*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2021 Πε0401  (Αναγνώστηκε 37780 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος insanimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #112 στις: Απρίλιος 16, 2021, 08:33:10 μμ »
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω αυτην τη διαμαχη και την υποβαθμιση των μαθηματων ενθεν κακειθεν. Υποτιθεται οτι ειμαστε μορφωμενοι θετικοι επιστημονες ολοι μας εδω περα και κατανοουμε τη σημασια των φυσικων επιστημων στην εκπαιδευση. Καθε μαθημα εχει το δικο του ρολο στο εκπαιδευτικο συστημα. Οπως η βιολογια ειναι αντικειμενο μακρια απο τους φυσικους ετσι και η φυσικη ειναι αντικειμενο μακρια απο τους βιολογους. Παρολα αυτα ο κλαδος μας ανεκαθεν ηταν ετσι δομημενος και αυτο ειναι απιθανο να αλλαξει. Ως μαθητης μεχρι τη Β λυκειου τη Φυσικη μου την εκανε Γεωλογος και τη χημεια της Γ λυκειου μου την εκανε Βιολογος. Προσωπικα αν μου αναθεσουν βιολογια μπορει να ζοριστω λογω του αντικειμενου, αλλα θα κανω οτι καλυτερο μπορω για να το μεταφερω στα παιδια.
Δυστυχως οι ωρες των μαθηματων μας δεν οδηγουν παντα σε οργανικα κενα ειδικα σε περιφερειακα γυμνασια, οπου τα συνολικα τμηματα για παραδειγμα δεν ξεπερνουν τα 6, οποτε οι ωρες Φυσικης ειναι 10 Βιολογιας 6 κοκ. Οποτε μοιραια χανουμε διορισμους και μενουν μονο ως λειτουργικα κενα.
Αντι ως κλαδος να ειμαστε ενωμενοι και να διεκδικουμε κατι κοινο (οπως λογου χαρη στο παραπανω παραδειγμα που ανεφερα να δινονται κατ΄εξαιρεση οργανικα κενα και με β αναθεσεις και να διοριζονται αναλογικα απο ολους τους υποκλαδους ΠΕ04 κι ετσι να ειμαστε ολοι κερδισμενοι) μας ενδιαφερει πως θα ψοφησει η κατσικα του γειτονα.


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #113 στις: Απρίλιος 16, 2021, 11:18:58 μμ »
Leon είσαι ό χειρότερος, αθλιος και σιχαμενος θετικός λέμε τώρα επιστήμονας που εχω γνωρίσει μετά από 19 χρόνια ακαδημαϊκής πορειας που έχω..πραγματικά όχι για εκπαιδευτικος δεν κάνεις αλλά ούτε ως άνθρωπος δεν αξίζεις. Κατέβα λοιπόν από το καλάμι σου και προσπάθησε να διοριστείς γιατί αλλιώς με ιδιαίτερα που θα παίρνεις 5 ευρώ την ώρα θα ζεις.. και προς ενημέρωση σου δες τα προγράμματα σπουδών των υπολοίπων θετικών επιστημών και θα καταλαβεις γιατί εσείς έπρεπε να διδάσκετε φυσική, μαθηματικά κ πληροφορική.. τα υπόλοιπα τα αγνοειτε πλήρως..

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #114 στις: Απρίλιος 16, 2021, 11:51:18 μμ »
Leon είσαι ό χειρότερος, αθλιος και σιχαμενος θετικός λέμε τώρα επιστήμονας που εχω γνωρίσει μετά από 19 χρόνια ακαδημαϊκής πορειας που έχω..πραγματικά όχι για εκπαιδευτικος δεν κάνεις αλλά ούτε ως άνθρωπος δεν αξίζεις. Κατέβα λοιπόν από το καλάμι σου και προσπάθησε να διοριστείς γιατί αλλιώς με ιδιαίτερα που θα παίρνεις 5 ευρώ την ώρα θα ζεις.. και προς ενημέρωση σου δες τα προγράμματα σπουδών των υπολοίπων θετικών επιστημών και θα καταλαβεις γιατί εσείς έπρεπε να διδάσκετε φυσική, μαθηματικά κ πληροφορική.. τα υπόλοιπα τα αγνοειτε πλήρως..

Ειναι μονιμος  ;D ;D ;D
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #115 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:44:23 πμ »
Leon είσαι ό χειρότερος, αθλιος και σιχαμενος θετικός λέμε τώρα επιστήμονας που εχω γνωρίσει μετά από 19 χρόνια ακαδημαϊκής πορειας που έχω..πραγματικά όχι για εκπαιδευτικος δεν κάνεις αλλά ούτε ως άνθρωπος δεν αξίζεις. Κατέβα λοιπόν από το καλάμι σου και προσπάθησε να διοριστείς γιατί αλλιώς με ιδιαίτερα που θα παίρνεις 5 ευρώ την ώρα θα ζεις.. και προς ενημέρωση σου δες τα προγράμματα σπουδών των υπολοίπων θετικών επιστημών και θα καταλαβεις γιατί εσείς έπρεπε να διδάσκετε φυσική, μαθηματικά κ πληροφορική.. τα υπόλοιπα τα αγνοειτε πλήρως..

Μόνιμος και μετά απο πολλούς κόπους θα έλεγα. Για πρόσεχε τη γλώσσα σου όμως. Ο Leon. τη γνώμη του είπε, όσο και αν δεν σου αρέσει ή διαφωνείς. Δεν εξύβρισε κανέναν. Εσύ με τα 19 χρόνια ακαδημαικής πορείας (αν είσαι γεννημένος το 1981 όντως πότε πρόλαβες; στα 21 ξεκίνησες την ακαδημαική πορεία; Εκτός αν βάζεις μέσα και την φοιτητική πορεία) έτσι έχεις μάθει να μιλάς; Ακόμα και έτσι στείλε ΠΜ και όχι να βγεί ο βόθρος δημόσια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 12:49:53 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:31:15 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #116 στις: Απρίλιος 17, 2021, 01:38:28 πμ »
Στους διορισμούς προτιμώνται φυσικοί καθώς δύνανται να διδάξουν με μεγάλη ευκολία και μαθηματικά ακόμη. Αντίθετα οι βιολόγοι/γεωλόγοι τα μαθηματικά τ' αγνοούν τελείως ενώ τους είναι αδύνατο να διδάξουν φυσική (δύσκολο τραχύ ασκησιολογικό μάθημα) ακόμη και χημεία δυσκολεύονται πολύ. Μόνο βιολογία και γεωλογία μπορούν που βασίζονται στην παπαγαλία κειμένων. Οπότε το υπουργείο σωστά προέτασσε προτάσσει και θα προτάξει μακράν τους φυσικούς. Το μέλημά του είναι η μόρφωση των παιδιών από κατηρτισμένους δασκάλους με δυνατές ακαδημαϊκές φυσικομαθηματικές σπουδές κι όχι η βόλεψη η συνδικαλιστική των βιολόγων και γεωλόγων.

Ε όχι Victor. Για ξαναδιάβασε. Υποτίμησε Βιολόγους και ΓΕωλόγους ως προς τις δυνατότητές τους. Υποβίβασε μαθήματα σε παπαγαλίστικα (διότι έτσι τα διδάσκει ο ίδιος τα συγκεκριμένα). Υπονόησε ότι οι άλλοι πλην των Φυσικών προσφέρουν λιγότερο παιδαγωγικό έργο στους μαθητές.  Τέλος είπε την μπούρδα (ναι ρε αυτό είναι απαξίωση των ισχυρισμών του) ότι το να ζητάς να κάνεις το μάθημά σου είναι συνδικαλιστική βόλεψη. Ποιός; ο κύριος "διορίστε με στην θέση των άλλων για να κάνω τα μαθήματα των άλλων γιατί είμαι καλύτερος από αυτούς που τα σπούδασαν και από τα ίδια τα μαθήματα αμα λάει".
Και αν συμφωνσείς και εσύ με επιχειρήματα του τύπου "δεν φταίω εγώ που είναι μαύροι και εγώ λευκός" θα ξεσπάσω και πάνω σου, να ουμ.

Αποσυνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #117 στις: Απρίλιος 17, 2021, 01:45:02 πμ »
Leon είσαι ό χειρότερος, αθλιος και σιχαμενος θετικός λέμε τώρα επιστήμονας που εχω γνωρίσει μετά από 19 χρόνια ακαδημαϊκής πορειας που έχω..πραγματικά όχι για εκπαιδευτικος δεν κάνεις αλλά ούτε ως άνθρωπος δεν αξίζεις. Κατέβα λοιπόν από το καλάμι σου και προσπάθησε να διοριστείς γιατί αλλιώς με ιδιαίτερα που θα παίρνεις 5 ευρώ την ώρα θα ζεις.. και προς ενημέρωση σου δες τα προγράμματα σπουδών των υπολοίπων θετικών επιστημών και θα καταλαβεις γιατί εσείς έπρεπε να διδάσκετε φυσική, μαθηματικά κ πληροφορική.. τα υπόλοιπα τα αγνοειτε πλήρως..
Για να καταλάβεις πόσο βύσμα είμαι (όπως όλοι οι φυσικοί εξ άλλου) διορίστηκα με μόνο προσόν ένα... πτυχίο! Και μάλιστα βαθμό... καλώς! Ούτε μεταπτυχιακό (ούτε σεμινάριο δεν έχω...) ούτε τίποτις άλλο ακαδημαϊκό τίτλο! Κι εσύ με ντοκτορά με χρόνια και χρόνια έρευνας με ύψιστες ακαδημαϊκές αναγνωρίσεις κι είσαι εκτός! Κι εγώ το τίποτα ο σωρός το μηδέν κι είμαι μέσα! Κατάντια για τον τόπο αδελφέ!

ΥΓ: Πέρ' απ' τ' αστειάκια και τα πειράγματα και τις εκρήξεις οργής (rage against the machine) και θεολογικού μίσους (haters gonna hate anyway) των βιολόγων-γεωλόγων να πω ότι πράγματι το καλύτερο θα 'ταν να 'μενε ενιαίος ο κλάδος μόνο για τους permanently κλαίοντες χημικούς-βιολόγους-γεωλόγους και να εσχηματίζετο νέος ενιαίος κλάδος μαθηματικών-φυσικών-ηλεκτρολόγων μηχανικών και μηχανικών ηλεκτρονικών υπολογιστών. Δηλαδή μαζί οι ΠΕ03-ΠΕ04.01-ΠΕ12.05 σ' έναν ενιαίο κλάδο. Γνώμη μου αυτή κρίνοντας τις δυνατότητες των αποφοίτων κάθε σχολής.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 01:54:55 πμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #118 στις: Απρίλιος 17, 2021, 03:01:25 πμ »
Ε όχι Victor. Για ξαναδιάβασε. Υποτίμησε Βιολόγους και ΓΕωλόγους ως προς τις δυνατότητές τους. Υποβίβασε μαθήματα σε παπαγαλίστικα (διότι έτσι τα διδάσκει ο ίδιος τα συγκεκριμένα). Υπονόησε ότι οι άλλοι πλην των Φυσικών προσφέρουν λιγότερο παιδαγωγικό έργο στους μαθητές.  Τέλος είπε την μπούρδα (ναι ρε αυτό είναι απαξίωση των ισχυρισμών του) ότι το να ζητάς να κάνεις το μάθημά σου είναι συνδικαλιστική βόλεψη. Ποιός; ο κύριος "διορίστε με στην θέση των άλλων για να κάνω τα μαθήματα των άλλων γιατί είμαι καλύτερος από αυτούς που τα σπούδασαν και από τα ίδια τα μαθήματα αμα λάει".
Και αν συμφωνσείς και εσύ με επιχειρήματα του τύπου "δεν φταίω εγώ που είναι μαύροι και εγώ λευκός" θα ξεσπάσω και πάνω σου, να ουμ.

1. Με απειλείς; Ελπίζω να το λες για πλάκα.

2. Ήταν υπερβολικός. Ακόμα και να τα πιστεύει αυτά δεν έπρεπε να τα γράψει. Το να απαντάς όμως στα παραπάνω και να λες είσαι σιχαμερός και υπάνθρωπος και και και, κατεβάζοντας ολόκληρο ανθολόγιο με βωμολοχίες όταν κιόλας επικαλείσαι 19 χρόνια ακαδημαϊκή πορεία είναι χειρότερο.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 04:04:47 πμ από victor123 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #119 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:14:38 πμ »
Ε φυσικά για πλάκα.
Για το 2. Δεν θα πω χειρότερο το ενα από το αλλο

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #120 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:10:05 πμ »
Και αν συμφωνσείς και εσύ με επιχειρήματα του τύπου "δεν φταίω εγώ που είναι μαύροι και εγώ λευκός" θα ξεσπάσω και πάνω σου, να ουμ.

Το να χρεισιμοποιεις ρατσιστικα ή σεξιστικά "αστειακια" δεν σε κανει σοβαρο ουτε δασκαλο.
Επίσης το οτι θα ξεσπάσεις πανω στον victor τι σημαινει δλδ; Απειλες μεσα στο pde;
Αντε να πας απο το Μπρικι να πιεις κανενα καφε να χαλαρωσεις και ασε τις παλικαριες,
ειδικα απεναντι σε συναδελφους που ειναι παιδια μαλαμα, σαν τον victor
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #121 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:25:34 πμ »
Κατ'αρχας μάθετε να κάνετε ανάγνωση. Ο gvasilis δεν χαρακτήρισε κανέναν, παρομοίασε συμπεριφορά.
Κάποιοι δυστυχώς τα πράγματα τα αντιλαμβάνονται όπως να τους συμφέρει...

Γενικά καλό είναι να πάμε όλοι να πιούμε κάνα καφεδάκι και κάνα ποτάκι καλύτερα γιατί ο καθένας λέει το μακρύ το κοντό του, όπως δικαιούται άλλωστε, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει και αντικειμενικότητα σε αυτά που λέγονται!

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #122 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:33:21 πμ »
Κατ'αρχας μάθετε να κάνετε ανάγνωση. Ο gvasilis δεν χαρακτήρισε κανέναν, παρομοίασε συμπεριφορά.
Κάποιοι δυστυχώς τα πράγματα τα αντιλαμβάνονται όπως να τους συμφέρει...

Γενικά καλό είναι να πάμε όλοι να πιούμε κάνα καφεδάκι και κάνα ποτάκι καλύτερα γιατί ο καθένας λέει το μακρύ το κοντό του, όπως δικαιούται άλλωστε, αλλά το θέμα είναι να υπάρχει και αντικειμενικότητα σε αυτά που λέγονται!

Κοιτα συναδελφε, το να διαβαζω σχολια του τυπου "κοιτα μην ξεσπασω πανω σου" ειναι το λιγοτερο αηδιαστικο..
Εδω μεσα μπηκαμε να ανταλλαξουμε αποψεις, πληροφοριες γνωσεις. Τραμπουκισμοι, εστω και λεκτικοι δεν χωρανε εδω μεσα..
Οσο για την τελευταια προτροπη, χτες επινα καφεδακι με τον victor123 και με το καλο να παμε και στο Πεπονι να πιουμε και ενα ποτακι με τον gvasilis οταν με το καλο ανοιξουν! Εδω μεσα πρεπει να δημιουργουνται φιλιες, οχι εχθρες!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #123 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:38:08 πμ »
Κοιτα συναδελφε, το να διαβαζω σχολια του τυπου "κοιτα μην ξεσπασω πανω σου" ειναι το λιγοτερο αηδιαστικο..
Εδω μεσα μπηκαμε να ανταλλαξουμε αποψεις, πληροφοριες γνωσεις. Τραμπουκισμοι, εστω και λεκτικοι δεν χωρανε εδω μεσα..
Οσο για την τελευταια προτροπη, χτες επινα καφεδακι με τον victor123 και με το καλο να παμε και στο Πεπονι να πιουμε και ενα ποτακι με τον gvasilis οταν με το καλο ανοιξουν! Εδω μεσα πρεπει να δημιουργουνται φιλιες, οχι εχθρες!

Οτι έγινε έγινε Serraie. Πάμε παρακάτω. Πολύ σωστά γράφεις έδω μέσα πρέπει να είμασστε φίλοι και όχι εχθροί. Εννοείται αν ο gvasillis δεν ξεσπάσει επάνω μου θα πιούμε καφέ. Αχαχαχαχα.

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #124 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:53:50 πμ »
Αν τον πιειτε διορισμένοι θα τσακωνεστε για τις τοποθετήσεις ή για το ποιος θα κεράσει... πλάκα κάνω... καλή συνέχεια

Αποσυνδεδεμένος victor123

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2256
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 17, 2021, 11:57:18 πμ »
Αν τον πιειτε διορισμένοι θα τσακωνεστε για τις τοποθετήσεις ή για το ποιος θα κεράσει... πλάκα κάνω... καλή συνέχεια

Εννοείται. Εκείνη θα είναι υγιής κόντρα όμως. Οχι όπως τώρα που λόγω της αναμονής ο ένας κοιτάει να φάει τον άλλον.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 346
Σύνολο: 354

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.094 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.