*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293055 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #210 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:29:04 μμ »
Μακάρι να έχουμε τη δυνατότητα και να επιλέγουμε το εμβόλιο ώστε να προκύψει μεγάλος αριθμός εμβολιασμός. Υπάρχει όμως και μεγάλη πιθανότητα να κυκλοφορήσουν στα social media και ΜΜΕ και πιθανές παρενέργειες από όλα τα εμβόλια. Υπάρχει άλλωστε και ένας πόλεμος συμφερόντων γύρω από αυτό το θέμα.

Επι της ουσίας μπορείς να διαλέξεις αν δεις το μεσοδιάστημα μεταξύ των ραντεβού στα εμβολιαστικά κέντρα που είναι κοντά σου. Τρεις μήνες κενό μεταξύ δόσεων είναι το ΑΖ που πλέον όσοι ξέρουν το κόλπο το αποφεύγουν. Αυτό βέβαια δεν ισχύει σε περιοχές με ένα μόνο εμβολιαστικο κέντρο.

Όσο όμως η ανάγκη εμβολιασμού θα φαντάζει πιο επείγουσα, υποθέτω ότι οι επιφυλάξεις θα καμφθούν ή όπως λες θα συμβούν κ περιστατικά με αλλά εμβόλια οπότε θα είναι πιο περίπλοκο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:16:58 »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #211 στις: Απρίλιος 02, 2021, 12:40:15 μμ »
Επι της ουσίας μπορείς να διαλέξεις αν δεις το μεσοδιάστημα μεταξύ των ραντεβού στα εμβολιαστικά κέντρα που είναι κοντά σου. Τρεις μήνες κενό μεταξύ δόσεων είναι το ΑΖ που πλέον όσοι ξέρουν το κόλπο το αποφεύγουν. Αυτό βέβαια δεν ισχύει σε περιοχές με ένα μόνο εμβολιαστικo κέντρο.

Όσο όμως η ανάγκη εμβολιασμού θα φαντάζει πιο επείγουσα, υποθέτω ότι οι επιφυλάξεις θα καμφθούν ή όπως λες θα συμβούν κ περιστατικά με αλλά εμβόλια οπότε θα είναι πιο περίπλοκο.
Εδώ στο νομό που είμαι υπάρχουν δύο κέντρα και λένε στα social media πως στο ένα κάνουν της Α-Ζ και στο άλλο της Pfizer. Εγώ με τα τωρινά δεδομένα θα πάω όπου με καλέσουν. Έχει κάνει άλλωστε ήδη ένα μέλος της οικογένειας των γονέων μου με Α-Ζ και δύο με Pfizer. Όμως το θέμα απασχολεί την παγκόσμια κοινότητα και μπορεί να έχουμε νέα δεδομένα. Ότι πουν οι ειδικοί.

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #212 στις: Απρίλιος 02, 2021, 01:08:52 μμ »

Είμαι των θετικών επιστημών, με μεταπτυχιακό και λέω όχι. Υπό τον φόβο να ακουστώ φονταμενταλιστής, ρόλο παίζει και το πόσο κοντά ή μακριά είναι κάποιος από την εκκλησία, πόσο ανάγκη έχει ή όχι να νιώθει σύγχρονος, μοντέρνος και μέσα στις εξελίξεις. Υπάρχουν άτομα π.χ. που σοβαρά κοπιάζουν να είναι το πρώτο σχόλιο σε ένα βίντεο στο YouTube. Είναι επιστημονικά καταγεγραμμένη αυτή η ομάδα. Το ποσοστό της είναι μικρό βέβαια, αλλά υφίσταται.
Φίλε μου trust no one, δεν κατάλαβα το υπογραμμισμένο και είναι λογικό αφού δεν είμαι σε υψηλό βαθμό θεατής της ψηφιακής ενημέρωσης. Συμφωνώ πως και οι παράγοντες που ανέφερες πιο πάνω είναι σημαντικοί στη διαμόρφωση της άποψης.
Γνωρίζεις επίσης πως φέτος έχω μεγάλους μαθητές σε ηλικία. Θα ήθελα λοιπόν να σε ενημερώσω πως από το πρωί διαχειρίζομαι μηνύματα από μαθητές που νοσούν από κορονοϊό άλλοι ελαφρότερα και άλλοι βαρύτερα. Ζητάνε να ενημερώσω για απουσίες η να πάρουν βαθμούς κλπ. Μιλάμε για περιοχή που μέχρι πριν κάποιους μήνες τα πήγε μία χαρά. Αυτή τη στιγμή έχουμε όμως μία έκρηξη μετάδοσης που θέτει σε κίνδυνο τη ζωή πολλών αλλά και την οικονομία που βασίζεται στον τουρισμό. Διαπιστώνω επίσης μία μεγάλη αλλαγή στάσης μεταξύ των μαθητών μου για τα ζητήματα της πανδημίας. Προφανώς έχουν πλήρη επίγνωση για τους κινδύνους που προανέφερα μετά τα όσα συνέβησαν στους συμμαθητές τους και στην περιοχή ευρύτερα.
Τα παραπάνω τα ανέφερα για να δείξω ότι σε κάποιες περιπτώσεις άλλες είναι οι προτεραιότητες για το τι πρέπει να κάνουμε ή πως να φερθούμε ή να προφυλαχτούμε. Σκοπός όμως είναι να μην φτάσουμε σε αυτή την έκτακτη κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος liberty_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #213 στις: Απρίλιος 02, 2021, 01:56:39 μμ »
Οι 10 Μηχανισμοί Πρόκλησης Βλάβης απο τα εμβόλια Covid ( Ελληνικοί Υπότιλοι )

https://www.brighteon.com/b04004be-de48-44e6-bc65-a3bbdecb8026

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:16:58 »

Συνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #214 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:04:10 μμ »
Όταν σε συζήτηση σχετικά με εμβολια, εμπλέκεται ο θεός παυει κάθε συζήτηση.  Δεν έχει νόημα.

Γι'αυτό είπα ότι παίζει ρόλο το πόσο κοντά είναι κάποιος στην Εκκλησία ή όχι. Προφανώς για κάποιον που γράφει τον Θεό με μικρό "θ" ή δε φροντίζει να το γράψει με κεφαλαίο, τέτοιου είδους σκεπτικό είναι αδιανόητο. Σεβαστό.

Φίλε μου trust no one, δεν κατάλαβα το υπογραμμισμένο και είναι λογικό αφού δεν είμαι σε υψηλό βαθμό θεατής της ψηφιακής ενημέρωσης. Συμφωνώ πως και οι παράγοντες που ανέφερες πιο πάνω είναι σημαντικοί στη διαμόρφωση της άποψης.
Γνωρίζεις επίσης πως φέτος έχω μεγάλους μαθητές σε ηλικία. Θα ήθελα λοιπόν να σε ενημερώσω πως από το πρωί διαχειρίζομαι μηνύματα από μαθητές που νοσούν από κορονοϊό άλλοι ελαφρότερα και άλλοι βαρύτερα. Ζητάνε να ενημερώσω για απουσίες η να πάρουν βαθμούς κλπ. Μιλάμε για περιοχή που μέχρι πριν κάποιους μήνες τα πήγε μία χαρά. Αυτή τη στιγμή έχουμε όμως μία έκρηξη μετάδοσης που θέτει σε κίνδυνο τη ζωή πολλών αλλά και την οικονομία που βασίζεται στον τουρισμό. Διαπιστώνω επίσης μία μεγάλη αλλαγή στάσης μεταξύ των μαθητών μου για τα ζητήματα της πανδημίας. Προφανώς έχουν πλήρη επίγνωση για τους κινδύνους που προανέφερα μετά τα όσα συνέβησαν στους συμμαθητές τους και στην περιοχή ευρύτερα.
Τα παραπάνω τα ανέφερα για να δείξω ότι σε κάποιες περιπτώσεις άλλες είναι οι προτεραιότητες για το τι πρέπει να κάνουμε ή πως να φερθούμε ή να προφυλαχτούμε. Σκοπός όμως είναι να μην φτάσουμε σε αυτή την έκτακτη κατάσταση.

Κατανοητές οι προτεραιότητες του καθενός. Είμαι σίγουρος ότι και για κάποιους/αρκετούς και το 1821 ή το 1940 ήταν άλλες οι προτεραιότητες (ασφάλεια, μακροζωία κλπ) και η απόφαση τους ήταν να μην τα διακινδυνέψουν και το "Ελευθερία ή Θάνατος" ήταν μια απερισκεψία μερικών που έπαιρνε στο λαιμό τους και τους υπόλοιπους "συνετούς".

Συνδεδεμένος mts.ag

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4094
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #215 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:07:58 μμ »
Επι της ουσίας μπορείς να διαλέξεις αν δεις το μεσοδιάστημα μεταξύ των ραντεβού στα εμβολιαστικά κέντρα που είναι κοντά σου. Τρεις μήνες κενό μεταξύ δόσεων είναι το ΑΖ που πλέον όσοι ξέρουν το κόλπο το αποφεύγουν. Αυτό βέβαια δεν ισχύει σε περιοχές με ένα μόνο εμβολιαστικο κέντρο.

Όσο όμως η ανάγκη εμβολιασμού θα φαντάζει πιο επείγουσα, υποθέτω ότι οι επιφυλάξεις θα καμφθούν ή όπως λες θα συμβούν κ περιστατικά με αλλά εμβόλια οπότε θα είναι πιο περίπλοκο.

Αν πάρεις το εμβολιαστικο και τους ρωτήσεις ποιο εμβόλιο κάνουν θα σου το πουν. Δεν είναι μυστικό ή κάτι τέτοιο.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #216 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:35:49 μμ »
H Tenpenny που μιλά στο βίντεο για την προκληση βλαβών από εμβόλια, ανήκει φανατικά στο κίνημα αντιεμβολιαστων. Ενημερώνω για όποιον έχει σημασία αυτό για το ποιον της συγκεκριμένης.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4125
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #217 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:42:56 μμ »
Αν πάρεις το εμβολιαστικο και τους ρωτήσεις ποιο εμβόλιο κάνουν θα σου το πουν. Δεν είναι μυστικό ή κάτι τέτοιο.

Δεν ήξερα ότι δίνουν την πληροφορία αυτή. Ουσιαστικά δλδ υπάρχει επιλογή. φανταζόμουν ότι δε το κάνουν για ευνόητους λόγους.

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #218 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:43:39 μμ »
H Tenpenny που μιλά στο βίντεο για την προκληση βλαβών από εμβόλια, ανήκει φανατικά στο κίνημα αντιεμβολιαστων. Ενημερώνω για όποιον έχει σημασία αυτό για το ποιον της συγκεκριμένης.
Και πολλοί φανατικοί εμβολιαστές επιστήμονες έχουν συμφέροντα ταυτόσημα με των φαρμακευτικών εταιριών.

Αποσυνδεδεμένος liberty_one

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #219 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:46:21 μμ »
H Tenpenny που μιλά στο βίντεο για την προκληση βλαβών από εμβόλια, ανήκει φανατικά στο κίνημα αντιεμβολιαστων. Ενημερώνω για όποιον έχει σημασία αυτό για το ποιον της συγκεκριμένης.

Και αυτός αντιεμβολιαστής???
https://www.brighteon.com/838b58b5-3e00-464a-8818-53270c9aef28

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #220 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:47:46 μμ »
Ναι φυσικά, για τα συμφέροντα ισχυει για πολλους. Απλώς εγώ δεν θεωρώ ότι μπορείς να πεις"εμβολιαστες επιστήμονες". Μόνο " επιστήμονες ".

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #221 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:48:01 μμ »
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #222 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:49:08 μμ »
Αυτος ο δευτερος είναι βοηθός νοσοκόμου. Δεν είναι γιατρός.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #223 στις: Απρίλιος 02, 2021, 02:57:18 μμ »
Πότε λέτε να κληθούμε?? Κλήθηκε κάποιος??

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159594
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 28
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 351

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.