*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 290873 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 01, 2021, 02:59:44 μμ »
Πριν από 20 μέρες ο γιος μου έσπασε το πόδι του. Απέφυγα να τον πάω στο νοσοκομείο γιατί είναι γεμάτο κρούσματα. Ακτινογραφία έξω, και έπειτα σε ιδιώτη γιατρό. Γνωστός. Είστε καλά τον ρωτάω. “Άσε“ μου λέει “ έχουμε μια ίωση οικογενειακως, με πονολαιμο είμαι. Αλλά δεν είναι covid γιατί έχουμε εμβολιαστεί και εγώ και η γυναίκα μου. Η κόρη μου μας κόλλησε από το σχολείο γιατί δεν φοράει σωστά την μασκα. “
Αυτά. Δεν λέω ότι είχαν covid οι άνθρωποι αλλά αυτή η αυτοπεποίθηση από εμβολιασμενους υγειονομικους πρέπει να έχει προκαλέσει αρκετά κρούσματα.
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:29:57 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 01, 2021, 03:11:12 μμ »
Όντως υπήρχε ο φόβος μετάδοσης από εμβολιασμένους, πλεον όμως θεωρείται από το cdc ότι δεν γίνεται κάτι τέτοιο, ακριβώς γιατί ο ανοσοποιημενος αντιμετωπίζει πολυ γρήγορα τον ιό κ δεν προλαβαινει να τον μεταδώσει ( το ιικο φορτίο παραμενει σε τόσο χαμηλά επίπεδα στην αναπνευστική οδό, πουδεν είναι ικανό για μετάδοση)

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 01, 2021, 03:24:32 μμ »
Το βίντεο από το ΣΚΑΙ είναι πολύ πρόσφατο μερικών (περίπου 10) ημερών. Ο ΣΚΑΙ είναι ένας από τους κύριους υπέρμαχους των εμβολιασμών άρα αν δεν ίσχυε το "και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον κορωνοϊο" δε θα το έλεγε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:29:57 »

Αποσυνδεδεμένος tolakis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1542
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 01, 2021, 03:31:55 μμ »
Το επαναλαμβάνεις αλλά δεν μας παρέθεσες την πηγή. Επειδή το λες ισχύει κιόλας;
Όπως στους υγειονομικούς έτσι και στους εκπαιδευτικούς θα έπρεπε να τεθούν σε αναστολή εργασίας οι αρνητές εμβολιασμού έως ότου τελειώσει η πανδημία. Πολύ καλή ιδέα του Βασιλακόπουλου. Αν και εγώ θεωρώ πιο έντιμο να πληρώνουν τη νοσηλεία τους αν τη χρειαστούν όσοι αρνούνται να εμβολιαστούν αλλά και όσοι δεν τηρούν τα μέτρα. Οι γλεντοκόποι πρέπει να χρεώνονται λεπτό λεπτό τη νοσηλεία τους σε πρίπτωση που νοσήσουν βαριά.
TimPap....μακάρι να είχες την ίδια ευαισθησία για όλα τα προβλήματα.Σημερα που εσύ μιλάς για αναστολές κτλ για την Ελλάδα είναι μια μαύρη μέρα.Δεκαδες εργαζόμενοι από το λουκέτο δύο εταιρειών πάνε ταμείο ανεργίας.Μια εξ αυτών η pitsos με ιστορία 156 χρονιά βάζει λουκέτο με πρωθυπουργό τον Κυριάκο Μητσοτάκη...και δες σύμπτωση πριν 30 χρόνια Απρίλιος και τότε με πρωθυπουργό τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη μια άλλη εταιρεία και αυτή οικιακές συσκευές η Ελίντα έβαζε λουκέτο με την δική του υπογραφή.Το 1990 ένα χρόνο πριν το λουκέτο ο πρωθυπουργός είχε αρνηθεί την προσφορά εξαγοράς της από την siemens με λειτουργία 5000 εργαζομένων.Λιγο αργότερα οι Γερμανοί πάνε στην Τουρκία και φτιάχνουν το εργοστάσιο με 5000 εργαζόμενους.Δευτερη σύμπτωση Απρίλιος μήνας η pitsos βάζει λουκέτο και η παραγωγή πάει κι αυτή στην Τουρκία.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 01, 2021, 03:32:36 μμ »
Ευχαριστούμε για τον σύνδεσμο. Μακάρι. Είναι καλό νέο
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Takis.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 248
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 01, 2021, 03:33:42 μμ »
Το βίντεο από το ΣΚΑΙ είναι πολύ πρόσφατο μερικών (περίπου 10) ημερών. Ο ΣΚΑΙ είναι ένας από τους κύριους υπέρμαχους των εμβολιασμών άρα αν δεν ίσχυε το "και οι εμβολιασμένοι μεταδίδουν τον κορωνοϊο" δε θα το έλεγε.

Ενταξει αυτο το επιχειρημα ειναι ακλονητα επιστημονικο. Εγω πειστηκα.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 01, 2021, 04:05:57 μμ »
Ενταξει αυτο το επιχειρημα ειναι ακλονητα επιστημονικο. Εγω πειστηκα.
Το αν πείστηκες εσύ είναι κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Η "ναυαρχίδα του εμβολιαστικού κινήματος" ο ΣΚΑΙ βγαίνει και λέει κάτι που δε "συμφέρει" τους εμβολιασμένους. Υπάρχει και η κοινή λογική.

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 01, 2021, 04:15:40 μμ »
Οι ελλιπως εμβολιασμενοι και όσοι δεν έχουν κλείσει δύο εβδομάδες από την δεύτερη δόση σίγουρα μπορούν και να μολύνουν και να μολύνονται.
Στις ΗΠΑ γνωρίζω ότι γίνεται τεστ αντισωμάτων προκειμένου να γνωρίζουν αν έχει λειτουργήσει το εμβόλιο.
Εδώ θα το καταλάβουμε αν κολλήσουμε. Επίσης, δεν θα έπρεπε να γίνεται rapid test πριν τον εμβολιασμό;;; Πώς γνωρίζουμε ότι δεν γίνεται διάδοση του ιού σε εμβολιαστικα κέντρα ή ότι δεν έχουμε κολλήσει πριν από τον εμβολιασμό;
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 01, 2021, 07:13:25 μμ από Schoolikui »
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 01, 2021, 04:16:13 μμ »
Το αν πείστηκες εσύ είναι κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορο. Δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Η "ναυαρχίδα του εμβολιαστικού κινήματος" ο ΣΚΑΙ βγαίνει και λέει κάτι που δε "συμφέρει" τους εμβολιασμένους. Υπάρχει και η κοινή λογική.

Οι ανεμβολίαστοι έχουν προβκημα κυρίως μ αυτό. ο εμβολιασμένος θα το περάσει, αν το περάσει, ήπια. ο ανεμβολιαστος που κάνει μαγκιές με την ανοσία των άλλων κινδυνεύει, γιατί εκείνος είναι εκτεθειμένος σε σοβαρή νόσο.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 01, 2021, 04:48:55 μμ »
Οι ανεμβολίαστοι έχουν προβκημα κυρίως μ αυτό. ο εμβολιασμένος θα το περάσει, αν το περάσει, ήπια. ο ανεμβολιαστος που κάνει μαγκιές με την ανοσία των άλλων κινδυνεύει, γιατί εκείνος είναι εκτεθειμένος σε σοβαρή νόσο.
Εάν λοιπόν περάσω εγώ τον όποιο κίνδυνο ποιο το πρόβλημα σας και πρέπει να εμβολιαστούμε υποχρεωτικά;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4072
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 01, 2021, 05:01:28 μμ »
Εάν λοιπόν περάσω εγώ τον όποιο κίνδυνο ποιο το πρόβλημα σας και πρέπει να εμβολιαστούμε υποχρεωτικά;

Γιατί όσο περισσότεροι εμβολιαστούμε, προστατεύονται όσοι έχουν κανονικό ιατρικό λόγο να μην εμβολιαστούν (προφανώς υπαρχουν και αυτοί, απλώς αυτό το κρίνει ο αρμόδιος γιατρός και όχι ο dr Google), τα βρέφη που είναι ανεμβολίαστα, γενικά τα παιδιά μέχρι να εγκριθεί το εμβόλιο για όλες τις ηλικίες. Επίσης υπάρχει το θέμα των μεταλλάξεων, που εμφανίζονται όσο κυκλοφορεί ο ιός.

Πάντως για κάτι που ειπωθηκε παραπάνω για απολύσεις κλπ... Τέτοια μέτρα απλώς εντείνουν τη συνωμοσιολογία. Φυσικά οι υγειονομικοί που αρνούνται πρέπει να έχουν συνέπειες, γιατί η άρνηση είναι ασύμβατη με τη θέση τους. Το ευρύ κοινό δεν το πείθεις να εμβολιαστεί με απαγορεύσεις. Το πείθεις με ενημέρωση. Είναι απίστευτο θέμα έλλειψης παιδείας να συζητάμε, άνθρωποι πανεπιστημιακού επιπέδου, για το πώς λειτουργεί η ανοσία μέσω εμβολιασμών. Δεν εννοώ τις επιφυλάξεις για το ΑΖ, δεν εννοώ το να ρωτήσεις τον γιατρό σου για το ενδεχόμενο αλλεργίας αν έχεις κάποιο βεβαρημένο ιστορικό, εννοώ το να πρέπει να συζητάμε πράγματα που κανονικά θα έπρεπε να τα έχουν μάθει ήδη από το σχολείο όλοι και να τα έχουν αποδεχτεί. Εκεί πάει το "υποχρεωτικός" το δικό μου: απλώς δεν αφήνουμε περιθώριο για συζητήσεις, για ίσως, για θα το ψάξω, θα ρωτήσω τον ομοιοπαθητικό μου ή τον πνευματικό μου.

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #180 στις: Απρίλιος 01, 2021, 05:29:32 μμ »
Galop για τον εμβολιασμό:
https://www.galop.gr/index.php?topic=2885

Αποσυνδεδεμένος menandros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1336
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #181 στις: Απρίλιος 01, 2021, 05:38:43 μμ »
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΠΑΡΑΙΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΦΑΡΜΑΚΟΕΠΑΓΡΥΠΝΗΣΗΣ ΤΟΥ Ε.Ο.Φ.
ΠΡΟΣ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΥΓΕΙΑΣ
ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΥ ΔΥΝΑΜΙΚΟΥ
ΚΑΙ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΗΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ
ΤΜΗΜΑ ΣΥΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΥΓΚΡΟΤΗΣΗΣ
ΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ
Αριστοτέλους 17
ΤΚ: 10433 –Αθήνα
e-mail: syllofika@moh.gov.gr
Θέμα: Αντικατάστασή μου από την Επιτροπή Φαρμακοεπαγρύπνησης (Ε.ΦΑ.Ρ) του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων (Ε.Ο.Φ.)
Αξιότιμε κ Υπουργέ
Παρακαλώ όπως αντικατασταθώ από την Επιτροπή Φαρμακοεπαγρύπνησης (Ε.ΦΑ.Ρ) του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων (Ε.Ο.Φ.) για τους ακόλουθους λόγους:
Η Επιτροπή αυτή δεν έχει το θάρρος να αναδείξει πιθανά προβλήματα των εμβολίων (ειδικά δε του εμβολίου της Astra-Zeneca) και είχε γνωματεύσει πάντοτε αρνητικά για την συσχέτιση ποικίλλων φαινομένων θρομβώσεων με το εν λόγω εμβόλιο. Η συνήθης τακτική της ήταν σε κάθε τέτοιο φαινόμενο που της αναφερόταν μέσω κίτρινης κάρτας, να αναζητά όλους τους παραδοσιακούς παράγοντες κινδύνου για θρόμβωση και να αποδίδει σε αυτούς (αν υπήρχαν) την θρόμβωση, αγνοώντας έναν σημαντικό παράγοντα, ήτοι την χρονική συνάφεια του γεγονότος με τη λήψη του εμβολίου. Αν δεν υπήρχαν εμφανείς παραδοσιακοί παράγοντες κινδύνου για θρόμβωση η Επιτροπή συνήθιζε να αναβάλλει μια τελεσίδικη απόφαση με το αιτιολογικό ότι η περίπτωση μελετάται.
Στην περίπτωση της θανούσης ασθενούς του Γ.Κ.Ν. Αθηνών η απροθυμία της επιτροπής να γνωματεύσει ήταν εξοργιστική: Θυμίζω ότι η ασθενής την 7η ημέρα μετά από τον εμβολιασμό με εμβόλιο Astra-Zeneca ανέπτυξε έντονο πονοκέφαλο και την 9η ημέρα εγκεφαλικό επεισόδιο θρομβωτικής αιτιολογίας, ακολούθως δε θρομβοπενία που ανάγκασε τους γιατρούς να διακόψουν παροδικά την ηπαρίνη και τότε η ασθενής ανέπτυξε θρόμβωση σε κεντρική αρτηρία του ενός κάτω άκρου και υπεβλήθη σε ακρωτηριασμό του εν λόγω άκρου. Η μετέπειτα νοσηλεία υπήρξε εργώδης και επιπεπλεγμένη και τελικώς η ασθενής κατέληξε. Με δική μου προτροπή η επιτροπή αποφάσισε τελικώς να πιθανολογήσει συσχέτιση του εμβολίου με τις θρομβώσεις με την λέξη «possible», ζήτησα δε να καταγραφεί η απόφαση και να ενημερωθεί το Υπουργείο και η Επιτροπή Εμβολιασμών. Αντί αυτού την επομένη Εσείς ανακοινώνετε ότι κανένα περιστατικό θρομβώσεων σχετικών με τον εμβολιασμό δεν έχει παρατηρηθεί στη χώρα μας, ένα ήταν υπό συζήτηση αλλά δεν απεδείχθη συσχέτισή του με το εμβόλιο.
Η Ε.ΦΑ.Ρ δεν έχει ένα μόνιμο, θεσμικό τρόπο συνεργασίας με την Επιτροπή Εμβολιασμών. Η συνεργασία των δύο επιτροπών είναι περιστασιακή και απρογραμμάτιστη και δημιουργεί εύλογα ερωτηματικά περί του πώς αποφασίζει η Επιτροπή Εμβολισμών επί θεμάτων που αναφύονται όπως αυτά των πιθανών επιπλοκών των εμβολίων.
Αποτελεί καταισχύνη για το ιατρικό προσωπικό της Ε.ΦΑ.Ρ. η ομόθυμη συμφωνία των μελών της Ε.ΦΑ.Ρ για την κοινοποίηση στο ιατρικό και νοσηλευτικό προσωπικό της χώρας της επικαιροποιημένης γνωμάτευσης του ΕΜΑ, ότι το εν λόγω εμβόλιο μπορεί να προκαλέσει σπάνια θρομβώσεις, ενώ μέχρι τότε κανένα μέλος της Επιτροπής δεν πιθανολόγησε συσχέτιση των εμβολίων ούτε με ένα περιστατικό θρόμβωσης. Πιστεύω ότι αυτό λέγεται εθελοδουλία και όχι ελεύθερη επιστημονική σκέψη.
Πρέπει να σας αναφέρω ότι είμαι ένθερμος θιασώτης των εμβολίων, παρακολουθώ πάνω από 10 χιλιάδες ασθενείς με συστηματικά αυτοάνοσα ρευματικά νοσήματα και σε όλους πρότεινα εμβολιασμό με το διαθέσιμο κάθε φορά εμβόλιο, χωρίς να ξεχωρίσω κανένα από τα διαθέσιμα εμβόλια στην πατρίδα μας. Πιστεύω όμως ότι πρέπει να βγαίνουμε στην κοινωνία με θετικά και όχι αντιφατικά μηνύματα και να είμαστε διαφανείς και ειλικρινείς. Η επιχειρηματολογία μου είναι: Ναι λοιπόν έχουν περιγραφεί σπάνια περιστατικά θρομβώσεων με το εμβόλιο της A-Z (αλλά και με το εμβόλιο της Pfizer απ’ ότι μαθαίνω) αλλά αυτά είναι όντως σπάνια, και εργαζόμαστε έντονα για την μελέτη των μηχανισμών των θρομβώσεων και την πρόληψή τους. Κανένας Έλληνας πολίτης δεν είναι μόνος του. Στα περισσότερα περιστατικά εγκεφαλικών θρομβώσεων προϋπάρχει πονοκέφαλος που αν δεχτούμε ότι μπορεί να σχετίζεται με το εμβόλιο είναι ένα σημάδι που μας πυροδοτεί να λάβουμε κάποια προληπτικά μέτρα και να αυξήσουμε την επιτήρηση.
Με βάση όσα σας εξέθεσα κ Υπουργέ γίνεται εμφανές ότι τα αξιακά μου πρότυπα δεν μου επιτρέπουν να συμμετάσχω στην Ε.ΦΑ.Ρ. και παρακαλώ για την αντικατάστασή μου.
Με τιμή
Παναγιώτης Γ. Βλαχογιαννόπουλος
Καθηγητής Παθολογίας-Ανοσολογίας
Ιατρικής Σχολής ΕΚΠΑ
https://www.facebook.com/giorgos.ierodiakonos/posts/3949536975089202

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 363

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.116 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.