*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 181089 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος μυωπία

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 437
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 04:59:23 μμ »
Ελπίζω μόνο η παράταση να μην δώσει χρόνο στον μηχανισμό επικοινωνιακής λάσπης να δράσει τις επόμενες ημέρες: ¨οι τεμπέληδες καθηγητές" που δεν θέλουν την αξιολόγηση.....

Θα μας αναλάβει από Δευτέρα ο Πορτοσάλτε  8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:00 »

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2490
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 06:09:56 μμ »
Απάντηση σε μπουλινγκ και απειλές. Γιατί;

Απαιτούνται "γερά κότσια" για απάντηση. Δεν είναι μόνο το bullying που εξαπολύουν κάποιοι διευθυντές προς τα κάτω, αλλά και το bullying που δέχονται και οι ίδιοι από πάνω. Πρόκειται για καθαρό εκβιασμό.

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3963
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 07:04:27 μμ »
Στο δικό μας σχολειο δεν επιθυμούν την εσωτερική αξιολόγηση όπως έχει προταθεί, συμμετέχουν στην αποχή αλλά δεν είναι συνολικά κατα της αξιολόγησης.
Το σύνολο επιθυμεί την εξωτερική αξιολόγηση .

Μα η εξωτερική αξιολόγηση θα γίνει πάνω στα ίδια ακριβώς πράγματα με την εσωτερική. Η μόνη διαφορά είναι ότι θα την κάνει κάποιος που δεν ανήκει στο σχολείο κι ότι θα είναι σε 10βαθμη κλίμακα κι όχι σε 4βαθμη όπως στην εσωτερική. Αυτό είναι άκρως αντιφατικό....

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 07:24:35 μμ »
Απαιτούνται "γερά κότσια" για απάντηση. Δεν είναι μόνο το bullying που εξαπολύουν κάποιοι διευθυντές προς τα κάτω, αλλά και το bullying που δέχονται και οι ίδιοι από πάνω. Πρόκειται για καθαρό εκβιασμό.
Για ποιο θέμα εκφοβισμό; Δέχθηκα έντονο σήμερα για να υπογράψω αυτό το χαρτί της ολμε. Ένα χαρτί με καμία νομική υπόσταση. Βασισμένο σε μια υπόθεση ενός κάπου κάποτε. Η παραπληροφόρηση και η σύγχυση σε όλο τους το μεγαλείο! Με βάση με ποιο νόμο; Δεν αναφέρει. Αν μας καλέσουν σε απολογία, η ολμε θα μας στηρίξει; Όπως τα άλλα χρόνια ε; Μακριά κύριοι! Εγώ δεν είμαι ούτε κατά της αξιολόγησης ούτε θεωρώ τη δουλειά που μας ζητούν πολλή ή άχρηστη. Πολλά φεκ ανούσια από καλούς λειτουργούς έχουν φέρει πολύ θετικά αποτελέσματα. Άλλη μια ήττα για τον κλάδο. Άλλη μια εξευτελιστική περίοδος. Και πανηγυρίζετε κιόλας! Αγωνιστές εσείς; Ούτε ένα ευρώ δεν θα δίνατε. Στάση ή απεργία είναι οι δίκαιοι αγώνες του κλάδου μας! Πού είναι;
Κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:41:00 »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 07:36:21 μμ »
Για ποιο θέμα εκφοβισμό; Δέχθηκα έντονο σήμερα για να υπογράψω αυτό το χαρτί της ολμε. Ένα χαρτί με καμία νομική υπόσταση. Βασισμένο σε μια υπόθεση ενός κάπου κάποτε. Η παραπληροφόρηση και η σύγχυση σε όλο τους το μεγαλείο! Με βάση με ποιο νόμο; Δεν αναφέρει. Αν μας καλέσουν σε απολογία, η ολμε θα μας στηρίξει; Όπως τα άλλα χρόνια ε; Μακριά κύριοι! Εγώ δεν είμαι ούτε κατά της αξιολόγησης ούτε θεωρώ τη δουλειά που μας ζητούν πολλή ή άχρηστη. Πολλά φεκ ανούσια από καλούς λειτουργούς έχουν φέρει πολύ θετικά αποτελέσματα. Άλλη μια ήττα για τον κλάδο. Άλλη μια εξευτελιστική περίοδος. Και πανηγυρίζετε κιόλας! Αγωνιστές εσείς; Ούτε ένα ευρώ δεν θα δίνατε. Στάση ή απεργία είναι οι δίκαιοι αγώνες του κλάδου μας! Πού είναι;
Κρίμα.


Να και μια λογική φωνή. Τα ίδια έλεγαν και για το Myschool, ο big brother, ο έτσι ο γιουβέτσι και στο τέλος; μια χαρά δουλεύει.

ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΤΩΝ ΦΡΑΠΕΔΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ.

Αν η κυβέρνηση υποχωρήσει στους επαναστάτες της φάπας και στα άβουλα ανθρωπάκια της λούφας, θα είναι άξια της μοίρας της. Ψήφους από αριστερούς η Κεραμέως πάντως δεν θα πάρει αν ακυρώσει την αξιολόγηση. Πλέον η εφαρμογή του νόμου (πειθαρχικά-ενδεχομένως και ποινική διαδικασία) είναι μονόδρομος.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #131 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 07:48:53 μμ »
Για ποιο θέμα εκφοβισμό; Δέχθηκα έντονο σήμερα για να υπογράψω αυτό το χαρτί της ολμε. Ένα χαρτί με καμία νομική υπόσταση. Βασισμένο σε μια υπόθεση ενός κάπου κάποτε. Η παραπληροφόρηση και η σύγχυση σε όλο τους το μεγαλείο! Με βάση με ποιο νόμο; Δεν αναφέρει. Αν μας καλέσουν σε απολογία, η ολμε θα μας στηρίξει; Όπως τα άλλα χρόνια ε; Μακριά κύριοι! Εγώ δεν είμαι ούτε κατά της αξιολόγησης ούτε θεωρώ τη δουλειά που μας ζητούν πολλή ή άχρηστη. Πολλά φεκ ανούσια από καλούς λειτουργούς έχουν φέρει πολύ θετικά αποτελέσματα. Άλλη μια ήττα για τον κλάδο. Άλλη μια εξευτελιστική περίοδος. Και πανηγυρίζετε κιόλας! Αγωνιστές εσείς; Ούτε ένα ευρώ δεν θα δίνατε. Στάση ή απεργία είναι οι δίκαιοι αγώνες του κλάδου μας! Πού είναι;
Κρίμα.

Εδώ https://www.pde.gr/index.php?topic=36038.84 έχω παραθέσει ένα σύνδεσμο του ΙΕΠ σου εχω απευθύνει μια ερώτηση, στην οποία δεν απάντησες. Διευκρινίζω οτι η ερώτηση μου δεν αφορά αν είσαι υπέρ ή κατά, αλλά το περιεχόμενο της, τίς γνώσεις που απαιτούνται για όσα προτείνει/υποδείκνυει το ΙΕΠ και τον χρόνο που απαιτείται για να υλοποιηθούν όλα αυτά. Κάθε απάντηση είναι δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν έχω ουδεμία σχέση με συνδικαλιστικές παρατάξεις, αλλά επι 35 συνεχή έτη έχω βιώσει τα αλλοπρόσαλλα προγράμματα των διαφόρων κυβερνήσεων στην Παιδεία. Την τελευταία χρονιά αν δε διαθέταμε τον προσωπικό μας εξοπλισμό εξ αποσπάσεως δεν γινόταν. Αν ολοι λέγαμε πχ ότι δεν έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και ζητούσαμε μα διδάξουμε από τα σχολεία μας, τα αποτελέσματα θα ήταν οικτρά. Δεν δέχομαι εκφοβισμό ούτε από το υπουργείο, ούτε από παρατάξεις, αλλά αναζητώ λύση στον κυκεώνα που έχουμε μπλέξει.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #132 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:02:58 μμ »
Εδώ https://www.pde.gr/index.php?topic=36038.84 έχω παραθέσει ένα σύνδεσμο του ΙΕΠ σου εχω απευθύνει μια ερώτηση, στην οποία δεν απάντησες. Διευκρινίζω οτι η ερώτηση μου δεν αφορά αν είσαι υπέρ ή κατά, αλλά το περιεχόμενο της, τίς γνώσεις που απαιτούνται για όσα προτείνει/υποδείκνυει το ΙΕΠ και τον χρόνο που απαιτείται για να υλοποιηθούν όλα αυτά. Κάθε απάντηση είναι δεκτή αρκεί να είναι τεκμηριωμένη.

Προς αποφυγή παρεξηγήσεων: Δεν έχω ουδεμία σχέση με συνδικαλιστικές παρατάξεις, αλλά επι 35 συνεχή έτη έχω βιώσει τα αλλοπρόσαλλα προγράμματα των διαφόρων κυβερνήσεων στην Παιδεία. Την τελευταία χρονιά αν δε διαθέταμε τον προσωπικό μας εξοπλισμό εξ αποσπάσεως δεν γινόταν. Αν ολοι λέγαμε πχ ότι δεν έχουμε τον κατάλληλο εξοπλισμό και ζητούσαμε μα διδάξουμε από τα σχολεία μας, τα αποτελέσματα θα ήταν οικτρά. Δεν δέχομαι εκφοβισμό ούτε από το υπουργείο, ούτε από παρατάξεις, αλλά αναζητώ λύση στον κυκεώνα που έχουμε μπλέξει.
Παρακολουθώ τον τρόπο που τοποθετείσαι και σε θεωρώ σοβαρό και ήπιο. Από τη θέση μας θα κρίνουμε. Δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις για να αξιολογήσεις βάσει αυτών των αξόνων. Κάποιοι ούτως ή άλλως στα προγράμματα και στις δράσεις που εκπονούμε φροντίζουμε για τη δική μας ανατροφοδότηση να κρατάμε αξιολογήσεις κατά την εξέλιξη της δράσης. Δεν αξιολογούμε ως εξειδικευμένοι αξιολογητές, αλλά ως εκπαιδευτικοί. Νομίζω υπερβάλλετε.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #133 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:12:00 μμ »
Παρακολουθώ τον τρόπο που τοποθετείσαι και σε θεωρώ σοβαρό και ήπιο. Από τη θέση μας θα κρίνουμε. Δεν χρειάζονται ειδικές γνώσεις για να αξιολογήσεις βάσει αυτών των αξόνων. Κάποιοι ούτως ή άλλως στα προγράμματα και στις δράσεις που εκπονούμε φροντίζουμε για τη δική μας ανατροφοδότηση να κρατάμε αξιολογήσεις κατά την εξέλιξη της δράσης. Δεν αξιολογούμε ως εξειδικευμένοι αξιολογητές, αλλά ως εκπαιδευτικοί. Νομίζω υπερβάλλετε.

Δεν υπερβάλω και κατά την ταπεινή μου άποψη, ναι χρειάζονται τόσο οι  ειδικές γνώσεις όσο και άνεση χρόνου για να γίνουν όλα αυτά. Διάβασες το περιεχόμενο του εγγράφου pdf; Είναι όλα αυτά αρμοδιότητες και υποχρεώσεις του συλλόγου διδασκόντων;  Βέβαια περιέμενα και μια απάντηση για τον εξοπλισμό και την εξ αποστάσεως, αλλά δεν πειράζει...
Εδώ περιμένουμε από το καλοκαίρι για την υλοποίηση της επιμόρφωσης για την εξ αποστάσεως και τα περίφημα  vοucher για τους μαθητές σε λεπτομέρειες θα κολλήσουμε. Το επόμενο καλοκαίρι καταφθάνει!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:30:03 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #134 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:12:43 μμ »

Να και μια λογική φωνή. Τα ίδια έλεγαν και για το Myschool, ο big brother, ο έτσι ο γιουβέτσι και στο τέλος; μια χαρά δουλεύει.

ΨΗΛΑ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΡΛΟΥΜΠΕΣ ΤΩΝ ΦΡΑΠΕΔΟΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ.

Αν η κυβέρνηση υποχωρήσει στους επαναστάτες της φάπας και στα άβουλα ανθρωπάκια της λούφας, θα είναι άξια της μοίρας της. Ψήφους από αριστερούς η Κεραμέως πάντως δεν θα πάρει αν ακυρώσει την αξιολόγηση. Πλέον η εφαρμογή του νόμου (πειθαρχικά-ενδεχομένως και ποινική διαδικασία) είναι μονόδρομος.
... Να συμπληρώσω την πρόταση σας... ξεχάσατε να αναφέρετε πως όσοι δεν συμφωνούν με το ΦΕΚ και δηλώνουν αποχή τους περιμένει εκτελεστικό απόσπασμα... μια κι έξω... δεν μπορώ τα πειθαρχικά και τις ποινές... προσωπικά προτιμώ την εκτέλεση...

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #135 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:13:14 μμ »
Ελπίζω μόνο η παράταση να μην δώσει χρόνο στον μηχανισμό επικοινωνιακής λάσπης να δράσει τις επόμενες ημέρες: ¨οι τεμπέληδες καθηγητές" που δεν θέλουν την αξιολόγηση.....
Τα έχουμε καταφέρει μια χαρά μόνοι μας! Επιχείρημα 1: έχει πολλή δουλειά δεν προλαβαίνουμε (σχολάμε από τις 10 κάποιες μέρες και το ωράριο είναι 8-2) Επιχείρημα 2: δεν είναι ορθή αξιολόγηση αυτή που προτάθηκε (ποια έχετε προτείνει ως κλάδος τόσες δεκαετίες;) Επιχείρημα 3: θα απολυθούν εκπαιδευτικοί (σε ποιο σημείο του φεκ το λέει; Ποια αξιολόγηση είχε γίνει για να τεθούν σε διαθεσιμότητα ειδικότητες των επαλ; Καμία. Αν θέλει απολύσεις καταργεί θέσεις και τέλος!) Επιχείρημα 4: θα υπάρξουν σχολεία δύο ταχυτήτων (πού αναφέρεται αυτό; Εκ των πραγμάτων τα σχολεία διαφέρουν ούτως ή άλλως). Επειδή επιχειρήματα δεν υπάρχουν για να είναι κάποιος κατά ή να απέχει από τα καθήκοντά του, ναι, αυτή την εικόνα δίνουμε: δεν θέλουμε να δουλεύουμε ούτε να αξιολογηθούμε. Για πείσε κάποιον που κινδυνεύει να χάσει από αυτά που δεν έχει! Δοκιμάστε! Θα σας φτύσουν. Κρίμα!

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #136 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:42:22 μμ »
Καλύτερα να μη μιλάς για φάπες, όσο ο σβέρκος σας είναι ακόμη κόκκινος από αυτές που φάγατε όλη τη βδομάδα!
Τα χαιρετίσματά μου στη φίλη σου τη Νίκη.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #137 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 08:58:10 μμ »
Ο μηχανισμός σίγουρα θα ήθελε να βγει στο φως κάποια τρανταχτή περίπτωση που θα προκαλούσε το δημόσιο αίσθημα κατά των εκπαιδευτικών. Προς το παρόν όμως βγήκε κάτι μόνο για τα Αρσάκεια... και αυτό δεν βολεύει.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #138 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 09:07:12 μμ »
Ο μηχανισμός σίγουρα θα ήθελε να βγει στο φως κάποια τρανταχτή περίπτωση που θα προκαλούσε το δημόσιο αίσθημα κατά των εκπαιδευτικών. Προς το παρόν όμως βγήκε κάτι μόνο για τα Αρσάκεια... και αυτό δεν βολεύει.
Δεν υπάρχει κανένας μηχανισμός. Κανένας δεν ασχολείται με το θέμα αυτό. Δεν το έχετε καταλάβει ότι δεν είναι καν θέμα;

Αποσυνδεδεμένος AshenOne

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Άντρας
  • Απλώς...εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #139 στις: Φεβρουάριος 26, 2021, 09:24:02 μμ »
Τα έχουμε καταφέρει μια χαρά μόνοι μας! Επιχείρημα 1: έχει πολλή δουλειά δεν προλαβαίνουμε (σχολάμε από τις 10 κάποιες μέρες και το ωράριο είναι 8-2) Επιχείρημα 2: δεν είναι ορθή αξιολόγηση αυτή που προτάθηκε (ποια έχετε προτείνει ως κλάδος τόσες δεκαετίες;) Επιχείρημα 3: θα απολυθούν εκπαιδευτικοί (σε ποιο σημείο του φεκ το λέει; Ποια αξιολόγηση είχε γίνει για να τεθούν σε διαθεσιμότητα ειδικότητες των επαλ; Καμία. Αν θέλει απολύσεις καταργεί θέσεις και τέλος!) Επιχείρημα 4: θα υπάρξουν σχολεία δύο ταχυτήτων (πού αναφέρεται αυτό; Εκ των πραγμάτων τα σχολεία διαφέρουν ούτως ή άλλως). Επειδή επιχειρήματα δεν υπάρχουν για να είναι κάποιος κατά ή να απέχει από τα καθήκοντά του, ναι, αυτή την εικόνα δίνουμε: δεν θέλουμε να δουλεύουμε ούτε να αξιολογηθούμε. Για πείσε κάποιον που κινδυνεύει να χάσει από αυτά που δεν έχει! Δοκιμάστε! Θα σας φτύσουν. Κρίμα!
... Τίποτε από όλα αυτά... ο καθένας βλέπει τα πράγματα μέσα από την δική του πραγματικότητα στην τάξη... άλλο ένας μαθηματικός που διδάσκει σε λύκειο κατεύθυνση και άλλο ένας μαθηματικός στο Γυμνάσιο... άλλο ο Θεολόγος και άλλο οι ειδικότητες που έχουν βάρος και εξεταζόμενα μαθήματα τον Ιούνιο... και ας μην κρυβόμαστε... οι γονείς αγωνιούν να έρθουν στο σχολείο να ρωτήσουν στις εξετάσεις πως θα πάει ο μαθητής στα φιλολογικά, μαθηματικά, φυσική... δεν έχουν όλες οι ειδικότητες τον ίδιο φόρτο και την ίδια βαρύτητα... έχουν όμως το ίδιο φόρτωμα στα διοικητικά και στις εξωδιδακτικές αναθέσεις... ήδη οι σύλλογοι διδασκόντων αρχίζουν να γίνονται ένα καζάνι που βράζει... οι διευθυντές μην χάσουν την θεσούλα τους... οι παλιοί και οι λίγο πριν την σύνταξη "μην μου τους κύκλους τάραττε" και οι βολεμένοι "μην με ενοχλείτε"... ο άλλος "έχω πείξει στο myschool" και άλλος στις σχολικές εορτές... νομίζω πως πρέπει κάποια στιγμή να τεθούν και κάποια βασικά πράγματα σε βάση... ΝΑΙ... ο Μαθηματικός και ο Φυσικός που διδάσκουν κατευθύνσεις στο Λύκειο όπως και οι Φιλόλογοι θέλουν χρόνο για να ασχολούνται και με διορθώσεις και προετοιμασίες στο σπίτι σε σχέση με άλλες ειδικότητες... απλά... όλοι τον ίδιο μισθό ΑΛΛΑ δεν έχουν όλοι τις ίδιες ανάγκες στο μάθημα τους... έλεος... κάποια στιγμή πρέπει και το Υπουργείο να πάρει επίσημα θέση σε αυτό... δεν μπορεί ο Χημικός στην κατεύθυνση της Γ λυκείου να έχει τις ίδιες γραφειοκρατικές και εξωδιδακτικές υποχρεώσεις με τον Γυμναστή και τον Θεολόγο... 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 26, 2021, 09:26:49 μμ από AshenOne »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 520
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 487

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.