*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2021 Πε0401  (Αναγνώστηκε 37267 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 11, 2021, 04:26:02 μμ »
Συμφωνώ για την Δυτικη Αττικη αλλά αν θυμαμαι καλα ο infinity_kos βασιστηκε σε μαρτυρία καποιου που ζητησε μεταθεση και δεν την πήρε. Και μενα μου φαίνεται παράλογο και στον δικό μου πίνακα τα βάζω μεσα αυτά τα κενα..Τι να πω..Θεωρώ το νουμερο 83 κάτω όριο θέσεων..
H Δυτικη Αττικη εδωσε 0 , εφυγαν 10 με μεταθεση, οποτε θεωρητικα θα μπορουσαν να μπουν 10, ηρθαν μονο 2, πραγμα που σημαινει οτι δεν τη δηλωσε τη συγκεκριμενη περιοχη αλλος φυσικος, αλλιως θα ερχοταν. Αρα με αυτα τα στοιχεια και η Δυτικη Αττικη δινει 8 θεσεις μεταταξεων αρχικα και διορισμου στη συνεχεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 11, 2021, 04:27:47 μμ από Penrose »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:51 »

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 11, 2021, 04:31:31 μμ »
Συμφωνώ για την Δυτικη Αττικη αλλά αν θυμαμαι καλα ο infinity_kos βασιστηκε σε μαρτυρία καποιου που ζητησε μεταθεση και δεν την πήρε. Και μενα μου φαίνεται παράλογο και στον δικό μου πίνακα τα βάζω μεσα αυτά τα κενα..Τι να πω..Θεωρώ το νουμερο 83 κάτω όριο θέσεων..
Φετος ξεκαθαρα δεν ισχυει αυτο, Δυτικη μπορουσαν να μπουν φετος αλλοι 8 φυσικοι, ξαναλεω με βαση τα στοιχεια που εδωσε ο Κορδης. Σε ενα μηνα για μεταταξεις μπορει να δουμε αλλους αριθμους (καλυτερους ή χειροτερους) για κενα.  Οπως και Γ Αθηνας, εδωσε 0, εφυγαν 3 μπηκαν 3. Ειναι στανταρ αυτα.

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 11, 2021, 04:36:36 μμ »
Στα δικά μου χαρτιά έχω άλλα 15 κενά τουλάχιστον μαζί με της Δ. Αττικής..Επίσης αυτά που γράφω τα έχω πάρει από αιρετούς των τοπικών πυσδε που μου έχουν εξηγησει ότι ακόμα και το πλεόνασμα που φαίνεται στους διορισμούς θα έχει διαφορετική αντιμετώπιση. Φυσικά ο πίνακας του συναδέλφου είναι αδύνατο να αποτυπώσει αυτά τα κενά με ερωτηματικά..
Φετος ξεκαθαρα δεν ισχυει αυτο, Δυτικη μπορουσαν να μπουν φετος αλλοι 8 φυσικοι, ξαναλεω με βαση τα στοιχεια που εδωσε ο Κορδης. Σε ενα μηνα για μεταταξεις μπορει να δουμε αλλους αριθμους (καλυτερους ή χειροτερους) για κενα.  Οπως και Γ Αθηνας, εδωσε 0, εφυγαν 3 μπηκαν 3. Ειναι στανταρ αυτα.

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 11, 2021, 04:37:07 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση.
Νόμιζα ότι θα ήμουν οριακά, αλλά βλέπω ότι είναι ξεκάθαρο ότι δεν με βάση τον πίνακά αυτό.
Όπως σωστά είπε ο Penrose να μην απογοητευόμαστε . Εξάλλου το υπουργείο συνέχεια εκπλήσσει. Αυτό που μπορεί ς σίγουρα να καταλάβεις είναι ότι αν περιμένεις να πάρουν 400 φυσικούς για να διοριστεί ς είναι εξαιρετικά απίθανο με βάση τα δεδομένα πάντα. Και κάτι τελευταίο. Στην περιοχή μου η αξιόπιστη πηγή μου έλεγε για 7+2. Το +2 ήταν δύο αβέβαιες ανακλήσεις που δεν έγιναν τελικά. Άρα περίμενα 9και βλέπω 7. Ακατανόητο . Ωστόσο μου δίνει ελπίδες για περισσότερα κενά συνολικά;;; Φυσικά και αυτό που λέει ο Penrose.
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:06:51 »

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 12, 2021, 06:07:06 μμ »
Στους φυσικούς από τότε που σταμάτησαν οι διορισμοί έφυγε σε σύνταξη πάνω από το 40%  του συνόλου των ΠΕ 04.01.
Μου έλεγε συνάδελφος φυσικός ότι έχουν πάρει σύνταξη πάνω από 2500 από τους 6000 που υπηρετούσαν.
Και λες τώρα ότι υπάρχουν 83 κενά;
Εντάξει; Τι ειδικότητα είσαι;
Εσύ δεν έλεγες ότι η βάση θα είναι πάνω από 200 στους πίνακες διορισμού; :P :P
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσπαθείς να πεις;
Ας βγει κάποιος φυσικός και να μιλήσει.
Είναι δυνατόν;  και με την αναλογία ένας προς είκοσι φυσικούς που βγήκαν απ’ την εκπαίδευση θα έπρεπε να διορίσει 125 άτομα.
Αυτά τα λέτε με κάποιο δόλο ή τα πιστεύετε;
Ήρεμα ρωτάω…
Α και κάτι ακόμα; Οι εκπαιδευτικοί  μετασχηματίστηκαν από πολιτικά όντα σε καρικατούρες τύπου Κούγια;
Δεν είναι αυτονόητο να διεκδικούν το πραγματικό δίκαιο για τον εαυτό τους και την εκπαίδευση; 

Αποσυνδεδεμένος Φιλοσοφος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #75 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:52:14 μμ »
Θέλω να επισημανω οτι οι συντάξεις στη 10 ετια (μαζι με τις φετινές) είναι καπου 2700 με 2800(στοιχεια από Κορδη). Είναι υπερδιπλασιες απο βιολογους κ χημικους. Δεδομένου ότι στο προγραμμα δεν έχουμε μεγάλες διαφορες, είναι απιστευτες οι διάφορες στα οργανικα κενά. Είναι αδιανόητο να δίνονται καπου 800 για βίολόγους, 350 για χημικούς για να μην αναφέρω τα 100 για γεωλόγους.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #76 στις: Απρίλιος 12, 2021, 09:58:26 μμ »
Θέλω να επισημανω οτι οι συντάξεις στη 10 ετια (μαζι με τις φετινές) είναι καπου 2700 με 2800(στοιχεια από Κορδη). Είναι υπερδιπλασιες απο βιολογους κ χημικους. Δεδομένου ότι στο προγραμμα δεν έχουμε μεγάλες διαφορες, είναι απιστευτες οι διάφορες στα οργανικα κενά. Είναι αδιανόητο να δίνονται καπου 800 για βίολόγους, 350 για χημικούς για να μην αναφέρω τα 100 για γεωλόγους.
Πως το εξηγείς?

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #77 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:03:23 μμ »
Στους φυσικούς από τότε που σταμάτησαν οι διορισμοί έφυγε σε σύνταξη πάνω από το 40%  του συνόλου των ΠΕ 04.01.
Μου έλεγε συνάδελφος φυσικός ότι έχουν πάρει σύνταξη πάνω από 2500 από τους 6000 που υπηρετούσαν.
Και λες τώρα ότι υπάρχουν 83 κενά;
Εντάξει; Τι ειδικότητα είσαι;
Εσύ δεν έλεγες ότι η βάση θα είναι πάνω από 200 στους πίνακες διορισμού; :P :P
Δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς προσπαθείς να πεις;
Ας βγει κάποιος φυσικός και να μιλήσει.
Είναι δυνατόν;  και με την αναλογία ένας προς είκοσι φυσικούς που βγήκαν απ’ την εκπαίδευση θα έπρεπε να διορίσει 125 άτομα.
Αυτά τα λέτε με κάποιο δόλο ή τα πιστεύετε;
Ήρεμα ρωτάω…
Α και κάτι ακόμα; Οι εκπαιδευτικοί  μετασχηματίστηκαν από πολιτικά όντα σε καρικατούρες τύπου Κούγια;
Δεν είναι αυτονόητο να διεκδικούν το πραγματικό δίκαιο για τον εαυτό τους και την εκπαίδευση;
Πολύ μεγάλη φαντασία έχεις. Ότι να ναι. Τα οργανικά κενά μας είναι 161 και μάλιστα πριν τις ανακλήσεις. Δες το Excel. 83-100 τα υπολογίσαμε με βάση τις περιοχές που δεν έχουν ικανοποιηθεί όλες οι μεταθέσεις. Το με ποια κριτήρια θα επιλέξει να διορίσει δεν μπορώ να γνωρίζω. Εμείς εδώ συζητάμε με βάση τα οργανικά μας καθαρά. Παρά τις 300+ και 200 πέρυσι αν θυμάμαι καλά μας έσκισαν με τα ωρολόγια προγράμματα. Επίσης πέρυσι είχαμε 50 συνολικά οργανικά και αρκετά πλεονάσματα.  Τα υπόλοιπα που λες @@. Ήρεμα απαντάω.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 10:05:00 μμ από infinity_kos »
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #78 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:12:54 μμ »
Συνάδελφοι η λεπτομερής δουλειά του infinity_kos είναι μια αποτύπωση των οργανικών που μπορούμε με τα στοιχεία που έχουμε να υπολογίσουμε. Υπάρχουν και άλλα κρυφά οργανικά κενά σε περιοχές της επαρχίας που δεν εκκρεμούν αιτησεις μετάθεσης που θα προστεθούν στο σύνολο των 85-90 περίπου φανερών κενών όταν έρθει η ώρα. Επίσης ο τελικός υπολογισμός των θέσεων των Φυσικών ελπίζουμε να γίνει με βάση την σχολική πραγματικότητα και την ανάγκη να διδάσκονται μαθήματα της ομάδας ΠΕ04 από Φυσικούς. Συνιστώ ψυχραιμία και υπομονή και πιστεύω ότι η τελική κατανομή των θέσεων θα μας βρει ικανοποιημένους χωρίς να τίθεται ζήτημα ετεροβαρούς κατανομής μεταξύ των 4 ειδικοτήτων του ΠΕ04..

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3184
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #79 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:29:27 μμ »
Συνάδελφοι η λεπτομερής δουλειά του infinity_kos είναι μια αποτύπωση των οργανικών που μπορούμε με τα στοιχεία που έχουμε να υπολογίσουμε. Υπάρχουν και άλλα κρυφά οργανικά κενά σε περιοχές της επαρχίας που δεν εκκρεμούν αιτησεις μετάθεσης που θα προστεθούν στο σύνολο των 85-90 περίπου φανερών κενών όταν έρθει η ώρα. Επίσης ο τελικός υπολογισμός των θέσεων των Φυσικών ελπίζουμε να γίνει με βάση την σχολική πραγματικότητα και την ανάγκη να διδάσκονται μαθήματα της ομάδας ΠΕ04 από Φυσικούς. Συνιστώ ψυχραιμία και υπομονή και πιστεύω ότι η τελική κατανομή των θέσεων θα μας βρει ικανοποιημένους χωρίς να τίθεται ζήτημα ετεροβαρούς κατανομής μεταξύ των 4 ειδικοτήτων του ΠΕ04..
σου είπε κάποιος ότι θα γίνουν διορισμοί σε κενά σχολείων (κενά τοποθέτησης)? Είναι προσωπική εκτίμηση?

Αποσυνδεδεμένος MiVaLo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:33:10 μμ »
Ο infinity_kos είναι αναξιόπιστος και πριν και τώρα, είναι αυθαίρετα αυτά που λέει.
Εκτός αυτού παλιότερα με έβριζε μέσα από pm.
Έλεγε ότι οι βάση θα είναι 200 έβαζε ότι έχουν όλοι διδακτορικό και ότι όλοι θα έχουν πιάσει 120 μήνες προϋπηρεσία.
Δεν ξέρω γιατί το κάνει.
Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει.
Το θέμα είναι ότι έτσι δημιουργούνται εντυπώσεις οι οποίες δεν είναι σε ορισμένες περιπτώσεις αθώες.
Οι θεωρίες αυτές, με τα 128 κενά φιλολόγων (όταν έχουν αποχωρήσει 7.000) και εδώ πέρα έχουν αποχωρήσει 2.500 και τα κενά είναι 80 στους φυσικούς.
Και ποια είναι η αιτία;
Οι πολιτικοί  που βγάζουν λατινικά και βάζουν κοινωνιολογία...
Που αναθέτουν σε άλλες ειδικότητες να διδάσκουν πέρα από τον κλάδο.
Στους φιλολόγους οι αγγλόφωνοι ιστορία.
Στους ΠΕ04 γεωγραφία όποιος να ναι.
Βγάλανε τα εργαστήρια, που υπάρχει σχολείο που δεν υπάρχει εργαστήριο;
Παρεμβάσεις αυθαιρεσίας, προς ανακατανομή των πλεοναζόντων με την καβάντζα των συνταξιοδοτήσεων...
Εντάξει, όταν δεν θέλεις να έχεις σχολείο και τάζεις σε όλους από κάτι, πετυχαίνεις  έναν επαναστατικό αναβρασμό...
Τουλάχιστον ας γίνει κατανοητό ότι χωρίς φιλολόγους, μαθηματικούς, φυσικούς σχολείο δεν υφίσταται.
Και είναι γελοίο να μπαίνει στη συζήτηση οτιδήποτε άλλο παρά μία ποσόστωση με βάση αποκλειστικά τις συνταξιοδοτήσεις τα 10 χρόνια των μνημονίων.
Είμαστε στην Ευρώπη και θέλουμε ένα σχόλιο κανονικό και όχι μία παράγκα.
Και ειρήσθω εν παρόδω θέλω να παραμείνω αισιόδοξος με την Νέα Δημοκρατία στα πράγματα
μέχρι ίσως αναπάντεχης ανατροπής  :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 12, 2021, 11:48:45 μμ από MiVaLo »

Αποσυνδεδεμένος Φιλοσοφος

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:51:01 μμ »
Νόμος Ηλείας : 9 μεταθεση, 7 συνταξη (δε γνωρίζω ανάκλήσεις) και δίνουν 12 πλεοναζοντες. Αν μπορει κάποιος ας δώσει ερμηνεία. Επισημαίνω ότι περσι έβγαλε 2 οργανικα κενά.

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 12, 2021, 10:51:14 μμ »
Αναρτηση από ομάδα φυσικων ΕΑΕ στο facebook. Απο τη συντονίστρια της ομαδας:

Καλησπέρα συνάδελφοι μίλησα με τον κ. Κορδη σχετικά με τα στατιστικά τα οποία δημοσίευσε. Του είπα ότι παρατηρήσαμε πολλά λάθη και φυσικά την ανησυχία μας για την κατανομή των θέσεων στην 2ΓΕ . Επίσης του μίλησα εκ νέου για τα τμήματα ένταξης και πως κατασπαραχθηκαν οι ώρες μας από πε03. Του τόνισα οτι θα είναι τραγελαφικό να προσλάβουν λιγότερους από 350 φυσικούς δεδομένου ότι οι συνταξιοδοτήσεις φυσικών είναι 333 και οι παλιές οργανικές θέσεις ήταν 50-60. Μου έδωσε ως εξήγηση ότι αυτά τα στοιχεία τα έλαβε από το υπουργείο με ότι αυτό συνεπάγεται. Προσωπική του εκτίμηση για 200-250 φυσικούς στο σύνολο. Αυτές τις μέρες θα του στείλουμε ένα υπόμνημα. Θα παρακαλέσω εάν έχετε υπόψη σαν δδε όπου τα οργανικά είναι περισσότερα από τα δηλωθεντα να μου στείλετε πμ.


Αποσυνδεδεμένος Penrose

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 380
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 12, 2021, 11:02:39 μμ »
Η ομάδα που λες συνάδελφε είναι η Σ.Φ.Ε.Α. - Φυσικοί Ε.Α.Ε. - ΠΕ04.01 Ε.Α.Ε.
Αναρτηση από ομάδα φυσικων ΕΑΕ στο facebook. Απο τη συντονίστρια της ομαδας:

Καλησπέρα συνάδελφοι μίλησα με τον κ. Κορδη σχετικά με τα στατιστικά τα οποία δημοσίευσε. Του είπα ότι παρατηρήσαμε πολλά λάθη και φυσικά την ανησυχία μας για την κατανομή των θέσεων στην 2ΓΕ . Επίσης του μίλησα εκ νέου για τα τμήματα ένταξης και πως κατασπαραχθηκαν οι ώρες μας από πε03. Του τόνισα οτι θα είναι τραγελαφικό να προσλάβουν λιγότερους από 350 φυσικούς δεδομένου ότι οι συνταξιοδοτήσεις φυσικών είναι 333 και οι παλιές οργανικές θέσεις ήταν 50-60. Μου έδωσε ως εξήγηση ότι αυτά τα στοιχεία τα έλαβε από το υπουργείο με ότι αυτό συνεπάγεται. Προσωπική του εκτίμηση για 200-250 φυσικούς στο σύνολο. Αυτές τις μέρες θα του στείλουμε ένα υπόμνημα. Θα παρακαλέσω εάν έχετε υπόψη σαν δδε όπου τα οργανικά είναι περισσότερα από τα δηλωθεντα να μου στείλετε πμ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 528

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.138 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.