δικαιωμα τους αυτο δημιουργει προηγουμενο κι επομενο και για τους αλλους...


Συμφωνω απολυτα
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 10:52:12 μμ »

Θ μου επιτρεψεις να εχω σοβαρες αμφιβολιες αν οι εκπαιδευτικοι που αποδεχονται τα παντα το κανουν για το καλο των παιδιων ή για την αυτοπροβολη τους ποσο τελειοι εκπαιδευτικοι ειναι με ενσυναισθηση κλπ κλπ και για γλειψιμο σε επικειμενες αξιολογησεις ,,προσωπικα κανω τη δουλεια μου χωρις να αυτοπροβάλλομαι ενω αλλοι και μια μουντζουρα των μαθητων τους την ανεβαζουν σε μπλογκς και φεισμπουκ για να δειξουν οτι κατι κανανε....οσοι θελουν να βοηθησουν το κανουν κι αθορυβα.ποση βοηθεια πια προσφερθηκε με τρεις επιπλεον μερες μεχρι Μ.Τεταρτη;;;..μη γελιομαστε ξερουμε τι συναδελφους εχουμε σε μεγαλο βαθμο...βαζουν τα παιδια μπροστα για να δειξουν καλοι και να μη δειξουν τον εαυτο τους ....πχ με τον κορονοιο τι φταινε τα παιδακια να κανουν Πασχα μαθημα..δηλαδη οι ιδιοι για τον εαυτο τους δεν εχουν θεμα και λυπουνται μονο τα παιδια...τι φταινε τα παιδακια να να κινδυνευουν με τον ιο μεσα στα σχολεια..δηλαδη παλι για τον εαυτο τους αλτρουιστες δεν νοιαζονται,,εγω λοιπον λεω οσον αφορα τον ιο φοβαμαι και για τα παιδια αλλα και για μενα και δεν θα διστασω να το πω  ..θεωρω απανθρωπο να μας ριχνουν μεσα στην ταξη χωρις μετρα και για τα παιδια αλλά και για τους εκπαιδευτικους και τις οικογενειες τους ..αλλοι οχι μονο τα παιδια βαζουν μπροστα..ποση υποκρισια στην συντριπτικη τους πλειοψηφια καποιοι..και νμετα λεμε δικαιωμα του καθε συναδελφου ,,, ναι αλλα το δικαιωμα τους αυτο δημιουργει προηγουμενο κι επομενο και για τους αλλους...
Θα συμφωνήσω απόλυτα κι εγώ. Έχω γνωρίσει ουκ ολίγους τέτοιους συναδέλφους. Προσωπικά κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ με τα μέσα που διαθέτω είτε στο δια ζώσης είτε στο εξ αποστάσεως μάθημα. Στην παρούσα φάση προτιμούσα μάλλον να κλείσουν τα σχολεία, γιατί ένιωθα τον κλοιό του ιού να στενεύει και να φοβάμαι για την υγεία και τη δική μου προσωπικά και των μαθητών και των οικογενειών μας. Όσο για αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων, ποια μαθήματα χάθηκαν αφού δουλεύουμε κανονικά; Και μάλιστα όταν η υφυπουργός δηλώνει ότι η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν υστερεί σε σχέση με τη δια ζώσης;

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων...???
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 11, 2021, 10:55:57 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα κι εγώ. Έχω γνωρίσει ουκ ολίγους τέτοιους συναδέλφους. Προσωπικά κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ με τα μέσα που διαθέτω είτε στο δια ζώσης είτε στο εξ αποστάσεως μάθημα. Στην παρούσα φάση προτιμούσα μάλλον να κλείσουν τα σχολεία, γιατί ένιωθα τον κλοιό του ιού να στενεύει και να φοβάμαι για την υγεία και τη δική μου προσωπικά και των μαθητών και των οικογενειών μας. Όσο για αναπλήρωση χαμένων μαθημάτων, ποια μαθήματα χάθηκαν αφού δουλεύουμε κανονικά; Και μάλιστα όταν η υφυπουργός δηλώνει ότι η εξ αποστάσεως εκπαίδευση δεν υστερεί σε σχέση με τη δια ζώσης;
Ούτε λεπτό δεν χάθηκε! Περίπατοι, συνελεύσεις, εκλογές, καταλήψεις. Τίποτα από αυτά άρα ούτε λεπτό χαμένο. Προφανώς για όσους δήλωσαν ότι δεν έχουν καλύψει τα προβλεπόμενα. Για όλους θα είναι παράλογο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 319
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.179 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.