*

Αποστολέας Θέμα: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 293150 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #896 στις: Απρίλιος 24, 2021, 04:56:53 μμ »
Αυτοί που έχουν απλώς κάποιους προβληματισμους, θα συμβουλευτουν το γιατρό τους. Οποτε θα τους καθοδηγήσει σωστά. Το προβλημα το εντοπίζω στην άλλη ομάδα.  Anyway, μεγάλο θέμα αυτό με εμβολιασμούς στους εκπαιδευτικούς. Έχουμε ευθυνη. Σκέψου κ δασκάλες στο νηπιαγωγείο, που εχουν αναγκαστικά πολυ κοντινή επαφή με παιδια. Δεν ξέρω αν νομικά στέκει η έκδοση Ευρωπαϊκής οδηγίας, όπως είπε ο/η Ashenone. Σε αυτή την περιπτωση, θα βρεθουν κάποιοι εγκληματίες γιατροί, πουθα δίνουν ψευτικα πιστοποιητικα. Όπως γινεται κ απο κάποιους " παιδιατρους", για τους παιδικους σταθμους. Τραγικό.

Το θ έμα είναι ότι υπάρχουν και γιατροί που δεν είναι ενημερωμένοι ή έχουν τα δικά τους κολλήματα. Τ¨ελος πάντων, ελπίζω όντως όλοι αυτοί να συμβουλευτούν τον γιατρό τους και όχι την χαρτορίχτρα ή τον πνευματικό τους. Πραγματικά ανησυχώ για αγαπημένα πρόσωπα που έοχυν ευκαιρία και την κλωτσάνε. Νέοι άνθρωποι, μορφωμένοι, απίστευτο.

Του χρόνου πάει το παιδί μ ου νηπιαγωγείο και δεν μπορώ να πω ότι χαίρομαι ιδιαίτερα. Δεν χαίρομαι γενικά με την ιδέα να πάει στο σχολείο σε τέτοιες συνθήκες, πόσο μάλλον αν σκέφτομαι ότι μπορεί να έχει ανεμβολίαστες δασκάλες...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #897 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:01:16 μμ »
Στην ίδια φάση είμαστε. Θα παει παιδικο Σεπτέμβριο. Θα διαλέξω παιδικο, με κριτήριο εμβολιασμένο προσωπικό. Τουλάχιστον να μην έχω αυτό το άγχος.

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #898 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:06:47 μμ »
Το πιο πιθανο παντως ειναι τα μικρά να το περασουν στο ποδι. Αφου εσείς θα είστε εμβολιασμενοι, δεν θα σας επηρεάσει. Αν εισαι κ στο νησί, θα είναι πιο ελεγχόμενα τα πραγματα. Εδώ Αθήνα, πολυ συνωστισμός παντου. Μην ανησυχείς γι αυτό. Μια χαρά θα είναι στο νηπιαγωγείο. Θα κάνει φίλους! Κ εγώ αυτο σκεφτομαι κ χαίρομαι. Γιατί η καημένη δεν παει κουνιες τώρα, μιλάμε για απίστευτο κόσμο εκεί..

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #899 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:08:50 μμ »
Στην ίδια φάση είμαστε. Θα παει παιδικο Σεπτέμβριο. Θα διαλέξω παιδικο, με κριτήριο εμβολιασμένο προσωπικό. Τουλάχιστον να μην έχω αυτό το άγχος.

Εμένα είναι προνήπιο. Δεν μπορώ να μην το στείλω, και είναι και ανάγκη να το στείλω, το παιδί έχει χάσει πάνω από 1 χρόνο κοινωνικοποίησης και δεν έχουμε και κύκλο με παιδάκια ίδιας ηλικίας ούτως ή άλλως, οπότε δεν έχει μάθει να συναναστρέφεται άλλα παιδιά και να παίζει και προφανώς δεν μπορεί να μείνει έτσι. Δυστυχώς ούτε περιθώρια επιλογής υπάρχουν, ούτε τίποτα, ελπίζω να έχουν εμβολιαστεί όντως οι εκπαιδευτικοί, γενικά ελπίζω να έχει εμβολιαστεί κόσμος, γιατί δεν είναι και ηλικία που βασίζεσαι στη μάσκα, και δεν με ενθουσιάζει και η ιδέα να πάει ένα παιδί με μάσκα στο σχολείο όπου βασικά πάει για να κοινωνικοποιηθεί...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:12:49 »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #900 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:19:47 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλα τα πειραματόζωα για την προσφορά τους στο μεγάλο πείραμα και  και καλή ανοσία για 3-6 μήνες! από Σεπτέμβρη με βελόνες στα χέρια πάλι για τις νέες μεταλλάξεις ..
τα ιδια ελεγαν για τα κινητα και το wifi,ευτυχως αποδεικνυεται οτι δεν παθαινεις τιποτα γιατι  βλεπω ολη μερα κατι απο αυτα χρησιμοποιεις, ή μηπως.....
Υ.Γ1. μολις γινει υποχρεωτικο και αρχισετε τις κολοτουμπες, θα βαρεθουμε να σας ακουμε  να  λετε ποσο ασφαλες ειναι πλεον,(γιατι καλη η επανασταση στο ιντερνετ αλλα στην πραξη....)
Υ.Γ2 ειλικρινα χαιρομαι που δεν σου εχει τυχει να βλεπεις να χανεται αργα αργα καποιος δικος σου(καθολα υγειης)απο κορονοιο, και ευχομαι να να μην ξαναδουμε κανενα στα καναλια να κλαιει μετανοιωμενος που ηταν αρνητης
Υ.Γ3 (για να ευθυμησουμε λιγο, επηρεασμενος απο το nick σου) ελπιζω να μην πηγαινοερχεσαι χρησιμοποιωντας το "πουλι του διαβολου"
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 24, 2021, 05:47:23 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος taratazoum

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 706
  • Φύλο: Γυναίκα
  • back in black
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #901 στις: Απρίλιος 24, 2021, 05:55:10 μμ »
Εγώ πάντως χαίρομαι που είμαι πειραματόζωο, και ναι το προτιμώ από το να τρέχω στα νοσοκομεία...και πόσο μαλλον σε κλινες ΜΕΘ.ΟΥΤΕ ΣΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΜΟΥ !!!
Ρε παιδιά συγγνώμη που ξαναρωτάω. Επειδή όπως ενημερωνόμαστε από την πρωτοβάθμια σε λίγες μέρες  φτάνει η σειρά μου πάνω κάτω για αδιάθετο εμβόλιο και λογικά θα με καλέσουν ξέρει κανείς τι γινεται με το ΑΜΚΑ; Σε εμάς μας είπανε ότι υπάρχει περίπτωση  να ακυρώσουμε το ραντεβού στην πλατφόρμα αλλά να πάρει ώρες -μέρες μέχρι να ξεμπλοκάρει το ΑMKA..
Οπότε το ρισκάρεις  με το αδιάθετο ή όχι και περιμένεις τη σειρά σου κανονικά;
Συγγνώμη αν γινομαι κουραστική! Καλη Ανασταση με υγεία!
δεν ειμαι τρελλη!!!!το υπουργειο θα με οδηγησει στο ψυχιατρειο!!

Αποσυνδεδεμένος Jarvis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1019
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #902 στις: Απρίλιος 24, 2021, 06:11:35 μμ »
Taratazoum απ ο, τι έχω καταλάβει ειναι ασαφές τι παιζει. Όποτε η λογική λέει να επιλέξεις ο, τι είναι πιο άμεσο. Εγώ αυτό θα έκανα τουλάχιστον.. Καλο πασχα κ σ εσένα!

Αποσυνδεδεμένος Schoolikui

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #903 στις: Απρίλιος 24, 2021, 06:36:45 μμ »

Στο εμβολιαστικο σήμερα, (σημ. βρίσκεται στο νοσοκομείο της πόλης που είναι και κέντρο covid) συζητούσαν για το ότι γινόταν χαμός από παιδιά στις κλινικές και ότι το νοσοκομείο (πανεπιστημιακο και μοναδικό στην περιοχή) θα γίνει αποκλειστικά covid. Αναφέρθηκαν σε μια 17χρονη που νοσηλεύεται και επί λέξη ο γιατρός είπε "Την έχει τσακίσει, την χτυπάει αλύπητα"
Can I skip tomorrow?

Αποσυνδεδεμένος marieta 2014

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #904 στις: Απρίλιος 24, 2021, 07:11:02 μμ »
Εγώ τώρα το απόγευμα έκανα το pfizer. Δεν νιώθω τίποτε
Σήμερα κοκκίνισε, με πονάει ελαφρώς και έχει λίγο οίδημα. Πήρα τηλέφωνο, μου είπε ο γιατρός είναι φυσιολογικό και αν θέλω να πάω να το δει. Δεν πήγα, είπα να περιμένω.
Συνέβη σε κάποιον άλλον;

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #905 στις: Απρίλιος 24, 2021, 07:33:31 μμ »
Στο υγειονομικό προσωπικο άτυπα, εφαρμόζεται ήδη η υποχρεωτικότητα, στον ιδιωτικό τομέα. Το θέμα με εκπαιδευτικούς ειναι πως έρχονται σε επαφή κ με ευπαθή παιδια, με χρονιές νόσους.
Σκέψου τώρα να είσαι γονιός, να έχεις εμβολιαστεί, και να στείλεις το παιδί σου σχολείο και να κολλήσει από ανεμβολίαστο εκπαιδευτικό....
Έχουμε μαθητή με κυστική ίνωση... Ένας πραγματικός μικρός ήρωας.
Όταν άνοιξε η πλατφόρμα για τη γιαγιά του που μένει μαζί, έτρεξε. Όταν άνοιξε για τους ευπαθείς β' ομάδας (περιλαμβάνει και γονείς παιδιών με πρόβλημα), οι γονείς του έτρεξαν.
Όταν έρθει το εμβόλιο για τους 12-15 ετών θα το κάνει κι αυτός.
Ο θεολόγος του σχολείου δε θα το κάνει. "Αγαπάτε αλλήλους" my ass.

Αποσυνδεδεμένος λιθοσφαιριστής

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #906 στις: Απρίλιος 24, 2021, 07:35:04 μμ »
Εγώ το έκανα σήμερα το πρωί. Δε θέλω να σηκωθώ απ' το κρεβάτι και κοιτάω το ταβάνι με τις ώρες. Φυσιολογικά δηλαδή όλα μέχρι στιγμής, όπως κάθε Σάββατο.  ;D

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #907 στις: Απρίλιος 24, 2021, 07:45:13 μμ »
Σήμερα κοκκίνισε, με πονάει ελαφρώς και έχει λίγο οίδημα. Πήρα τηλέφωνο, μου είπε ο γιατρός είναι φυσιολογικό και αν θέλω να πάω να το δει. Δεν πήγα, είπα να περιμένω.
Συνέβη σε κάποιον άλλον;

Το έχω ακούσει (από γιατρούς) ότι μπορεί να συμβεί και ότι θεωρείται φυσιολογικό.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος guest

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 151
  • ω ναι!
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #908 στις: Απρίλιος 24, 2021, 07:57:25 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλα τα πειραματόζωα για την προσφορά τους στο μεγάλο πείραμα και  και καλή ανοσία για 3-6 μήνες! από Σεπτέμβρη με βελόνες στα χέρια πάλι για τις νέες μεταλλάξεις ..

Επιθετική άγνοια

1. Μάλλον δεν ξερεις οτι αυτά τα εμβολια εχουν περασει απο τις ιδιες ακριβως τρεις φασεις κλινικων μελετων που εχουν περασει ΟΛΑ τα εμβολια

2. Μάλλον δεν ξερεις τι σημαινει η λεξη ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ και σιγουρα δεν ξερεις τι σημαινει επιστημονικη μελετη - στο φουμπου διαβασες οτι η ανοσια διαρκει τουλαχιστον εξι μηνες και ο μικροσκοπικος σου νους καταλαβε οτι διαρκει τόσο. Όρσε.

3. Η επιστήμη θα σε σωσει και σένα.

Αποσυνδεδεμένος math.efi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εμβολιασμός εκπαιδευτικών
« Απάντηση #909 στις: Απρίλιος 24, 2021, 08:27:10 μμ »
Συγχαρητήρια σε όλα τα πειραματόζωα για την προσφορά τους στο μεγάλο πείραμα και  και καλή ανοσία για 3-6 μήνες! από Σεπτέμβρη με βελόνες στα χέρια πάλι για τις νέες μεταλλάξεις ..
Κακώς ασχολείσαι με ανεγκέφαλους. Πάνε να κάνουν εμβόλια τον Ιούνιο. Τι να πεις; Τα κρούσματα είναι στα ύψη όπως λένε, ανοίγουν όμως τα mall και  δεν επιτρέπεται βέβαια να πας στην εξοχή στο χωριό μην κολλήσουν τα βλήτα.Το σύμπαν και η βλακεία είναι άπειρα. Για το πρώτο δεν είμαι απολύτως σίγουρος. Το είχε πει ο Αϊνστάιν...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159611
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 437
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 436

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.