*

Αποστολέας Θέμα: Διορισμοί 2021 Πε0401  (Αναγνώστηκε 37781 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 17, 2021, 12:31:40 μμ »
Αφού είπα ότι ήταν πλάκα.
Το θα ξεσπάσω είναι τρόπος του λέγειν για έντονο διάλογο στο forum. Τι άλλο να απειλήσω δηλαδή. Με έχεις δει?....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:01 »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 17, 2021, 01:36:33 μμ »
Μια μικρή ιστορία.

Το '15 οι αναπληρωτές βιολόγοι κινητοποιούνται ενεργά. Παραστάσεις επαφές ανακοινώσεις σε προσκήνιο και παρασκήνιο. Κάτι που οδήγησε και στο φάγωμα των ωρών φυσικής στο λύκειο χάριν της βιολογίας. Έκοψαν ώρες από ένα δύσκολο μάθημα που απαιτεί πολλή δουλειά για να δοθούν σ' ένα απλούστατο μάθημα απομνημόνευσης. Συνδικαλισμός εν Ελλάδι στα καλύτερά του. Τότε, όμως, συνέβη και κάτι ακόμη. Οι προσφυγές. Που οδήγησαν μετά το ΔΕΑ σε δικαστικούς διορισμούς. Τώρα πάμε στο ζουμί της υπόθεσης. Διορίστηκαν έτσι πέντε βιολόγοι. Ναι. Μόνον πέντε (5). Γιατί όμως; Ρωτήστε τους πέντε βιολόγους. Αυτοί ξέρουν. Καθώς ενημερώθηκαν από φυσικούς. Οι φυσικοί είχαμε ανοίξει ξεχωριστό νήμα, μάλιστα, για τις προσφυγές στο pde. Συγκεκριμένα ο φίλος και συνάδελφος physicos50. Αλήθεια οι λαλίστατοι τότε (ή ο ένας λαλίστατος...) αναπληρωτές βιολόγοι γιατί δεν είπαν κουβέντα; Διατί εσιώπησαν; Τα εγνώριζαν όλα βεβαίως βεβαίως. Οι δικαστικοί διορισμοί των βιολόγων θα ημπορούσαν να 'ναι όχι 5 αλλά 205. Χμ, γιατί δεν ενημερώθησαν; Μήπως κάποιος δεν ήθελε να διοριστούν βιολόγοι; Κάποιος όπου εμφανίζεται έκτοτε ως βιολογοπατέρας; Μα αφού νοιάζεται τόσο πολύ για τον κλάδο του και τους διορισμούς των συναδέλφων του διατί δεν ομίλησε; Δεν είχε χρέος να το πράξει; Χμ... Χρέος είχε. Όντως. Συμφέρον προσωπικό, όμως, δεν είχε. Βλέπετε του 'λειπε κάτι που εκατοντάδες άλλοι βιολόγοι είχαν κι έμειναν αδιόριστοι λόγω μη ενημέρωσης. Επιτυχία στο '08. Ε, όχι και να διοριστούν όλοι οι βιολόγοι εκτός απ' τον ίδιο. Αυτό παραπάει. Και τελικά οι φυσικοί ενημέρωσαν όσους μπόρεσαν. Και μαζικές προσφυγές βιολόγων δεν υπήρξαν. Όπως φιλολόγων επί παραδείγματι. Οι δε φυσικοί προσέφυγαν σε δεκαπλάσιο αριθμό απ' τους βιολόγους. Αντίστοιχα με τους βιολόγους κι οι γεωλόγοι. Για να συνοψίσω. Ο βιολογομπαμπάς για κανένα συνάδελφό του βιολόγο δε νοιάζεται. Για τον εαυτό του μόνο. Κι αυτό απέβη εις βάρος πολλών διορισμών βιολόγων ασεπιτών που θα μπορούσαν να 'χαν διοριστεί εδώ και χρόνια. Μα δεν έγινε ποτέ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 01:47:37 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 17, 2021, 02:52:42 μμ »
Αυτό που λες δεν ισχύει σε καμία περίπτωση! Αυτοί που προσέφυγαν δικαστικά είναι όσοι έχασαν τους διορισμούς μους τους από την διορισμό περισσότερων από το 24 μηνο έναντι του επιτυχόντων του ΑΣΕΠ. Πήραν 5 γιατί απλά διόρισαν ακόμη και με 24 μηνο ελάχιστους βιολόγους παραπάνω. Επίσης το να προσφυγει κάποιος επειδή θεωρεί ότι αδικείται είναι αναφαιρετο δικαίωμα του.

Όσο για το ότι οι βιολόγοι πίεσαν για να μειωθούν οι ώρες των φυσικών που αυξήθηκαν ομολογουμένως και αυταποδεικτα δεν έχω να πω πραγματικά τίποτα. Είναι άτοπα τα επιχειρήματα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 17, 2021, 03:06:30 μμ »
Όσο για το ότι οι βιολόγοι πίεσαν για να μειωθούν οι ώρες των φυσικών που αυξήθηκαν ομολογουμένως και αυταποδεικτα δεν έχω να πω πραγματικά τίποτα. Είναι άτοπα τα επιχειρήματα.
Θελω καποιες φορες να μην εμπλακω σε συζητησεις με τσακωμους, αλλα οταν βλεπω πραγματα τα οποια ειναι ξεκαθαρα λαθος δε μπορω να μην τα επισημανω. Πριν μερικες σελιδες εγραψε ενας συναδελφος για το οτι δεν εχουν γινει μεγαλες αλλαγες στο ωρολογιο, και εκατσα και εγραψα ολες τις σφαγες που εγιναν εις βαρος της φυσικης και για το περιβοητο 0-1-1 της βιολογιας που εγινε 2-2-2 και πλεον οπως ξερουμε τη γ λυκειου. Αν πιστευεις οτι οι ωρες φυσικης την τελευταια δεκαετια / οχταετια/ πενταετια εχουν αυξηθει τοτε ή παρακολουθεις και διαβαζεις μονο οσα σε συμφερουν ή απλα δεν μπορεις να καταλαβεις τι εχει συμβει. Δεν λεω κατι κακοπροαιρετα πραγματικα, ρωτα αυτους που εχουν ακριβη στοιχεια σε πμ, νομιζω δε θα ισχυριστουν τετοιο ψεμα που νομιζεις οτι ισχυει (γιαυτο λεω σε προσωπικο μηνυμα)  γιατι ισως εδω δημοσια να θελετε να παιρνατε την εικονα οτι μειωνεται η βιολογια και αυξανεται η φυσικη καθε χρονο (σεβαστο και αυτο, αν ειναι μερος στρατηγικης για αυξηση των ωρων βιολογιας).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:37:01 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 17, 2021, 03:10:56 μμ »
Όπως το λέει ο oparin.  Μόνο 5 διότι οι άλλοι δεν είχαν έννομο συμφέρον λόγω των περιορισμένων θέσεων βιολόγων στον ΑΣΕΠ και στο 24μηνο. Αδίκως.
Επίσης νατα πάλι τα ρατσιστικά περί του απλούστατου μαθήματος. Και οι άλλοι τα βάζετε με μένα που ειρωνεύομαι αυτές τις ρατσιστικές τοποθετήσεις. Και όχι τις ελιτιστικες αυτές απόψεις διότι προφανώς συμμερίζεστε παρόμοιες ιεραρχήσεις μαθημάτων.
Για τις υπόλοιπες λανθασμένες συνωμοσιολογικές έχω απαντήσει αναλυτικά 2-3 σελίδες πριν με τα κόκκινα γράμματα. Δεν φαίνονται? Εκεί λέω και τις αυξομειώσεις στις ώρες φυσικής. Να εδώ ( μέσα στην παράθεση σκρολαρετε πιο κάτω)
https://www.pde.gr/index.php?topic=36092.msg1107374#msg1107374
Το μόνο αληθές που είπες leon είναι ότι δεν είμαι επιτυχών στον ΑΣΕΠ του 2008, είμαι πιο παλιός.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 03:14:08 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος oparin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 17, 2021, 04:28:47 μμ »
Τουριστακο χαίρομαι για την προσέγγισή σου, και θα σου απαντήσω καλοπροαίρετα όπως πάντα.

Κατ' αρχάς δεν αυξήθηκαν οι ώρες μόνο στα μάθημα της Βιολογίας αλλά σχεδον σε όλα τα μαθήματα των φυσικών επιστημών αν εξαιρέσω την Γεωλογία.

Το ότι σήμερα είμαστε στο έτος 2021 και όχι στο 1981, σημαίνει ότι τα πράγματα αλλάζουν και θα πρέπει οι αλλαγές να γίνονται για βελτιώσεις και όχι για υποβαθμίσεις.

Επομένως αν συγκρίνεις την θέση και τις ώρες της Βιολογίας το 1980 με το σήμερα, ναι τότε είμαστε πολύ αναβαθμισμένοι και κερδισμένοι. Αν συγκρίνεις από το 2000 με το σήμερα καθώς με τα άλλα μαθήματα των φυσικών επιστημών θεωρώ ότι η κατάσταση είναι ομαλή. Όσο για την Γ Λυκείου που πάντα διδάσκονταν και στην εποχή των δεσμών τις ίδιες ώρες με Φυσική και Χημεία, σου φαίνεται φυσιολογικό να διδάσκεται λιγότερες ώρες; Εγώ δεν το νομίζω πάντως.

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 17, 2021, 04:39:15 μμ »
Έννομο συμφέρον (υψηλόβαθμοι δηλαδή) είχαν δεκάδες. Το άθροισμα των 24μηνιτών 30μηνιτών 40%. Διορίστηκαν δύο. Κι άλλοι τρεις χαμηλόβαθμοι καθώς δεν καλύφθηκαν οι δεκάδες θέσεις από ανενημέρωτους υψηλόβαθμους βιολόγους. Δυστυχώς ήσαν υψηλόβαθμοι ασεπίτες του '08. Δυστυχώς ανάμεσά τους δεν ήταν ο gvasilis ώστε να τους ενημερώσει. Στην απ' έξω γιατί να ενημερώσει; Ώστε να διοριστούν δεκάδες βιολόγοι κι όχι ο ίδιος; Δεν κάνει... Οπότε το '15 εποίησε τη νήσσαν. Ο συνδικαλιστικός τους εκπρόσωπος, ε; Που δήθεν φρόντιζε για τα συμφέροντά τους. Και ναι. Ήτο ο ίδιος χαμηλόβαθμος επιτυχών του '06.

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 17, 2021, 05:16:46 μμ »
Έχετε πλάκα ορισμένοι εδώ μέσα.. με απείλησαν και οι συντονιστές για προσβολη μέλους....  επίσης ένα μέλος με εξυβρισε σε ΠΜ..τον LEON  που προσβάλλει τις γνώσεις 2 κλαδων Θ.Ε,
 και θέλει να κλέψει θέσεις στις διορισμους δεν είναι μεμπτό ε;Έχω νιώσει πολυ ρατσισμό όταν κατέβηκα στο Πολυτεχνείο για δεύτερο πτυχίο, μάστερ και διδακτορικό από φυσικούς....και δεν τα ανέχομαι άλλο. Μόνο μαθηματικά γνωρίζουν και όλα για αυτούς είναι μαθηματικοί τυποι και μοντελα...Και όσο για τις γνώσεις Φυσικής αν έχεις όρεξη και μεράκι για τη δουλειά σου την κάνεις πιο σωστά από αυτούς που έχουν Α ανάθεση.

Αποσυνδεδεμένος ni9os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 465
  • .
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 17, 2021, 05:20:47 μμ »
Ο Leon έχει βρίσει προσωπικά πολύ κόσμο. Μη νιώθεις μοναξιά. Είμαστε πολλοί που δεχτήκαμε το ξέσπασμά του. Λιοντάρι, άλλωστε...
Ένα από τα σημάδια επερχόμενου νευρικού κλονισμού είναι όταν πιστεύει κανείς ότι η δουλειά του είναι φοβερά σημαντική.

Αποσυνδεδεμένος JURE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1017
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 17, 2021, 06:34:09 μμ »
Ο Leon έχει βρίσει προσωπικά πολύ κόσμο. Μη νιώθεις μοναξιά. Είμαστε πολλοί που δεχτήκαμε το ξέσπασμά του. Λιοντάρι, άλλωστε...
Νομίζω δεν αξίζει το "μελάνι" μας...φοβικός τύπος με απωθημένα με λίγη ιδεολογική τρούφα!! Σύνδρομο...

Ό,τι θέλει μπορεί να πιστεύει ο καθένας για την ειδικότητά του. Ότι είναι η ΜΟΝΗ και η πλέον χρήσιμη ειδικότητα η δική του και των άλλων περιττές. Εξάλλου αργά ή γρήγορα θα πάμε στο ευρωπαϊκό μοντέλο με κανα δυο ειδικότητες να τα κάνουν όλα. Ξεκινήστε τα 2α πτυχία...θα μας χρειαστούν!

100-200 ποντάρω για πε04!!

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 17, 2021, 06:46:36 μμ »
Τουριστακο χαίρομαι για την προσέγγισή σου, και θα σου απαντήσω καλοπροαίρετα όπως πάντα.

Κατ' αρχάς δεν αυξήθηκαν οι ώρες μόνο στα μάθημα της Βιολογίας αλλά σχεδον σε όλα τα μαθήματα των φυσικών επιστημών αν εξαιρέσω την Γεωλογία.

Το ότι σήμερα είμαστε στο έτος 2021 και όχι στο 1981, σημαίνει ότι τα πράγματα αλλάζουν και θα πρέπει οι αλλαγές να γίνονται για βελτιώσεις και όχι για υποβαθμίσεις.

Επομένως αν συγκρίνεις την θέση και τις ώρες της Βιολογίας το 1980 με το σήμερα, ναι τότε είμαστε πολύ αναβαθμισμένοι και κερδισμένοι. Αν συγκρίνεις από το 2000 με το σήμερα καθώς με τα άλλα μαθήματα των φυσικών επιστημών θεωρώ ότι η κατάσταση είναι ομαλή. Όσο για την Γ Λυκείου που πάντα διδάσκονταν και στην εποχή των δεσμών τις ίδιες ώρες με Φυσική και Χημεία, σου φαίνεται φυσιολογικό να διδάσκεται λιγότερες ώρες; Εγώ δεν το νομίζω πάντως.
Ξεκινας την κουβεντα απο λαθος βαση (ισως απο αγνοια). Οι ωρες φυσικης μειωνονται συστηματικα με εξαιρεση καποιες μικρες αναλαμπες μικρης συνηθως διαρκειας. Στη χημεια οι ωρες δεν αυξανοταν (με εξαιρεση τα 7ωρα της γ λυκειου ) που απογειωσαν τα κενα τους. Η γεωλογια εχει γκρεμιστει (ειδικα η τελυταια ωρα που κοπηκε ηταν το 25% των ωρων της).
Φετος μονο για τη φυσικη κοψανε μια ωρα στη β λυκειου κατευθυνσης (βαλε ποσες χιλιαδες ωρες χαθηκαν!!) και τη μια ωρα στη γ κατευθυνσης (οπως και στα υπολοιπα κατυεθυνσης που απο 7ωρα εγιναν 6ωρα). Αρα ολες τις φετινες παραιτησεις ΔΕΝ τις καρπωθηκαμε λογω αυτων των μειωσεων ως κενα. Εγω οταν η βιολογια πρωτο αρχισε να ανεβαινουν οι ωρες διδασκαλιας της, το θεωρησα λογικα, τα πρωτα δυο χρονια, στις πρωτες 2 ωρες αυξησης.
    Αλλαζω παραγραφο γιατι απο εδω και περα θα διαφωνησεις μαζι μου (σεβαστο/λογικο). Απο κει και περα ειδα οτι παει να γινει υπερμετρη αυξηση βιολογιας, συνηθως εις βαρος των αλλων ΠΕ.04 (χωρις φυσικα να το θελετε, αλλα δεν μπορεις να εξαφανσεις αλλα μαθηματα για να κανουν τοσες ωρες βιολογια οσες θεωρειτε εσεις σωστο). Και επισης θεωρω οτι η βιολογια δεν απαιτει το ιδιο πολλες ωρες οσο η φυσικη ως προς την διδασκαλια στο σχολειο. Χωρις να λεω οτι η φυσικη ειναι πιο σπουδαιο μαθημα, ολα ειναι το ιδιο σημαντικα, αλλα η φυσικη εχει αυτα τα κουραστικα μαθηματικα και τρωνε χρονο και θελει πολυ εξασκηση. Αν βγαλουμε τις ασκησεις απο τη φυσικη (μαθηματικη επεξεργασια) θα χρειαζονται λογικα τον ιδιο χρονο ως μαθηματα.
   Η αρχικη μου απαντηση ξεκινησε γιατι θεωρεις οτι εχουν αυξηθει οι ωρες φυσικης, δεν ισχυει, ρωτα τους βιολογογεωλογους που εμπιστευεσαι να σου το επιβεβαθωσουν. Ασε τη βιολογια αν εχει αυξηση ή μειωση ωρων. 

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 17, 2021, 06:57:16 μμ »
Λοιπόν. Η λύση.

- Άμεση αποχώρηση των ΠΕ04.01 απ' τον κλάδο.

- Σχηματισμός άλλου με ΠΕ03 και ΠΕ12.05.

Οπότε ούτε εμείς θα διδάσκομε βιολογίες και γεωλογίες κι ούτε εσείς φυσικές. Ας πηγαίνουν οι βιολόγοι και σ' άλλα σχολειά για να συμπληρώνουν ώστε να μη φορτώνουνται τις φυσικές παραμένοντας σ' ένα σχολείο.

Οι μαθηματικοί πανεύκολα διδάσκουν και φυσική. Μάλιστα και με μια ματιά πιο αυστηρή. Οι φυσικοί άψογα χειρίζονται τα μαθηματικά. Κι οι ηλεκτρολόγοι είναι πολύ δυνατοί στα φυσικομαθηματικά τόσο λόγω των κορυφαίων επιδόσεών τους στις εισαγωγικές όσο και λόγω των ακαδημαϊκών σπουδών που τα 'χουν προαπαιτούμενα.

Οι χημικοί-βιολόγοι-γεωλόγοι να μείνουν ως έχουν και να μοιράζονται τα μαθήματά τους που δεν απαιτούν καθόλου μαθηματικά.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 07:39:32 μμ από leon. »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:49:16 μμ »
Έννομο συμφέρον (υψηλόβαθμοι δηλαδή) είχαν δεκάδες. Το άθροισμα των 24μηνιτών 30μηνιτών 40%. Διορίστηκαν δύο. Κι άλλοι τρεις χαμηλόβαθμοι καθώς δεν καλύφθηκαν οι δεκάδες θέσεις από ανενημέρωτους υψηλόβαθμους βιολόγους. Δυστυχώς ήσαν υψηλόβαθμοι ασεπίτες του '08. Δυστυχώς ανάμεσά τους δεν ήταν ο gvasilis ώστε να τους ενημερώσει. Στην απ' έξω γιατί να ενημερώσει; Ώστε να διοριστούν δεκάδες βιολόγοι κι όχι ο ίδιος; Δεν κάνει... Οπότε το '15 εποίησε τη νήσσαν. Ο συνδικαλιστικός τους εκπρόσωπος, ε; Που δήθεν φρόντιζε για τα συμφέροντά τους. Και ναι. Ήτο ο ίδιος χαμηλόβαθμος επιτυχών του '06.
Δεν ασχολήθηκα με το θέμα των δικαστηρίων. Υπήρχαν και υπάρχουν και άλλα δικαστήρια. Δεν έχουν να κάνουν με την ειδικότητα των Βιολόγων, μόνο.Προσπαθώ να μην μιλάω για θέματα που δεν γνωρίζω, αν και η εντύπωση μου είναι ότι σχεδόν όλοι οι ενδιαφερόμενοι ήξεραν ήδη πιο πολλά από μένα αφού δεν με αφορούσε προσωπικά. Δεν το εψαξα. Δεν ξέρω αν υπάρχουν άλλοι δικαιούχοι. Νομίζω οχι. Δεν ξέρω τα πάντα. Δεν με αφορούν τα πάντα.
Οι συνάδελφοι ξέρουν ότι έχω κοινό συμφέρον και προσπαθώ να βοηθάω εκεί που μπορώ και καταλαβαίνω. Δεν είμαι συνδικαλιστής. Δεν ψηφιζομαι.Δεν έχω θεσμικό ρόλο. Αν κάποιος περιμένει ενημέρωση από εμένα. Κακώς. Θα πω όσα ξέρω σε όποιον με ρωτήσει. Που δεν είναι πολλά. Δεν ξέρω ούτε για τα δικαστήρια του 04 ούτε του 06 ούτε του 08. Συμμετέχω στο 36μηνο. Ευτυχώς εκεί έχουν αναλάβει άλλα μέλη, μη σου πω πιο άξια από μένα και δεν χρειάζεται να ασχοληθώ καθόλου. Δεν θέλω. Θυμάμαι ότι είχα πει στους συναδέλφους όταν ρωτηθηκα ότι λόγω της αναξιοπιστίας του υπουργείου και των συντεχνιακών παρεμβάσεων θα ήταν καλό να προστατέψουν τον εαυτό τους με οποίο νομικό τρόπο μπορούν να σκεφτούν. Και πάλι όμως δεν θέλω να μπλέξω σε αυτά. Κάθε δικαστήριο αφορά συγκεκριμένους και όχι όλους τους Βιολόγους, δόξα τω θεώ δεν με ρωτάνε τι να κάνουν. δεν ειμαι ο μπαμπάς τους. Φανταζεσαι να λεω στον κόσμο να παει σε ότι δικαστηριο βγαίνει? Με τι λεφτά? και που ξέρεις ότι θα πιάσει από πριν? δεν ειμαι παραρτημα των δικηγόρων, ουτε γραφείο διορισμών. Εχεις παρεξηγησει το ρόλο μου. και το 2015 δεν ειχα και κανενα ρόλο
Το μόνο που βλέπω μεγάλη πιθανότητα να μπλέξω με δικαστήρια είναι όταν και αν δω διορισμούς πάνω σε οργανικό πλεόνασμα. Αλλά ακόμα και αυτό θα εξαρτηθεί από τα λεφτά που δεν έχω και την αντοχή μου που εξαντλείται.
Ένα άλλο θέμα που δεν ξέρω επειδή δεν με αφορούσε προσωπικά ήταν η ειδική αγωγή. Μέχρι πέρσι περίπου δεν ασχολήθηκα καθόλου. Και εκεί μπορείς να πεις τα ίδια για εμένα.
Επίσης δεν ασχολήθηκα όσο θα έπρεπε ίσως με τα αναδρομικά επειδή δεν αφορά αποκλειστικά Βιολόγους.
Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ.
Τέλος θυμάμαι ξεκάθαρα ότι έχω πει στους συναδέλφους ότι βοηθώντας τους αλλους, βοηθάω και τον εαυτό μου. Δεν θέλω να έχουν αμφιβολία, όντως έχω προσωπικό κίνητρο και συμφέρον, έστω έμμεσο. Η ανταμοιβή μου είναι ότι οταν διασφαλίζονται τα δικαιώματα των άλλων διασφαλίζονται και τα δικά μου.
Όταν μου επιτίθεσαι προσωπικά νομίζω ότι με υπέρτιμας και δεν μου αξίζει.Δεν το ζήτησα.
Το χαμηλότερο βαθμό πάντως τον έγραψα το 2004.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 17, 2021, 10:23:59 μμ από gvasilis »

Συνδεδεμένος leon.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2890
  • Φύλο: Άντρας
  • Εθνική Ηθική Διαπαιδαγώγηση
    • Προφίλ
Απ: Διορισμοί 2021 Πε0401
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 17, 2021, 08:57:03 μμ »
Εγώ κατάλαβα πολύ καλά τι εννοείς gvasilis. Πιστεύω κι οι ασεπίτες βιολόγοι κατάλαβαν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159873
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 602
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 341
Σύνολο: 348

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.155 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.