*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 181075 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 04:56:55 μμ »
Το ΓΝΩΜΟΔΟΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ της νομικής συμβούλου της ΟΛΜΕ το έχετε αφήσει αχόλιαστο.

ΓΝΩΜΟΔΟΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΟΜΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΑΡΘΡΟΥ 56 Ν.4823/2021
Αθήνα, 13.09.2021

IV. Συμπεράσματα-Τελική απάντηση.
..............................................
..............................................
2) Παρά τα προβλήματα συμφωνίας που γεννούν οι ρυθμίσεις του άρθρου 56 ν.4823/2021 προς τις ανωτέρω διατάξεις του Συντάγματος, η επίκληση του δικαιώματος-απεργίας αποχής των στελεχών εκπαίδευσης, των εκπαιδευτικών και των μελών Ε.Β.Π. και Ε.Ε.Π. δεν είναι ικανή να αποτρέψει την ενεργοποίηση του συστήματος κυρώσεων του ν.4823/2021. Καίτοι η επίκληση του εν λόγω συνταγματικού δικαιώματος θα έπρεπε να αποτελεί επαρκή λόγο για την δικαιολογημένη αποχή από την άσκηση των καθηκόντων που συνδέονται με την διαδικασία αξιολόγησης και αυτό-αξιολόγησης του ν.4692/2020, η διοικητική πρακτική που ακολουθήθηκε στην ουσιωδώς όμοια περίπτωση του άρθρου 36 παρ.2 ν.4489/2017 (με τον αποκλεισμό δηλαδή δημοσίων υπαλλήλων που συμμετείχαν στην απεργία-αποχή από διαδικασίες επιλογής και τοποθέτησης Προϊσταμένων σε θέσεις Διευθυντών και Γενικών Διευθυντών και οι οποίοι προσέφυγαν ακολούθως δικαστικώς), καθώς και η πραγματική στοχοθεσία του ν.4823/2021 που είναι η καταστολή της απεργίας-αποχής (όπως ήταν και στην περίπτωση του ν.4489/2017), καθιστούν σαφές ότι η διοίκηση θα επιβάλλει τις κυρώσεις του άρθρου 56, παρά την επίκληση του συνταγματικού δικαιώματος απεργίας-αποχής των στελεχών εκπαίδευσης, εκπαιδευτικών, μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. Τούτου δοθέντος, κάθε πρόσωπο που θα υποστεί τις εν λόγω κυρώσεις θα πρέπει να προσφύγει δικαστικώς για να την ακύρωσή τους και για να ελεγχθεί συναφώς η νομιμότητά τους και η  συμφωνία των διατάξεων του άρθρου 56 ν.4823/2021 με το άρθρο 23 Συντ.

Αθήνα, 13.09.2021

Η γνωμοδοτούσα δικηγόρος
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:00 »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:00:52 μμ »
Άρα δεν λες ότι ΔΕΝ καλύπτομαι νομικά. Πιστεύω ότι καλύπτομαι μια χαρά, αφού με την δήλωσή μου ορίζω συγκεκριμένη ημερομηνία έναρξης και λήξης της απεργίας-αποχής μου.

Αυτό που λες είναι ότι η ΟΛΜΕ/ΔΟΕ, αν θελήσω να ορίσω ημερομηνία έναρξης και λήξης της απεργίας-αποχής μου δεν θα θέλει να μου παρέχει νομική υποστήριξη για δικούς της προσωπικούς λόγους (λόγους που υποψιάζομαι ότι είναι αυτοί).

Δεν πειράζει, αν συμβεί αυτό θα βρω άλλον δικηγόρο  ;D :P.

Εγω προσωπικά αμφιβάλλω αν η ολμε μπορεί να καλυψει εμάς όλους που ακολουθούμε τη δική της διαδικασια. βασικά είμαι σίγουρη ότι δεν μπορεί να μας καλυψει κ θα γελοιοποιηθούμε κ θα υποχωρήσουμε ταπεινωμένοι και θα μας βρίζουν όσοι συμμετειχαν χωρίς να είναι σίγουροι απολύτως. Αν τώρα εσυ θεωρείς ότι μπορείς να καλυφθείς με διαδικασίες εκτός συλλογικού οργάνου, τι να σου πω… αυτό που γράφεις πάντως δεν νομίζω ότι εμποδίζει τον διευθυντή να σε βάλει σε ομάδα. οπότε τότε τι θα κανεις; θα εκτελέσεις τα καθήκοντα; ή θα κανεις νέα αποχη;

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:05:14 μμ »
Εγω προσωπικά αμφιβάλλω αν η ολμε μπορεί να καλυψει εμάς όλους που ακολουθούμε τη δική της διαδικασια. βασικά είμαι σίγουρη ότι δεν μπορεί να μας καλυψει κ θα γελοιοποιηθούμε κ θα υποχωρήσουμε ταπεινωμένοι και θα μας βρίζουν όσοι συμμετειχαν χωρίς να είναι σίγουροι απολύτως. Αν τώρα εσυ θεωρείς ότι μπορείς να καλυφθείς με διαδικασίες εκτός συλλογικού οργάνου, τι να σου πω… αυτό που γράφεις πάντως δεν νομίζω ότι εμποδίζει τον διευθυντή να σε βάλει σε ομάδα. οπότε τότε τι θα κανεις; θα εκτελέσεις τα καθήκοντα; ή θα κανεις νέα αποχη;

Μα θέλω να μπω σε ομάδα, και να μην κάνω  τελικά την δουλειά. Αυτός είναι και ο στόχος μου.
Θεωρώ ότι θα προκαλέσω μεγαλύτερη αναστάτωση, όταν την τελευταία στιγμή και λίγο πριν την λήξη της προθεσμίας, την στιγμή που περιμένουν να πέσει το ζεστό ΕΣΠΑ παραδάκι, εγώ τότε να αποφασίσω να κάνω την απεργία-αποχή μου και να μην παραδώσω τελικά την αναφορά-εργασία αξιολόγησης. Αυτό θα τους πονέσει πολύ περισσότερο, γιατί θα έχουν βασιστεί σε μένα.

Οι δουλειά μας είναι οι μαθητές μας. Όχι να συμπληρώνουμε χαρτούρα, για να θησαυρίζουν με προγράμματα ΕΣΠΑ κλπ κάποιοι επιτήδειοι "αξιολογητές" και "επιμορφωτές".

Αν θέλει αξιολόγηση η κεραμέως, να την βάλει πρώτα στον εαυτό της.

Οι σύλλογοι να αποφασίσουν με ψηφοφορία ότι απέχουν από την κοροϊδία.

Ή ακόμα εξυπνότερο, να αποφασίσουν αρχικά ότι συμμετέχουν στην αξιολόγηση, να συγκροτήσουν ομάδες, αλλά όταν είναι η κρίσιμη στιγμή και πρέπει παραδώσουν την χαρτούρα σε όσους ξερογλύφονται για τα χρήματα του ΕΣΠΑ, τότε να δηλώσουν ότι τελικά αποφασίζουν απεργία-αποχή και να τους αφήσουν ξεκρέμαστους. Αυτό θα πονέσει ακόμα περισσότερο.

Για ψάχτε να δείτε πόσο κονομάνε κάποιοι από την "αξιολόγηση" και την "επιμόρφωση", και μετά θα καταλάβετε γιατί έχει αυτή την πρεμούρα η κεραμέως.
http://iep.edu.gr/el/psifiako-apothetirio/skill-labs/1221-espa

https://www.youtube.com/watch?v=OaeaUuftupc

Άρα θα μπω σε ομάδα, θα καθησυχάζω τον γαλάζιο διευθυντή (ναι , ναι , μην ανησυχείς σεβαστέ κύριε προϊστάμενε, το έχω σχεδόν έτοιμο), και τελευταία στιγμή θα του την φέρω.

Αυτή ακριβώς την διαρκή ελευθερία ανυπακοής μας παρέχει μια απεργία διαρκείας, και ως τέτοια μέθοδο πρέπει να την αντιλαμβανόμαστε. Ως ευκαιρία στοχευμένης ανυπακοής με σκοπό την μέγιστη αναστάτωση, και όχι ως ένα τρόπο για να χάνουμε διαρκώς τον μισθό μας
(αυτό το τελευταίο μάλλον θέλουν να μας κάνουν να το πιστέψουμε κάποιοι από την ΟΛΜΕ/ΔΟΕ, γιαυτό και μας ζητάνε δηλώσεις).
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:35:06 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:36:36 μμ »
Ο διευθυντής ενός από τα 3 σχολεία που πάω (όχι της τοποθέτησης μου και την ημέρα εκείνη είμαι σε άλλο σχολείο, αν και μικρή σημασία έχει) μας είπε ότι τη Δευτέρα έχουμε σύλλογο στις 19:00 και μας ζήτησε να παραβρεθούμε!! Προφανώς θα μιλήσουμε για την αξιολόγηση. Συγνώμη το ωράριο μέχρι τι ώρα είναι; Αυτό που ξέρω είναι ότι οι συνεδριάσεις γίνονται 13:15 με 14:00. Άλλαξε κάτι;

Ακόμα καλύτερα για σένα.

Θα επικαλεστείς παραβίαση εργασιακού ωραρίου, δεν θα πας, και θα μετρηθείς στους απόντες, συμμετέχοντας έτσι στο να μην έχει απαρτία ο σύλλογος και να μην παρθούν αποφάσεις για ομάδες αξιολόγησης. Έτσι δεν θα σε αγγίξει καν το θέμα της αξιολόγησης και η νομοθετημένη απειλή για μείωση μισθού, και φυσικά ως μη απεργός δεν θα έχεις καν πρόβλημα περικοπής μισθού.

Από την άλλη θα μπορείς να καταγγείλεις τον (ή να κουνάς απειλητικά το δάχτυλο στον) γαλάζιο διευθυντή σου για παραβίαση της εργατικής νομοθεσίας.

Τέλος σκέψου ότι ίσως το κάνει αυτό ο διευθυντής σου όχι γιατί είναι γαλάζιος, αλλά γιατί θέλει με αυτό το τρόπο να προκαλέσει έλλειψη απαρτίας ώστε να μην παρθούν αποφάσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:55:27 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:00 »

Αποσυνδεδεμένος aporias

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 627
    • Προφίλ
Απ: αποχή απεργία ή όχι ,για την αξιολόγηση
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 05:53:16 μμ »
Συγνώμη το ωράριο μέχρι τι ώρα είναι; Αυτό που ξέρω είναι ότι οι συνεδριάσεις γίνονται 13:15 με 14:00. Άλλαξε κάτι;

Και με τον νέο νόμο αλλά και παλιότερα υπήρχε θέμα με τη λογική σε αυτό το σημείο. Οι συνεδριάσεις είναι και ήταν εκτός διδακτικού ωραρίου - οι αλχημείες μειώνουμε τις ώρες για να βγει το ωρολόγιο και να σχολάσουν νωρίτερα να συνεδριάσουμε ήταν στο περιθώριο του νόμου, με την έγκριση και συμβούλων και δπε/δδε , όλα γνωστά. Τώρα δεν ξέρω τι θα γίνεται, φαντάζεστε με τον νέο - ξαναλέω ως ευρύτερο πλαίσιο- τι έχει να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις.

Μα θέλω να μπω σε ομάδα, και να μην κάνω  τελικά την δουλειά. Αυτός είναι και ο στόχος μου.
Θεωρώ ότι θα προκαλέσω μεγαλύτερη αναστάτωση, όταν την τελευταία στιγμή και λίγο πριν την λήξη της προθεσμίας, την στιγμή που περιμένουν να πέσει το ζεστό ΕΣΠΑ παραδάκι, εγώ τότε να αποφασίσω να κάνω την απεργία-αποχή μου και να μην παραδώσω τελικά την αναφορά-εργασία αξιολόγησης. Αυτό θα τους πονέσει πολύ περισσότερο, γιατί θα έχουν βασιστεί σε μένα.

Αυτή ακριβώς την διαρκή ελευθερία ανυπακοής μας παρέχει μια απεργία διαρκείας, και ως τέτοια μέθοδο πρέπει να την αντιλαμβανόμαστε. Ως ευκαιρία στοχευμένης ανυπακοής με σκοπό την μέγιστη αναστάτωση, και όχι ως ένα τρόπο για να χάνουμε διαρκώς τον μισθό μας

Αυτό είναι μια σωστή λογική (ή ακόμα και η κατάθεση εντελώς τυποποιημένου κειμένου ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ)  πέρα από επαναστατικές γυμναστικές , αποτελεσματικό αλλά όχ ευρωβόρο. ΑΝ γινόταν οργανωμένα και ολικά... Ας τεθεί στους συλλόγους , από ΟΛΜΕ , ΔΟΕ μην περιμένει κανείς κινήσεις έξυπνες (το ξέρουμε).

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #495 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 06:21:11 μμ »

2) Παρά τα προβλήματα συμφωνίας που γεννούν οι ρυθμίσεις του άρθρου 56 ν.4823/2021 προς τις ανωτέρω διατάξεις του Συντάγματος, η επίκληση του δικαιώματος-απεργίας αποχής των στελεχών εκπαίδευσης, των εκπαιδευτικών και των μελών Ε.Β.Π. και Ε.Ε.Π. δεν είναι ικανή να αποτρέψει την ενεργοποίηση του συστήματος κυρώσεων του ν.4823/2021. Καίτοι η επίκληση του εν λόγω συνταγματικού δικαιώματος θα έπρεπε να αποτελεί επαρκή λόγο για την δικαιολογημένη αποχή από την άσκηση των καθηκόντων που συνδέονται με την διαδικασία αξιολόγησης και αυτό-αξιολόγησης του ν.4692/2020, η διοικητική πρακτική που ακολουθήθηκε στην ουσιωδώς όμοια περίπτωση του άρθρου 36 παρ.2 ν.4489/2017 (με τον αποκλεισμό δηλαδή δημοσίων υπαλλήλων που συμμετείχαν στην απεργία-αποχή από διαδικασίες επιλογής και τοποθέτησης Προϊσταμένων σε θέσεις Διευθυντών και Γενικών Διευθυντών και οι οποίοι προσέφυγαν ακολούθως δικαστικώς), καθώς και η πραγματική στοχοθεσία του ν.4823/2021 που είναι η καταστολή της απεργίας-αποχής (όπως ήταν και στην περίπτωση του ν.4489/2017), καθιστούν σαφές ότι η διοίκηση θα επιβάλλει τις κυρώσεις του άρθρου 56, παρά την επίκληση του συνταγματικού δικαιώματος απεργίας-αποχής των στελεχών εκπαίδευσης, εκπαιδευτικών, μελών Ε.Ε.Π. και Ε.Β.Π. Τούτου δοθέντος, κάθε πρόσωπο που θα υποστεί τις εν λόγω κυρώσεις θα πρέπει να προσφύγει δικαστικώς για να την ακύρωσή τους και για να ελεγχθεί συναφώς η νομιμότητά τους και η  συμφωνία των διατάξεων του άρθρου 56 ν.4823/2021 με το άρθρο 23 Συντ.

Αθήνα, 13.09.2021

Η γνωμοδοτούσα δικηγόρος
Συμπληρώνω: να προσφύγει δικαστικώς και να δικαιωθεί..
Ενδιαφέρον έχει το σκεπτικό της απόφασης:
https://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.559.20.htm
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 06:24:06 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #496 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 07:12:47 μμ »
Συμπληρώνω: να προσφύγει δικαστικώς και να δικαιωθεί..
Ενδιαφέρον έχει το σκεπτικό της απόφασης:
https://www.nomotelia.gr/photos/File/WWW.559.20.htm

Δεν μπορούμε να προδικάσουμε κανενα αποτέλεσμα σε περίπτωση δικαστικής προσφυγής. Δεν είναι πάντα ιδια τα δεδομένα και η ερμηνεία των νομων από τα δικαστήρια.
Οι προθέσεις του υπουργείου είχαν διαρρεύσει από τον Φεβρουάριο του 2021. Οι ομοσπονδίες εφόσον ισχυρίζονται ότι τίθεται συνταγματικό πρόβλημα έπρεπε ήδη να έχουν προσφύγει στην δικαιοσύνη, στα αρμόδια κατά τον νόμο δικαστήρια.

Αποκλεισμός εκπαιδευτικών από τη διεκδίκηση θέσεων στελεχών εκπαίδευσης εάν απέχουν από την αξιολόγηση
Η διάταξη έχει ήδη συμπεριληφθεί στο πολυνομοσχέδιο που ετοιμάζει η πολιτική ηγεσία του υπουργείο Παιδείας

Δημοσίευση: 24/02/2021
https://www.esos.gr/arthra/71777/apokleismos-ekpaideytikon-apo-ti-diekdikisi-theseon-stelehon-ekpaideysis-ean-apehoyn
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 07:32:25 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #497 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 08:29:00 μμ »
Δεν μπορούμε να προδικάσουμε κανενα αποτέλεσμα σε περίπτωση δικαστικής προσφυγής. Δεν είναι πάντα ιδια τα δεδομένα και η ερμηνεία των νομων από τα δικαστήρια.
Υπάρχει πάντα η δυνατότητα προσφυγής και η πιθανότητα δικαίωσης..
Αποκλεισμός εκπαιδευτικών από τη διεκδίκηση θέσεων στελεχών εκπαίδευσης εάν απέχουν από την αξιολόγηση
Η διάταξη έχει ήδη συμπεριληφθεί στο πολυνομοσχέδιο που ετοιμάζει η πολιτική ηγεσία του υπουργείο Παιδείας

Δημοσίευση: 24/02/2021
https://www.esos.gr/arthra/71777/apokleismos-ekpaideytikon-apo-ti-diekdikisi-theseon-stelehon-ekpaideysis-ean-apehoyn
Ναι το θυμάμαι, θυμάμαι επίσης και συναδέλφους μου στο σχολείο που ψήφισαν υπέρ της αξιολόγησης στη σχετική συνεδρίαση του συλλόγου μας (μη συμμετοχή στην απεργία-αποχή) ακριβώς λόγω αυτής της διάταξης (και μόνο)..
Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και για τα όποια ρίσκα θα πάρει.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος elean

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #498 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 08:32:31 μμ »
Δεν μπορούμε να προδικάσουμε κανενα αποτέλεσμα σε περίπτωση δικαστικής προσφυγής. Δεν είναι πάντα ιδια τα δεδομένα και η ερμηνεία των νομων από τα δικαστήρια.
Οι προθέσεις του υπουργείου είχαν διαρρεύσει από τον Φεβρουάριο του 2021. Οι ομοσπονδίες εφόσον ισχυρίζονται ότι τίθεται συνταγματικό πρόβλημα έπρεπε ήδη να έχουν προσφύγει στην δικαιοσύνη, στα αρμόδια κατά τον νόμο δικαστήρια.

Αποκλεισμός εκπαιδευτικών από τη διεκδίκηση θέσεων στελεχών εκπαίδευσης εάν απέχουν από την αξιολόγηση
Η διάταξη έχει ήδη συμπεριληφθεί στο πολυνομοσχέδιο που ετοιμάζει η πολιτική ηγεσία του υπουργείο Παιδείας

Δημοσίευση: 24/02/2021
https://www.esos.gr/arthra/71777/apokleismos-ekpaideytikon-apo-ti-diekdikisi-theseon-stelehon-ekpaideysis-ean-apehoyn
Νομίζω ότι, αν το υπουργείο θελήσει να επιβάλλει κυρώσεις σε όσους θα συμμετάσχουμε στην απεργία αποχή, είναι πρωτίστως πολιτική απόφαση και όχι νομική. Αν η συμμετοχή είναι μαζική, που από τις πρώτες συνεδριάσεις συλλόγων φαίνεται να είναι, θα το σκεφτεί πολύ σοβαρά η σιδηρά κυρία εάν θα επιλέξει σύγκρουση με τον κλάδο. Πόσο μάλλον που το 22 φαίνεται να είναι και εκλογική χρονιά. Βέβαια από την άλλη  είναι και τα κονδύλια του ΕΣΠΑ..

Αποσυνδεδεμένος donkey

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 390
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #499 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 08:41:49 μμ »
Υπάρχει πάντα η δυνατότητα προσφυγής και η πιθανότητα δικαίωσης.. Ναι το θυμάμαι, θυμάμαι επίσης και συναδέλφους μου στο σχολείο που ψήφισαν υπέρ της αξιολόγησης στη σχετική συνεδρίαση του συλλόγου μας (μη συμμετοχή στην απεργία-αποχή) ακριβώς λόγω αυτής της διάταξης (και μόνο)..
Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του και για τα όποια ρίσκα θα πάρει.

Ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του, πολύ σωστά. Όμως η παροιμία  λέει, θα γυρίσει ο τροχός, θα μ... σει και ο φτωχός.

Όσοι αποφασίσουν να στηρίξουν την συγκεκριμένη αξιολόγηση και δεν δηλώσουν αποχή-απεργία, ας έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους ότι ενδέχεται να λάβουν μηδέν ως βαθμό συνέντευξης στην επερχόμενη διαδικασία επιλογής στελεχών εκπαίδευσης, στην (πολύ πιθανή) περίπτωση που πέσει η κυβέρνηση του κούλη και αντικατασταθεί από κάποιους άλλους που δεν συμφωνούν  με την συγκεκριμένη κουλο-αξιολόγηση.

Η επερχόμενη διαδικασία επιλογής στελεχών εκπαίδευσης δεν πρόκειται να γίνει άμεσα, γιατί ο κούλης και η κεραμέως θεωρούν ότι πολύ ευκολότερα θα εισπραχθεί το παραδάκι ΕΣΠΑ με διοικητικά στελέχη διορισμένα κατευθείαν από τον κομματικό σωλήνα όπως είναι τα σημερινά, παρά με διοικητικά  στελέχη που διορίζονται ακολουθώντας μια οποιαδήποτε νόμιμη διαδικασία.
Γιατί όσο και καλά να είναι σχεδιασμένη αυτή η νομική διαδικασία ώστε να ευνοήσει του ημέτερους, ο διορισμός εν λευκό είναι πάντα καλύτερος όταν θες να εισπράξεις το ΕΣΠΑ παραδάκι.
Ακριβώς για αυτό το λόγο, ας μην περιμένουν οι τωρινοί διευθυντές να κριθούν από τον κούλη και την κεραμέως. Οι επόμενοι θα τους κρίνουν, και θα τους κρίνουν αρνητικά όχι επειδή συμμετείχαν στην απεργία για την αξιολόγηση, αλλά επειδή ΔΕΝ συμμετείχαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 09:08:04 μμ από donkey »
Σε όλες τις εποχές και καθεστώτα, οι δουλόφρονες μισθωμένοι λογοκριτές έχουν ένα κοινό: ανήκουν στο κατώτερο και απεχθέστερο στρώμα του κοινωνικού, διανοητικού και ηθικού Λούμπεν Αληταριάτου, μαζί με τους βασανιστές, βιαστές και χαφιέδες. Αξίζουν μόνο την περιφρόνησή μας. Με τους παντός χρώματος και καιρού λογοκριτές δεν κάνεις διάλογο. Απλώς τους φτύνεις.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3349
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #500 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 09:19:56 μμ »
Έχει κάνει κανείς στο σχολείο του Σύλλογο γι' αυτό το θέμα; Δηλαδή σε περίπτωση συμμετοχής του Συλλόγου σε απεργία-αποχή ποιες θα είναι ακριβώς οι συνέπειες; Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω;

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #501 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 10:42:31 μμ »
Ο καθένας παίρνει τα ρίσκα του, πολύ σωστά. Όμως η παροιμία  λέει, θα γυρίσει ο τροχός, θα μ... σει και ο φτωχός.

Όσοι αποφασίσουν να στηρίξουν την συγκεκριμένη αξιολόγηση και δεν δηλώσουν αποχή-απεργία, ας έχουν στο πίσω μέρος του μυαλού τους ότι ενδέχεται να λάβουν μηδέν ως βαθμό συνέντευξης στην επερχόμενη διαδικασία επιλογής στελεχών εκπαίδευσης, στην (πολύ πιθανή) περίπτωση που πέσει η κυβέρνηση του κούλη και αντικατασταθεί από κάποιους άλλους που δεν συμφωνούν  με την συγκεκριμένη κουλο-αξιολόγηση.

Η επερχόμενη διαδικασία επιλογής στελεχών εκπαίδευσης δεν πρόκειται να γίνει άμεσα, γιατί ο κούλης και η κεραμέως θεωρούν ότι πολύ ευκολότερα θα εισπραχθεί το παραδάκι ΕΣΠΑ με διοικητικά στελέχη διορισμένα κατευθείαν από τον κομματικό σωλήνα όπως είναι τα σημερινά, παρά με διοικητικά  στελέχη που διορίζονται ακολουθώντας μια οποιαδήποτε νόμιμη διαδικασία.
Γιατί όσο και καλά να είναι σχεδιασμένη αυτή η νομική διαδικασία ώστε να ευνοήσει του ημέτερους, ο διορισμός εν λευκό είναι πάντα καλύτερος όταν θες να εισπράξεις το ΕΣΠΑ παραδάκι.
Ακριβώς για αυτό το λόγο, ας μην περιμένουν οι τωρινοί διευθυντές να κριθούν από τον κούλη και την κεραμέως. Οι επόμενοι θα τους κρίνουν, και θα τους κρίνουν αρνητικά όχι επειδή συμμετείχαν στην απεργία για την αξιολόγηση, αλλά επειδή ΔΕΝ συμμετείχαν.

Αυτό βέβαια αν γίνει δείχνει ότι ο κλάδος είναι για τον παραπέοντα και δικαιολογημένα ο κόσμος μας κατηγορεί για ό,τι μας κατηγορεί. Υποτίθεται ότι ο καθένας εκφράζει τη γνώμη του ειδικά σε συλλόγους που αποτελούνται από ιδιαίτερα προσοντούχους δημοσίους υπαλλήλους και δεν υπάρχουν στοιχεία αντεκδίκησης. Μήπως όμως έχει δίκιο ο Μίκης για  τον αριστερόστροφο φασισμό???? και τέλος πάντων μας αξίζει το επίπεδο στο οποίο βρίσκεται ο κλάδος?
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 25, 2021, 10:45:18 μμ από blueswire »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #502 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 10:57:52 μμ »
Σήμερα η Γενική Συνέλευση των Προέδρων των ΕΛΜΕ αποφάσισε απεργία-αποχή σε ποσοστό 92,3%. Το αντίστοιχο ποσοστό, θα το ιδείτε εντός των ημερών, θ' αντανακλάται και στις αποφάσεις των Συλλόγων κάθε σχολειού. Η αξιολόγηση τελειώνει πριν καν αρχίσει. Ας ετοιμαστεί κι ευρύτερα η δεξιά παράταξη για την επικείμενη πτώση κατρακύλας της.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #503 στις: Σεπτέμβριος 25, 2021, 11:01:05 μμ »
Έχει κάνει κανείς στο σχολείο του Σύλλογο γι' αυτό το θέμα; Δηλαδή σε περίπτωση συμμετοχής του Συλλόγου σε απεργία-αποχή ποιες θα είναι ακριβώς οι συνέπειες; Γιατί δεν μπορώ να καταλάβω;
Καμμιά συνέπεια. Το άρθρο 23 του Συντάγματος προστατεύει τον εργαζόμενο που απεργεί βάσει απόφασης του νομίμως συνεστημένου συνδικαλιστικού του φορέα. Η μόνη συνέπεια θα 'ν' η πτώση της κυβέρνησης και μαζί των διορισμένων μελών των ΠΥΣΔΕ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.