*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 182679 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 11:53:55 πμ »
Don't feed the troll !
O τύπος μάλλον τρολάρει επίτηδες τους πάντες(στα όρια της πρόκλησης και της ειρωνείας πάντα για να μην αποβληθεί από τη συντονιστική ομάδα), προκαλεί πανικό και έπειτα κάθεται και γελάει στον καναπέ του με τις οργισμένες αντιδράσεις !
Ακόμα και αν είναι όμως μέλος της εκπαιδευτικής κοινότητας, δεν εκπλήσσομαι... υπάρχουν και τέτοιοι αλλά ευτυχώς περιθωριοποιουνται άμεσα από τους υπόλοιπους γι'αυτό και βρίσκουν χώρο μόνο σε διαδικτυακά στέκια.
Ας μην ξεχνάμε ότι η σημερινή κυβέρνηση δεν εξελέγη από μόνη της, κάποιοι σαν αυτόν την ψήφισαν για να έχει χώρο να νομοθετεί τέτοια αίσχη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:41 »

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 12:22:29 μμ »
Ας μην ξεχνάμε ότι η σημερινή κυβέρνηση δεν εξελέγη από μόνη της, κάποιοι σαν αυτόν την ψήφισαν για να έχει χώρο να νομοθετεί τέτοια αίσχη.

sad truth.

Ας μην ξεχνάμε επίσης η σημερινή κυβέρνηση δεν κυβερνά από μόνη της, κάποιοι σαν αυτόν υπακούν στις εντολές της, και έτσι καταφέρνουν να κυβερνήσουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 12:42:19 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 02:01:52 μμ »
@donkey
Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ είναι τα συνδικαλιστικά μας όργανα, που υπάρχουν σε κάθε εργασιακό κλάδο για να προστατεύουν τα μέλη του σωματείου, δηλδ τους εργαζόμενους.
Τα συνδικαλιστικά όργανα έχουν και νομικούς συμβούλους-εργατολόγους που γνωρίζουν τους νόμους, τις ρυθμίσεις κλπ και προτείνουν κάθε φορά τον αποτελεσματικότερο τρόπο αντίδρασης, προκειμένου όλοι οι εργαζόμενοι να έχουν και νομική κάλυψη.
Εάν κάποιος/α εκπαιδευτικός έχει καλύτερη και πιο αποτελεσματική πρόταση, για τη μέγιστη νομική και ηθική όπως ειπωθηκε παραπάνω κάλυψη, μπορεί να το θέσει στην τοπική ΕΛΜΕ όπου ανήκει, όπως και κάθε προβληματισμό.
Το συγκεκριμένο ζήτημα της αξιολόγησης είναι πολύ σοβαρό και κρίσιμο για το μέλλον του δημόσιου, δωρεάν χαρακτήρα του σχολείου.
 Η συλλογικότητα είναι η αποτελεσματικότερη απάντηση σε κάθε αυταρχισμό κάθε αρχής και μόνο έτσι μπορούμε να αποτρέψουμε αυθαιρεσιες και αυταρχισμό.
ΥΓ. Μια διευκρίνιση:η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ και όσοι στηρίζουμε την αποχή απεργία από την αξιολόγηση, δεν είναι γενικά και αόριστα κατά οποιασδήποτε αξιολόγησης, αλλά ενάντια στη συγκεκριμένη αυταρχική και αντιεκπαιδευτική αξιολόγηση που αποσκοπεί στην υποβάθμιση της δημόσιας εκπαίδευσης, μέσω της κατηγοριοποίησης των σχολείων και της καλλιέργειας κλίματος ανθρωποφαγίας και  ανταγωνισμού μεταξύ των εκπαιδευτικών που προσπαθεί να περάσει τώρα η Κεραμέως (και παλαιότερα προηγούμενοι Υπουργοί που τώρα τους έχει φάει το μαύρο σκοτάδι).

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 02:06:08 μμ »
@donkey
Η ΟΛΜΕ και η ΔΟΕ είναι τα συνδικαλιστικά μας όργανα, που υπάρχουν σε κάθε εργασιακό κλάδο για να προστατεύουν τα μέλη του σωματείου, δηλδ τους εργαζόμενους.
Τα συνδικαλιστικά όργανα έχουν και νομικούς συμβούλους-εργατολόγους που γνωρίζουν τους νόμους, τις ρυθμίσεις κλπ και προτείνουν κάθε φορά τον αποτελεσματικότερο τρόπο αντίδρασης, προκειμένου όλοι οι εργαζόμενοι να έχουν και νομική κάλυψη.
Εάν κάποιος/α εκπαιδευτικός έχει καλύτερη και πιο αποτελεσματική πρόταση, για τη μέγιστη νομική και ηθική όπως ειπωθηκε παραπάνω κάλυψη, μπορεί να το θέσει στην τοπική ΕΛΜΕ όπου ανήκει, όπως και κάθε προβληματισμό.

Υπονοείς ότι με την παρακάτω δήλωση δεν καλύπτομαι νομικά;

Παράθεση

ΑΤΟΜΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΟΧΗΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΣΥΛΛΟΓΟ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΩΝ ΤΗΣ ΤΑΔΕ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑΣ


Με την παρούσα δηλώνω ότι απέχω από τον σύλλογο διδασκόντων που θα συνεδριάσει στις ............ επειδή συνδέεται με την εφαρμογή των προβλέψεων των άρθρων 33, 34, 35 και 36 ν. 4692/2020 και της με αρ. αριθμ. 6603/ΓΔ4 (ΦΕΚ B' 140/20.01.2021) αποφάσεως της Υφυπουργού Παιδείας και Θρησκευμάτων με θέμα «Συλλογικός προγραμματισμός, εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση των σχολικών μονάδων ως προς το εκπαιδευτικό τους έργο», συμμετέχοντας στην προκηρυχθείσα από 8.2.2021 απεργία-αποχή της Ο.Λ.Μ.Ε.
Η παρούσα δήλωση αφορά τον συγκεκριμένο σύλλογο της συγκεκριμένης ημερομηνίας, δε απέχω συνολικά από την αξιολόγηση, και μελλοντικά μπορεί να αποφασίσω να MHN συμμετέχω στην απεργία-αποχή.

Που το στηρίζεις αυτό;

Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:40:41 »

Αποσυνδεδεμένος misanofagos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 419
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 02:37:23 μμ »
Στο νομικό κόσμο της Ελλάδας ΔΕΝ υφίσταται απεργία χωρίς χρονικό προσδιορισμό, αρχή και τέλος, όπως και άλλες προϋποθέσεις. Αυτό θα γίνει φανερό μόλις αποφασίσει η Κεραμέως να προσφύγει στα δικαστήρια. Η απορία είναι γιατί δεν το κάνει.....ακόμα.

Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 03:52:47 μμ »
Καθαρό πρόσωπο καθαρό κούτελο στην κοινωνία και τις ιδέες και τις απόψεις μου τις εκφράζω ελεύθερα χωρίς διάθεση να πείσω ή να επηρεάσω κανέναν. Αντιμετωπίζω τους άλλους ως ενήλικες, ώριμους και συνειδητοποιημένους. Αν δεν είναι και χρειάζονται καθοδήγηση, πρόβλημα δικό τους και πρόβλημα δικό μας. Στα σχολεία μας εργάζονται και τα παιδιά μας μορφώνουν.

Τόσα μηνύματα ασχολείστε με το ποιόν μου και όχι με την ουσία. Είναι ή δεν είναι δική σας ερμηνεία, φόβος το τι θα φέρει η αξιολόγηση; Να μας επισυνάψετε τα σημεία στα οποία το φεκ αναφέρεται σε όλα αυτά. Στα πολιτικά κομματικά και συνδικαλιστικά παιχνιδάκια δεν θέλω να μπλέκω. Δεν με έχει καλύψει το σωματείο ποτέ. Όποτε όντως κάποιοι συνάδελφοί μου το είχαν ανάγκη λύση δεν τους βρήκε. Έχω πολλούς λόγους να μην το εμπιστεύομαι για όσα λέει και για όσα φαιδρά περί αποχής-απεργίας έχει στήσει από πέρσι. Δικαίωμά σας να τους ακολουθείτε! Αφήστε μας να έχουμε αντίθετη γνώμη. Μην μας πιέζετε να κάνουμε ό,τι εσείς για να καλυφθείτε. Αρκετά! Τέρμα με τους εκβιασμούς. Και όποτε κάποιος έχει άλλη γνώμη, αρχίζετε τη χορωδία: είναι κυβερνητικός, τα παίρνει κλπ κλπ. Στο μυαλό σας είναι δισεκατομμυριούχος, τα παίρνω από τις φαρμακευτικές για το ζήτημα των εμβολίων τα παίρνω και από τη νδ για τη στήριξη της αξιολόγησης.

Ξεκαθαρίζω την κοινή λογική υποστηρίζω. Ομολογώ έχω γράψει αλήθειες που πονούν. Και ποιος ειλικρινής δημοσιολόγος δεν λοιδορήθηκε! Οι μάζες αγαπούν τους λαικιστές. Ως γνωστόν!

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:00:55 μμ »
Ξεκαθαρίζω, την κοινή λογική υποστηρίζω. Ομολογώ έχω γράψει αλήθειες που πονούν. Και ποιος ειλικρινής δημοσιος λόγος δεν λοιδορήθηκε! Οι μάζες αγαπούν τους λαικιστές. Ως γνωστόν!

Αν η κοινή λογική δεν ανήκει στις μάζες τότε σε ποιόν ανήκει;
Η κοινή λογική είναι εξ' ορισμού η λογική των μαζών.
Αν οι μάζες αγαπούν τους λαϊκιστές, αυτό γίνεται γιατί οι λαϊκιστές εκφράζουν την κοινή λογική.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Συνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:05:47 μμ »
Υπονοείς ότι με την παρακάτω δήλωση δεν καλύπτομαι νομικά;

Που το στηρίζεις αυτό;

Με ατομική δήλωση διαφορετική από αυτήν που υποτίθεται ότι μας καλύπτει η ΟΛΜΕ, πώς φαντάζεσαι ότι θα στηριχτείς;

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:07:37 μμ »
Με ατομική δήλωση διαφορετική από αυτήν που υποτίθεται ότι μας καλύπτει η ΟΛΜΕ, πώς φαντάζεσαι ότι θα στηριχτείς;

Άρα δεν λες ότι ΔΕΝ καλύπτομαι νομικά. Πιστεύω ότι καλύπτομαι μια χαρά, αφού με την δήλωσή μου ορίζω συγκεκριμένη ημερομηνία έναρξης και λήξης της απεργίας-αποχής μου.

Αυτό που λες είναι ότι η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ, αν θελήσω να ορίσω ημερομηνία έναρξης και λήξης της απεργίας-αποχής μου δεν θα θέλει να μου παρέχει νομική υποστήριξη για δικούς της προσωπικούς λόγους (λόγοι που υποψιάζομαι ότι είναι αυτοί).

Δεν πειράζει, αν συμβεί αυτό θα βρω άλλον δικηγόρο  ;D :P.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:59:38 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:14:44 μμ »
Στο νομικό κόσμο της Ελλάδας ΔΕΝ υφίσταται απεργία χωρίς χρονικό προσδιορισμό, αρχή και τέλος, όπως και άλλες προϋποθέσεις. Αυτό θα γίνει φανερό μόλις αποφασίσει η Κεραμέως να προσφύγει στα δικαστήρια. Η απορία είναι γιατί δεν το κάνει.....ακόμα.

Αν καταφύγει η κεραμέως στα δικαστήρια, η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ θα μετατρέψει την απεργία αορίστου χρόνου σε επαναλαμβανόμενες απεργίες. Η επαναλαμβανόμενη (για ένα συγκεκριμένο θέμα) απεργία-αποχή μια χαρά προβλέπεται από τον νόμο γιατί διαθέτει ημερομηνία έναρξης και λήξης. Μια τέτοια επαναλαμβανόμενη απεργία-αποχή είναι καθόλα νόμιμη μέχρι να κριθεί από τα δικαστήρια ως παράνομη και καταχρηστική, και να διαταχθεί επιστράτευση. Σας επιστρατεύουμε για να αξιολογήσετε. Πλάκα θα έχει!  ;D

Γιατί δεν καταφεύγει η κεραμέως στα δικαστήρια; Γιατί μέχρι να αποφασίσουν τα δικαστήρια, το ΕΣΠΑ θα έχει λήξει και θα έχει χαθεί το παραδάκι. Για την χρηματοδότηση ΕΣΠΑ γίνονται όλα, ποσώς τους ενδιαφέρει αν με την αξιολόγηση θα γίνει κάτι ουσιαστικό. Ένας ατέρμονος δικαστικός αγώνας δεν ευνοεί την χρηματοδότηση ΕΣΠΑ, γιαυτό η κεραμέως και ο κούλης ψάχνουν  να βρουν πλάγιους μη συγκρουσιακούς τρόπους ώστε να τσεπωθεί άμεσα το παραδάκι ΕΣΠΑ, πριν χάσουν από τα χέρια τους το πεπόνι και το μαχαίρι.

Προφανώς σε αυτούς τους πλάγιους τρόπους συμπεριλαμβάνεται και το να βγάλουν όλη την δουλειά της αξιολόγησης οι εκτάκτως διορισμένοι (χωρίς να έχει ακολουθηθεί κάποια συντεταγμένη νομοθεσία για τον διορισμό τους) γαλάζιοι διευθυντές, και μάλλον αυτό θα γίνει τελικά ακόμα και στην περίπτωση που απέχει από την αξιολόγηση το 100% των εκπαιδευτικών.

https://www.youtube.com/watch?v=OaeaUuftupc
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:00:57 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:30:47 μμ »
Καθαρό πρόσωπο καθαρό κούτελο στην κοινωνία και τις ιδέες και τις απόψεις μου τις εκφράζω ελεύθερα χωρίς διάθεση να πείσω ή να επηρεάσω κανέναν. Αντιμετωπίζω τους άλλους ως ενήλικες, ώριμους και συνειδητοποιημένους. Αν δεν είναι και χρειάζονται καθοδήγηση, πρόβλημα δικό τους και πρόβλημα δικό μας. Στα σχολεία μας εργάζονται και τα παιδιά μας μορφώνουν.

Τόσα μηνύματα ασχολείστε με το ποιόν μου και όχι με την ουσία. Είναι ή δεν είναι δική σας ερμηνεία, φόβος το τι θα φέρει η αξιολόγηση; Να μας επισυνάψετε τα σημεία στα οποία το φεκ αναφέρεται σε όλα αυτά. Στα πολιτικά κομματικά και συνδικαλιστικά παιχνιδάκια δεν θέλω να μπλέκω. Δεν με έχει καλύψει το σωματείο ποτέ. Όποτε όντως κάποιοι συνάδελφοί μου το είχαν ανάγκη λύση δεν τους βρήκε. Έχω πολλούς λόγους να μην το εμπιστεύομαι για όσα λέει και για όσα φαιδρά περί αποχής-απεργίας έχει στήσει από πέρσι. Δικαίωμά σας να τους ακολουθείτε! Αφήστε μας να έχουμε αντίθετη γνώμη. Μην μας πιέζετε να κάνουμε ό,τι εσείς για να καλυφθείτε. Αρκετά! Τέρμα με τους εκβιασμούς. Και όποτε κάποιος έχει άλλη γνώμη, αρχίζετε τη χορωδία: είναι κυβερνητικός, τα παίρνει κλπ κλπ. Στο μυαλό σας είναι δισεκατομμυριούχος, τα παίρνω από τις φαρμακευτικές για το ζήτημα των εμβολίων τα παίρνω και από τη νδ για τη στήριξη της αξιολόγησης.

Ξεκαθαρίζω την κοινή λογική υποστηρίζω. Ομολογώ έχω γράψει αλήθειες που πονούν. Και ποιος ειλικρινής δημοσιολόγος δεν λοιδορήθηκε! Οι μάζες αγαπούν τους λαικιστές. Ως γνωστόν!
Είμαι σίγουρη ότι δεν τα παίρνεις. Αυτό ακριβώς είναι το τραγικό.




Αποσυνδεδεμένος TimPap

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 764
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:35:01 μμ »
Αν η κοινή λογική δεν ανήκει στις μάζες τότε σε ποιόν ανήκει;
Η κοινή λογική είναι εξ' ορισμού η λογική των μαζών.
Αν οι μάζες αγαπούν τους λαϊκιστές, αυτό γίνεται γιατί οι λαϊκιστές εκφράζουν την κοινή λογική.
Η μάζα δεν έχει πολιτικοκοινωνική συνείδηση, γιατί δεν αποτελείται από ελεύθερα άτομα.

Σημείωση: είναι φασιστικής καταγωγής η ρήση «δεν έχω ψηφίσει το τάδε κόμμα, δεν υπακούω στους νόμους της κυβέρνησης». Ζούμε σε δημοκρατική χώρα. Δεν έχω ψηφίσει νδ, αλλά σέβομαι την απόφαση του λαού, δεν είχα ψηφίσει σύριζα, αλλά σεβάστηκα την απόφαση του λαού. Τη μοναδική απόφαση που δεν θα σεβαστώ θα είναι αυτή της μάζας. Της απρόσωπης, ασυνείδητης, μάζας. Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι είναι οπαδοί της μαζοποίησης. Είτε αγνοούν τη σημασία της είτε έχουν αφομοιωθεί τόσο με το τίποτα που δεν ξεχωρίζουν ποιοι είναι!

Ξεφεύγουμε από την ουσία. Πέρσι κάποιοι δεν είχαν διαβάσει καν το φεκ. Πολύ φοβάμαι πως αρκετοί ούτε και φέτος το διάβασαν. Αδιάβαστοι θα βάλετε την υπογραφή σας όπου να ναι; Προσοχή! Διαβάστε με ελεύθερη σκέψη και αποφασίστε με συνείδηση. Στους συλλόγους μας πια.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:42:03 μμ »
Η μάζα δεν έχει πολιτικοκοινωνική συνείδηση, γιατί δεν αποτελείται από ελεύθερα άτομα.

Σημείωση: είναι φασιστικής καταγωγής η ρήση «δεν έχω ψηφίσει το τάδε κόμμα, δεν υπακούω στους νόμους της κυβέρνησης». Ζούμε σε δημοκρατική χώρα.

Δεν ζούμε σε δημοκρατική χώρα. Έχουμε κοινοβουλευτισμό,  μια μορφή ολιγαρχίας.
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:42:32 μμ »
Don't feed the troll !

That's the point πλέον... (αν και νομίζω ότι πραγματικά κάποια τα πιστεύει με τον θυμό που τα υποστηρίζει. θυμό έχω κι εγώ , αλλά...). Πλέον με τα σχόλια δεν βοηθάμε και τον ίδιο τον άνθρωπο που ξεφεύγει στην αυταρέσκεια ;) (όλοι θεωρούμε εαυτούς τοπ, αλλά παραπάει) :

Ξεκαθαρίζω την κοινή λογική υποστηρίζω. Ομολογώ έχω γράψει αλήθειες που πονούν. Και ποιος ειλικρινής δημοσιολόγος δεν λοιδορήθηκε! Οι μάζες αγαπούν τους λαικιστές. Ως γνωστόν!

Εμείς τότε υποστήριζουμε την πιο κοινή από τις κοινές λογικές (αν και δεν ακούστηκε καλά αυτό, αχαχαχα)

Αν η κοινή λογική δεν ανήκει στις μάζες τότε σε ποιόν ανήκει;
Η κοινή λογική είναι εξ' ορισμού η λογική των μαζών.
Αν οι μάζες αγαπούν τους λαϊκιστές, αυτό γίνεται γιατί οι λαϊκιστές εκφράζουν την κοινή λογική.

όπα , εδώ ξέφυγες κι εσύ... τέτοιες σοφιστείες ούτε η υπουργάρα... δεν βοηθάς

Εύχομαι και ελπίζω να είσαι σε διοικητική θέση και όχι σε σχολική τάξη, γιατί ούτε να φανταστώ δεν θέλω τον τρόπο που θα φέρεσαι στα παιδιά, με αυτή την απολυτότητα, τον ολοκληρωτισμό και τον μη σεβασμό στην διαφορετική γνώμη, που σε διακρίνει.
 

Μην το εύχεσαι , τέτοιοι είναι σε διοικητικές θέσεις  - χαμηλά και ψηλότερα - και αυτό είναι το πρόβλημα σε επίπεδο ρητορικής (πχ διευθυντές σχολείων και εκπαίδευσης)  και αποφάσεων (στα υψηλά κλιμάκια)

Είμαι σίγουρη ότι δεν τα παίρνεις. Αυτό ακριβώς είναι το τραγικό.

Τα είπες ΟΛΑ , τουλάχιστον άλλοι έχουν πιάσει στασίδι (και φράγκα , επιδόματα κλπ) ή αναμένουν... Ορισμός της τραγικότητας.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159762
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 257
Σύνολο: 270

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.168 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.