*

Ψηφοφορία

σαν σύλλογος τι έχετε αποφασίσει όσο αναφορά την αξιολόγηση ? Σε περίπτωση τελικής απόφασης του σχολείου να αλλάξετε τη ψήφο σας

αποχή-απεργία
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση
θα εφαρμοστεί η αξιολόγηση  οριακά
δεν έχουμε κάνει ακόμα σύλλογο
ψηφίσαμε 50-50

Αποστολέας Θέμα: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση  (Αναγνώστηκε 181053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1190 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 12:12:54 μμ »
εγώ πάντως που ρώτησα τον γενικό γραμματεα της δοε για τις κυρώσεις αν δεν συμμετάσχω στη διαδικασία της αξιολόγησης, απάντηση δεν πήρα...
Ξερει κανείς ποις μπορεί να ειναι οι κυρώσεις τελικά???
μπορεί καποιος να θέλει να τις ιποστεί, δεν πρέπει να ξερουμε?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:04 »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1191 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 12:16:43 μμ »
*υποστεί

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1192 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 02:42:42 μμ »
Περικοπή μισθού. Και μη δυνατότητα συμμετοχής σε θέσεις προϊσταμένων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 23, 2021, 02:44:39 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1193 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 06:15:07 μμ »
για τους αναπληρωτές, φαντάζομαι, ισχύει μόνο το πρώτο απο τα δυο που αναφερεις.

Ελπίζω να μη γίνει καποια πρόωρη λύση της συμβασης....για όλα τους εχω ικανους...

Εν ολίγοις, αν αρνηθώ, η διευθυντρια θα στειλει το όνομα μου στη Διευθυνση Πρωτοβαθμιας και μετά λογικά ακολουθεί περικοπή μισθου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:04 »

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1194 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 06:50:58 μμ »
για τους αναπληρωτές, φαντάζομαι, ισχύει μόνο το πρώτο απο τα δυο που αναφερεις.

Ελπίζω να μη γίνει καποια πρόωρη λύση της συμβασης....για όλα τους εχω ικανους...

Εν ολίγοις, αν αρνηθώ, η διευθυντρια θα στειλει το όνομα μου στη Διευθυνση Πρωτοβαθμιας και μετά λογικά ακολουθεί περικοπή μισθου;
Οι κυρώσεις που προβλέπονται στο νόμο Κεραμέως είν' οι δυο π' ανάφερα. Αλλά συναδέλφισσα θα σου πω κάτι. Δεν αξίζει να προχωρήσεις σε τέτοια πράξη ατομικής αντίστασης. Είδες ότι ολόκληρες παρατάξεις σωματεία συνδικαλιστές ξεπουλήθηκαν. Δε θα θυσιάσεις εσύ το μισθό με τον οποίο επιβιώνεις κι οι μόνιμοι θα παριστάνουν τα καλά παιδάκια στο υπουργείο. Δε θα σηκώσεις απάνου σου τη ντροπή ενός κλάδου υποταγμένου στα κελεύσματα της εξουσίας. Μην το κάνεις. Φρόντισε τους μαθητές σου κι ό,τι γίνει (αν γίνει) θα 'ναι συλλογική απόφαση.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1195 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 06:52:49 μμ »
δεν έχεις άδικο...είμαι σε έναν συλλογο όπου με οριακή πλειοψηφία κάναμε απεργία-αποχή κι η διευυθυντρια δηλωσε ότι δεν θα σεβαστει την πλειοψηφία και θα εφαρμόσει την αξιολόγηση...
πραγματικα μου ερχεται να αρνηθω να την κανω

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1196 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 06:58:02 μμ »
Μην αρνηθείς. Όταν το υπουργείο κι η ΠΔΕ σου επιτεθεί κι επιχειρήσει να σ' εκφοβίσει κανείς δε θα σου σταθεί. Κανείς. Όλοι κοιτάν τον εαυτό τους και την καρεκλίτσα τους. Μπες εκεί σε μια ομάδα γράψε μια σαχλαμάρα πρόταση σ' έναν άξονα και τέλειωσε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1197 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 07:09:43 μμ »
η διευθυντρια θέλει να τα υλοποιήσουμε κανονικοτατα τα σχέδια δρασης....δεν μιλάμε για απλή περίπτωση και σίγουρα ό,τι γράψουμε εμείς θα τα συμπληρώσει αν δεν της αρεσουν
νιώθω ότι γενικά πρέπει να αντιδρασω μέσα σε όλο αυτό...δεν είναι απλώς ότι θα γράψω κατι και ξεμπερδεψα...δεν γίνεται η πλειοψηφια να μην γινεται δεκτη...μου φαινεται ακραιο

από την αλλη εννοείται ότι εχεις δικιο σε αυτα που λες...όλοι κοιτανε τον εαυτο τους...και φαντασου ότι δεν είμαι καν μόνιμη, δεν θα τους ξαναδω-το πιθανότερο- σε αυτό το σχολειο...

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2863
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1198 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 07:18:44 μμ »
η διευθυντρια θέλει να τα υλοποιήσουμε κανονικοτατα τα σχέδια δρασης....δεν μιλάμε για απλή περίπτωση και σίγουρα ό,τι γράψουμε εμείς θα τα συμπληρώσει αν δεν της αρεσουν
νιώθω ότι γενικά πρέπει να αντιδρασω μέσα σε όλο αυτό...δεν είναι απλώς ότι θα γράψω κατι και ξεμπερδεψα...δεν γίνεται η πλειοψηφια να μην γινεται δεκτη...μου φαινεται ακραιο

από την αλλη εννοείται ότι εχεις δικιο σε αυτα που λες...όλοι κοιτανε τον εαυτο τους...και φαντασου ότι δεν είμαι καν μόνιμη, δεν θα τους ξαναδω-το πιθανότερο- σε αυτό το σχολειο...
Η διευθύντρια έχει τόσους μονίμους στο σύλλογο για να την ελέγξουν. Δε θα βγάλεις εσύ το φίδι απ' την τρύπα ούτε θα ξεπλύνεις έναν ολάκερο κλάδο. Μπαίνουμε σε ομάδες για δυο τρεις άξονες που θα υλοποιηθούν. Εσύ πρότεινε στην ομάδα σου δυο χαζοστόχους για φέτος ίσα να πεις ότι συμμετείχα κανονικά. Αν οι ρέστοι της ομάδας σου θέλουν να παριστάνουν τους προθύμους μ' εκτενείς εκθέσεις κι αναλύσεις ιδεών τότε πρόβλημά τους. Ας τα συμπληρώσουν αυτοί ή ας τα συμπληρώσει μόνη της η συνεργάτιδα διευθύντρια. Εσύ είσαι τυπικά εντάξει με τη συμμετοχή σου και δε μπορεί κανείς να σου πει τίποτις. Δεν αξίζει να πας σ' αντάρτικο γιατί κι απ' το φθόνο τους και μόνον οι "συνάδελφοι"-συνεργάται θα σου κάνουν τη χρονιά πατίνι. Δεν αξίζει. Πρόσεχε τον εαυτό σου και τα παιδιά. Εσένα έχουν τα παιδιά και κανέναν άλλον. Γι' αυτό και να προσέχεις.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2832
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1199 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 07:29:30 μμ »
η διευθυντρια θέλει να τα υλοποιήσουμε κανονικοτατα τα σχέδια δρασης....δεν μιλάμε για απλή περίπτωση και σίγουρα ό,τι γράψουμε εμείς θα τα συμπληρώσει αν δεν της αρεσουν
νιώθω ότι γενικά πρέπει να αντιδρασω μέσα σε όλο αυτό...δεν είναι απλώς ότι θα γράψω κατι και ξεμπερδεψα...δεν γίνεται η πλειοψηφια να μην γινεται δεκτη...μου φαινεται ακραιο

από την αλλη εννοείται ότι εχεις δικιο σε αυτα που λες...όλοι κοιτανε τον εαυτο τους...και φαντασου ότι δεν είμαι καν μόνιμη, δεν θα τους ξαναδω-το πιθανότερο- σε αυτό το σχολειο...


Εμάς να δεις...οοολος ο σύλλογος είναι υπέρ του να ακολουθήσουμε τις οδηγίες της ΔΟΕ  για κοινά κείμενα (όπως επίσης και όλα τα σχολεία του νομού) κ εκείνη ντε κ καλά θέλει να προχωρήσουμε κανονικά.Δλδ 1 άτομο ενάντια σε όλους

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1200 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 07:31:05 μμ »
γενικώς μεγάλη επιτυχία η αποφαση της δοε....εχουμε διχαστει χειρότερα...

σε μας είναι οι περισσότεροι νεοδιοριστοι και εχουν αρχισει να φοβουνται και κάνουν πίσω...λίγοι είναι οι παλιοι κι ελάχιστοι οι αναπληρωτες

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1201 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 07:33:58 μμ »


Εμάς να δεις...οοολος ο σύλλογος είναι υπέρ του να ακολουθήσουμε τις οδηγίες της ΔΟΕ  για κοινά κείμενα (όπως επίσης και όλα τα σχολεία του νομού) κ εκείνη ντε κ καλά θέλει να προχωρήσουμε κανονικά.Δλδ 1 άτομο ενάντια σε όλους

πώς φοβούνται μη χάσουν την καρέκλα...

Αποσυνδεδεμένος spuros

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1202 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 08:48:54 μμ »
Όσοι φοβούνται κακώς φοβούνται κατά τη γνώμη μου. Το υπουργείο εκβιάζει τρομοκρατεί και όποιος τσιμπήσει... Αυτή είναι η τακτική του. Η αποστολή φασον κειμένου από τα σχολεία δεν μπορεί να έχει καμία μα καμία νομική επίπτωση σε κανένα.. Δεν έχει να κάνει με την απεργία αποχή που βγήκε παράνομη ( η συγκεκριμένη απεργία με τους όρους που προκηρύχθηκε. Γιατί αν προκηρυχθεί με νέους όρους δεν θεωρείται παράνομη). Στην επιλογή αποστολής φασον κειμένου υπάρχει 100% συμμετοχή και δεν τίθεται ζήτημα απεργίας αποχής από τη διαδικασία. Θα πρέπει το υπουργείο να προσφύγει πάλι στη δικαιοσύνη για να βγάλει και αυτή τη μέθοδο ως παράνομη. Πράγμα το οποίο αν τελικά γίνει θα είναι κατάπτυστο διότι θα πρόκειται για λογοκρισία που παραπέμπει σε άλλες εποχές σκοτεινές για τη χώρα. Οι στιγμές είναι οι πιο κρίσιμες στην ιστορία της δημόσιας εκπαίδευσης και αυτό κάποιοι πρέπει να το καταλάβουν για να μην τους φτύνουν αύριο μεθαύριο. Ας μην κοιτάνε την καρεκλιτσα τους και τη θεσουλα τους. Χρειάζεται όλοι οι μάχιμοι εκπαιδευτικοί να είναι ενωμένοι. Μόνο τότε θα τα καταφέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Απεργία-αποχή από την αξιολόγηση
« Απάντηση #1203 στις: Οκτώβριος 23, 2021, 08:57:11 μμ »
Το έτοιμο κείμενο της ΔΟΕ το βρίσκω εξαιρετική ιδέα. Φοβάμαι ότι δν θα εφαρμοστεί απ όλους όμως. Αλλά πράγματι, τι κυρώσεις θα επιβάλουν; Ότι αυτά είναι κούφιες απειλές φάνηκε με τα περίφημα πρόστιμα πειθαρχικού παραπτώματος, που δεν ήρθαν ποτέ, αφού ο μόνος δρόμος τους ήταν το δικαστήριο. Μακάρι κι η ολμε να είχε αυτήν την εναλλακτική.
Εγω δν βλέπω κανέναν φοβισμένο. Βλέπω απογοήτευση κ αίσθηση ξεπουλήματος. Είναι χρόνια που έχουμε υποστεί τόσα, με πολύ χλιαρές αντιδράσεις από τα σωματεία μας. Τώρα βρέθηκε μια πιο μαχητική αντίδραση, ο κλάδος ακολούθησε σε εκπληκτικά ποσοστά (ακόμα απορώ για συναδέλφους μου που το έκαναν χωρίς να πουν ότι ένιωσαν απειλή ή περιθωριοποίηση), και ποιο το αποτέλεσμα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 344
Σύνολο: 362

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.156 δευτερόλεπτα. 38 ερωτήματα.